Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Meridian

    senior tag

    Nem szokásom dícsérni Bill Gates-t de egy dolog van amiért okés a csávókám. Warren Buffet haverjának pénzét (sajátját melindagates alapítványba forgatta bele, és annak tevékenységét inkább ne firtassuk) odaadta egy kutatócsoportnak, hoyg alkossanak meg egy új generációs atomerőművet. Bill Gates nem hisz a megújúlókban, ezt tudni kell róla.
    A csapat sikerrel járt, és létrejött a TerraPower cég és az újgenerációs atomerőművük.

    Néhány előny:
    - nem képes felrobbanni, legrosszabb esetben nem termel áramot.
    - hulladék - jelenleg atomtemetőkben és nyílt terű tárolókban tárolt - anyagot használ üzemanyagul.
    - a keletkező hulladék már NEM RADIOAKTÍV! (persze ettől függetlenül veszélyes hulladk, mivel az urán és hasonló nehézfémek erőssen mérgezőek)
    - focipálya méretű helyen elfér az egész erőmű (ez cirka 140x100méter méret)
    - 350-500MW teljesítmány
    - 5,5 óráig képes eltárolni a megtermelt energiát, sóolvadák tárolóban - tehát ahullmázóan jelentkező neergiaigényeket is képes kiszolgálni!

    Egy dolgot nem tudok, hogy olcsó-e? De gondolom versenyképes.

    A mostani kormány felelősége hoyg felvegyék ezekkel a kapcsolatot és berendeljenek PAKS2 mellé ebből 4-6 db-ot pluszban...! (és mint mindtom:?nem dúsított urán kell a működéséhez, hanem a dúsítás során visszamaradt anyagokat hazsnálja fel a un "utazó hullámhosz" (travelling wavelength) technológiával.

    Néhány link:
    https://www.youtube.com/watch?v=DNWEqOhWFPg
    https://youtu.be/40mgf9JdYYk?t=107
    https://www.youtube.com/watch?v=5bE8dvZybug
    https://www.youtube.com/watch?v=QXTt4cGjYhQ

    [ Szerkesztve ]

  • Meridian

    senior tag

    válasz ledgeri #7 üzenetére

    ez a baj veletek. Egy picit sem akartok gondolkodni. Szted ez a cég a youtube-on létezik csak?
    De segítek neked. Pedig csak elég lett volna a google-ba beírni azt a szót: "terrapower". A még gyengébbek kérhettek volna akár pl a chatGPT-től is segítséget...

    Íme:
    https://www.terrapower.com/

    chatGPT:

    És csak szólok, ez nem minden... megépítették az első erőművűket az USA-ban.. erdetileg Kínában akarták, de még a Trump éra Kínaellenes hozzállása ezt megakadályozta.

    [ Szerkesztve ]

  • Meridian

    senior tag

    válasz L3zl13 #9 üzenetére

    "De fel tud. Az olvadt nátrium, ha vízzel érintkezik, hidrogén szabadul fel ami robban."

    Nem értek hozzá, de az egyik főmufti - azaz főtervező mérnök - mondja ezt, miközben szórakozottan nevetgél (amúgy a magas IQ-jú, kocka mérnököknél ez előfordul, a zsenik valójában bolondok, ugye? Én csak tudom.. magamat ismerve. :P :P )

    Természhetesen ha valaki telepakol egy teherautót dinamittal, majd behajt akkor ez is robban. De magától nem.
    Pont ez a lényege a TerraPwoernek, hogy legelső helyen a biztonság, második szempont a kevés hulladék (környezetkímélő lgyen), lehetőleg az ne legyen radioaktív - van erre most már technológia, pont ez a erőmű... ezt magyarázgatják is hogy ez a korszakalkotó ebben.
    Tovább kis méret, könnyebb üzemeltethetőség.

    De mondom, nekem ez nem szakmám, én csak azt amit a dokufilmekből kaptam infót azt tudom, meg aminek utánanéztem.

    Amnúgy mindez mind mind mellékes. Ami lényges lenne: mi, azaz a Magyar Kormány, a magyar állam, miért nem forszírozza azt hogy ebből kezdésnek egy, ha bevállik, akkor 5-6 ilyen erőműt szétszórjon az ország területén? Oké, most átadtak egy 250MW-os naperőműt, de azzal képben van mindenki ugye, hogy ha napközben egy kisebb felhő belibben a Nap elé, akkor ez a 250MW már csak 20-30M, azaz legalább 230MW-ot pótló kiegészítő GÁZ ERŐMŰ is kell melléje - a stabil energiaellátás biztosítása érdekében.
    Ráadásul a napelemes erőmű sem olcsó. Akksis tárolás? Na az a legdrágább mulatság. Az aranyárban van, és ráadásul nem éppen veszélytelen az üzemeltetése.. A Tesla csinált ilyne bazi nagy akksi telepet az Ausztráloknál, éppen hoyg megépült, és kigyúlladt az egyik blokk... a tűzoltók meg nem tudtak semmit sem kezdeni vele, csak anyit hogy ne terjeden tovább a tűz... azaz végignézhették hoyg ég porrá az egész, ez sajnos ilyen.

    Szóval én atompárti vagyok, ezért is írtam ezeket a dolgokat ide, a francia fejlemények kapcsán. Amúgy sajnos a fúziós erőművekből 2040 előtt nem lesz még semmi sem - és azok megépítése szvsz az még drágább lesz mint a mostani atomerőműveké. Szóval szvsz hajrá TerraPower, csak a kormányunknak is lépni kellene ez ügyben, ráadásul így csökkenthető lenne az orosz függőségünk is - de mindazonáltal a Paks2-őt is meg kell építeni.

  • Meridian

    senior tag

    válasz L3zl13 #9 üzenetére

    "Amennyire tudom, a cég még egyetlen produkív erőművet sem épített. Most épül egy prototípus kínában."

    Nem fog az megépülni, mint mondtam Trump megfúrta - mint az köztudott ő szembeállt a kínaiakkal. Helyette Wyomingban épül vagy már meg is épült az erőmű (ez mini erőmű, ne feledjük!).
    Itt a hír róla - 2 éves hír:
    https://www.reuters.com/business/energy/utility-small-nuclear-reactor-firm-select-wyoming-next-us-site-2021-06-02/

    Hmm és legalább az ára is kiderült. Cirka 1milliárd $... Paks2 12,5 milliárd €-ból épül meg. 2x1200MW blokkal. Ha 345 MW = 1 milliárd$, akkor 12,5 miliárd€ = 13,6 milliárd $... 13,6 milliárdból 13 db TerraPower épülhetne, 13x345 = 4485MW kapacitással... lényegében majdnem duplaannyi.

    Tehát már csak az ára miatt is érdemes lenne foglakozni ezzel a dologgal.

  • Meridian

    senior tag

    válasz azbest #14 üzenetére

    Nyugodt lehetsz, a TerraPower az nem fake news.
    Nem is youtube-on hallottam először róla, hanem ebben a dokufilmben:

    https://www.imdb.com/title/tt10837476/?ref_=fn_al_tt_1
    Inside Bill's Brain: Decoding Bill Gates - Minden, ami Bill Gates

    Mint IT-s érdeklődtem a Netflixen leadott sorozat iránt, így tudtam meg ezt is.
    Amúgy a sorozatot tudok ajánlani mindenkinek - akár utálod, akár kedveled Bill Gates-t :) .

    A youtube-s linkeket meg azért adtam meg, mert konkrétan a dokufilmet nem tölthetném ide fel... részletét sem. :P Az egyik a dokufilmben is benne van. Az a rész amikor nevetgélve magyarázza a mérnök hogy inkább egy gödröt ástak a helyszínen, hogy el tudják helyezni a teszt reaktort az épületben. :P Ugyanitt magyarázza nevetgélve, hoyg ezzel az erőművel a legnagyobb probléma csak az lehet műszaki hiba esetén, hoyg nem termel áramot. Mivel nem is vízzel hűtik, és nincs nagynyomású rendszer sem. Tehát az erőmű nem szándékosan nem robban fel, nem is képes rá.

  • Meridian

    senior tag

    válasz ledgeri #17 üzenetére

    Mit nem értesz azon, hogy ez hivatalos cucc? Nem a youtube. Hanem a cucc.
    Mereven "csakazértse"? Ugye, nem egy csökkent értelmi képességű vagy - mert az esetben nem fárasztom magam azzal, hogy meggyőzzelek...

  • Meridian

    senior tag

    válasz Mr K #21 üzenetére

    "Most elvileg kaptak pénzt egy USÁ-ban felépítendő kísérleti(!) reaktorra, eredetileg 2027-es céldátummal, ami máris csúszott egy évet. Jelenleg a projekt a tervezési szakasznál tart, és sokan szkeptikusak, hogy a tervezett határidőt tartani tudják"

    Az első korrekt reakció. Köszi! :) éÉn sokat nem tájékozódtam az aktuálatisáokról, az sajnálatos tény, hogy anno Trump megfúrta a dolgot (valszeg Biden is ugyanúgy megfúrta volna - mert abból még enynit sem nézek ki, aki szellemekkel társalog :PPP )... lehet, hogy akkor már lenne egy működőképes reaktor is már azóta.

    Amúgy van egy másik ígéretes projekt is, a Fraunhoffer Institute (Németország), PowerPaste nevű anyaga... Hidrogén meghajtáshoz üzemanyag... (kiválthatja a 8-900bar-os hidrogén tároló tartályokat pl a gépkocsikban - energiasűrűsége olyan mint a benziné súly- és térfogat arányosan is - lítium akksik ehhez képest csak 10-15%-ot tudnak.) de 2019 óta nincs újabb hír és aktualitás, csak az, hogy létezik. Rájuk írtam, de felsőoktatási intézmény kutatójának kellene lennem vagy valami olyan cég aki használni fejleszteni akarná ezt, így csak sablon választ kaptam, hogy folyamatban van a kutatás.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák