Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • fpeter84

    senior tag

    Egyszer már előbbre írtam, hogy van egy igencsak ritkának nevezhető Socket5 Cyrix 6x86-80GP procim, ami 40MHz-es FSB-t kérne amit nagyon kevés alaplap támogat - a legtöbb S5/S7/SS7 lap 60-66-tól felfelé, néhány esetleg az 50-55MHz-et is tudja, de mivel ez a Cyrix csak 2 és 3-as szorzót tud és pont azért lett 80-as mert még a 100-as rostán is kihullott, így nem meglepő módon semmi életjelet nem adott még 2x50-en sem... Végül némi hekkelés árán csak sikerült beindítani - egyik másik alaplapon a PLL-hez tartozó 14.318MHz-es kvarcot 12MHz-re cserélve leszorítottam az 50-es beállítást valós ~42MHz-re, így ~84MHz-en elindult a kis proci és kiderült hogy tökéletesen működik... Viszont mivel ez a mutatvány megkutyulja a rendszer belső óráját is - konkrétan ennyivel lassabban telt az idő az alaplap szerint - így játékban idegesítő volt és valós benchmark-ra sem volt lehetőség, mert minden pontszám annyira jött ki, mint egy valós 2x50-en járó 100MHz-es példánnyal - persze stopperrel mérve kiderült a turpisság...

    Most végre sikerült hozzájutnom egy olyan S5/S7 laphoz, ami natívan is tudja ezt az FSB értéket egy Freetech/Genoa 586F61-PB képében:



    Szuperül működik a kis szutyok is benne. Azt is láttam hogy bár alapból csak S5 single-voltage procikat kezel, de ott van a lehetőség a VRM-es bővítésre amitől hivatalosan a S7 dual-voltage iMMX procikat is bele lehet tenni, de van egy olyan gyanúm hogy érdemes lehet egy próbát tenni akár K6-2/K6-III+ procival is... :))

    Picit jobban belebújva kiderült, hogy a rajta lévő MX8315 PLL nem csak a doksiban szereplő 40,50,60 és 66MHz-es FSB értékeket tudja, hanem felfelé van még egy 80MHz-es lehetőség is - akkor a K6-x nem csak 400 hanem 480MHz-en is mehetne? hmmm... :C De ami legalább ennyire érdekes, hogy mivel ez a PLL még a 486 érából származik, van még benne pár opció lefelé is: 33, 25 és 20MHz! Más is látja benne a fantáziát? Pentium proci akár 30-40MHz-re visszaórajelezve, clock2clock összevetve egy 40-es 486-al meg 40-es 386-al? :DDD

    Sajnos szembesültem nem elhanyagolható fogyatékosságával is: mind a cache kártya foglalatot, mind a proci foglalatot nagyon rosszul helyezték el a PCI slotok vonalában - egyetlen hosszú slotot hagy a procihűtő amibe mehetne egy V2 vagy Rush, de ha találok egy 256KB Intel Coast kártyát (a leírás szerint össze lehet párosítani az onboard 256KB L2 PB-vel) akkor az is kiesik - talán majd PCI riser adapterekkel sikerül varázsolnom... No mindegy, ennyi belefér, ettől még rettentően örülök a szerzeménynek mert alapot adhat pár érdekes projektnek... :DD

Új hozzászólás Aktív témák