Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • beginnerguy

    tag

    Sziasztok!

    Régóta gondolkoztam, hogy kipróbálom a Fujit is. Most Sony A7 (mk1) van főleg 55/1.8-cal meg 35 mm manuállal. Előtte volt még pár gépem, az alapokkal nem most kezdek ismerkedni, de nem is vagyok azon a szinten, hogy ebből éljek, és nem is ebből fogok valószínűleg. Az 55 mm nem a kedvenc látószögem, így másfél év után kezd ráállni a szemem és az agyam is, de mégsem az igazi, a 35 mm-t jobban szeretem, viszont elég hangos a vázban a zár, ami nem előny, tekintve, hogy főleg utazáskor fotózom (ha nem is hardcore) street jellegű képeket. Emiatt hiába vennék egy 35/2.8 Samyt. Másrészt a 35/2 vagy 1.8 jobb lenne esetleges mindenes obinak. Ritkán fotózok ismerősöknek vagy szokásos családi képeket is. Kifejezetten portré obim (ekv. 85 mm) sosem volt, de szeretném kipróbálni. Erre a célra egyértelműen az 56/1.2 lenne a jelölt. Emellett az ekv. 35 mm (23/f2) vagy ~40mm (27/2.8) lenne az ideális mászkálósnak, utazni egy obival szoktam (nagyon ritkán viszek kettőt). A 27 eléggé pancake és nagyon tetszik, viszont ha jól néztem nincs rajta rekeszállító gyűrű és sávozás zóna fókuszhoz. A 23-as meg sokkal hosszabb, és kifejezetten az a célom, hogy kb x100 stílusa legyen... Lehet túl sokat akarok és ez nem fog menni :) Szóval az ekv. 35 és 85 mm az, amivel boldog lennék, de ha csak egy maradhat, akkor az előbbi, és akkor már x100. Elgondolkodtam a 35/1.4-en is portréra, nem is nagy és fényerős is, szép karakteres képe van, és meglepően jól van árazva (szerintem), de a látószög...

    Viszont a vázzal meg vagyok lőve. Olyat szeretnék, ami:
    - kicsi (bár ahogy látom egyik sem túl nagy ami szóba jöhet)
    - van némi/bármilyen fogása (nekem az A7 kifejezetten kényelmes, jobban tetszik, mint az oly e-m1)
    - valamennyivel jobb a fókuszrendszere mint az A7-nek (nem baj, ha nem sokkal vagy ugyanolyan, csak rosszabb ne legyen)
    - legyen benne silent/halk shutter
    - jó lenne az (ilyen típusú, az első pár másodpercben OVF felirattal) OVF is. Ehhez két kérdés: OVF-re a legtöbb váznál lehet váltani vagy csak a rangefinder típusúaknál? Másik: a hybrid és a sima OVF között nem teljesen értem a különbséget youtube-os videók alapján. A hybridnél tudtommal az optikai kereső képére rá van vetítve plusz infó, nem? A linkelt YT videóban viszont sima OVF-ként hivatkoznak rá. Most akkor melyik melyik? :)
    - Eye AF plusz lenne, de ha jól tudom ez csak az új gépekben van, viszont Face detection régebbiekben is.

    Az is eszembe jutott, hogy inkább hagyom az egész portrés részt és veszek egy x100-at vagy x100t-t és boldog leszek, elvégre azzal is lehet portrézni, csak nem a klasszikus háttérelmosós értelemben :) Van egy Ricoh GR digital mark III-am (a régi fajta pöttöm szenzorral), kár, hogy ekv. 28 mm, pedig imádom, annyira kicsi és simán vállalható képeket csinálni vele, nah meg senki nem vesz komolyan, ha fényképezem :)

    A büdzsém az egész műveletre kb 400K HUF, A7 + 55/1.8 ennyiért megy el kb + rááldozok egy keveset. Ebbe kéne beleférjen a váz + 35/40mm + 56/1.2 (esetleg 35/1.4) Minden használtan jönne (esetleg eglobalcenter vagy infi store). Gondolkodtam az x-t2-n is, de egyszerűen nem szeretnék a vázra ennyit kiadni, mert akkor x-t2 + 35 mm-em lenne, ennyi erővel vehetek x100-at is. Szóval még bennem sem érlelődött meg, melyik út legyen, de hátha valakinek van valami olyan gondolata, ami engem is átbillent egyik irányba. Persze, dönteni nekem kell, és én is fogok :)

    X-pro1, x-t10 vagy x-t1 esetleg szóba jöhet vagy minden nagyon kompromisszumos? Van, amit kihagytam? X-t20 is drágácskának tűnik és nem tűnik túl extrának, x-pro2 és x-t2 meg kicsit out of budget.

    Előre is köszi mindenkinek a hozzószólást/segítséget, nah meg, hogy végigolvasta ezt a wall of textet! :)

  • beginnerguy

    tag

    válasz #16820480 #27003 üzenetére

    Köszönöm mindenkinek a választ! Ha nem haragszotok, egyben reagálok. Mindenkiét elolvastam többször is.

    (#27001) Gondwana: 230-ból? :Y Hol ilyen olcsó ez a kombó? Ennyire gyakori lenne (használtan)?

    (#27002) lexar: Köszi, ránézek, írták a többiek is!

    (#27003) sheratan: Az OVF-et tényleg eléggé elnéztem, köszönöm a javítást, így már minden világos!

    Régebbi vázak ennyire nem életképesek? Pl x-pro1, x-t1 x-t10? Az x-pro1 nagyon szimpatikus ár/érték arányban. Ha jól érzem, ennek a fókusz rendszere lesz a gyenge pontja.

    E2 és E3 is tetszik, főleg hogy mellettük a büdzsébe beleférne minden, csak az a fránya OVF... :) Még nem használtam, de annyiszor megfogalmazódott már bennem azelőtt, hogy tudtam volna arról, hogy ez létezik, hogy ez baromi jó ötlet lenne (hybrid VF)! Szóval most örülök, hogy ilyen létezik.

    (#27005) MrChris: A 23/f2-ról (x100) azt olvastam több helyen is, hogy közelre lágy nyitva. Hangsúlyozom, olvastam, soha nem használtam még.

    (#27020) pethob: Köszönöm a tanácsokat! A crop faktor és objektívek tiszták -- egyedül a 16/1.4-ről nem tudtam túl sokat, de az ekv. 24 számomra már nagyon tág (ezért is olyan se veled se nélküled kapcsolat a Ricohommal, ami ekv. 28), ritkán használnám, régen is csak zoom obim volt ilyen "nagylátó" --, inkább a vázzal voltam/vagyok meglőve. 23/2 meg a 23/1.4 is meggondolandó... Bár a 27es is nagyon csábító.

    Nincs egyébként ellenérzésem a sima x100-zal kapcsolatban sem, ha nem lehet cserélni az obit, hát annyi baj legyen. Eddig is csak eszközként használtam a fényképezőt, nem vagyok sem márkahű (még) és nem érzem magam kevesebbnek, ha csak összvissz ez a gépem van (lesz). Van, akinek egy telefonnal is olyan látása/tudása/tehetsége/tapasztalata/ (vagy ezek tetszőleges akár nemlineáris kombinációja) van, hogy ihaj. A limitációk sokszor nem is annyira frusztrálóak (sőt, néha kifejezetten előnyös, ha nem kell cserélgetni és nincs nagy választék, hogy mit vigyek magammal), mint azt először elképzeli az ember. Pl: 35 és 55 volt/van FF-en, azt hittem hiányozni fog a zoom, meg a nagylátó (24, 28mm), meg a 300 mm (mind ekv.). Igazából nem. Simán elmentem hetekre az egyikkel a kettő közül.

    X-pro1 + 27 + 56 ennyire rossz kombó lenne? Persze, a váz nem mai csirke... Sajnálom, hogy lemaradtam a pár napja akciós 27-ről :)

    X100f-fel megint az a bajom, hogy ekkora összegű gépet már nem szívesen cipelek magammal. (az 56 + gépváz az nem jönne velem utazni mert ahhoz nagy és túl helyzetfüggő, így nem kell féljek, hogy baja lesz/ellopják) Az x100t még határeset. Az A7 + 55-tel is nagyon óvatos voltam.

    Még egy beteg ötlet: 1. gen. x100 + E2/x-pro1 + 56/1.2. Ezt is kb ki lehet hozni ennyiből, bár eléggé türelem játék.

    [ Szerkesztve ]

  • beginnerguy

    tag

    válasz sasNAXO #27033 üzenetére

    Köszönöm mindenkinek a választ, nagyon sokat segítettetek! :R Mivel egy threadbe jöttek most a válaszok, így én is itt folytatom.

