Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • BloodPandus

    csendes tag

    Hát, Kedves Skacok!

    Végigolvastam a topicot, szemgolyóremegést nem nagyon kaptam tőle.
    Jelenleg én is Németországban dolgozom, a németet már jobban makogom, mint egy éve, kijövetelkor.

    Jelenleg 3 gépen vagyok felváltva, mindhárom Hurco (VMX42, VM50, VMX64).
    A gépeken jobbára alkatrészgyártás folyik, szériákkal vegyesen.
    A munka úgy megy, hogy pl az egyik gépen indítom a szériát, amikor minden fain, akkor odaintem a Martin német kollégát, megmutatom neki mit-hogyan, és akkor nyomja. Ugyanez a másik gépen egy másik német kölyökkel. Amikor minden faja, akkor elvonulok az aktuális szabad géphez egyedizni.

    Minden programot én írok.
    A kölyköket már megtanítottam szerszámot bemérni, és már tudják, hogy melyik melóhoz nagyjából hogyan szereljenek fel. A satu órázása valahogyan nem megy nekik, pedig ez otthon alap.

    SirTom #73-ik hozzászólására reagálván megemlítem, hogy az első 7 darabhoz én sem használnék CAD-et, de a műanyagokon kívül az összes típusból volt már munka.
    Mindez 1-2 satuval, meg egy majdnem kiszuperált osztófejjel(manuális, natürlich).

    Hozzáteszem, hogy a Hurco egy nagyon faja 3D-s gép lenne, ha mondjuk erre a háromra fel lenne telepítve ez az opció, de így csak egy(3) nagyon faja 2,5D-s Hurco fölött rendelkezem.

    1 éve vagyok itt kint, előtte dolgoztam Fanuc és Mitsubishi vezérlős központon, A fanuc meg az NCT megvolt esztergán is (karusszel is), Vágom az Exeron szikraforgácsoló gépet vezérlőstől (nem ügy, sima G kód-os tömbszikra), valamint nem jövök zavarba a huzalszikrától, a síkköszörűtől, a palástköszörűtől, elvarrogatok AVI-val, CO-val, valamint természetesen az összes hagyományos forgácsológépen dolgozom, csak szerszám legyen a melóhoz.

    Ami itt kint nagyon fontos, és egyre fontosabb:
    Nem az a lényeg, hogy mennyire vágod a vezérlőt, mert azt hamar meg lehet tanulni.
    A fontosabb az, hogy tudni kell forgácsolni, bármilyen gépen, bármilyen szerszámmal.
    Hogy te tekered-e oda, vagy a CNC tekeri oda, másodlagos.

    Az előző helyemen egyszerre voltam technológus, műszakvezető, gépbeállító, meg tréner a saját gépem mellett, amit természetesen nem bírtam, csak 1 évig, utána betegácsi általános kimerültség miatt. Abban az időben én úgy vettem fel a manust, hogy kapott rajzot, kapott szerszámot, meg a darabot, és irány a hagyományos marógép.

    A kész darabot a kezembe vettem, és megmondtam neki, hogy kell-e ide vagy nem.
    Egy szót nem kellett mondania, mert a kész darab mindent elmondott.

    A tömbszikrás időszakomban egy 2 fejes tömbösön voltam, amiből van vagy 14 az egész sárgolyón, speciel európában ezzel 4. Új fejlesztése az Exeronnak, gyakorlatilag sokszor többet tudott meg tőlem a német szervizes, mint én őtőle.

    Ez most a 15.-ödik munkahelyem, 35 éves vagyok, amikor nem szimulátorozok (autó), akkor a CNC marógépemet építem (600x500x300), és jelenlegi órabérem 9€ nettó, amit erősen keveslek, tehát ezirányban lépni fogok hamarosan. A fusimat (a gépet) a cégnél csinálom a tulajdonos teljes támogatásával. Gyakorlatilag azt csinálok a marógépekkel, amit akarok, csak a meló legyen meg határidőre, vagy előbb. :))

    Jobbára rozsdamentessel dolgozom (4301, az egyik legtetvesebb fajta), meg aluval.
    Néha látok sima vasat is, de az inkább szériában jellemző.

    Lehet kérdezni, az oldalt könyvjelzőztem... :K

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz vsebasthian #141 üzenetére

    10 éve én éppen gépbeállító voltam az említett Mitsu megmunkálón, meg 1 NCT esztergán, valamint 2 Siemens esztergán,+ meóztam is, közben váltva vittük a druszámmal 2 műszakban a Fanucot (valami japó gép volt alatta, nagyon szerettem) :))
    Azóta meg csak még többet láttam... :C

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz péterd #147 üzenetére

    Kegyetlen módon őszinte leszek (mindig az vagyok):

    Ha félsz a géptől, akkor inkább hagyd a fenébe.
    A zöld startgombot megnyomni: azt jelenti jelképesen és valóságosan is, hogy kiderül, jó lett-e a program, és vállalod-e a hibáidat.
    A gép nem hazudik, ha jó a progi, a nullpontok, szerszámnullpontok és a technológia, akkor annak a darabnak jónak kell lennie.

    Ha valami törik, nem jó, akkor baj van valahol abban, amit csináltál.
    A nagyobb baj ott kezdődik, ha esetleg nem jössz rá magadtól, hogy hol a hiba.

    Géphiba miatt a munkadarabok 2%-a (!!!) szokott elcsesződni, kopott szerszám miatt olyan 15 százalék, de valahol ebben is benne van a szaki, mert kopott szerszám csak kivételes esetekben jó (pl, a dörzsár, ha nagyon új akkor nagyobbat tud vinni, és ugrott a H7...)

    Akkor a legjobb, ha tudsz nagyon alapos lenni, nálad itt ez már egyrészt bukott.
    (nem személyeskedés képpen, de akit az sem érdekel, hogy szinte olvashatatlanul tagolatlan az írása, akkor a melóban sem tud a szükséges szinten alapos lenni.
    Ha érdekelne téged az írásképed, akkor odafigyelnél, alaposabb lennél.)

    Szerintem egyenlőre keress egy olyan helyet, ahol sok az egyedi gyártás, megbocsájtó a főnök, és egy ilyen helyen próbálj valamennyi rutin szerezni.
    Hacsak nem gombnyomósnak akarsz kimenni. Viszont arra itt is megvannak a német ürgék, és azokat itt sem veszik komolyan, sem emberileg, sem anyagilag.

    Egyébként én csak olyan céggel állnék szóba, ahonnan már mentek ki emberek, és jó a visszajelzés. Ezeket az embereket meg meg lehet találni, ha találékony vagy, mert arra is sok szükség van...

    :K :K :K

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz rudi66 #157 üzenetére

    Azért nekem is van még mit tanulnom... :))

    Azt jó lenne tudni, hogy a vezérlőben mi a hiba, elképzelhető, hogy piti dolog csak, és meg lehet javítani.

    Az nct annyiban jó, hogy támogatja a szabadkontúrprogranozást, amíg a Fanuc nem.
    Esetleg, ha anyagfilag megengedheted magadnak akkor javaslom az NCT98M vezérlőt.
    Annyira már nem új, ezért talán olcsóbb is lehet.
    Kicsit Fanucos, viszont már színes kijelzője van, és minden szerszámpályát más színnel tudsz megrajzoltatni, akár 3D-ben is.

    Ha nekem lenne ez a masina, akkor kideríteném, hogy nem lehetne-e esetleg valami normál PC vezérlőt ráakasztani.
    Például elég egy PIII hozzá, valami izmosabb prockóval, meg Mach3.

    Idézek a Mach3 kezelésijéből:

    4.2. Amit a Mach3 irányítani tud
    A Mach3 egy nagyon rugalmas program olyan gépek irányítására tervezve, mint például a marógépek
    (vagy például az esztergagépek, igaz, ezeket itt nem tárgyaljuk). Ezeknek a Mach3 által irányított
    gépeknek a jellemzői a következők:
    —Felhasználói kezelőszervek. Kötelező egy vészstop (EStop) gomb megléte minden gépen.
    —Kettő vagy három tengely, melyek derékszöget zárnak be egymással (úgynevezett X, Y és Z
    tengely)
    —Egy szerszám, ami a munkadarabhoz viszonyítva mozog. A tengelyek origója rögzített a
    munkadarabhoz viszonyítva. Ez a relatív mozgás természetesen kétféle módon lehetséges: (i) az
    eszköz mozgatásával (pl. egy maróorsó tüskéje esetében a szerszám a Z irányban mozog, vagy a
    keresztszánra szerelt eszergakés és szán esetében az X és Z irányokban mozog), illetve (ii) az asztal és
    a munkadarab mozgatásával (pl. a konzolos marógép esetében az asztal X, Y és Z irányokban mozog).
    És feltételesen:
    —Néhány kapcsoló, annak jelzésére, hogy az eszköz mikor van kiinduló helyzetben
    —Néhány kapcsoló az eszköz engedélyezett relatív mozgáskorlátainak meghatározására.
    —Egy vezérelt „orsó”. Az „orsó” a szerszámot (marás) vagy a munkadarabot (esztergálás) forgatja.
    —Legfeljebb három követő tengely. Ezek lehetnek forgó tengelyek (azaz a mozgásukat szögeben
    mérjük) vagy lineáris tengelyek. Az egyes követő lineáris tengelyek az X vagy Y vagy Z tengelyt követhetik. Ez a kettő mindig együttesen fog mozogni az alkatrészprogramban lévő utasításokra és az
    Ön kézi, finombeállító mozgatására reagálva, de mindegyik külön-külön ajánlott (további részletekért
    lásd a követő tengelyek konfigurálása (Configuring slaved axes) c. fejezetet).
    —Kapcsoló vagy kapcsolók, melyek összekapcsolják a védelmi (biztonsági) berendezéseket a gépen.
    —A hűtőközeg (folyadék és/vagy permet) szállításának vezérlése.
    —Már meglévő alkatrész digitalizálása a szerszámtartóban lévő tapintóvalű
    —Enkóderek, mint például a lineáris üvegskálás enkóder, amelyek a gép részeinek pozícióját
    mutatják.
    —Speciális funkciók
    A legtöbb összeköttetés az Ön gépe és a Mach3-at futtató PC között párhuzamos (nyomtató)
    port(ok)on keresztül jön létre. Egyszerű gép esetében elegendő lesz egy port, míg összetettnél kettőre
    lesz szüksége. Kapcsolatokat a „billentyűzet emulátoron” keresztül is létrehozhat, ami látszólagos
    (pszeudo) billentyű leütést idéz elő válaszul a bemeneti jelekre.
    Az olyan speciális funkciók, mint például az LCD kijelző, a szerszámváltó, tengely satuk vagy a
    forgács szállító, a felhasználó által definiált M-kód makrókkal, soros porton keresztül (COM)
    irányítottak.

    A Mach3 mind a hat tengely mozgását irányítja, együttes mozgásukat lineáris
    interpolációval összehangolva, vagy két tengelyen (az X, Y és Z közül) körinterpolációt hajt végre,
    miközben egyidejűleg lineárisan interpolálja a másik négy tengelyt a körinterpoláció kanyarodási
    szögével. A szerszám tehát szükség esetén képes elvékonyodó spirális útvonalon is dolgozni. Az
    előtolási sebesség. Ezen mozgások közben az előtolási sebességet az alkatrészprogramban
    megkövetelt értéken tartja, alárendelve a tengelyek gyorsulásának és maximális sebességének
    határainak.
    Ha az ön gépének mechanizmusa robotkar-szerű vagy „hexapod” (hatlábú állvány), akkor a Mach3
    nem alkalmas az irányítására a kinematikai számítások miatt, amihez az „szerszám” pozíció X, Y és Z
    koordinátáinak és a gépkar hosszának, valamint forgásának összekapcsolásához lenne szükséges. A
    Mach3 be tudja kapcsolni az orsót, forgathatja bármely irányban, és kikapcsolhatja. A forgás mértékét
    (fordulat/perc) is irányíthatja és ellenőrizheti a szögpozíciót olyan műveleteknél, mint például a menet
    vágás.
    A Mach3 a hűtőközeg két fajtáját tudja be és ki kapcsolni.
    A Mach3 ellenőrzi az EStopot és feljegyzéseket készít a referencia kapcsolók, a biztonsági reteszelő és
    és végállás kapcsolók működéséről.
    A Mach3 256 különböző szerszám tulajdonságainak tárolására képes. De ha az Ön gépének van
    automatikus szerszám váltója vagy tárolója, akkor sajátkezűleg kell irányítania

    Az egész doksit le tudod tölteni a www.hobbycnc.hu-ról vagy a www.cnc-elektronika.hu-ról.

    Mielőtt valaki megvádolna reklámmal, közlöm, hogy semmi közöm ezekhez az oldalakhoz, csak a saját gépemen is ezt fogom használni... ami még építés alatt van... :)) :C

    Van még egy másik progi is a WinpCNC de ezt nem merem ajánlani, mert én is csak most töltöttem le, még bele kell másznom.

    Ez a két progi egy PC-t használva a vezérlő helyett G kóddal tud mozogni, de ha kell, akkor 3D marásra is képes.

    Gyakorlatilag ledobod a Fanucot, beraksz egy asztalt a PC-vel és a gépet teljes mértékben ki tudod használni. Ha meg tudsz 3D-s melókat is szerezni idővel, az még jól is fizet... :K

    Ezen meg lehet tanulni mindent...

    [ Szerkesztve ]

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz tomek1988 #151 üzenetére

    Azért hangzik komolyan, mert én véresen komolyan veszem ezt a dolgot. :)) :DD
    Másképp nem lehet, illetve nagyon nehéz fejlődni, vagy a csúcson maradni.

    Rám még vár a csúcs... :B

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz BloodPandus #161 üzenetére

    Ja, igen, az utolsó két kiemelt mondat kicsit ellentmond egymásnak, hogy most vezérli a szerszámtárat, vagy nem?
    Ennek kell utánakérdezni...

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz BloodPandus #163 üzenetére

    Közben eszembe jutott, hogy esetleg arra gondol a második kiemelt mondat, hogy pl nem váltja be automatikusan a szerszámot, mint a Hurco, hanem neked arra programsort kell írni.
    Pl: M6T6

  • BloodPandus

    csendes tag

    Még ráérek, tehát írogatok, aztán majd vagy lesz reagálás, vagy sem. ;)

    Nézegettem a videókat a t2cnc.hu-n.
    Kicsit elmosolyogtam, hogy mennyire "komoly" masinák vannak akár 1 milláért is.
    Igaz, hobbi kategória, de ahhoz meg kicsit drágállom...

    Ha olyan tempóban marnék a melóhelyen, akkor már nem lenne melóhelyem sem... :)

    Kis eszmefuttatás a szakmát most tanulóknak, hátha egyszer még jól jön... :B

    Az utolsó videó nagy baklövés szerintem:

    1, ez az "alkatrész" nem 3D hanem sima 2D, ezért elég hozzá 2 perc, nem kell 40!!!

    2, ilyen drága gépre már érdemes olyan motort rakni, aminek az alsó határa olyan 2000 körül van, ott még van nyomaték, és lehetne neki küldeni. Fogásban is, tolásban is.
    Max fordulat meg... mondjuk elég 8000, én ezzel a fordulattal pilinckázok néha aluban 1mm-es maróval, és jó. (meg nagy poén, mikor csak a nagy gépen nem ketyeg semmi, és azon csinálom a műszerészdolgaimat, meg a fusimat. 1625x863x762 mozgású masina, nekem meg éppen benne van egy cuccom, cirka 10x20... és éppen gravírozok... :)) :D )

    Nekem pl sima, 1,5 kW-os motor lesz rajta, szénkefe nélküli, 2-3 sebességtartományos bordásszíjas áttétellel. Helyem lesz rá a gépen, mert nem konzolos gép, a fordulatszámot pedig finoman tudom állítani tartományon belül elektronikával. Azzal majd lehet rabolni... :)
    Valamint, ha készen lesz, 3-4 millát simán fog érni, ha összevetem ilyesmi nagyságú gyári CNC-kel... Pláne, hogy az enyém most 80%-ban rozsdamentesből van... :P

    3, "mindent egy szerszámmal" módszer először jó gondolatnak tűnhet, de alaposan utánagondolva... nem az. Mások a forgácsolási tulajdonságai egy nagyolómarónak, mint egy simítónak. A simító nagyobb fogást nem visel el, ha túléli, a felület lesz randa.
    Tehát a megmunkálás sebességét behatárolja a szerszám, egy simítóval baromság nagyolni. Az én gépemen nem lesz szerszámcserélő, de patron az igen.
    És nem leszek lusta bemérni a nagyoló után a simítót, ha kell, mert amennyi időt megtakarítok, azalatt ötvenszer is bemérhetek 6 szerszámot... :)

    4, A szerszám hossza.
    Ahol max 10 mm-t kell lemenni fogásban, akkor nem ezt a hosszú marót kellett volna berakni, hanem egy rövidebb, 3 élűt. Annak is van keresztéle, és a fogásvételnél nem fogta volna ilyen csúnyán vissza azt a motort. Azonkívül a szabvány fogása, amit elbír, az 15-20mm.

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #165 üzenetére

    Nos a Hurco-nál nem mondatok vannak, hanem blokkok, és azon bevül a szegmensek.
    Mivel olyan egyszerű, mint egy szög, ezért párbeszédes, hogy a buta amcsik is tudjanak rajta dolgozni... :DDD

    Gyakorlatilag a Hurco program előre megírt blokkokból áll, csak ki kell tölteni.
    Nagyon gyorsan be lehet verni egy bonyolult programot.

    Nincs nála blk form, egy szerszámhoz egy korrekció tartozik (néha ez miatt nem lehet vele trükközni)

    Szabadkontúr...

    Nos, a Hurco-hoz képest a Fanuc nem is tud szabadkontúrozni... :)
    Mivel egyeneseknél mindig van szög meg egyenes hossza is, így inkább alulhatározott pontokból is képes számolni.
    Nincs I,J,K, nincs szokványos polárkordináta.

    Nem emlékszem már, de tudja azt a Fanuc, hogy elküldök a kezdőponttól (0,0) egy 150mm-ert X100-ra és megadja a szöget, és az Y méretet?

    Mivel van külön grafikai képernyője, így ki tudom szerkeszteni a rajzról hiányzó adatokat is...

    Mach3

    Rudinak tulképp csak a PC-re van szüksége, mert a motorok az elektronikákkal már rajta vannak a gépen, és mivel a Fanuc is csak egy PC, csak arra van szükség, hogy a Mach3-nak betanítsa a motorvezérlőket. Innen meg már repülhet is a forgács.

    Egyébként tengelyenként kell egy vezérlő, meg +1 táp a motoroknak/vagy az elektronikáknak. Rudinak minden benne van a gépében, gyakorlatilag csak az "eszét" cseréli ki.

    Heidenhain
    Utoljára a Bólyain nyomkodtam, több, mint 10 éve... :O

    NCT

    Attól függ, mit akar marni a manus.
    Ha nem valami egetrengetőt, vagy csak nagyobb szériákra kell, akkor oda jó az is.
    Tény, ha valaki sokat akar tudni, akkor azzal picit szenvedni kell, de azt én nem tartom bajnak. Egyrészt, mire kihozza az áhított kontúrt a masinából, sokkal többet tanul, tehát többet fog tudni, másrészt könnyebben tanul meg más vezérlőket.

    Olyasmi a viszony, mint a hagyományos meg a CNC marógép között: Aki nem tud tisztességesen dolgozni a hagyományoson, az soha nem lesz jó marós. Lehet hogy brillírozni fog a CNC-n, de vért fog izzadni a hagyományos gépen, mert ott csak te vagy, meg a gép.
    Nincs monitor, meg gombok. Max útmérő, meg 16 fix fordulat, meg kb ennyi tolás. Oda jobban kell tudni.

    Aki a G kódoson fainul le tudja tenni a melót az asztalra, az egy párbeszédes módú vezérlőn csak szórakozik már, és dalolva oldja meg a legszarabb melókat is.

    Van egy cimbim, világéletében Heidehain gépen volt, azon is tanult. Nagyon király volt, istencsászárnak tartották, ő volt az Űbermen. Nem is volt rossz, az tény.
    Cég megszűnt, útilapu.
    Most Fanucon van régebbi verzión, ami nem nyalja ki a seggét, és épp megüti a közepes szintet a többiek között, pedig már egy éve ott van. Valahogyan nem megy neki a G kód.

    Nekem "szerencsém" volt, mert amikor én tanultam CNC-t akkor már 5 éve nyomultam hagyományos gépeken (maró, eszterga, horizontál, tömbszikra, köszörűk), viszont akkor még a párbeszédes vezérlők baromi drágák voltak, tehát G kód volt a "bölcsőm". A huzalszikra meg ráadásul szalagos NC volt... :))

    Utána jött 2 kemény év, mikor kaptam az egyik cégnél egy Fanuc revolveresztergát 8 hajtott szerszámmal akár, palástra, homlokra egyaránt.
    Két napig írtam otthon a programot, de utána megmartam a cég logóját egy aluhenger palástjára is, meg a homlokára is.
    2 nap múlva kaptam 55e bruttó fizuemelést, mert megemlítettem a tulajnak a tisztesség kedvéért, hogy másik helyet keresek, mert kevés a kavics...

    Végül csak el kellett jönnöm 3 hónapra rá, mert a meósból lett csoportvezetőm nem nézte jó szemmel a történéseket, meg azt, hogy amíg otthon hesszelt betegácsiba 2 hétig, addig nekem a rúdanyag mellett volt időm nyomni az ő gépét is, tehát nem volt olyan nélkülözhetetlen, mint gondolta. Meg elkúrtam a normáit is kb felére, mert nem tutam, hogy van neki, csak utána derült ki. (mellékesen baromira félt az esztergától, mikor a száladagolóban márt zörgött az anyag, mert rövidebb volt és vergődött, 2 méternél nem jött közelebb a géphez ;] ;] )

    Én azt mondom, a létrának minden fokát végig kell járni...

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #165 üzenetére

    Itt vannak a Hurco-k :)

    Miközben olvastalak, eszembe jutott a mondás, hogy mindegyik paraszt a saját szamarát dícséri. :DD :))
    Nálam is így van... :R

    Holnap fényképelek pár Hurco képernyőt, hogy legyen kép is...
    Kihozták az új winmax verziót is, esztergán kipróbáltam... beszarás....
    Hogy ez milyen szar lett!!!!!!!!

    Amikor végzel egy adattal, akkor enter, normál esetben.
    Ezek a barmok meg kihozták a legördülő menüket, á 'la winfos, onnantól nagyon nehéz vele programozni.
    Az alapelv az jó, az megmaradt, de a kezelés valami borzalmas, nehézkes lett.

    Pédául az unimax verzióban a képernyő jobb oldalán helyezkednek el a választható lehetőségek, mint F1, F2,... (kontúr nincs, kontúr bal, kontúr jobb,, ráállás körívvel, ráállás érintőirányban, lebontás jobbról, lebontás balról,...)

    A Winmaxban meg vacakolj a legördülő menükkel, ahol tényleg görgetni kell néha, mert nem fér el egyszerre a legördülésben. Gyakorlatilag az ember programozás helyett a képernyőt piszkálja egy műanyag pöcökkel, szabványos wines betűmérettel, egy 17"-os monitoron.
    A "múlt", amin dolgozom most:
    Fekete háttér, sárga/zöld/piros betűk/számok, egyszerű menü, semmi keresgélés, mindent látsz egy lapon, ami kell...

    "A fejlesztés néha azt jelenti, hogy elrontják azt, ami jó volt..., különben miből élnének a fejlesztők?"

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #169 üzenetére

    Akkor te "nagygépes" vagy... :)
    Ismerős a szitu, 97-ben volt 40 éves a horizont, amin matattam akkoriban.
    Ha fent dolgoztam, akkor létra kellett mindenhez... :)))

    Legnagyobb melóm a 64-esen egy 5m hosszú darab volt, mindkét oldalán kilógott, baloldalról el kellett költözteni egy polcot, hogy tudjak vele mozogni... :)

    Ott kellett igazán észnél lenni, mert ha kihoztam a darabot, akkor csattant a burkolat.
    Egyébként imádok úgy 30H7-et mérni, hogy a szerszám már nem megy följebb, X-ben már nem tudok menni, mert ott az esztergagép a darab végénél, és buktatni kell a furatmikrót, hogy be tudjam rakni a szerszámtól (Y ban tudtam mozogni néha akár 200mm-t is, de néha nem, és kellett volna még 5 mm. Tiszta mázli, hogy otthon ismerik az ütőkést, itt fogalmuk sem volt róla, míg nem csináltam egy nagyon durva nagyot, a melóhoz (átmérőben tudott 400-at, és 1.6 Rz-t csináltam vele...). . Akkor nekem is kézicserés volt a gépem a 40-es tár ellenére... :O

    Ja igen, 2 hét alatt lett kész, nagyot kaszáltak rajta, tiszta jó volt: nekem nem kellett lebontani a burkolatot, valamint a kis gépeken csináltam meg a cuccokat a lefogáshoz, meg esztergán a többi szart. Hegeszteni nem én hegesztettem, egy forgó szerszámot én nem hegesztek magamnak, nem akarok meghalni... ;]

    Ráadásul nem mindenhol fért bele a mozgástartományba a legközelebbi mart felület...
    Egyébként ezek a németek hülyék. 3 méterre beadni 5 tizedes tűrést...
    Megcsináltam, de megmondtam, ha mégegyszer ilyet hoznak, akkor hazamegyek Hungáriába. Pénzem nem lett több tőle, igaz, azóta én vagyok itt az istencsászár, de most már kamatozni is kéne a dolognak.
    Igaz, minden reggel megfőzik a kávémat, és most már nem hordja el a két lakatos a cuccaimat... Meg mindig az enyém a legújabb tolómérő... ami azért nem utolsó szempont nekem, aki szeretek nullára dolgozni 2 tűrésnél is... :DD :DD :DD :DD :DD

    Meg most már "kápó" vagyok rossz fordítással, afféle helyi okostojás főnöki támogatással, meg kollektív beleegyezéssel a német kollégák részéről. :B

    Az elején, mikor még nem tudtam németül (most sem tudok, csak már kicsit kevésbé nem tudok), és kérdezték, hogy ezt, vagy azt hogy csinálom, akkor azt mondtam: magic
    Ha meg elbasztam, akkor meg maus. :)
    De alakulnak, mert ha valami elkúrja magát akkor már nem sajze, meg sajztreck, hanem megy a ba**meg, meg az anyázás, meg a "picsába".
    Különösen egy török kölyök jeleskedik a káromkodásban, és élvezi, mert a német, az nem tud káromkodni.
    A magyarnál jobban senki. :B

    Azon a szóláson, hogy "Bagoly mondja verébnek, hogy nagyfejű" egy hétig gurultak, mert ilyeneket nem nagyon hallanak.
    Cserébe engem tanítanak svábul a német mellett... :Y :Y :))

    [ Szerkesztve ]

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz BloodPandus #171 üzenetére

    2 tized tűrést akartam írni...

    Egyébként most marhára unom magam, mert kolléga tegnap ment haza, én majd csak jövő hét végén a céges furgonnal (haza kell vinnem egy csomó dolgot, mert egyéb okok miatt valszeg itt kell hagynom ezt a fain kérót. Az egyéb ok az itteni kontaktmanus, összerúgta a port a háztulajjal, úgyhogy lakáskeresés van. Pedig innen van vagy 3 perc mire beérek a céghez. Gyalog.), úgyhogy sörözök, lesegetem a halaimat, Pink Floydozok, és fórumokba írogatok... :)

    A sör miatt van szófosásom, de lehet, hogy csak szimplán nagyon egyedül vagyok itt kint, momentán... :O

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #169 üzenetére

    Most nézem, 2500-at forog a géped...
    Már egy 160-as fejjel is nagyon szépeket lehet vele simítani, ha nem lóg nagyon a főorsó a rabolástól. Ha meg lóg, akkor ki kell "sepertetni a felületet", de szerintem már tudod te azt... :))

    Nem mindig a fordulat a menő,bár, valszeg az enyém nem zakatol úgy 8000-nél, mint a tied 2500-nál... :))) Kis fordulattal is lehet király dolgokat csinálni, csak szerszám, meg idő legyen.

    Ha van lehetőséged, nyomhatnál egy képet a gépedről... :K

    [ Szerkesztve ]

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #174 üzenetére

    Emléxem már, ez a kép már volt itt, most beugrott.
    Az én gépeimet meg már belinkeltem, de majd keresek cégest is... :)

    Ne mondd már, hogy nem tudod, mi az az ütőkés????
    Vadássz rá holnapig, a neten, ha akkor sem tudod, akkor elmondom. :P
    Lehet, hogy más neve van, de ahol jártam, mindenhol ez volt a neve, tehát, ütőkésre fel!
    Az ittenit én terveztem, volt vagy 20 kiló, de másképp nem lett volna meg az 1,6Rz.

    Én jobbára tömör keményfémekkel nagyolok, simítok, rozsdamenteshez néha nagyon beválik a HSS (gyorsacél) maró, de csak nagyolni használom. Aluhoz nagyolni, ha elfér, akkor berámolom a 25-ös nagyolót, 7000-es fordulat, olyan 2000 tolás körül, 40% lapolással, 35 mélyen, aztán hadd menjen. :)
    A víz mindig megy, fúráshoz keményfémeket használok mindenbe, belsőhűtéssel.

    Egyedül a plazmavágotthoz nem használok vizet, ott 2mm fogás, alá a vágott szélének, 30-as ötlapkás maróval, cirka 900-as fordulat, meg 800-as tolás. :)

    A szerszámok nálunk jobbára a WHM katalógusból vannak, néha rendelek máshonnan is, ha extra igénye van a melónak.

    Pl 12-es négyélű keményfém-maró, St37-be 3000-es fordulattal, 1000-es tolással, hűtés nélkül, 15 vastag anyagot alávágva simán viszi. Olyan egy óráig, utána elég, és lehet cserélni. :(
    De addig dől a forgács, meg izzik minden. Speciel én nem szeretek így melózni, de az öreg német, aki lelépett nemrég, az imádta. Tény, hogy neki volt a fajlagosan is legnagyobb szerszámköltsége havonta... :)

    Elhúztam aludni, mindjárt kelhetek a bútyába... :O

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz CNCBank #177 üzenetére

    Semmi gond, majd megnagyoljuk az a rakoncátlan jószágot... :)

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz rudi66 #179 üzenetére

    A kártyák ügyében keresd mega t2cnc oldalt vagy a klavio.hu-t.
    A kimenet a pc-ről sima nyomtatóporton megy, a te gépedhez esetleg kell egy PCI-os plusz nyomtatóport-kártya, hogy mindent tudj vezérelni.

    A klaviónak vannak servo vezérlői, szerintem a motorok maradhatnak, még az is elképzelhető hogy a fanucos vezérléseket is tudod majd használni, csak a jelet kell hozzá csatolni.
    Mivel még mindig nem tudom, mi a baja az eredeti vezérlőnek, így csak vaktában lövöldözöm... :F

    Ne hagyd magad, a hobbycnc.hu oldalon sokat megtudhatsz a Mach3-ról, és nem mellékesen a vezérlésről is, ha elolvasol onnan pár cikket.

    Keress rá a "cnc", "hobby" szavakra, és rengeteg információhoz fogsz jutni, ami segít majd a legoptimálisabb döntés meghozatalában. :C

    Egyébként Jászfényszarui vagyok, csak momentán Gaildorfban dolgozom... :)

    [ Szerkesztve ]

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz CNCBank #181 üzenetére

    Valóban.
    Egyébként én regisztrálva vagyok a CNCBankportálon, sőt, onnan kaptam olyan körlevelet, amiben a mostani munkahelyem álláshirdetése szerepelt... :))

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #192 üzenetére

    Én már nem is tépem a számat a helyesírás miatt.

    Sajnos, egyre jobban terjed, hogy a magyarok nem tudnak magyarul, helyesen írni, nincsenek tisztában az alapvető nyelvtani szabályokkal sem. És ez mondjuk a 25 éves és fiatalabb korosztályt érinti, tehát minél fiatalabb valaki, annál könyebben lehet kínvallatni az írásával másokat...

    Ekkor jönnek az ilyen fizikai fájdalmat okozó kommentek, amikor a mókus úgy ír(na), ahogyan beszél, csak fogalma sincs semmiről.
    És ez mondjuk a 25 éves és fiatalabb korosztályt érinti, tehát minél fiatalabb valaki, annál könyebben lehet kínvallatni az írásával másokat...
    (és-sel például nem kezdünk mondatot, de én legalább tudom, másrészt még tisztában vagyok a mondat fogalmával...>Đ )

    Témához szólva: van rengeteg szimulátor, amiben sima G-kód van, azokkal is lehet gyakorolni.
    Ami az NCT érdeme, azt elismerem, de mivel gyakorlatilag csak otthon vannak ilyen vezérlős gépek, és azokból is egyre kevesebb, így nem árt, ha a tanulnivágyó emberke a többi vezérlővel is kezdi kialakítani a maga kapcsolatát. :DD

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz péterd #194 üzenetére

    Ezzel a hozzáállással majd azt is fogod egyszer mondani, hogy ez csak egy önéletrajz, ahol esetleg csak kézzel írottat fogadnak el.

    Lekörmölöd, elküldöd, és csodálozol majd, hogy senkinek sem kell a munkád.
    Első blikkre olyan az írásod, mint akit éppencsak átrugdostak az általános iskolában.

    Mielőtt megsértődnél, közlöm, hogy igenis kapcsolatban van a címmel a téma.
    Te rábíznál egy több milliós gépet olyan emberre, aki még írni sem tud?
    (amit te művelsz, az nem írás, hanem szégyen. A tiéd... :O )

    A másik pedig, hogy ez nem blog, hanem fórum. Azért, mert mindkettőbe lehet körmölgetni, attól még nem ugyanaz.
    Sohasem mindegy, hogy mit teszel, és rálegyinteni valamire, hogy: "Ó, ez csak egy ...!"
    A fejedben sem ártana rendet tenned, ne kelljen gondolkoznod rajta, hogy mi a jó, hanem az legyen a természetes.

    Én személy szerint egy kalapácsot nem bíznék rád, nemhogy egy CNC gépet, ahol minden apróság számít, sőt, azok számítanak csak igazán.

    Ha meg esetleg beleléptem az önbecsülésedbe, akkor azt tudom mondani, hogy inkább én most, és talán tanulsz belőle; vagy szarsz rá, és később lesz fájdalmas a koppanás, Hogy szar melóhelyek jutnak, és nem fogod érteni, hogy miért....

    "evan", <- idézet tőled...
    :(

    [ Szerkesztve ]

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #198 üzenetére

    Ütőkés:

    A szerszámod helyén van egy masszív hengeres vas, ami a vízszinthez képest 20-45°-ban meg van fúrva keresztben, ideális esetben négyszög alakú lyukra.
    Alulról, vagy oldalról rögzíti a szerszámot egy csavar, esetünkben ez általában esztergakés.

    Mivel ezt az igénybevételt legjobban a gyorsacél kések viselik el, így a szerszám behatárolja a megmunkálható darab anyagát is.
    Pl 1.4301-ben olyan hamar döglik meg, hogy egyszer még jó, utána kapa, nem tudod olyan gyorsan kiemelni, hogy ne menjen haza a kés... :(

    Mivel egy kép többet mond minden szónál, így most már valóban nekiállok fényképelni bent... :)

    A te darabod nem is volt akkora, simán felrakom a legnagyobbik Hurco-ra, és jól körbesétálom valamilyen szerszámmal... ;]

    A 176 mm-re beadni az 1 tized tűrést, az elég szoros, de nem lehetetlen. Persze látván a rajzot valszeg okosabb is lennék.
    Elképzelhető, hogy szerszámlap volt, és utána még vitték köszörülni, hogy utána a későbbi alaktűrés is a helyén legyen...
    De mivel fogalmam sincs, hogy miből volt, így csak találgatok vaktába... :Y

    A sima horizonton vízszintes a főorsó, általában a főorsóval párhuzamos a Z tengely.
    Az asztal is mozog így. Azért mondom, hogy az asztal is, mert a hagyományos horizontokon a főorsót még lehetett mozgatni Z-ben, külön is.
    Az asztal másik mozgásiránya az X tengely, és a fej függőleges mozgása az Y.

    Normális esetben a horizonton adott a körasztal, általában az egész asztal tud forogni, kisebb gépeken láttam betétes asztalt, ahol csak az asztal közepe forgott.
    Gyártótól függ az elnevezése, de általában C tengely, ha nincs lefoglalva a főorsónak, de miért is lenne? :))

    Ha nagyon muszáj, akkor lehet vele karusszelezni, de nem arra van kitalálva.
    Ha tudsz a körasztalnak adni egy állandó tolást, (mert ott nem fordulat van), akkor esetleg, de annak a sok fordulatnak a ciklusba rakása nem szerencsés. (360°x n)
    Igazából arra való, hogy max párszor körbeforogjon az asztal a megmunkálás során, ha marni kell bele menetet kívülre/belülre, vagy körnútot kell rakni, de normális helyeken esztergáról jön az előkészített darab.

    (esetleg palástba, vagy homlokra marni valami profilt, de azt helyben beverni a géphez már agy kell, meg nagyon jó rajz...meg egy jó vezérlő sem árt... :) )

    Szoftverfüggő a lehetőség, valamint az is, hogy esetleg befékezett főorsóba berakni egy kést, és esztergálni. De szerintem az esztergálás nem logikus, hogy alapelvárás legyen tőle. Inkáb marjunk, elvégre marógép... :D
    Tekintsük speciális esetnek... :) Szerintem. :))

    Hozzáfűzném, hogy nekem csak hagyományos horizontos tapasztalatom van, de én azzal a géppel tudtam körasztalozni, pl egy gyűrűt fúrni-marni teljes palást, és homlokfelületen, valamint tudtam síkesztergálni vele, és furatba beszúrni is (A segédtengelyekkel, full manuálban.). De volt olyan is, hogy hosszú furat, alászúrás, kieszergál, meg vissza (elején - végén 360H7 50mm hosszon, közte pedig 380 szabadtűréses átmérő, összhosszon fél méter...szigorúan hagyományos kézi vezérléssel (kapcsolgatok, karokat rángatok, megrugdosom, stb...) Oda is kellet egy kés... :DDD

    Ezt egy CNC jobb esetben mind tudja, de én azzal a géppel megcsináltam azt, amit ma egy CNC horizont. Itt van a "nem mindegy..." :B

    [ Szerkesztve ]

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #201 üzenetére

    Ugyan már, nem csináltam semmit. :DDD
    Legyen minden és mindenki a helyén, akkor nem lehet nagy baj... :))

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #210 üzenetére

    Gyors leszek a válasszal, mert nincs sok időm.
    Pénteken megyek haza a céges furgonnal, viszaem haza azokat a dolgokat, amikhez nem nyúltam uszkve 2 hete (tehát momentán nincs használatban, itt felesleges).
    Mivel válság van, azt itt is megérezni.
    Ahelyett hogy kb 10 meló között fel tudtam állítani fontossági sorrendet, most úgy van, hogy megkaptam ma az első januári határidős rajzot, aki benne van, tudja, mit jelent.
    Tehát viszem haza a cégessel, ami nem létfontosságú, hogy ha gyorsnak kell lennem lakásilag, akkor gyors tudjak lenni...

    Egyébként a főnököd esetleg csinálja meg gyorsabban, ha tudja...
    Régen csak az lehetett főnök, aki minden melósnál többet tudott, tehát ő volt a koponya (normális helyeken), mostanában egy friss diplomás is dirigálhat úgy, hogy fogalma nincs semmiről.
    Én főnökként sosem vártam el olyat a melóstól, amit én nem tudtam volna megcsinálni, pl adott idő alatt, vagy szar gépen pontos melót.
    De, ha tudtam, hogy meg lehet csinálni, akkor odaálltam, és megcsináltam, az aktuális ürge pedig figyelte, hogy mi merre hány méter... :)
    Nekem/nálam ez a minimum.

    Tessék odaszólítani a nagy fejűt, hogy, gyere, mutasd meg... Általában beválik, bár engem ezért a GE-től rövid úton lehetetlenné tett a csarnokvezető, és mennem kellett, mert nem voltam hajlandó bólogatni, hanem voltak kérdéseim is. (mertem, én tanítottam be az egész bandát ott az új gépekre, ami nekem is új volt, mégis mennem kellett)
    Tehát vannak kockázatok. :/

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zeee #211 üzenetére

    Megírnád újra?
    Csak a kedvemért, ki tudja, mit tanulhatnánk...
    Megírod sima szövegszerkesztőben, amikor minden kész, copy-paste, és már olvassuk is... :C :DD

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zeee #214 üzenetére

    Ja, hogy ti valszeg ismeritek egymást, meg egymás melóit...
    Így könnyű rutinosnak lenni... :DD :DD :DD :C :R

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #230 üzenetére

    Engedelmeddel, nem lesz így belőled szikraforgácsoló, ha hülyeségeket írsz róla... :)) :DDD
    Tény, hogy a képzés szikrára, mint olyan, nem létezik.
    Vannak paraméterek, és vannak a szakik, akik egymásnak adják át a tudást.

    Tehát, szikraforgácsolás.

    Vegyük először a tömböst.

    Az elektróda általában vörösréz, mert annak van a legjobb áramvezetési képessége, és relatíve kevésbé kopik. Jobbára finom munkákhoz használjuk, esetenként stemplizéshez, vagy bonyolult egyedi formákhoz.
    Felületminősége simításkor nagyon jó, polírozni is lehet vele, természetesen baromi sok idő kell hozzá. A kopásnak is jól ellenáll, de ez alakfüggő, valamint nagyban függ az öblítéstől is (szívó, nyomó, erős, gyenge, az öblítések elhelyezése és száma).
    Sorozathoz nem használjuk normális esetben. Finomabb munkáknál kell simító és nagyoló elektróda is.

    Van még a grafitelektróda.
    Ez szénpor, valamint különböző egyéb anyagok keveréke, amik befolyásolják az elektróda kopását, keménységét, áramvezetését és a kormolást.

