Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bencze

    senior tag

    válasz Peterhappy #29157 üzenetére

    A szakértő megszakérti mert én csak egy kezdő-haladó futó vagyok (valahol a kettő közt lassan a hobbifutók közt), de addig is 1 vélemény, ha nem ismered a pulzuszónáid, akkor "hasraütésre" azt mondanám, hogy a laza lötyögésedhez képest amivel megcsinálsz egy átlagos, nyugis futást, a tempó kb 1 perccel kevesebb per km. Nekem a laza 5:30-6 perces tempó és a 'tempó' a 4:30 amit már nem szívesen csinálok csak úgy csak ha "kell", de pár km-t nem gond.
    A felosztást én úgy csinálnám, hogy 1 hosszú legyen ne 2 majdnem hosszú, tehát az a 10-10-10-20 inkább, mint a 15-15, habár az a 10 sem muszáj mindig 10 legyen, pl a tempónál kis bemelegítés, kis levezetés és a közepén a lényeg, itt nem a km a fontos. Ami lényegesebb, hogy óvatosan, fokozatosan juss el addig a mennyiségig, ha néha fáradtnak érzed magad mondjuk 4-5 hetente lehet egy lazább hetet csinálni kevesebb km-el mondjuk 70% vagy hasonló. A tempót meg lehet érzésre is ha nem csináltál eddig ilyesmit, nem muszáj az az 1 perc, lehet kicsit több, kicsit kevesebb, ez a komfortosan feszes munka, nem szenvedős de erőfeszítésbe telik. Kicsit ezt is szokni kell aztán kialakul.

    Én továbbra is azt gondolom a konzisztencia a legfontosabb, az ember kihagy napot ha valamiért úgy jön ki de jobb ha megoldod ahogy tudod akár előre-hátra mozgatni 1 napot az edzést vagy reggel-este amikor sikerül ha nem lehet a megszokott időpontban. Nekem a konzisztencia az elmúlt évben rengeteget segített, fél év gyakorlatilag lötyögtem csak viszont sokat és jóval erősebb és gyorsabb lettem már ettől is. Az én UB csapattársaim elnézve nem az a legnagyobb gond, hogy nem gyorsak vagy erősek hanem az, hogy nem igazán futnak rendszeresen fél évet, inkább csak hegy alatt abrakolnak kicsit a vége felé, addig össze-vissza "nem volt időm" meg mindenféle. Bajnak nem baj, mindenki maga osztja be az idejét csak így hosszú távon nem lehet megbízhatóan teljesíteni. Aztán csodálkoznak, hogy én jobban bírom (nem rosszindulat, jó fej emberek szeretem őket csak mondom, hogy más-más hozzáállással más az eredmény is és ebben semmi csoda nincs csak a beletett munka mennyisége a különbség).

    Arra figyelmeztetlek, hogy én biztosan nem vagyok elfogulatlan ebben a témában, ma lesz a 315. nap, hogy minden nap futottam legalább egy picit. Nekem könnyebb mint a legtöbbnek, standard irodai munkaidő, nincs család, de ahogy elnézem nálam kevésbé szerencsések is megoldják valahogy, max több mentális energia kell mindig becsúsztatni valahogy a programba. :)

    [ Szerkesztve ]

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    Lassan tényleg téma lesz az öltözködés.
    Az esőkabát érdekes kérdés, én esőben sem hordtam ilyet, csak beizzadok alá (tudom tudom, az 50 ezres, de szerintem az alá is, csak a placebó miatt kevésbé vallanám be). Úgy voltam vele, az eső legalább hűt kicsit, és olyan nincs rajtam aminek megártson. Persze hűvösben ajtótól ajtóig futok. Lehet, hogy történetesen sosem futottam 5 fok alatt esőben és azért.
    Szóval nem találtam egy rendes use caset rá.
    A széldzsekire sem eddig, az alá is beizzadok. Biciklihez hordok széldzsekit télen, ott ráfagynék a vázra a menetszéltől hidegben.
    Azért a múltkor vettem egy belinkelt akciósat nagy lelkesedésemben, most jól fogna az a 20 ezer kajára a hó végéig. :)
    Ma sálat vettem (csősál) mert náthás vagyok. Hűvösben az ilyet előveszem. (decathlonos vékony fajta, hidegre van polár)

    [ Szerkesztve ]

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz bigmasterg #29225 üzenetére

    Amennyiben nem fontos a gps én első körben egy olyan 4 számjegyből kijövő analóg pulzusmérős dolgot használnék (ugyancsak Deca). Ne költs rá amíg nem tudod, mennyire hosszú távú a dolog. Nálam nem csak fizikailag, hanem mindenféle szempontból terápiás hatású ez a futás de kellett 3 év, hogy eljussak idáig. :)

    Úgy is lehet nézni, hogy mire kell:
    - Pulzus: olcsó decathlonos pulzusmérő öves óra. Esetleg a kódolt fajta, featureben ennyi elég elsőre. Ebből megtanulod a saját pulzusod.
    - Gps is kell: használt polar m400, suunto ambit3(Run verzióban, szerintem csak ez elég olcsó), esetleg valami garmin: 220, 230/5, a többit nem ismerem (fr15, 25, karperecek), tomtom runner övvel (nem ismerem de állítólag jó a budget szinten)
    - futásdinamika is kell: garmin 610/620/630/735/910/920 (elvileg valamennyi a fenti ambit3-ban is van már)
    - edzés funkció: 99%, hogy nincs szükséged rá első évben, szerintem. de az m400 is tud ilyet, az ambit3 is, a többiből nem tudom melyik. meg kell nézni melyik mit tud ha pl intervallozni is akarsz.