    Mérlegelek, de azt hiszem sikerült dűlőre jutnom... Nemsokára azért visszajelzek, mi lett belőle :)

    (#27035) pethob: Azzal teljes mértékben egyetértek, hogy az a legjobb kamera, ami nálam van, ez már párszor bebizonyosodott (értsd: minden egyes alkalommal :) ). Az szerintem más kérdés, hogy valamit használunk-e (ergo muzeális darab-e vagy sem) vagy hogy kinek hol van az a lélektani határ, amennyit kiad ezért a hobbiért/munkáért. Ha vennék egy pl. 400E-es gép + obi kombót (amihez azért az A7 + 55/1.8 közel volt, volt is hely, ahol nem éreztem magam teljesen komfortosan, hiába találkoztam számtalan olyan emberrel, akinek 4-5x nagyobb érték lógott csak a nyakában, nem beszélve a fotós táskájáról) amit ellopnak/leejtem/elhagyom (lényeg, hogy elveszti az értékét, sajnos láttam már több ilyet élőben), akkor az eléggé rosszul esne, nem csak pénzügyileg lenne egy nagy veszteség, de ezzel valószínűleg nem vagyok egyedül. Ha egy feleakkora értékű felszerelésem megy a levesbe, az is fáj, de kevésbé és esetleg az árkülönbségen tudom pótolni. Én inkább félek, mint megijedek, mert így érzem jól magam, és teljesen érthető, ha más másképp gondolja, de gondoltam rávilágítok erre az aspektusra is :) A felszerelésemet én is használom, szokott megfelelő nyoma maradni, de semmi extra, csak látszik rajta, hogy használt, és nem a polcon állt. Valahogy jobban is szeretek ilyen használt felszerelést venni :D Más pedig borzasztóan vigyáz rá, ezt élvezi is, és ez is így van rendjén :)

  • beginnerguy

    tag

    válasz beginnerguy #27036 üzenetére

    Sziasztok!

    Mindenkinek köszönöm még egyszer a segítséget és a privát üzeneteket eladó gépekkel! A józan ész érveit felülírta egy közel x100T árban talált garis x100F, szóval impulzív vásárlás esete állt fent és ez lett a vége. Elvittem egy 2 napos utazásra, első (szubjektív!) benyomások:

    - a joystick nekem nem kényelmes, túlságosan nyikli-nyakli és nem esik kézre ha éppen keresztül nézek a keresőn, a nyilakkal jobban és gyorsabban ment a fókuszpont kiválasztás sonyn
    - a gép maga és a fókusz is baromi gyors az A7-hez képest, talán túl gyors is nekem :D de érdekes módon elég gyakran (néha 10-ből 3) téveszt legkisebb fókuszmező esetén is (normál megvilágítás mellett napfényben, nem ellenfényben, középső fókuszpontokkal). Ezt mindenképpen tesztelnem kell, mert kicsit érthetetlen
    - f/2-n tényleg lágyabb a képe közelre, de ez a "totálisan hidegen hagy" kategória, valakinek persze fontos szempont lehet
    - féltokkal meg tudom fogni aránylag kényelmesen, anélkül egyszerűen kicsúszik a kezemből és folyamatosan azt érzem, hogy a következő pillanatban elejtem -- egyébként kicsi kezeim vannak (kell egy valamilyen strap azt hiszem, van egy SpiderLight cuccom, ami hasonló a Capture Clip-hez, de nem mindig viszek táskát, övet meg nem szokásom hordani)
    - arc- és szemfókusz azért gyengébb, mint az A7-en, amit kicsit sajnálok

    Hogy az eddigi kicsit negatívabb oldalt ellensúlyozzam:
    - színek. az alap jpg-k is nagyon szépek, de valahogy sokkal egyszerűbb LR-ben is a számomra eye candy színeket összehozni -- nagyon tetszik
    - a beépített ND filter egy isteni adomány.
    - halk, az A7 shutter után néha meg kellett néznem, hogy csináltam-e képet :D
    - gyors. nagyon. nekem sosem volt nagyon modern gépem gyors AF-fel, a jóhoz azért könnyű hozzászokni
    - értelmes menü, sony után felüdülés
    - pici, nem lehet komolyan venni, streetre/cipelősnek tényleg tökéletes. a retro kinézet csak óriási plusz. talán ha még kicsit kisebb/könnyebb lenne... :)
    - akksi idő nagyon jó, kevesebbre szmítottam. Sonyn 3-4 akksi kellett egy napra, ezzel most elég volt 2
    - nekem határozottan tetszik az obi képi világa
    - ekv. 35 mm, erre áll rá a szemem többnyire, plusz nem kell gondolkoznom az obicserén és hogy mit vigyek magammal
    - nekem elég volt az A7 C-AF teljesítménye, ennek még jobb (egyébként nagyon ritkán használom)

