Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz mdk01 #9195 üzenetére

    Ifjúkoromban vízműnél voltam raktáros. Az ivóvizet alapban a háztartási hypo-nál kétszer töményebb hypo-val fertőtlenítik, mielőtt tároznák. No, a hypo-t mi raklapra szerelt 1000 literes műanyag ballonokban tároltuk, amin alul volt egy lefejtőcsap. Amikor cserpákoltuk ki 20 literes kannákba, óhatatlanul mellépöcsögött némi hypo. Ez a raklapra került. Emlékeim szerint mezei euro raklap volt. És a lefejtőcsap alatt olyan fehér volt még a legretkesebb raklap is, mint a gyúródeszka. Vakított. De vigyázat! Innen a hypo-t ugyan sosem takarítottuk le, de idővel szabályos tölcsért mart magának a hypo a fába!
    Ha van próbadarabod az adott fafajból, szerintem nyugodtan kipróbálhatod a mezei háztartási hypo-t. Ha kifehéredés után lemosod, s félreteszed a próbadarabot, úgy letesztelheted későbbi esetleges tudományod bővítéséhez, hogy tovább marta-e a fát a beivódott hypo, vagy le lehetett teljesen mosni a fáról.

    Szólok előre, soha nem próbálkoztam fát így fehéríteni, soha nem hallottam, hogy asztalos ilyet csinálna. Mindezt csupán arra az empíriára építettem, amit pihebajszú legényként megtapasztaltam. Mert olvasván elégedetlenségedet a lakk nélküli felület terén, nekem egyből az a nagy kontraszt ugrott be régről, amikor az igen kékpenészes és napfogta raklapon a csap alatt makulátlanul hófehér, szép erezetében pompázó fenyőfa virított. Azt semmiképp nem javaslom, hogy élesben próbálkozz, mert mint mondottam, a fát is szétmarhatod kellő tapasztalat híján.

    S ha már hypo, offnak is elmenne, de nem offolom:
    Amikor fürdőszobában a csempe fugája, hideg falak a bútorok mögött penészednek, erre árul a kereskedelem ezer forint magasságában egy maroknyi priccolós flakonba penészeltávolító csodaszert. Ami valóban el is távolítja a penészt. Egy alkalommal szükségem volt rá, megvettem hát. Az első priccentés után rögtön megérezte az orrom, hogy másítatlan hypoval van dolgom. A flakon gyorsan kiürült, és én nem szaladtam a baumaxba újabb csodaszert vásárolni, hanem a sarki kisboltban vettem egy százasért duplaannyi ugyanazt, vagyis hypo-t. És a dolog nem csalt meg.
    (Csak a találékony kereskedelem csalt meg alaposan ezzel a csodaszer dumával. Erőlködés nélkül nevezhetem magam valódi kémia seggfejnek. De ha én az vagyok, és többé soha nem nyúltam a polcon csodaszer után, akkor minek való titulálni azon tömegeket, akik rendszeresen visszajárnak a boltba ezért a ciccentős csudaszerért? Hát, ha most itt lenne a lányom, akkor kapásból példáznám is neki, hogy erre jó az érettségi, nem arra, hogy pontszámaid, meg bizonyítványaid legyenek. Önálló gondolkodásra érettnek nyilváníttatnak, és semmi többet ne várj tőle. Magyarul kevésbé fognak tudni átejteni, mint szart a palánkon.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • jimy_l

    tag

    válasz mdk01 #9195 üzenetére

    Jó reggelt!
    Ecce kipróbáltam valami fa javító szert (szart) és aztatat nitro hígítóval kellett hígítani, úgy ki fehéredett tőle a fa mint a liszt. Már mint ameddig beszívódott a hígító. Ki is dobtam gyorsan.
    Penészre nem tudom jó e a nitro. :F

    Ha szavazással, bármit ellehetne dönteni. Már betiltották volna.

Új hozzászólás Aktív témák