    El lehet olvasni ezt is, nem feltétlen ezt kell venni de felületes összefoglalónak jó:
    https://www.dcrainmaker.com/2016/11/winter-sports-recommendations.html

    Nekem ambit3R volt (van, nem volt szívem eladni). Most garmin fenix 5x-et használok. Az előbbi sokkal alapabb de sokkal pontosabb volt gps-ben, és megbízhatóbban működött. Azért az sem egy alap óra és legtöbb dologban megegyezik a többi ambit3-al ami az előző flagship volt a Suunto-nál. A fenix nem csak 4x annyiba került, de szarabb is több szempontból, viszont sok mindent tud a szoftvere és emiatt hozzászoktam :) szóval az ár nem minden.

    [ Szerkesztve ]

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz bigmasterg #29231 üzenetére

    Hát, ha már így konkrétan, én szerintem alap órának tuti egy ilyet keresnék, mert legalább nem noname cég sőt. És ebben benne van ami alapból kell. A kicsiben nincs zónariasztás meg állítható max pulzus asszem, nem biztos, hogy fontosak de azért a pénzért el lehet játszani ezekkel egy darabig. Arra pont jó, hogy az ember különböző effortok mellett használva megismerje a saját pulzusát. (szerintem bármilyen edzéshez is használható, HIIT meg ilyenek ha érdekel)
    Amúgy a decathlonos is esélyesen kb ennyit tud, és mellette szól, hogy elég jó a garijuk amennyire jól tudom, nem volt dolgom vele szerencsére. Esetleg a Sigmát olyan helyről venni amit ismersz és megbízol benne az a minimális gari erejéig ha netán hibásan érkezne legalább működjön a csere.

    [ Szerkesztve ]

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz Peterhappy #29253 üzenetére

    Az m400al ellentétben a v800nak még rendes gps-e van és sokkal többet tud, ha valaki entry levelben gondolkozik akkor szerintem azért nem volt ajánlva. Ég és föld kell legyen. Ár / érték arányban kiemelkedőnek gondolom mostanában főleg ha az ember egy jó akcióban megkapja. Valami 150+-ról indult azt hiszem, nem azért olcsóbb, mert hirtelen kevesebbet tud, akkor is nagyon jó multisport óra volt most is az csak gondolom le van maradva az újabb funkciók terén (ami lássuk be nem annyira lényeges).
    Persze nem tapogattam meg rendesen csak utánaolvastam annó és azért elég sok ember használja, ez papír alapú vélemény.
    Az m400 nem azért népszerű mert annyira kiemelkedően jó, hanem mert sokáig majdnem annyit adott mint a hasonló versenytársai, valamennyi kompromisszummal, viszont jelentősen olcsóbban. Most annyiban más kicsit a helyzet, hogy ott vannak a versenytársak előző generációs órái (kb m400 generáció) amikre már néha jó akciók vannak mivel máshol már rég kijött az új verzió.

    [ Szerkesztve ]

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz bigmasterg #29261 üzenetére

    Ezekkel még lehet számolni, de az ilyen a garancia miatt nem jó, ha gariztatni kell akkor drága a szállítás, és mindenféle komplikált papírt kell bemutass, hogy ne vámolják meg amikor visszaérkezik. Én angol, német webshopokat szoktam nézni, szoktak akciók lenni ott is. Cipőt pl bike24-ről vettem, de van wiggle, meg sportshoes, meg runningwarehouse, cotswoldoutdoors, meg fene tudja még miféle oldalak.

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz emiki6 #29298 üzenetére

    Nagyon jó kérdés, a gamification buzzword a válasz rá, nagy cégek jó pénzeket költenek el ennek a kihasználására (pl nálunk melóban is merült fel):
    https://hu.wikipedia.org/wiki/Gamification

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz beltram #29349 üzenetére

    Jól. 37-ért vettem a hrm run-om, nem leszedhető, kicsit kezd szarul kinézni pedig csak csap alatt szoktam leöblíteni, nagy ritkán szivaccsal törölgetve. Mostanában néha fura spikeokat rajzol nem csak a futás elején hanem amikor be is vagyunk melegedve, szóval várom, hogy csak véletlen volt az a pár alkalom vagy ennyi volt neki. Elvileg garis lenne de gondolom majd jól megmondják, hogy nem rendeltetésszerűen használtam. A wahoo tickrem is meghalt fél év után, a Suunto smart sensor az működik de az is elkezdett megbízhatatlanabb lenni kicsit, még új pánttal is. Lehet velem van valami...

    (#29351) SwitcX
    Nem mindent a közvetlen hatásáért veszünk. A virág sem növeli a szexuális teljesítményt mégis elég jól katalizálja a dolgokat.