    - amit még venni fogok hozzá : (valszeg JJC) micro usb töltő + talán 1 akksi: utazásokkor a táskámban szoktam powerbankról tölteni menet közben a lemerült akksikat
    - valamilyen strap. DSPTCH wrist strapeket néztem, meg olvastam vissza a topikban, hogy valaki csinált parakordból -- még átgondolom pontosan mi, de valami kell
    - képernyővédő fólia

    Soft release buttont szerintem kihagyom, amennyibe kerül egy minőségibb darab.

    Nem bántam meg, egyelőre nagyon tetszik, öröm használni (tényleg az az érzés, hogy még többet akarsz fotózni vele), és így az ára is bőven kereten belül maradt.

    OFF: Hogy szokás ide képet feltölteni? Beillesztve vagy linkként? Nem tudom melyik és mennyire szokás, de hoznék párat, amit most csináltam a géppel.

    [ Szerkesztve ]

  • beginnerguy

    tag

    válasz Matska #27323 üzenetére

    Köszi!

    Megpróbálok beilleszteni pár képet, hátha ez alapján valaki kedvet kap az albumhoz -- összvissz 10 db kép, amihez épp hozzányúltam, csak illusztrációként, hogy kb ilyesmire (úgy érzem) számomra tökéletes ez a kis gép :)

    [1]

    [2]

    [3]

    [ Szerkesztve ]

  • beginnerguy

    tag

    válasz Tua #27329 üzenetére

    @Matska, @madgie, @Tua: Köszönöm, megtisztelő, örülök! :) Hirtelen lett 91 megtekintés az albumon :D Bár instát szoktam használni inkább, a flickr-ről most töröltem le a 4-5 éve felrakott képeimet, hűűű, azért voltak ott nagyon merész (főleg telós) húzások... :D

  • beginnerguy

    tag

    Sziasztok!

    Valakinek van a fórumtársak közül Budapesten Peak Design Capture v3 (akár klón, akár eredeti, de a v2 nem játszik, csak a v3)? Esetleg Micro Plate-tel az eredeti plate helyett? Kipróbálnám x100f-fel + hátizsákkal, mert a Spider Holster Black Widow + backpack adapterem sajnos nem kompatibilis a félbőrtokkal, anélkül meg nem túl kényelmes számomra a fogása :( Az időért és segítségért cserébe fel tudok ajánlani sört/csokit/sok köszönömöt :)

    [ Szerkesztve ]

  • beginnerguy

    tag

    válasz sasNAXO #27767 üzenetére

    Sikeresen ki tudtam próbálni a Capture v3-at a kollégának köszönhetően :R Leírom röviden (OFF-ban) a tapasztalataimat, hátha valakinek segít (meg nekem is segít kicsit rendszerezni).

    (Szubjektív) benyomások, főleg a Spider Holster Black Widow + backpack adapterrel összehasonlítva értsétek, valamint fontos, hogy én övön sosem, csak (Osprey) hátizsák pánton hordtam/próbáltam:
    - nagyon masszív, tényleg egy olyasvalami, amire rábíznék egy nagy értékű vázat obival
    - számomra kicsit körülményes felrakni (csavarok... :D ) és kicsit megtévesztő melyik csavar mennyire van becsavarva a különböző optikai lefedettségük miatt, de ezt inkább csak akkor látni, ha tényleg használod, írásban elmagyarázni nehezebb (ehhez csak hozzá kell szokni szerintem, de elsőre fura, bénáztam is vele)
    - ha fel van rakva, akkor viszont nem mozdul el, az biztos
    - a capture clip jobb oldalán van a release gomb, ami szerintem borzasztó nagy öngól... Nem tűnik túl praktikusnak és nekem baromi kényelmetlen :(
    - kicsi, könnyebb hordozni és nem kell semmi specális a plate vagy a clip rögzítéséhez

