Új hozzászólás Aktív témák

  • sb

    veterán

    Sziasztok!

    B550 témában talán ez a leginkább érintett topic úgyhogy itt kérdeznék lap ügyben.
    PCIe sávok tekintetében nem teljesen tiszta a kép.
    - CPU-ból kijön direktben elvileg x16 és x4 a dvga ill. M.2 számára. és x4 a chipset felé.
    - a chipsetből pedig továbbmegy eggyel kisebb verziószámmal 8 lane. (tehát CPU 4.0 esetén a downstream 3.0 x8, 3.0 CPU esetén 2.0 x8)

    B550 (és 4.0) esetén úgy láttam, hogy 2 sáv plusz 2 SATA (az alap 4 SATA-n felül) vagy egy második x2 M.2-be van bedrótozva.

    A maradék PCIe sínekre megy még a chipset felől a szükséges sáv ha jól tudom, ha van x4 vagy 1-2db x1-es csati. De ezekről nem találtam pontos infót, hogy mennyi dedikált csatorna van vagy mivel ütközik. (Alap SATA és USB a cpu-ból jön? Mi az amit a chipset hozzáad? A chipset lista szerint felsoroltak nem férnek bele a sávszélességbe, ezen osztoznak?)

    Lap leírásokban ez van, de nem túl részletesek, simán lehet, hogy hiányos:
    1. x4, x1, 2nd M.2 (x2) és +2 SATA: Itt azt írják a +2 SATA és M.2 x2 üti egymást, x4 és x2 slot nincs említve. (4+1+2 sáv egyszerre)
    2. 2db x1, 2nd M.2 (x2): Itt nincs ütközés, ez érthető. (1+1+2 sáv)
    3. x4, 2db x1, 2nd M.2 (x4) és +2 SATA: Itt az M.2 és az x4 csati üti egymást. (4+1+1+2 egyszerre)

    Ez így logikusnak tűnik de a többi, fent említett cuccal amit elvileg a chipset ad hozzá nem tudom mi van ilyenkor.

    Ill. konkrét kérdés lapokhoz:
    Vmi lightosabb B550M-et keresek, tuning nem igazán lesz, 6/12 65W menne bele. Később sem hiszem, hogy default 8/16 fölé mennék. Feature-ben sincs semmi extra elvárás, ezek alapján nekem nem tűntek rossznak (VRM-eket néztem pl) az olcsóbb Giga B550M S2H, DS3H, Asrock B550M Pro4 sem.
    B450-ből még az MSI-k voltak a legjobbak de itt visszaolvasva számomra nem egyértelmű. Ráadásul elég drágák, a Mortar szimpatikus de a felét se használnám ki, a Bazooka pedig már annyival nem tűnik jobbnak a többinél, vagy tévedek?

    Ill. az érdekelne, hogy mennyire kiherélt a BIOS-uk.
    Jelenleg Asrock B450M Pro4-em van, stabil és jó lap de zavar, hogy eltüntették a BIOS 80%-át az idők során. Ami érdekes volt Zen+ mellé, p-state tuning, VTT, de még a cTDP is eltűnt idővel.
    Giga A320-am is van, az totál fapad de így is megvan ezek nagy része még abban is. Ebből azt gondolnám, hogy B550-ekkel nem lehetne ilyen gond, legalábbis a Gigabyte esetén.

    Köszi!

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák