Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz epmd #22330 üzenetére

    Az MLS 100-at testközelből ismerem. Gyakorlatilag ez a legolcsóbb most is kapható Makita.
    Az ár/érték arány bonyolultabb, mint első ránézésre tűnik.
    Nem mondom, hogy ez rossz gép, vagy akár gyenge lenne, de pontosságilag a közelében sem jár a DW 702-nek. Az, hogy a fix szögértékeket bepattintod, és az oda pontosan beugrik, szerintem minden valamire való gérvágónál minimális alapkövetelmény. Nem nagy kihívás gyártás szemszögéből nézve ma, a századpontos lézervágó automaták korában. (Más kérdés, hogy sajnos sok gyártó nem áldoz arra, hogy az az egy sablon, program, amivel az ehhez tartozó kevés alkatrész kerül a gyártósorra, pontos legyen.) Ennél léptékkel nagyobb kihívás a kotyogás a csapszegnél.
    Egyszer Madmax81 kolléga úgy fogalmazott, hogy minden gérvágónak van valamennyi kottyanása. Hát igen. Így igaz. Valamennyi. De nem mindegy az, hogy az a valamennyi milliméterben, tizedmilliméterben, vagy mikronokban mérhető. Említett MLS 100 kottyanása a DW 702-höz mérve óriási, a matabó lézerkut csodamasinájához mérve pedig szuper precíziós. Jól használható az MLS 100. Engem nem a kottyanása zavart (mert azért az van nekije), hanem egy konstrukciós hibája az elektronikában. Ez szokott szerény használat mellett is (néhány ezer indítás) elromlani. És a javítása garancia időn túl úgy 8-10 ezer forintos tétel, plusz a szerviz idő, plusz a rohangászás utána, plusz a bosszankodás, hogy már megint akkor szart be, amikor a legnagyobb szükség lett volna rája. Ha innen nézzük az ár/érték kvócijenst, akkor már nem is olyan rózsás. És hozzá kell gondolni, hogy most még gyártják, de legalábbis forgalmazzák ezt a típust, de mi lesz akkor, ha lekerül a gyártósorról? Ugyanaz, mint a vindózikszpével frissítések nélkül. Egy darabig még eldöcög, aztán megy a süllyesztőbe. És ha viszonyítjuk, hogy egy húsz éve nem gyártott ELU ipari léptékkel használva még ma is kifogástalanul és precízen állja a sarat akkor ordibál az ár/érték arányok közötti differencia.

    A DeWal gérvágóknak sem mindegyike készült aranyból. A 707-es sorozattal például dugig van minden szaküzlet, néhol úgy, hogy még egy akkus csavarozót is adnak hozzá ajándékba. Én kipróbáltam ezt a típust. Hát nem tetszett egyáltalán. Nagy kottyanása van kihúzott sínnél, nem látsz rá a munkadarabra, indokolatlanul erős a rugója (túl azon, hogy nem kellemes érzés billenteni, fárasztó a tartós használata), és egy átlagos női kéz nem bírja azt a ravaszt megnyomni, amivel a védőburkolatot billented fel - mi több, több olyan példányról tudok, amelyiknek ez a védőburkolat mechanizmusa tönkrement. Na, ezek miatt ez a jelenleg kapható DW gérvágók között a legolcsóbb. De túl azon, ennek az ár/érték aránya még az MLS 100-ét sem éri el, mert szintehogy duplaannyiba kerül. Igaz, hogy kihúzható, de minek, ha annyira kottyan? Azzal nem lehet szépen vágni hosszú egyenest, nem hogy fel fognak szakadozni a szálak, de nem lesz se egyenes, se pedig merőleges a vágás. Vagy merőleges helyett inkább síkot kellett volna írnom talán. Szóval ilyen vágást ragasztani? PU ragasztóval talán...

    A Bosch forgórész szerintem annyit tesz, hogy alulméretezett motort kapott az a gép. Mert hogy megfőznek itt-ott egy motort, az jelenthet bármit, de hogy megfőznek jó sok motort, az már egyértelműbb. Tipikus esete annak, amikor a tervezők a marketingesek kezére dolgoznak: Tudjon jó sokat az a gép, de legyen nagyon olcsó. Sajnos ez valós piaci igény, mert a piac zsúfolásig tele van olyan jóskapistabácsikkal, akik egy talicska ganéjt akarnának elcserélni egy talicska aranyra. Így kerül aztán a polcokra jó sok arannyal futtatott ganéj. Szoktam is mondogatni, hogy kapzsi, faszari ember soha meg nem ismerhesse a minőséget. A Bosch nem azért találta ki a zöld gépeket, mert bakterházosan fogalmazva megeszik azt a pesti népek, henem azért, mert azt kérik a pesti népek. Hiszem, hogy a Bosch-nak jobb üzlet lenne sokkal több kék gépet eladni, zöldet meg nem. Ettől függetlenül kockáztat a Bosch, amikor a nevét adja úgy a zöld gépekhez, mint az ilyen alulkalibrált forgórészes tévedésekhez.

    A Festool Kapex-hez:
    Szintén Varga Laci mesélte a sztorit.
    Egy kiállításon, vagy bemutatón egy ügyfél mondta a Festóguru bácsinak, hogy neki elállítódott a Kapex-e. Amaz feltalálta magát, és imígyen válaszolt nagy határozottsággal:
    - De ezért van az állítócsavar, hogy visszalehessen állítani.

    Hmm. De Festógurubácsi! Az én DW 702-esem még sosem állítódott el, pedig azon is van állítócsavar. Sőt, teccik tunni, még a Güdém se állítódott el (igaz, az meg leégett).

    Félre ne érts! Ezeket a fentieket nem azért írtam, hogy lehurkázzam az MLS 100-at, vagy akár a Kapex-ot. Csak kicsit jobban árnyalni akartam volna ezt az ár/érték arány dolgot. És ezzel ez a téma még közel sincsen kimerítve - az összkép sokkal bonyolultabb, csak egy kicsit jobban beledugtam az orrát annak, akit érdekel.

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák