Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • d4d

    tag

    válasz jozsi252 #33403 üzenetére

    Köszi Formaster!

    Józsi, igen sokan keverik és úgy gondolják a desztillált víz = ioncserélt víz. Boltok polcain nem nagyon találkozok ilyen félreértésekkel. 90% mindenhol ioncserélt víz van vagy az Auchanben van úgynevezett "desztillált víz minőségű többszörösen ioncserélt víz" is, de olyat hogy konkrétan csak desztillált víz legyen ráírva, ilyet egyelőre csak az Aldiban és a DM-ben láttam. Talán valamelyik Shell kútnál láttam, olyat hogy desztillált víz volt ráírva és alatta kisbetűvel meg ott volt az is hogy ioncserélt.. na de benzinkúton háromszoros áron amúgy se veszek ilyesmit. Egyszer voltam kénytelen olajat venni, szintén Shell kúton... 4600ft-ért 1 liter (!) Shell 10W40-es olaj. Még jó hogy lehetett kapni... igazi gusztustalan lehúzás volt.

    halakkal foglalkozó oldalon találtam

    Desztillált víz: Nagyobb áruházakban, drogériákban néha vásárolható,de a legtöbb helyen már
    ioncserélt vizet árulnak helyette. Vegyszerboltban kimérve is kapható. A keménysége nulla, a
    kémhatása elvileg semleges, gyakorlatilag vegytiszta víz, mindenféle oldott anyag nélkül. Ha a levegővel
    érintkezik, akkor a levegő CO2 tartalma beoldódik, ami egyhén savassá teszi. Minden élőlénynek
    szüksége van valamennyi oldott anyagra, ezért önmagában tilos használni! Csapvízzel keverve
    alkalmazható az akváriumban.

    Ioncserélt víz (készen kapható): Többféle technológia is tartozik ide, és nem mindegyik alkalmas
    akváriumi használatra. A benzinkúton vagy nagyáruházban vehető ioncserélt víz általában alkalmas erre
    a célra, az ilyenek csomagolásán „desztillált vízzel egyenértékű” vagy "laboratóriumi használatra is
    alkalmas" felirat, illetve az ISO 3696:2000 szabványjelölés található. A flakonra rajzolt halacska vagy
    akvárium is jó előjel, a cserepes növénnyel illetve a lombikot/kémcsövet ábrázoló piktogrammal együtt.
    Ha bizonytalanok vagyunk, a TDS és a pH mérésével dönthetjük el, megfelelő-e. Az akváriumhoz
    alkalmas ioncserélt víz oldottanyag-tartalma mérhetetlenül alacsony, ezért vezetőképessége is gyenge,
    pH-ja semleges vagy enyhén savas. A nem alkalmas "vasalóvíz" a vízkeménység helyett nátriumot
    tartalmaz, vezetőképessége és pH-ja is magas.

    RO azaz reverz ozmózis: A vizet egy speciális membrán segítségével tisztítják meg, ami a
    vízmolekulákat átengedi, de az oldott anyagokat nem. A víznyomás működteti a folyamatot, aminek
    eredményeképpen tiszta lágy víz és nagyobb mennyiségű hulladékvíz jön létre, ami tartalmazza az
    összes oldott anyagot, ami a tiszta vízből kiszűrődik. Minél erősebb a víznyomás, annál jobb a tiszta és
    a hulladékvíz aránya. RO készüléket vásárolhatunk otthonra is, ez akkor éri meg, ha hetente nagyobb
    mennyiségű vízre van szükségünk, mert a ritka használat árt a készülék membránjának. Kész RO vizet
    akvarisztikai boltokban kaphatunk kimérve. Alig tér el a desztillált víztől, csak keverve használható.

    Esővíz, hólé: Igen alacsony vízkeménységgel rendelkezik. Önmagában is használható bizonyos fajok
    ikráztatására, a csapvizet hígíthatjuk vele. Városokban nem gyűjthető, mert nem elég tiszta. Vidéken,
    mindenféle szennyezőforrástól távol lehet csak biztonságosan felfogni, nagyobb zivatarok idején. A
    csapadék elejét hagyjuk ki, ez tartalmazza a levegőből kimosott szennyeződéseket. A bádog
    esőcsatorna felületén található cink súlyos méreg a halaknak, ezért a háztetőről lecsorgó esővíznek van
    némi kockázata.

    Az esővízzel nekem is ez volt a bajom, egyszer gyűjtöttem egy kisebb mennyiséget, ház az minden volt csak nem tiszta.

    A Dm-es flakonon van kis halas és kémcsöves ábra is az akku, vasaló és a növényápolós ábra mellett, az aldis palackon csak halas, vasalós, akkus van. A JP ioncserélt palackon hat ábra van, idézem a szöveget is,
    "Felhasználási terület: fűtési rendszerekhez, autók szélvédőmosójába, autók akkumulátorának és hűtőjének karbantartására, szobanövények ápolására, akvárium feltöltésére, fotókémia, gőzzel, forró vízzel működő berendezések töltésére utántöltésére (vasaló)."
    A spar és auchan saját márkás ioncserélt vizeit is ők gyártják, legalábbis a palackjuk 100%-ban megegyezik a jp gyári palackjával, a dombornyomott jász plasztik logo ott van az alján mindegyiknek így feltételezem, hogy egyszerűen csak átcímkézik őket.

    [ Szerkesztve ]

    elemlampa.blog.hu

Új hozzászólás Aktív témák