    Nagyobb szériákhoz használjuk, megmunkálni könnyű, de elszívó nélkül tilos, a szénpor miatt. Finom melókhoz nem jó, mert ahhoz túl gyorsan kopik.
    Nagyoláshoz nagyon jó, én maxon 140 Amperrel mentem vele a legnagyobbat, de ennyit tudott a gép maxra... :)
    Jobban kopik, mint a vörösréz, baromi módon kormol, tehát a DIELEKTRUMOT
    nagyon kell szűrni miatta. A nagyobb ampereket jól bírja, viszont rossz paraméterekkel baromi módon be tud égni.

    A folyadék, vagyis a dielektrum.
    (az elektrolit máshol használatos, forgácsoláshoz köze sincs
    [I]"elektrolit

    ionokat tartalmazó szilárd v. folyékony halmazállapotú anyagok, amelyeknek olvadéka v. oldata az elektromos áramot jól vezeti. A szilárd halmazállapotú ionrácsos vegyületek megolvasztásakor a kristályrács összeomlik, az ionok a rácspontokból kiszabadulnak és szabadon mozgó pozitív töltésű kationok és negatív töltésű anionok lesznek. Az elektrolitok vízben oldva hidratálódnak; a dipólus jellegű vízmolekulák a kristályrácsban levő ionokat körülveszik, és közöttük elektrosztatikus vonzóerő lép föl. Ha a vonzóerő olyan nagy, hogy képes a rácsenergiát legyőzni, akkor szabadon mozgó, hidrátburokkal körülvett ionok kerülnek az oldatba. Ezt a folyamatot elektrolitos disszociációnak nevezik."[/I])

    A dielektrum mindig olajalapú folyadék.
    Régen kerozint használtak, mostanában valami petróleumkeverék, mindenféle adalékszarokkal.
    Fontos, hogy jó legyen a hővezetőképessége, valamint NEM vezetheti az elektromos áramot.
    Ha vezeti, akkor nincs forgácsolás, mivel zárlat van az egész gépen.
    Feladata a darab, és az elektróda hűtése, az iszap eltávolítás segítése, valamint hogy ne nagyon lebegtesse a szennyeződéseket, és a kormot. Nagy viszkozitás, és magas lobbanáspont ajánlatos.

    A forgácsolás tulaldonképpen folyamatos ívfények sorozata a md és a szerszám között.
    Tudom állítani a szikraközt, az ampert, az előtolást, a ciklus sebességét, valamint szikraközérzékenységet.
    A tengelyek gyakorlatilag hagyományos X Y Z, a fej is tud forogni, ő a C.

    A Huzalszikra.

    Ami közös a tömbössel, az az ívfény, valamint az elektróda anyaga, ami esetünkben középkemény rézhuzal, valamint a megmunkálás elve.
    Közös még az X Y tengely, de az alsó-fölső fejeknek már saját tengelyük van.

    Amíg a tömbösben a megmunkálás folyadékszint alatt történik, addig itt nincs árasztás, hanem nagynyomású vízzel történik az öblítés és a hűtés.

    Most talán páran felkiáltanak, hogy az előbb feltételnek hoztam fel, hogy a folyadéknak szigetelni kell, a víz pedig nem erről híres. Az ionkezelt víz viszont igen!
    Nem ugyanaz, mint az ioncserélt víz!!!
    Ebben az esetben a géphez tartozik egy külön berendezés, ami átalakítja a vizet, ettől az nem válik vezetővé/illetve elveszti az áramvezető képességét.
    Gyakorlat, mindenki keresse meg a neten a pontos folyamat leírását... :))

    A korom minimális, viszont a vízkőkiválás gondot szokott okozni, amennyiben csapvízzel töltik fel a gépet (magyarországon szinte mindenhol, de még németben is)

    Jellemző tulajdonság, hogy csak lemezvágásra ( akár 5 centi is lehet, nagyobb lemezvastagságot még nem láttam vágni rajta. Technológiai korlát.) használják, egyoldali szikraköz általában 1-2 tized.
    Nagyobbnál nem jön létre ív, kisebbnél sem nagyon, valamint nagy a huzalszakadás veszélye is. A huzalok 2 tizedestől az 5 tizedesig vannak átmérőben, és amikor a huzal lefogyott, megy a hulladékba, mert egyszer használatos.
    Az alsó, és a felső huzalvezető fej betétjei kerámiából vannak, és egymástól függetlenül programozhatók bizonyos határokon belül, tehát lehet vele alávágni is.

    Hirtelen velősen ennyi, de pár év tapasztalatát nem lehet ide levésni... :(

    Hogy itt mi újság?
    Ahogy hallottam, Franfurtból már küldik haza a melósokat, mert nincs munka.
    Nálam nem lesz ilyen gond, mert egyedül vagyok, tehát nekem mindig lesz munkám itt, akkor is, ha nincs meló. :U
    Egy dudás egy csárdában... :DD :DD :DD :DD
    Ha már engem is hazaküldenek, akkor itt már tényleg annyi lesz, mindennek... de legalább a cégnek.
    Onnantól meg már mindegy.
    Majd hazamegyek, és megcsinálom a magam műhelyét, speciális forgácsolás, és szaktanácsadás, valamint olcsó, és minőségi oktatás. :)

    [ Szerkesztve ]

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz péterd #231 üzenetére

    A címláncokból a technológiát például ki lehet hagyni, mert öröklődik.

    Valszeg esztergáról beszélsz, mert nem láttam Y tengelyt írva... :)
    Az arc az az arcusz rövidítése, ami latinul szöget jelent, tehát azt kell ide beírnod, hogy a 0 fokhoz képest mekkora szög alatt halad az az egyenesed.
    Ha adsz neki egy Z végpontot mellé, akkor már pl nem kell X, mert ez polárkordinátának számít, tehát két pontja meg van határozva a végpontnak. Ez több, mint elég... :)

    http://www.nct.hu/pdf/NC_Documents/Magyar/Maro/magprm.pdf
    Ezt nyisd meg, minden le van írva benne.

    Ami pedig a példádat illeti.
    G1 G40 Z20 a szerszám kikapcsolt szerszámkorrekcióval halad a Z20 pozicióba.
    A többi tengely nem mozog, mert nem kaptak parancsot.
    Tehát, ha a munkadarb nullpontod Z0-ja a munkadarab tetején van (mert így szokott lenni), akkor a szerszámod a munkadarab felett van 20 mm-rel valahol XY-ban.
    Esztergánál pedig a munkadarab végétől van a késed hegye 20mm-re valahol X-ben, ahol eddig volt.

    G02 vagy G2

    Itt azért nem tudok mit mondani, mert előjön az, hogy nem értelmezhető pontosan, amit leírtál, a múltkor vázoltak miatt. :F
    Összefolyik az egész, nem tudom melyik adat melyik mondatba tartozik, mert azt sem tiszta néha, hogy melyik mondatodnak hol az eleje vagy a vége.

    Javaslom, hogy szerezz pár egyszerű rajzot (vagy rajzoljegyszerű kontúrokat).

    Van a matekfüzeted, az szép négyzethálós, tisztára olyan, mint egy koordináta-rendszer.
    Ott felrajzolod az X tengelyt függőlegesen, és felrajzolod a Z tengelyt vízszintesen.

    1 kocka 1mm.
    és ott elkezded szimulálni a szerszámmozgást.
    Lehet, hogy nagyon gizda a módszer, de ha ezzel megy, akkor menni fog később a nehezebb is. Ha nem, akkor ez nem a te szakmád. Megnyugtatlak, ez nem sikerül mindenkinek, viszont ettől még senki nem lett kevesebb.

    Itt képesnek kell lenned arra, hogy csak a programsorok alapján a fejedben le tudd rajzolni a kontúrt.
    Marógépnél még poénosabb, mert ott keményen 3D-ben kell sokszor gondolkozni, és van, hogy csak 2 nézetes a rajz, és neked bele kell látnod a rajzba a kész darabot. 3D-ben.
    Jó virtuális képzeletnek szükséges, valamint az, hogy ezt a fejedben létező kész darabot el is tudd forgatni, és megnézni pl a felfogatások miatt.

    Valamint a rajzok legmagasabb szintű olvasása is kell, mert ha valamit elnézel, vagy nem tudsz, akkor gyártasz egy selejtet, ami alak, vagy mérethibás.

