Új hozzászólás Aktív témák

  • mdk01

    addikt

    Érdemes felszeletelni akár azonnal is, mert nem sok jelentősége van.
    Régen csináltaák azt hogy meghagyták rökben a fát és bekenték a két végét vmi trutyival ami lezárta a pórusokat.
    Ez azért volt jó, mert így nem tudott hirtleen kiszáradni a fa így nem repedt oylan aktívan.
    Ezt ma már nem csinálják, mert nagyüzembe megy a termelés és le se xarják ha reped a fa. ''Majd kidobjuk és lesz belőle forgácslap vagy tüzifa.'' felfogás a divat.
    Ezt a módszert ükapáink használták...nem is lényeg.

    AZ ilyen kistörzsű(20-30cm) fákból nem sok mindent lehet csinálni.
    A geszt részének olyan kicsi az átmérője hogy talán egy vágódeszkára való kijön belőle, de arra meg a bükk az egyik legjobb.(bár én csináltam egy párat cseresznyéből és az is jó).

    Azt, hogy faragható e vagy sem pedig egy átlag asztalos nem mondja meg, hacsak nem jártas a dologban.
    Gyakorlatilag minden fa fargható csak, a ''faragható e vagy sem'' kérdést nem arra értik, hogy beletörik e véső, vagy sem, hanem arra hogy mennyire JÓL faragható.
    Tölgy, Bükk Hárs Kőris pl. jól faragható tudtommal mert nem megy össze vissza a szála neki és könynű vele bánni. Bár én sem vagyok faragó, de ezeket fargótól hallottam.
    Ettől független minden fát meglehet faragni csak kérdés mennyi idő alatt és mennyire lesz szép.

    Jah és ugye a fa úgy épül fel, ha a kersztmetszetet nézzük, hogy kéreg, szijács, geszt ,bél.
    Nem kell jobban belemenni.
    A geszt ami a bélt veszi körül, és a geszt körül van a szijács, majd a kéreg.
    A geszt sötétebb mint a szijács mert elveszített életképességét ezért nem szállít tápanyagot és keményebb.
    Ezt használjuk(van kivétel itt is) mi asztalosok.
    A szijács a világosabb ami még életképes és szállítja még a tápanyagot, ezért pihább is.
    A szijács jóval keskenyebb mint a geszt, de fafajtól függ ennek aránya.
    Pl.a cseresznyének elég széles szijácsa van ezért előszerettel szokták azt is hasznosítani(drága a cseresznye) csak ugye teljesen más a színe és nem feltétlen tud szép lenni.
    Bár kinek a pap,kinek a.....
    Gondolom a meggyfának is széles a szijácsa ezért modntam hogy talán egy vágódeszka kijön a gesztből.

    Legtöbb fafajnál a kártevők csak a szijácsba mennek bele és ott élősködnek(persze itt is vannak kiveételek)
    Gondolom puhább és mint mondtam abba van a tápanyag amit előszerettel megzabálnak.
    Néha belemésznak kicsit a gesztbe is de valszeg csak azért mert kezdőkkel állunk szembe.

    Hát úgy hirtelen röviden annnyi.

Új hozzászólás Aktív témák