    [ Szerkesztve ]

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    Itt is jó nagy szél van (xiii, kerület), kimentem náthazáró 10km-re, szűk 5 ha lett belőle úgy, hogy a bemelegítést szűk 2k-ra vettem és levezetés nem volt. Amikor kimentem még csak jó szél volt, 5 perccel később erős szél, 5 perccel később meg amikor belekezdtem volna rendesen, hát már ijesztő volt. Helyenkint egész magas öreg fák vannak és nem akartam kísérteni a sorsot, szegények nagyon dolgoztak mellettem. Na nem baj, majd kezdek egy rendes hetet jövő héten.

    [ Szerkesztve ]

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz parandroid #29462 üzenetére

    Gratulálok, elég exkluzív klub tagjai vagytok, persze a klubon belül ez még csak a kezdet. :) Ez a maratoni táv nagy mumus. Jól tippeltem a tavaly ősszel, hogy ez az évem arra megy, hogy magabiztosabb lehessek ezen a távon, ment bele meló de nem tudom, mennyivel jutottam előre. Szerintem nagyon értékesek ezek a maratoni tapasztalatok, valahogy tök más mint egy félmaraton, nem mintha az könnyű lenne de valahogy mintha fejben más világ... kicsit fáj rágondolni is, azért azt hiszem, szeretem...

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz parandroid #29493 üzenetére

    Ez elég jól hangzik.
    Arra a Hamburgira én is gondoltam már, csak a széltől meg a havasesőtől félek, amúgy állítólag elég gyors pálya lehetne menni pb-zni ha jóül sikerül a tél :)

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    A Spar maraton után volt 1 hét lustálkodás, meg 1 hét enyhe nátha - nem volt vészes de ilyenkor a mentális erőm elfogy szóval csak rövid laza kocogások voltak, 2k-5k többnyire. Miután ezt "kipihentem" hétfőn, akartam valamit még csinálni mielőtt megint pihenek a Siófoki FM-ra. Ott nem tudom még mit fogok csinálni de azért valamit csak kéne legalább szégyenben ne maradjak.

    Keddi 4 x 2km tempó Strava, Garmin:

    4x2k img

    Mai 2 szett 10 x 200m rep 200 pihenővel, köztük még 600m pihenő Strava, Garmin (bocs az ufó rövidítéseitek nem sajátítottam el de talán érthető lesz a képekből):

    Most hogy ezek mire jók nem tudom, hogy egyik könyv azt mondja a tempó milyen jó edzésfajta a másik meg azt, hogy fasság és csak lassú meg intervallnak van értelme. De talán nem vagyok még a csúcson nekem az is segít ha nem optimálisan csinálom.

    Ez a mai kicsit köpködősre sikeredett, az első kicsit 3 szar volt, utána volt vagy 4-5 ami kifejezetten jól esett, az a tempó ami feszes de érzed, hogy gyors vagy és még picit menne jobban. Utána kezdtem 'megunni', a második szettnél már elég sóhajtozva fogtam bele kb mindegyikbe, volt pár aminek a végén nagyon jött a "na elég volt álljunk meg" feeling (szerintem ez nekem a 170 körüli pulzust jelenti amikor egy pillanat alatt hirtelen nagyon elegem lesz), amikor nem nagyon volt már erő meg alig kaptam levegőt, szerencsére túléltem ezeket is. Hát, legyen ilyen is ne csak kocogjunk minden nap. Még gondolkodom, hogy a 2-2 légzésnél tudok-e optimálisabbat az ilyenekre de a bő 200 cadencel ami ott van nem hiszem (nekem a 4-4 a kocogás, 3-3 a tempó, ezzel kezdek FM-et, efölött a 3-2, a 2-2 már a fárasztó, az FM második fele de utolsó 5-6km inkább amivel kényelmes, ilyen hozzám képest gyorsabbaknál már az is alig elég :) ).

    [ Szerkesztve ]

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz Sátán44 #29513 üzenetére

    Hasonlóan haladtam mint te, 106-108 kg-ról lementem 85 környékéig "csak úgy" (kajával óvatosan, üdítők ilyesmi italok kizárva csak víz meg kávé maradt esetleg tea cukor nélkül, minimális vacsora), utána már kellett kalóriát számláljak, másként nem ment. Nyilván a több futás több kalória de ezen az úton nem érdemes elindulni, amikor elkezdtem akkor az étvágyam is megnőtt legalább annyival :) szóval nekem csak fegyelemmel ment. Futni lehet később többet, de ne a kaja miatt sőt, a megnövekedett étvággyal még nehezebb tartani szóval figyelni kell mennyiségre, minőségre. A futás jó dolog de én is azt tapasztaltam, hogy fogyásra önmagában nem jó, csak segít :) (inkább kondiban, hogy az ember jobban érezze magát)

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz Danika256 #29615 üzenetére

    Szerintem ez akkor igaz ha az ember a távra megfelelően edzett / rutinos futó, addig csak papíron van meg. :)

    (#29614) SLYM
    Gratula, ez jól hangzik, csak tényleg unalmas lehetett kicsit ;)

    [ Szerkesztve ]

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz norby_42 #29709 üzenetére

    Az jó is, tiszta terápia a jó kis őszi, téli esti szóló futás. Főleg a hóhullásban! Alig várom, remélem lesz pár ilyen szép napunk, esténk. A tavaly végigfutottam a telet, semmit nem hagytam ki, és megérte. Remélem az idén sem engedek egyszer sem a papírkutya késztetésnek.

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz parandroid #29734 üzenetére

    gt-1000 és 2000 van, mindkettő 1000km fölött, valamennyi kopás nyilván van itt-ott de egész jól néznek ki, kiszakadva, kilyukadva sehol nincs egyik sem, civil cipőnek simán elhordom őket még jó darabig. (tegnap pl esőben futásra vettem fel mert sajnálom a "jókat" de csak azért nyugdíjaztam őket mert az 1000 talpa elég kemény lett, a 2000 meg rájöttem túl stabil, de még használható futásra is)

    [ Szerkesztve ]

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz t1 #29737 üzenetére

    Ez érdekes. Ez a versenypotenciál mit jelent? Jelenlegi állapotban elérhető, vagy optimális edzéssel / testzsírszázalék stb, mihez viszonyítják? Mostanában van valami összehasonlítható versenyeredményed?

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz emiki6 #29749 üzenetére

    fruktózból és az alkoholból szinte teljes mértékben zsír lesz

    A sok gyümölcstől elhízott raw vegán a bizonyíték rá ;)

    A csávó kicsit hollywoodi stílusban érvel, csak az első korrekciós kommentje: "The muscle burning I talked about occurs if you reduce the amount of food you're taking in without significantly reducing carbohydrates" - hát nyilván ha a kalóriacsökkentés alatt azt érti valaki, hogy mondjuk durván megvágja a fehérjét meg zsírt csak a szénhidrátot hagyja meg változatlanul... de azért ilyen ember nem sok lehet, az ember józan paraszti ésszel is valamennyire kiegyensúlyozottan fog enni remélhetőleg, ez nem rocket science. A szénhidrát hallom, hogy "ellenség" a gyúrósoknak (nem értek hozzá), de az endurance sportolóknál meg nem feltétlen így van, szóval azért nem feltétlenül az ördög találmánya.
    A minőség persze így is - úgy is fontos szempont, hisz abban van a mindenféle tápanyag.

    (#29751) Danika256
    5%, ne fogyj izomból? Hínyje, azért ambíciós vagy... ha ilyen céljaim lennének én lehet, hogy edzőt meg dietetikust keresnék legalább az elejére, kotta nélkül ezen a szinten nem egyszerűek, a futás ehhez nem biztos, hogy a legmegfelelőbb.

    [ Szerkesztve ]

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz t1 #29790 üzenetére

    Én nem tudom az óra hogyan működik, nekem úgy tűnik a lassú, hidegben futkosástól emelkedik a vo2max, ha csinálok egy erősebb edzést akkor csökken. Valamint a laktátküszöb amit nekem megállapított lassúbb tempó mint a jelenlegi maratoni tempóm. Szóval úgy vagyok vele, hogy szkeptikus vagyok, de azért meg szoktam nézegetni... :)
    Nagyon jó lenne elmennem egy ilyenre nekem is csak félek, hogy leesem a futópadról. Egyszer voltam ilyen ördögi berendezésen cipődiagnosztikán pár percig és nagyon nem éreztem komfortosan magam, nehezemre esik olyan pontosan tartani a tempót. Ha kihajtanak tuti leesnék. Már gondolkoztam rajta, hogy pihenőnapokon (heti 2x) el kellene menjek futópadon kocogni pár km-t, néhány alkalom után talán hozzászoknék... csak nehéz rávennem magam mert még életemben nem voltam edzőteremben...
    Első alkalom, hogy gyakorlati hasznát látom annak a runaddictnak, jó reklámot tolsz nekik :) azt hiszem az adatok szinkronizálása volt a bajom, hogy át kell tölteni google izébe onnan meg runaddict szóval kicsit macerásnak tűnt de lehet, hogy meg kellene nézzem hátha valamire egyszer jó lesz.

    [ Szerkesztve ]

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz tomcica #29847 üzenetére

    ez szinte nem is lenne durva, ha nem abban a tempóban csinálnád amiben. :) szinte...

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz bigmasterg #29867 üzenetére

    Olyan amilyen de a sok mindenféle csicsás funkcióját szerintem meg lehet szokni, azért elég sok mindent tudnak ezek. Az az ár meg nagyon nagyon jó, oké mondom én aki bevezetési áron vettem az 5x-et :) de ahhoz képest abszolút :) ha pontosság kell egy Stryd megéri, tudom tudom mennyi, de áldom az eszem, hogy beruháztam rá. A tempó és táv konzisztencia példás így nem kell a rossz gps-re vagy óra szenzorokra hagyatkoznom sem. Az óra, hát szerintem az edzés összerakó egész jó, a data fieldek, fontok is, rengeteg számlap is, a barométerből adódóan ha terepen futsz a szintkülönbség is reális lesz nem mint a gps-el. Pl a Strava a (manuális vagy workoutban időre, távra beállított) köröket kihalássza és mutat kör tempókat ami résztáv visszanézésre is jó, stb.
    Szóval jó az neked.