    Spider Holster Black Widow + backpack adapter:
    - könnyű felrakni
    - ez is elég masszív, simán rábíztam eddig minden gépemet, de szerintem a capture clip v3 ebből a szempontból még jobb
    - félbőrtokkal nem kompatibilis, nem csavarodik be teljesen a csavar, kilóg és nem tűnik túl biztonságosnak... Ezért is gondolkoztam a Capture v3-on
    - a velcro szalag (ami a backpack adaptert rögzíti a táska pántjához) rendesen szétszedi hosszútávon a ruhát (a kolléga látta is a softshell kabátomon a nyomait :D). másrészt ha az ember leveszi a táskát akkor elég fájdalmas a belső (eléggé lágy) könyökhajlatnak (nekem hozzáér a pánt) és szépen végigszántja, szóval cska körülményesen és lassan lehet levenni a táskát.
    - alapból járt hozzá egy pro padhez hasonló cucc, emiatt tök jól ki van párnázva a gép felöl (+ tépőzáras szalag is van, amivel lehet rögzíteni a nagyobb gépet + obit, hogy ne mozogjon, ha nem akarjuk.)
    - itt van játéka a gépnek rögzítve, mert egy gömb alakú cucc a csavar egyik vége (értelemszerűen a másik vége a menetes) csúszik be egy sínbe, emiatt tud forogni/mozogni a gép -- viszont ha állványra akarja az ember rakni, akkor le kell szerelni (vagy venni hozzá valamilyen kiegészítőt(?)), amihez meg egy kisebb csavarkulcs kell, amit pedig nem engednek fel repcsire egyszerűen (eddig mindig szerencsém volt, de kipakoltatták velem és megmondták, hogy ezt ki kéne dobatniuk :D )
    - itt bal oldalt van a release gomb, sokkal kényelmesebb
    - ez egy összességében nagyobb cucc, utazáshoz mindenképpen a capture clip kényelmesebb

    Szóval egyelőre meg vagyok lőve, mi legyen. Majd lesz valami... :)

    [ Szerkesztve ]

  • beginnerguy

    tag

    válasz papaya #28334 üzenetére

    Roviden: x100f-fel ugyanez a tapasztalat, hogy kozepre sulyozott vagy spot fenymeres eseten (DR100-200) alexpos a RAF es nem ritkan +1 FE-et kell adnom utolag, hogy vizualisan ugyanazt a hatast erjem el (kalibralt) monitoron, mint az LCD-n vagy EVF-ben. Nem allitom, hogy nem user error, mindenesetre egyelore furcsanak tartom. (LCD max fenyeron van, meg ugye jpg-t mutat, nem RAF-ot)

  • beginnerguy

    tag

    válasz Fandango #28346 üzenetére

    Mondjuk azt is hozzáteszem, (hogy ne legyen félrevezető) ami még fontos és kimaradt részemről, hogy én főleg az árnyék - fény kontrasztra megyek rá, ahol van min. 3, de akár 5 FÉ különbség a megvilágított/nem megvilágított részek között, szóval emiatt kicsit extrémebb a dolog. "Normál" (többeknek átlag?) képeket ritkán lövök, szóval ott nem nagyon figyeltem meg eddig.

    [ Szerkesztve ]

  • beginnerguy

    tag

    válasz |AP| #28795 üzenetére

    Én ezt vettem (2 akku + töltő, de a töltő a lényeg, lehet azt hiszem külön is kapni). Kicsi, könnyű, könnyen karcolódik, lassúcska. Tegnap adtam el géppel együtt (az új gépbe más akksi megy), szerettem, utazáshoz tökéletes. PB + hálózati töltés is megy (ez utóbbihoz értelemszerűen kell USB töltő).

    szerk: lényegében ugyanaz, amit eggyel feljebb a kolléga írt :)

    [ Szerkesztve ]

  • beginnerguy

    tag

    Sziasztok!

    Valakinek van esetleg NP-95-ös akkuja a Pöttyös utcai metró megállóhoz közel? Vettem egy X100-at (gen1), aminek az akksija rossz. Először a szemszenzor nem működött (nem vált automatán LCD és EVF között), de utána észrevettem, hogy az akksival nagy gondok vannak, így lehet ez okozza az eye sensor problémát is. Ha valaki ki tudna segíteni egy pár perces próba erejéig, azt megköszönném akár sör/csoki formájában.

    Előre is köszönöm!

Új hozzászólás Aktív témák