Új hozzászólás Aktív témák

  • Frawly

    veterán

    válasz Shyciii #8056 üzenetére

    Azért szerintem a 8 ajánlottabb. Nagyon keservesen, de beleférnék én is a 4-be, de akkor a rendszerhez swapot kell tartani, meg én rendszeresen vagyok 3 giga felett, és akkor már gyakran elkezdené használni a swapot is. 8-nál is kell még a swap, de akkor szinte csak nagyon ritkán nyúl hozzá. 16 gigánál meg átlagosabb desktop felhasználásnál teljesen elhagyható a swap.

    Egyébként igen, nekem is ment le az idők folyamán a memóriaigényem, eleinte KDE-vel meg Cinnamonnal kezdtem, meg egy időben Chrome-ot is használtam. De aztán ahogy lett előbb mindenféle kisebb DE, majd WM-ek, Openbox, i3, Sway, dwm, egyre inkább ment lefelé. De ehhez nem csak a WM-ek járultak hozzá, hanem ahogy telt az idő, egyre inkább több programom terminálos lett. Régen pl. használtam LibreOffice-t, GUI-s text edittort, torrent, stb., ezeket fokozatosan kiváltottam terminálos megoldásokkal.

    Ennek ellenére a memóriafogyasztásra figyelek. Minden gépemben 16 giga van (bár két laptopnál levesz belőle az integrált GPU is), és általában a nagy része üres, de mégis figyelek erre, mert elsősorban innen mérni le, ha valami megoldás bloat. Ha sok memóriát eszik, és nem azért, mert nem férne bele, de amelyik progi sok memóriát használ, annak a szutykainak a betöltögetésével a procinak is időznie kell, többletfeladata van, sanszosabb, hogy más I/O műveleteket (lemez) is jobban igényel akkor, az meg növeli a reagálási időket, pár ms itt, pár amott. Hiába bika a proci, javarészt egy szálon töltődnek ezek a szutykok.

    Ez nagyon szépen tapintható a két véglettel. Egy KDE pl. 8-9 mp. alatt tölt be SSD-vel is. Ugyanez egy minimalista WM-mel, konzolos bejelentkezéssel harmada, majdnem negyede is lehet időben. És nem a gép lesz gyorsabb, egyszerűen csak kevesebb mindent kell a procinak betöltögetni, kevesebb utasítást kell végrehajtania, kevesebb minden olvasódik be háttértárról, és a sok kicsi meg összeadódik. De ugyanez van betöltési időknél egy terminálos progi betöltődése még ms-ben sem nagyon mérhető, míg egy nagyobb GUI-s alkalmazás, ami ugyanazt csinálja, azért több msec vagy akár majdnem másodpercben is mérhető késéssel töltődhet be. Azért nagyon nem mindegy, hogy valami azonnal vágódik a képernyőre, még az embernek a billentyűt sincs ideje felengedni, vagy van-e egy kis töltögetés.

    Persze a másik végletre is figyelni kell, mikor valaki pótcselekvésből túl sok RAM-ot vesz. Pl. a DistroTube csatornán az amerikai faszi, eleve 32 giga RAM-mal vette a mostani gépét, abból is általában 20+ giga állandóan kihasználatlanul állt, mivel minimalista tiling WM, terminálos alkalmazások, kevés grafikus progi (böngésző, OBS felvétel 1080p-ben, KDEnlive videóvágás 1080p-ben, néha 1 szál VM). Erre pár hónapja bővítette 64 gigára. Nyilván semmi nem lett gyorsabb, most már 20-30 giga helyett 52-62 giga áll üresen. Ráadásul ez az a mennyiség, amit már a kernel cache-elésre se használ el, ez ilyen abszolút pocsékolás, pénzégetés, pótcselekvés, e-pénisznövelés.

    De ugyanezt játszotta el a procival is. 12 magos, 24 szálas Threadripper 1920-ast vett, amihez drága, spéci alaplap is kell. Elégette rá az értelmetlenül sok pénzt anno, mikor megjelent. Közben meg egy 1600-2600-as Ryzennel (plusz egy normális B450-es AM4 alaplappal), simán jobban járt volna, az is 6 mag, 12 szál, bőven elegendő lett volna neki, de még akár gyorsabb is lett volna, mivel egy mag magasabb órajelre turbózik fel (hiszen egy magra több Watt energiakeret jut). De ha 6 mag nem elég, egy Ryzen 2700X (akkor még nem jelent meg a 3xxx/5xxx sorozat) mindenképp már sok lett volna neki, de a proci-lap csak töredékébe került volna. Ugyanígy, 32 helyett vett volna 16 gigát, azért ezen a szinten nagy különbségek vannak. Ezt megfejelte Radeon VII workstation kártyával, amit megint nem használ ki, néha napján játszik csak, akkor is 1080p-ben. Akkor már jobban járt volna egy jóval olcsóbb RX5700-zal, felébe sem került akkor, játékokban talán még kicsivel több fps-t is kapna. Ez az, hogy az overkill hardvernek a legtöbbször nincs értelme. A többletpénzt meg beletehette volna több/nagyobb SSD-be, akárhány TB-ba, vagy lecserélhette volna a 3 darab FullHD monitorját 4K-ra, vagy vett volna még jobb kamerát, az értelmesebb pénzköltés lett volna, ha már a pénz mindenképp égette a zsebét.

Új hozzászólás Aktív témák