    [ Szerkesztve ]

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz bigmasterg #29886 üzenetére

    Hát, ez valójában teljesítménymérő, de nem álltam át teljesítmény alapú edzésre, inkább csak rendes footpodnak használom. Az eddigieket gyakorlatilag adott cipőre és tempóra kalibrálod, ha valami változik mindjárt elmászik, ez állítólag nem. Persze nem tökéletes (az enyém kicsit mintha alámérne), de kézzel beállítva kalibrációs értékre nagyon konzisztensen mér, kb ennyi a lényeg. Egyszer lemérem pályán, eddig adtam neki egy 1% + -t és azóta jónak tűnik (olyan távok alapján amiket korábban gps-el mértem pl a környéken a szokásos 5km köröm meg margitsziget).

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz borix #29895 üzenetére

    Azt gondolom, hogy élni meg élni hagyni, ha az ember edz akkor nem árt a felszerelés, ha meg csak úgy fut, akkor minek. Például elég nehéz résztávozni nélküle. Táv vagy idő oké, de a tempót általában annyira nem érzi az ember.
    Amit mondasz azt értem, de ha ez így lenne, akkor mindenki szakadt Suzukival járna, aztán mégse. Én most is meg tudom magyarázni, hogy miért van olyan órám amilyen, úgy objektív mint szubjektív indokokkal is, de minek. Autóm, na az nincs... hát kinek a pap kinek a papné, amíg nem kell családot hurcolászni jó nekem a bicikli meg a tömegközlekedés.

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz beltram #30029 üzenetére

    Fejben nekem sem volt rendben a maraton óta eltelt idő, enni is össze-vissza ettem. Azért a vártnál jobban sikerült hála a jól időnek. Nem tudom fejből a tageket, így rakom be a Strava linket.

    https://goo.gl/V6Enb5

    Kb 100% hogy szuperül ment neked, csak egy vis major tudja elrontani ezt, jó volt a hőmérséklet, a trikóban melegen sem volt és nem is fáztam, szinte semmi szél...
    1 hét pihi. Vagy kettő ha úgy esik jól. Én beleadtam amit tudtam, az eleje kicsit erős lett, korrigáltam kb 4-5 pulzus ütést és nem lett gond. 14től vártam a végét, kicsit korán, de PR-től az nem baj. Maradt annyi, hogy az utolsó 2 km-en megtoljam, hogy az egész perc alá menjek, már csak esztétikai okból.

    [ Szerkesztve ]

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz beltram #30029 üzenetére

    mobilról voltam és benéztem a dátumot, hát kíváncsi leszek milyen szerencsétek lesz holnap az időjárással.

    Egyébként kinek volt folyton baja a garmin rekordjaival, peterke, vertigo? Nem tudom, ha ezek valós rekordok de az óra ezt látta, szóval ma ezt kaptam connectben, egyenként rákérdezett, hogy hagyjam jóvá:

    [ Szerkesztve ]

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz beltram #30079 üzenetére

    Igen, ez siralmas, én már csak röhögtem rajta. Szerencsére pacelni a Stryd-al pacelek (pace és táv onnan jön).

    Aki nem látta, nem tudom melyikben látszik jobban a térkép:
    https://connect.garmin.com/modern/activity/2349538047

    https://www.strava.com/activities/1289803349

    Az a több km repülés a végén vicces, de ha belezoomol az ember látszik, hogy az utcákat mennyire mellélövi általában. Hát mit mondjak, nem a gps-ért és whr-ért szeretem. A Stryd és az edzés funkciója menti meg, azokkal pont megkapom amire szükségem van.

    (#30080) bandus
    Én így használom, csak nem használom azt az utolsó, 'lenti' lyukat. Így nem szoros, rugalmasabb, de azért mégis elég szoros, szóval nem tudom ezt tanultam meg és bejön szinte minden cipőnél.

    [ Szerkesztve ]

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz kk831228 #30083 üzenetére

    Garmin csoportban az szokott lenni a válasz, hogy mindenkinek minden szupi :) láttam még ilyet másnál is. Igazából vártam a szezon végét, hogy csináljak egy resetet rajta, ki tudja ha segít. Úgyse tudok usb-n szinkronizálni pár hónapja mert mindig hibára fut az is. Fel kell melegítsem a témát a supporttal, eddig mindig sikerült lerázzanak valamivel :)

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz Vertigo18 #30089 üzenetére

    Hát gondolom erősen egyéni. Én kényes vagyok kicsit, a lábam is rendhagyó, annyira szoktam meghúzni csak, hogy ne lötyögjön vagyis a lehető leglazábbra ami még stabil, másként szorít minden. Ez a kötés elég jó fogást ad, cserébe nem kell meghúzzam.

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz Dreamie #30110 üzenetére

    Az viszont érdekes ha nem az elején csinálja hanem a végén. Nekem ez most a vége volt és Margitszigeten is volt, hogy első kör oké a második a vízen. :)
    De azt kell mondanom, a Stryd a legjobb befektetés volt, nem zavar a pacingben a Gps, utóbbi csak azért kell, hogy legyen pontos időm és legyen csicsás térkép Stravaban, vén koromban emlékezzek, merre futkorásztam annó...
    p.s. na most nem troll de az ambit3nál a gps jel is konkrétan ilyen 2mp volt kivéve ha sokáig nem használtam, elvileg ez is megjegyzi hol vagyok földrajzilag, gyakorlatban néha mégis néha több percet kell várni, máskor "csak" felet...