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #234 üzenetére

    Jól van, én sem tudhatok mindent a nagyon sok mellé...
    Huzalban én is csak annyira vagyok okos, mint az, aki betanított. :)
    Akkor gyakorlatilag a huzalon a max vágásmélység a gép befoglaló mérete Z-ben?
    Egyébként a tömbös elektródákat mindig szikraközzel marjuk, csak hirtelen nem jutott minden az eszembe, pardon... :B

    A speciális megmunkálás valszeg finommarást fog takarni, azért még nem órás szinten.
    Meg talán lézer is lesz, ha az anyagiak engedik.
    Amit építettem gépet, annak a KO tabu lesz, mert nem arra találtam ki.
    Alu, műanyag, meg talán vas, gravírozás, meg finommarás.
    A tengelyek léptetése 1 ezred is lehet, ha kell, azt meg elbírja a masina, mert van annyira stabil.
    Meg speckó marók kellenek, és nekem is lesz egy ganédombom otthon... :DDD :DDD :DDD

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #236 üzenetére

    Hogy mi lesz, azt hadd ne áruljam el.
    Eddig a neten kerestem róla infót, de még senki nem foglalkozik vele, így én lennék az első. :DDD
    Egyébként anyagban, és méretben is spéci, kereskedelemben kapható szerszámokról van szó.
    Otthon akarom csinálni, és ha beindul, akkor külföldre tudnék szállítani.

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #238 üzenetére

    Ha leszel olyan jó akkor, mint én most, akkor igen... :K :C

    Természetesen én vizsgáztatok, tudnod kell legalább két különböző vezérlőn esztergálni, marni, tudni kéne köszörülni, szikrázni, hegeszteni (AVI, CO-val is). :Y :DDD

    Ha én tudom, akkor más is tudhatja... :R :Y

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #241 üzenetére

    Úgy nézem, fel tudlak venni, a személyes tapasztalatok viszont kellenek majd. :R

    A másik fele az emberi tényező.
    A kollégám most ment át másik céghez, és a kis Hurco-n még az ő beállása volt fenn.
    Gondoltam, ráórázok a satukra, úgyis oda akartam vinni az egyik piciny melót.

    A 125-ös satuban volt 5 század!!!, a másik satu hozzá képest arrébb volt egy tizeddel és volt benne 3 század!!!!
    Ha ott lett volna, helyben megölöm, utána tarkónlövöm, hogy nyoma is maradjon. :((
    Nem viccelek. És jön oda a múlt héten, hogy nem tud századon belül marni egy 300 hosszú darabon, két satuban sem, biztosan szar a gép...

    Nem beszélve arról a sok szarról, amit a gépben hagyott, pl.:
    A tárban van szerszám, de csak elvileg, mert gyakorlatilag nincs benne semmi.
    A simító szerszámok hozzávetőlegesen beírkálva +-1 tizeddel. A 3D tasternek a hosszkorrekciója másfél!! tizeddel hibádzik (századra szoktunk dolgozni)

    Van külön szerszámlista papíron, hogy melyik szerszámot szoktuk használni melyik helyen (pl. 16-os keményfémmmaró nagyoló a 13-as helyen van mindig. A szerszámtár a Hurconál random elérésű, tehát oda teszi el, ahol hely van, de a táblázatban 13-as).

    Majdnbem bezúztam miatta egy hosszú (nagyon hosszú) 25-ös simítómarót, mert őnagysága arra a helyre rámolta, ahol a 20-as rövid szokott lenni.
    Beváltottam, várva a rövid szerszámot, erre bekaszál a hosszú cucc, majdnem ledarálva saját magát a satuban.

    Tehát, rendnek kell lenni, mert mindennek megvan a helye. Egyéb esetekben killerkedés, nincs bocsánat.

    Mikor kezdünk?
    2 év múlva megyek haza, addigra meglesz az induló géppark, és belevágok.
    Ez sem vicc.

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz BloodPandus #242 üzenetére

    Tehát meg kell gondolni, mit nyilatkozol. :K
    Emberileg engem nagyon jó embernek tartanak, akivel néha nehéz, de nem lehetetlen.
    Viszont a szakmában nincs bocsánat, mindig a legjobbat kell adnom/adni mert nincs pardon.
    Bak vagyok, piszkosul megáldva/megverve a rendszeretettel és a hivatástudattal.
    Kemény vagyok, de igazságos, és ez jól jött, mikor műszakvezető voltam.
    Kicsit tartottak tőlem, de tudták, hogy döntést csak alapos megfontolás után hozok.

    Tisztában vagyok vele, hogy az első munkáim után csak akkor jön a pénz, ha az hibátlan és 100% pontosságú. Tehát az első időben hitelre dolgozunk. A selejt ebben az esetben elfogadhatalan, gondolom, ez érthető.
    A munkák sorszámozottak lesznek, és egyediek.

    Valamint Jászfényszarun lakom, ott lesz a műhely is.

    Még mindig szeretnél velem kezdeni? :)) :))

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #251 üzenetére

    Üdvözlöm a Hölgyet!

    Végre koedukáltak lettünk... :C

    A külföldi munkáról csak annyit, hogy ez a válság itt is lecsapott rendesen.
    A másik magyar elment egy másik helyre privátba, mert kettőnknek annyi munka volt csak, hogy a cég csak 180 órát tudott garantálni.
    Így most megint egyedül maradtam, nekem meg majdnem sok lenne, ha a német kölyköt nem tanítottam volna be már egy kicsit.
    Ő szériázik két gépen, én meg egy gépen csinálom a speckót. (hiába, én vagyok a főnök ;] )
    Viszont a szériákat is nekem kell beállítanom, mert programozni nem tud, ami jobb is.
    Kicsit link, meg a fejében is káosz van, ráadásul szakmája sincs. csak törne halomra mindent.

    Frankfurtból az összes magyart hazaküldték, már csak egy CNC-s van, mert szükség vana munkájára, de ő is csak decemberig, utána viszlát.
    Nekem szerencsém van, mert a főnökkel ketten csináljuk a bevétel 90%-át, tehát engem nem engednek.
    A cég, aki ide kihozott, átmenetileg nem is küld ki, melóst, de ez januártól változhat.
    Annyiban jó, hogy nincs annyi meló, hogy nem kell megszakadnom.
    Viszont valszeg december közepéig holnaptól átállok a 14 órás napokra, ha azt akarom, hogy legyen kavics rendesen félhónapra is.

    Általában 8 euróval veszik fel az újakat, nekem már 9 van, de én már kinn vagyok egy éve.

    Egyébként, ha valaki kijönne, akkor küldjön emilt nékem, és jól megkérdezem... :K :))

    Amit tudnom kell, az az, hogy milyen vezérlők vannak meg, mit csinált az illető, valamint mennyire gyorsan tanul. Jogosítvány előny, de nem feltétel. Azért jobb, ha van, mert munkába is kell járni, meg kocsi sem árt, ha van. Hazamenetel, ilyesmi.
    Van vonat, meg busz is, de kocsival gyorsabb.

    Majd holnap rátok nézek... :))

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zeee #262 üzenetére

    Mihez képest?
    Tény, hogy valamennyit biztos levesz a közvetítő cég, illetve a munkáltatóm, aki engem ide kikölcsönzött.
    Viszont az itteni magyarok után utánam fizetnek a legtöbbet, ami 21 euro.
    Ebből lejön az adó, nem fizetek semmiért sem, csak a netért meg a kajáért.
    Magyarán a 9 euró nettó nekem még így is megéri.
    A főnököm fel akart venni privátba, bruttó 14 euróért, amit a többiek megtudva elkezdtek hápogni, hogy az nagyon jó pénz itt náluk.
    Csak azzal meg az a baj, hogy a nettójából kéne fizetnem a kérót, rezsit, mindent, így közel sem maradna annyi, mint most.

    Egy céginfót, vagy nevet tudsz küldeni priviben?
    Mert jól megkérdezem és kiderülnének a dolgok.

    Az is tény, hogy a magyar munkáltatóm ott akar lehúzni, ahol tud, és nem az otthoni tulajra gondolok, hanem az itteni kontaktokra, viszont életem legjobb fizujait hordom innen haza.
    És mivel nem vagyok mohó, így egyenlőre ennyivel is beérem...
    Ha az a sorsom, hogy hülyére keressem magam, akkor annak is eljön az ideje. :DDD

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #269 üzenetére

    Erre nem igazán lehet mit mondani.

    Nálam is elő szokott fordulni, hogy 2 napig matatok egy készüléket, hogy meg tudjak csinálni 9! darabot, amit normál esetben egy 5D-s gépen lezavarnak fél óra alatt.

    De mivel a Hurco nem 5D-s, így a hiányzó dimenziókat általában felfogatással kell pótolni...

    Volt már olyan, hogy 2db M8 miatt basztam el egy fél napot, mert a darab nagy volt, nem lehetett "alátéglázni" így felfogólapot kellett csinálnom hozzá. (anyagkeresés, kitalálni, hogy lenne a legjobb, megmókolni, és csak utána jön a darab...)

