Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Szten Márs

    nagyúr

    válasz madmike #14758 üzenetére

    Én nem értek egyet toth_janikával. Igen, az interneten rengeteg információ van. Igen, ha össze-vissza keresgélünk, ugrálunk, nézünk ezt, nézünk azt, akkor persze, hogy rendszertelen. Ha olyan tananyagot keresünk, ami rendszerezett, jól felépített, akkor meg piff, kapásból megvan a rendszer. Ez nem a neten múlik és nem az autodidaktaságon, hanem azon, hogy hogyan is kezdünk neki ebben az információrengetegben a gitártanulásnak. Az egy eleve elhibázott gondolat, ha valaki skálákat, meg tabokat akar lejátszani. Ezek helyett oktatóoldalt kell keresni, ahol mindent szépen és alaposan elmagyaráznak neki és ahol erre van felfűzve a tananyag. És ha elkezd valaki egy ilyen oldalon tanulgatni, akkor maradjon is ennél és csinálja ott végig a leckéket. Ennyi. Megvan a rendszer, felépítettség, el vannak magyarázva a technikák. Persze jó oldal kell ehhez.

    Én egyet tudok ajánlani, ahol baromi jól felépített leckéken lehet végighaladni, nem is kevésen, és ahol minden szépen el van magyarázva, ez pedig a justinguitar.com. A getting started részt is végig lehet nézni, itt a beginner's course résznél, aztán a stage1-től mehet a móka. Bal oldalt majd a beginner's song részre rá lehet néha kacsintani. :)

    Angolul persze kell tudni, de ez kb. elengedhetetlen.

    Egy fontos dolog: tényleg rengeteg infó és tananyag van a neten. Ezek egy része személyes meggyőződésem, hogy többet árt, mint használ. Hülyeségeket magyaráznak, vagy csak simán rosszul, nem érthetően, vagy épp furcsa, egyedi, az emberek 99,9%-nak maximálisan nem ajánlott kéztartással játszanak, vagy akármi. A fenti oldal jól rendszerezett, és aki csinálta, az letett már pár dolgot az asztalra.

    Ja és persze mindez akkor él, ha könnyűzenét akarsz tanulni, kis akkordozások, dalkíséretek, később kis bontás, ilyesmi. Ha más műfajokra gondoltál, akkor szólj, és keresünk más oldalakat. (A gitárválasztásról meg mindjárt írok.)

  • Szten Márs

    nagyúr

    válasz madmike #14758 üzenetére

    Most pedig, ahogy ígértem, a gitárokról:

    Ha akusztikust szeretnél, akkor két lehetőséged van. Fémhúros, vagy nylonos, más néven klasszikus. (Bár nylonos a flamenco is, ami némileg különbözik a klasszikustól, de ebbe most felesleges belemenni, az általad keresett árkategóriában flamencot amúgy is aligha találsz.)

    Én a magam részéről úgy érzem, hogy két teljesen különböző hangszer, teljesen különböző világ. Alegjobb, ha bemész egy hangszerboltba és megpengettetsz az eladóval pár nylonost és pár fémhúrost, és rá fogsz jönni, hogy neked melyik hangzásvilága tetszik jobban. Ezt csak te tudod eldönteni. Amennyit hozzá lehet ehhez tenni: a nylonosnak puhábbak a húrjai, kevésbé vágják az ember ujjbegyét. Ez gyakori érv amellett, hogy a kezdő kezdjen nylonossal, ugyanakkor tíz év körüli kislányok tanulnak meg fémhúros gitárokon játszani, zokszó nélkül, szóval aligha hiszem, hogy ez egy felnőtt férfinak valód érv lenne, és komolyan emiatt kéne nylonost választania. A nylonhúrok az elején gyorsbban elhangolódnak, a húrozás utáni első egy-két napban sokat kell utánahangolni - meg lehet szokni, ez sem egy hatalmas dolog. A nylonhúros gitároknak szélesebb a fogólapja, mint a fémhúrosnak, és tökegyenes, míg a fémhúrosé keskeny és görbült. A keskenyebb fogólapon - tehát fémhúrosnál - ezért közelebb vannak egymáshoz a húrok. Egyén- és technikafüggő, hogy melyik a jobb. Van akinek kényelmesebb a nagyobb húrtávolság, van akinek a kisebb húrtávolság fekszik jobban, mindenesetre igen-igen más érzetre a kettő.
    Nagyjából most ennyi jut eszembe. A legfontosabb az, hogy melyik hangzásvilága jön be, a többihez hozzászokik az ember, úgy gondolom.

    Ja igen, egy tanács: a Staggokat kerüld. ÉS 10 ezerért aligha kapsz akárcsak használtan is olyan gitárt, ami megéri az árát. Nem teljesen kizárt, de nagyon nem bíznék benne, hogy sikerül.... Ha van pár kinézett gitár, nyugodtan linkeld be és véleményezzük. :K

Új hozzászólás Aktív témák