    [ Szerkesztve ]

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz parandroid #30165 üzenetére

    count me in :)

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz inf3rno #30182 üzenetére

    Amikor jól mér jól mér, nekem csak azzal van bajom, hogy kiszámíthatatlan, hogy mikor kezd el 30-al fölé mérni, és hogy mitől hagyja abba 5 perc múlva (próbálkoztam annó helyezgetni mindenfelé, még szorítani, megengedni, semmi változás).
    Az órám az este resetáltam végre, a telefont is, meg ledaráltam emennyire tudtam és újratelepítettem a pc-re is a szoftvert. A jó hír, hogy újra tudok usb-n szinkronizálni. Hátha pár bugot kijavít :) ez is mint a windows, ha reboot nem oldja meg akkor reinstall... borzalom :)

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz parandroid #30165 üzenetére

    1/31

    Az 5k nekem jó mert a default köröm annyi itt a ház körül, macera lenne kitolni többre (több kereszteződés stb).
    Akkor rögzítsünk le egy lényeges szabályt :)

    Mi számít napnak:
    - amelyik napon kezdődik: pl éjfél előtt 5 perccel megyek ki és futok minimum 5k-t egyben, az óra mainak számolja mert a kezdetet nézi
    - amikor véget ér (ha éjfél után akkor másnaphoz számít)
    - a nettó aznap megtett km-ek száma: tehát ha 11-től elindulok és futok éjjel 1-ig az beszámít mainak (mert cca 10km), de ez holnapinak is számít mert éjfél után is volt 10km.
    - a szubjektív nap szerint, tehát ha hajnali 2-től futok mondjuk egy 7k-t majd lefekszem aludni és az élet szempontjából a másnap akkor kezdődik, amikor felkelek, akkor ez a futás előző vagy utóbbi nap?

    A streaker nemzetközi szervezet a napi nettó futást számolja, tehát a 3. opció ezekből - már volt, hogy kapkodtam éjfél előtt :) ez annak macera kicsit aki shiftekben dolgozik mert más ciklus lesz a futás mint az élete.

    [ Szerkesztve ]

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz borix #30197 üzenetére

    Nem igazán. Lusta voltam még a könyvet (egy ebookot adtak vele) elolvasni. Az nagy segítség, hogy konzisztens a távolság és paceben. A pulzusról is nehezen "mondanék le" mert nagyon hozzászoktam. Majd egyszer, ha kiolvasom a könyvet és meggyőz.

    (#30198) ígyvanferi
    Kelleni nem kell, de hogy lenne mindegy? Vagy megvan vagy nincs. A streaker szervezt definíciója pl: "Under the charter and by-laws of the Streak Runners International, Inc. and United States Running Streak Association, Inc., a running streak is defined as: running at least one continuous mile (1.61 kilometers) within each calendar day under one’s own body power (without the utilization of any type of health or mechanical aid other than prosthetic devices). "
    Általában este futok, és az este az sokszor 10 után van, főleg ha csak egy lazább futás van könnyen utoljára hanyagolom.

    (#30199) inf3rno
    Nem csak lásd fent, olvastam már a témáról :D

    (#30200) peterkeT
    Feltételezem nem az a 2 óra a napi fő alvásod? :) de majd tartom a sima naptári napot, nem kell mást megjegyezni. A mai 5k volt, nem félóra, nekem kicsivel félóra alatt van a köröm ami kb 5.5km. Annyira kell vigyázzak, hogy mostantól a pihenőnap is 5k nem kevesebb. Izgi lesz az ünnepek körül, nem mondom... lesz hosszú utazásom is...

    [ Szerkesztve ]

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    2/31 5k

    kicsit fájdogál a lábam szóval most laza rendszertelen program lesz egy ideig semmi komoly. pihenőidőszaknak is hívhatjuk.

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz parandroid #30226 üzenetére

    Én szerintem 2014 óta Strava előfizető vagyok. A tapiriik-el tudod legjobban szinkronizálni a dolgokat elég sok népszerű alkalmazás között, kézzel mindenképp, de itt is előfizettem az automata verzióra, ez asszem 2$ volt 1 évre szóval szimbolikus. Most minden megvan Stravan és Dropboxban is, just in case... régen endomondot is bedrótoztam ide, meg a smashrun statisztikák is többnyire innen jönnek. Az appok közti szinkron többször hibázik mint a tapiriik.
    A rekord pofonegyszerű, a leggyorsabb szakaszod nézi a futásból, ami végülis korrekt hozzáállás. A garmin is elvileg ezt csinálja, nekem nagyjából működik is, de azért abban annyira nem bízom már csak mert az óra reset után mindent rekordnak lát...

    [link]

    [ Szerkesztve ]

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz parandroid #30243 üzenetére

    Elég hobbiprojektnek tűnik, azt gondolom amolyan vasalóhardveren működhet. Elég megbízható, ritkán hibázik, viszont az első szinkron eltart. Utána is cca fél-1 óra eltelik mire behúzza a filet nem instant, de meg szokott történni. Én onnan látom, hogy a dropbox kliens jelez a pc-n, ami este be van kapcsolva.. :)

    Ezt a norvég futót ismeritek? Nem követem az ilyen eseményeket de ha már mainstream média hír... érdekes.

    Ja, megvolt a 3/31, óvatosan mert a lábam pihentetnem kell...

    [ Szerkesztve ]

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz pfekusz #30262 üzenetére

    Én mostanában a régebbi cipőim olyankor rotálom be amikor kimegyek a Margitszigtre rekortánra. Lehet laikus gondolkodás de azt gondolom ott kevésbé baj, ha nem csillapít annyira. Amúgy mind egyben vannak, csak a cipőspolcomon már nem férnek mert van 6 pár amit össze-vissza használok (ebből 2 pár 1k km fölött amit olyankor veszek fel amikor rossz az idő és sajnálom az újabbakat), egy régebbi félretéve (ez is 1k fölött de ennek kifejezetten kemény a talpa csak "civilben" használom nem futásra) meg 2 új a szekrény tetején...

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz Vertigo18 #30278 üzenetére

    Gratulálok!

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz emiki6 #30299 üzenetére

    Ez a lélegzés dolog olyan lehet mint a mezítlábas futás vagy a veganizmus. Tudományos vagy kvázi tudományos tényeket sorol, fogadjuk el (nem guglizom mind ki) de nem látom hogyan jut az adott következtetésekre, hogy ha orron lélegzel akkor pont jó mennyiséget lélegzel be meg ki, szájon meg túl sokat / túl keveset. Szerintem az ember pont azért szív szájon át be levegőt, hogy jusson elég oxigénhez elég hamar. Nagyobb nyílás, közelebb a tüdőhöz = több oxigén, ami több üzemanyag = jobb teljesítmény.
    A túledzéssel hrv-vel meg az a bajom, hogy sosem tapasztaltam ilyet mert nekem mindig a lábaim mennek hamarabb tönkre. Lehet csak én vagyok gyengébb mint más, vagy túl keveset futok, hogy érintsen a dolog.

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz emiki6 #30303 üzenetére

    Hát szerintem fordítva történik, azért lélegzel szájon mert már nem elég a cső. Az mindenesetre elég intuitívnak tűnik, hogy nem fogsz több oxigént kapni attól, hogy korlátozod a beviteli csatornát.
    Valójában én azt olvastam, hogy nem azért lélegzünk erősebben erőfeszítés alatt, mert nem kapunk elég oxigént, hanem hogy kiürítsük az egyre több CO2-t a tüdőből, tehát elvileg a lihegés pont azért van, hogy szabaduljunk a feleslegtől. Nem tudom igaz-e, a Daniels running formula-ban láttam.

    Erről jut eszembe pedig nincs köze hozzá, láttam youtube-on egy videót hogyan kell 3 óra alatti maratont futni. Vagyis levidózgatta a csávó á la Vertigó... :) hajrá...

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz Upo #30324 üzenetére

    Azért egyéni a pulzus, hogy tanuld meg a zónáid... én félmaratoni tempónál tuti nem beszélek, az 1 perccel lassabb tempónál van :) nálam az a nagyon lassú FM 120 pulzus környékén lenne, az orron lélegzős. Ma kipróbáltam de nem kényelmes, inkább mindenhol veszem a levegőt csak a tempója nem ugyanaz, 4/4, 3/3, 3/2 és 2/2 tempótól függően, egyre intenzívebben persze ahogy nagyobb mennyiség kell.

    Más - közben megvolt a 4/31, 5/31, 6/31.
    A lábam még nem jött helyre, így továbbra is csak laza, 5k, 5k, ma kicsit több mert közösségi futás a Margitszigeten. Ki oda, 1 kör a Lánchíd fele, majd haza.

    [ Szerkesztve ]

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz Upo #30332 üzenetére

    Azért mert egyéni mondok pár értéket és viszonyítási alapnak talán segít, ha nem is pontosan belőni.

    Nálam ez úgy néz ki, hogy elvileg a papírforma szerint (65-75% pulzus?) a könnyűeket cca 115-135 közt kellene fussam. Ez onnan jön ki, hogy az én tapasztalatom / érzésem szerint a max pulzusom valahol 175-180 közt lehet. A 180 a képletekkel jön ki (40 múltam, sőt közelebb 41-hez lassan.. :) ) de azt kicsit magasnak érzem.
    Másik referencia szám amit tudok mondani, hogy ehhez viszonyítva a 2 utolsó félmaratonomon (és ez alatt versenyt értek) az átlagpulzusom 156 volt. Már futottam azelőtt párat lassabban, kisebb intenzitással, ezt kb a tetejének érzem, vagyis eltelt vagy 2 év és pár FM mire belőttem az intenzitást elég erősre amit még túlélek a távon. (ezt azért mondom mert a FM intenzitás akkor jó referencia ha maxon futod - volt 145 átlagpulzusos FM-om is korábban, amikor a kondim nem bírt jobbat, vagy nem tudtam olyan jól belőni, stb)