    Ilyenkor szokott menni a rohangálásom az esztergához is, ahol gyorsan letekerem a hiányzó alkatrészt a felfogáshoz.
    De az sem olyan egyszerű, mert a gépnek nincs gazdája, mindenki üti vágja, és a CNCesztergáktól levetett balos kések vannak hozzá...

    Szóval, dolgozz barom, mikor nincs mivel, és minden szart neked kell hozzá legyártani.
    Így tud néha a sima 40-50€-s darab kerülni akár 200-ba is... :O

    Kb fél éve csináltam olyan melót, hogy a megrendelő kizártnak tartotta, hogy ezt egy sima 2 és fél D-és gépen csináltam. Pedig más nincs... :)
    A baromja meg minek rendeli meg, ha tudja, hogy milyen gépeink vannak?
    Bár, nekem gyanús a főnök is, mert néha olyanokat is bevállal, aminél csak a rajzhoz kell 2 kávé, meg pár cigi, hogy egyáltalán hol is kéne nekifogni... :DDD

    Sajnos, kép nem készült róla, örültem, hogy elvitték, mikor készen lett.
    Igazi szobrászmeló volt, drága matéria, tele H-s tűrésekkel minden irányból, és még véletlenül sem volt szabályos alakja...
    Ja igen, 1 darab, és hibázni nem lehetett.
    Tehát ötször mértem, egyszer vágtam... :)) :)) :))

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #273 üzenetére

    Németországban is válság van.
    A gombnyomós német dogozóink (3fő) csak napi 8 órát lehetnek bent.
    A maradék (a főnök meg én) korlátozás nélkül nyomjuk.
    Ő viszi a 4 esztergát + van egy segítsége 8 órában, én meg nyomom a három Hurco-t, és van két segítségem 8 órában.
    Aki esetleg nem érti, miért ennyi ember:
    2 eszterga szálanyagból nyomja, abba csak bele kell néha mérni.
    A spec megrendeléseket drehán a főnök nyomja a Heidenen, amiből nincs nagyon sok.

    A marógépeket folyamatosan rakni kell, tehát én elindítom a szériákat a két marógépen, a csókák meg rakják (ez a zöldgomb).
    A harmadikon meg csinálom az egyediket, amiből sok van, és esztergált dolgokat is be kell fejeznem. Alu, meg rozsdamentes. Amíg a szériát állítgatom, addig nem haladok az egyedivel.

    Szóval nekem van munkám, meg lesz is itten, míg haza nem megyek. 10 óra vagy 12, teljesen mindegy, akkor megyek haza, amikor már elfáradtam nagyon.

    Frankfurtból mindenkit hazaküldtek, a környékbeli cégeknél levő magyarok jobbára csak 8 órákat nyomhatnak, esetleg 9-et.

    Azt a nagy gyűrűt meg küldd el szikráztatni. Nem tudom, milyen minta van benne, de ha nem túl bonyis, akkor érdemesebb hozá grafitelektródát faragni, azután meg mehet a sütöde 160 amperral. Az nem remeg be... :)))

    Érdemes esetleg 16-os maróval küldeni, 3 lapkással 6-7 ezres fordulaton. fogás egy tized, tolás lehet 1000 körül.
    Átlapolás ne legyen 75%-nál kisebb.

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #278 üzenetére

    Most olyan melóm van, hogy szombaton is bemehetek rá legalább 6 órát, mert határidős.

    A Hurco-n Hurco vezérlő van. :)

    Inkább egy marék törött lapka, mit egy marék törött fog... :))

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #282 üzenetére

    Mondjuk a Hurco-t 2 nap alatt meg lehet tanulni, a Heiden ennél kicsit bonyisabb.
    Sokkal könyebb kezelni, nincs túlkomplikálva.
    Amerikai agyszínvonalhoz tervezve... :))

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #290 üzenetére

    A Heiden könnyű, a Hurco meg kb a fele olyan bonyis... :))

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #294 üzenetére

    Az idióta mérnököt, aki ezt lerajzolta, pellengérre kellene állítani, és mutogatni. :)

    Elvileg nem lesz baja, mert ha a furat oldala már megvezeti, akkor el sem mászik.
    Viszont kicsit jobban fog nyomni a vége.
    Ha rendesen majdnem mélységig előfúrsz neki egy normál fúróval, és ezzel "gömbölyíted" méretre, akkor nem lehet gond.

    Persze, függ az átmérőtől, és a furat mélységétől is.
    Én múlt héten 3-as fúróval fúrtam, 50 centi hosszon...
    Kellet trükközni rendesen, hogy ne akarjon kigörbülni szerencsétlen a levegőben, miközben forgott... :))
    És az is szerencse, hogy a főorsó függőleges, így belelógattam... :) :DDD

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #297 üzenetére

    Néha van egy olyan érzésem, hogy túlparázod a dolgokat...
    Igazam van? :DDD

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #300 üzenetére

    Igen, dolgoztam, és igen, a méret.

    Hülén nézne ki egy 4 méteres vékony gyűrű miatt 30-40 tonna vas, csak a főorsó tartására... :DDD

    A kés tengelye az esetek nagy részében a darab forgástengelyével párhuzamos.
    Attól függetlenül ugyanúgy vannak más elrendezésű kések is, mint a hagyományos gépen.

    Annyira nem nagy durranás, a vezérlő is jól kezeli a kétkéses megmunkálást, erre van kitalálva.
    A két kés két külön szerszámoszlopot jelent, külön progival, és mozgástengelyekkel...
    Manapság ritka az egyoszlopos karusszel, minimum 2 kés dolgozik egyszerre.

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #311 üzenetére

    Miért, te mennyiért tudsz NCT vezérlőt szerezni?
    Tényleg egy mobil ára :Y
    És milyen mobil??? :F :Y

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz LittleDogg #317 üzenetére

    Igazából, a mostani helyzetben egy cég sem foglalkozik szívesen kezdőkkel, mert egy frissen végzett emberke még nagyon sok mindent nem tud.
    Erre a nagyon sok mindenre idő kell, amíg az emberkét fizetni is illik.

    Valami ismerősön keresztül kellene behelyezkedned valahová, hogy már tudd azt mondani, hogy dolgoztál már cégnél. Úgy nagyobb esély van.

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz péterd #321 üzenetére

    Nagyon jónak kell lenned a szakmában, hogy az 1-2 év többnek látszon a valóságban.

    Itt kint egyre inkább rámennek arra, hogy a munkaerő teljesen önálló legyen munkavégzésileg, ha valamit nem tud, akkor a megoldást tudja kitalálni, tehát legyen találékony.

    Természetesen a találékonyság egyenes arányban áll a megszerzett tapasztalatokkal, és az évek alatt magunkba szívott tudással, akár több területen is.

    Hogy ne zavarjanak haza az első héten, ahhoz legalább 4-5 intenzív év kell, egyedi gyártásban, és nagyon változatos munkákkal. Nagyon kevés cég áll le tanítgatni azokat a mókusokat, akiket egyébként azért fizetnek, hogy termeljenek. De ezt már írtam.

    Külföldi melóssal meg éppen azért nem vacakolnak, mert nem maguknak tanítják az illetőt, esetleg hosszú évekre.
    A külföldi melós tudjon mindent (ami emberileg lehetséges), és ők ezért jól megfizetik.

    Így működik.

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #322 üzenetére

    Félreértés esett...

    Hunor 721-es esztergán kezdtem.
    NCT90 marón folytattam, és az egyik cégemnél az NCT98M vezérlőt is megjárattam már... :))

    Azt hittem, van komplett vezérlő, ami esetleg eladó. Ráadásul olcsón is... pl egy mobil áráért... :))

    Mach3 meg itt van a vinyómon, és most építem alá a gépet... :DD
    Gyakorló CNC gépépítő manus vagyok...

    Valami más infó? :)) :)) :)) :Y :C

  • BloodPandus

    csendes tag

    válasz zolikaDB #327 üzenetére

    Én azzal is megelégszem, ha 22-es ólmozott alu szálanyagból 40 hosszon a fél század tűrésen belül marad, kúposság 1 ezred, köralakúság 1 ezred.

    Mondjuk 200 darabot, szálanyagból...

    Nem véletlenül mondom a szálanyagot.
    Ha el tudod mondani, hogy miért hangsúlyozom, akkor már készen vagy a külföldi melóra.

    Azokat a dolgokat nem részletezem, hogy van a végén beszúrás, homlokfelületen is, és 3 menet 120 fokban, ami M3.
    A csapjában pedig ékpályahorony van, 6P9.
    Egy gépen tessék megoldani a feladatot. :))

    Természetesen péterdnek szól... :DDD

Új hozzászólás Aktív témák