Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • shina

    csendes tag

    válasz geckowize #43180 üzenetére

    Szia.

    Elöljáróban megjegyezném: a válaszom feltételezi, hogy a Samsung 850 PRO SSD-d az SATA interfészen csatlatlakozik.

    Ha van fizikai hely a gépedben, tartsd meg a 850 PRO-t és használd továbbra is boot meghajtóként (azaz oprenszer tárolásra), legyen szó akár a mostani konfigodról, vagy később ha már alaplap + proci + ram kombót cseréltél.

    Bootoláskor a legtöbb időt a hardver inicializáció veszi el, illetve a oprendszer rengeteg kisebb fájlt és programot tölt be (gondolj a különböző szolgáltatásokra, konfigora, DDL-ekre, stb.), így a szekvenciális olvasási sebesség kevéssé játszik. Bootolási időben a két SSD közt minimális lesz a különbség. Ezt egyszerű belátni, hiszen egy Windows 10 olyan 1,5 - 2GB közti RAM-ot eszik boot után (minden egyéb progi nélkül), ami még egy SATA III SSD-nek is max 3 - 4s kellene hogy legyen ideális esetben, de mégsem annyi. Az NVME talán egy picit gyorsabb lehet, de pont mindegy lesz neked hogy 9s vagy 8s a boot idő.

    Ha már az oprendszer egyszer be van töltve akkor pedig már alig nyúl az SSD-hez, minden a RAM-ban van ami kell amíg csak fut a gép, így csak további program- és adatbetöltéskor számít ezek után az SSD sebessége.

    VLC, MidnightCommander, meg egyéb segédprogramok amik nem túl nagyok mehetnek továbbra is majd a SATA SSD-re, a nagy játékok, meg egyéb éhes dolgok (pl. ha videót szerkesztesz és hasonlók) meg menjenek az új NVME meghajtódra. Ott érezhetően számítani fog a gyorsabb tároló.

    Ez annyira elterjedt praktika, hogy adatközponti környezetben is jobb helyeken a boot meghajtó valami olcsóbb SATA SSD, mert a boot idő nem számít (valamint ritkább esemény) és a drága NVME SSD-n meg csak a többnyire permanens adatok vannak tárolva (adatbázis, különféle cachek, stb.), ahol számít az elérési és betöltési idő, hiszen nem lehet mindent RAM-ban tárolni, és így jóval gyorsabb a szolgáltatás.

    Nem utolsó sorban a PRO meghajtóknak elég jó az élettartama, szóval használd amíg megy, minél több ideig használod annál jobb vétel volt (azaz annál tovább dogozik neked az elköltött pénzed). SATA interfészen úgy sem fogsz tudni gyorsabb tárolóra cserélni, max nagyobbra.

    Remélem ez egy kicsit segít dönteni. :))

    ___________________/\_____________\0/_______

  • Doky586

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz geckowize #43180 üzenetére

    A Samsung még sok évig fog szolgálni, a Kingston hamarabb fog tönkremenni, így az os maradjon csak ott ahol most van.. :U

  • geckowize

    őstag

    válasz geckowize #43180 üzenetére

    Sziasztok,

    Megjött és beszereltem az 1TB Kingston A2000 NVMe M.2 SSD-t, itt a CrystalDiskMark eredmény (Settings-> NVMe SSD kiválasztva):

    Ez jónak számít? :R

  • Frawly

    veterán

    válasz geckowize #43180 üzenetére

    Ez csak rajtad áll. Az OS nem fog gyorsabban bootolni NVMe-ről, mint 850 Pro-ról. Így én rajta hagynám. De az is jó, ha az A2000-re telepíted. Sehogy nem tudsz vele rossz döntést hozni. Mindenhogyan elég gyors ez a két SSD, egyikről sem fogsz semmit lassúnak érezni.

    #43181 shina: wow, nem is tudtam, hogy windowsos felhasználók is használnak Midnight Commandert. Persze, azt tudtam, hogy van windowsos verziója, csak hogy használja is valaki? Mondjuk én inkább maradnék Windows alatt a Double Commandernél, videólejátszásra meg VLC helyett mpv.

Új hozzászólás Aktív témák