    A könnyű alatt a km gyűjtős tempót értem ami nem tempó (threshold ami 10k versenytempó környéke), nem intervall semmi spéci csak az alap amit csinálok amikor nincs különös feladat, vagyis az idő nagy részében. Magyarán az alapozás legnagyobb része is ilyen. Amire gondolom neked is szükséged van.
    Nekem ez elég jól beállt kvázi automatán a múlt télen a 125 körüli pulzusra, így azt használom referenciapontnak az ilyen futások alkalmával és inkább ezt nézem nem a tempót de azzal is egybeesik amit egyes elméletek szerint is kell futnom pace-ben ilyen edzésnek, szóval megtaláltam azt amiről azt hiszem, hogy jó... :)

    p.s. annyi a disclaimer, hogy mostanában elvileg a lábam pihentetem így csak könnyűt futok, ez azzal jár hogy unatkozik a lábam és elvisz sokszor 135-145 pulzusra így összevissza futok. de tudom, hogy nem ez a jó és javítani fogok rajta :) elő kell vegyek megint podcasteket vagy valamit, hogy ne magamra figyeljek akkor talán sikerül lassulni.

    [ Szerkesztve ]

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    Titeket olvasva az ember azt hinné a gyümölcsevéstől fog kipusztulni az emberiség. Szerintem a mai elit gyúrósokon kívül (fényes izével bemázolt pózolós kiszárított érhalmazok) soha a világon nem létezett olyan ember aki olyan sterilen egyen, amit egészségesnek tartanak egyesek. Biztos nincs ez valahol elszámolva? Én tényleg nem értek hozzá, elfogadom, de ez elég szürreális.

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz inf3rno #30415 üzenetére

    Hát csak azt mondjátok a fruktóz káros, aztán meg azt mondod, 90g biztonságos, az egy óriási mennyiség, az átlagember sem eszik annyit szerintem nem, hogy mi ebben a topicban, vagyis az aki ha nem is patikamérleggel de próbál kicsit óvatosabban és változatosabban étkezni. Én főzni szoktam, és nem azért, hogy a rossz szokásaim megmagyarázzam de sosem merült fel, ha egy fazék bablevesbe teszek 1 kávéskanál cukrot (mert szoktam, jobb lesz tőle) akkor az egészségem kockáztatnám. Oké egy doboz fagyit betolok mert az a gyengém az világos, hogy a rossz véglet az csak a lelkemnek kell néha :) az ember sok mindent letesz - cigi, alkohol, olajos cuccok mint rántott hús meg sült krumpli, csapvizet iszik meg feketén eszpresszót vagy üresen teát bármiféle üdítő helyett, nagy ritkán egy vegyes zöldséges-gyümölcsös smoothie, natúr alacsony zsírtartalmú húsok, sok zöldség, azért jó lenne objektíven tudni mi az észszerűségi határ amin belül majdhogynem minden oké adott mércén belül (lehet, hogy nincs ilyen, nem tudom...). Oké a cukorból zsír lesz, de nem tűnik életszerűnek, hogy aki vékony az 100% kiszűrte a cukrot az étrendjéből, szóval valahogy mégse...

    [ Szerkesztve ]

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz ígyvanferi #30426 üzenetére

    Mondjuk úgy, hogy ha nincs semmi bajom és nincs sűrűje csak a hidegtől, akkor inkább szipogok és nem engedem ki. :) ha muszáj akkor meg zsepi, vagy törlöm az ujjamba. Ez a kitolós elég durva, hallottam olyat, hogy versenyen véletlenül az előzésben levő ember kapta az anyagot az arcába. Azért elég durva lehet.

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz inf3rno #30430 üzenetére

    csak kocogtam a napokban kicsit, megvolt a 7/31, 8/31, 9/31.

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz t1 #30442 üzenetére

    Gratulálok! Végül is sokkal rosszabb időt is kifoghattatok volna. Kínlódtál vagy az a pulzus neked mennyire normális? Az a szintemelkedés nekem ismeretlen terep, nem igazán tudom értelmezni a hatását de soknak sok...

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz Chuck Norris #30449 üzenetére

    Hát én nem tudom, ha az ember ki bír menni télen várni 5-10 percet tömegközlekedésre akkor annál egy félmaraton is kevésbé fázós, hacsak nem öltözünk alul, de általában az ellenkezője szokott történni szóval ez a rossz idő relatív fogalom. Én egy január 26-n kezdtem el futni, nem merült fel, hogy valamiért ne csinálnám. :)

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz Chuck Norris #30455 üzenetére

    Hát, áprilisban már szenvedtem a melegtől és onnantól borzalmas volt október végéig szóval nem tudom :)

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

  • bencze

    senior tag

    válasz ladybug #30481 üzenetére

    Én aztán tényleg nem bírom, de az idén mégis egész jól átvészeltem. Panaszkodtam de dőltek kifelé az emberek a wizzairen meg a sparon és egész jól ment szóval nem panaszkodom. Az idéni nyár volt az amikor a legtöbbet futottam és szerintem nagyon érzett versenyeken. Inni azt kell, a rekordom az volt amikor 15 km alatt 2 liter vizet ittam. Pedig este volt már nem sütött a nap. Szóval vagy visz az ember magával vagy kutakkal kell tervezni asszem...
    de én továbbra is szeretem ezeket a téli estéket, nem csak az időjárás jó de csendes is van nem sokan koslatnak.

    -= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

Új hozzászólás Aktív témák