Új hozzászólás Aktív témák

  • #82819712

    törölt tag

    Nem vagyok benne biztos hogy volt e itt már mert pörög a szoba...
    De Linus videója látványosan mutatja be a különbségeket.
    (és mellesleg ritka a 2 millió feletti nézettségű IT videó)
    It's hard to watch, but I can't look away - Threadripper 3990X

  • Cifu

    nagyúr

    válasz #82819712 #2651 üzenetére

    Ez tök jó... annak, aki videót renderrel munkaidőben. Vagy nekik sem...

    Befizetek egy állóhelyre egy oszlop mögé az olyan megbeszélésekre, ahol a Mac rendszerekre szokott grafikusokat, videószerkesztőket a hardveres szaki megpróbálja rábeszélni egy Threadripper / Windos / (Linux) rendszerre való áttérésről... :DDD

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • DraXoN

    addikt

    válasz Cifu #2652 üzenetére

    Állítólag a Mac is kacsintgat az AMD felé... év végére pletykálnak valamiféle ryzen/TR variánsokat.

    Egy a gond a TR-el, hogy csak non-ECC és unbuffered-ECC ram amit támogat. Persze elméletben 2TB-ramig, de jelenleg(!) nincs megfelelő méretű modul a piacon... de ez még változhat (ha látnak benne fantáziát a ram gyártók).
    De Linus is mondta, ez egy "felesleges korlátozás" volt a részükről (az epic enélkül is többet nyújt)...

    [ Szerkesztve ]

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • Cifu

    nagyúr

    válasz DraXoN #2653 üzenetére

    Egyáltalán nem felesleges, mert simán lehetne akkor egy socketes szervert építeni a TR-re, amely ugyanúgy 64 mag / 128 szálas, mint az Epyc 7702, csak éppen a TR-nek nagyobb a boost frekije (3350 Mhz vs. 4300 Mhz) és magasabb az engedélyezett TDP-je, nem is kicsivel (200W vs. 280W). Ráadásul a TR 3990X ára csaknem fele a 7702-nek (kb. a 32/64-es Epyc 7542-el van egy árban)...

    Szóval a helyzet az, hogy nagyon is életképes lehetne egy TR szerverkonfig, ami nyilván nem olyan jó az AMD-nek, hiszen nem szeretné a saját üzletét rontani...

    A TR és az Epyc közé határozott falakat kell húzni, hogy ne kannibalizálja a saját piacát...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Devid_81

    nagyúr

    válasz DraXoN #2653 üzenetére

    Itt van ez, azert ennyi ram mar eleg tud lenni, csinaljon a user barmit is.

    G.SKILL Launches 256GB (8x 32GB) DDR4-3600 Trident-Z Neo Memory Kits

    Pont a TR3990X-hez javasoljak.
    CL16 es 1.35v, nem is olyan rossz.
    Igaz csak Q2-tol elerheto, de teljesen mindegy, mert ennek olyan ara lesz amitol mindenki besir majd :DDD

    Szerk: oke a 2TB-hoz tenyleg nincs modul, nem is lesz egy darabig erre a piacra :N

    [ Szerkesztve ]

    ...

  • DraXoN

    addikt

    válasz Cifu #2654 üzenetére

    A több memória sávszélesség az epic esetén sok esetben kellhet, pl. dupla sebesség érhető el emiatt háttértáraknál (pl. pcie4ssd raidban).
    Több PCIE-sáv érhető el.
    nem is azt mondtam, hogy mind a Registered-ECC és mind a LP-ECC legyen támogatott, de legalább az előbbivel már lehetne duplázni az elérhető modulokkal is.
    Persze tényleg lehet unbuffered-ECC-t használni, csak az a "kvázi profi" nagy memóriájú szervereknél nem annyira használják hanem inkább a többet tudó változatokat.
    Ha a piacot persze elég nagynak találják a gyártók akkor jöhet ilyen ram nagyobb kapacitással, csak kérdés.. elég nagy-e a piac ehhez, mert külön modult kéne rá gyártani, ugyanis szerverekben jó eséllyel nem használnák (ha már van jobb).
    mondjuk előnye lenne az unbuffered fajtának, azokat akkor lehet majd asztali ryzen is megeszi (talán).. így ott is lehet több ram mint ami most.

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • adamssss

    veterán

    Sziasztok!

    Zen 3 (4xxx) asztali cpu-k megjeleneserol van-e mar valami konkretum vagy meg mindig csak talalgatasok vannak?

    koszi

    Addig gyorsítottuk a világot míg mi magunk maradtunk le...

  • Thrawn

    félisten

    válasz adamssss #2657 üzenetére

    Nincs.

    Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

  • Cifu

    nagyúr

    válasz DraXoN #2656 üzenetére

    Nem azt mondtam, hogy minden feladatkörben jó lehet egy TR alapú szerver, hanem azt, hogy bizonyos (nem is olyan kevés) felállásban egy egy socketetes TR 3990X bizony keményen odaverhet akár a két socketes Epyc szervereknek is a RAM korlátozás nélkül, miközben olcsóbb lehet azoknál.

    A RAM korlátozással elég sok téren megfogták ezt a lehetőséget, tehát felhúzták azt a falat (vagy kiásták azt az árkot), ami elég hatékonyan elkülöníti a TR-t és az Epycet.

    Akinek a felhasználási területhez kellene a Registered ECC RAM (vagy a 256GB-nál több RAM), annak át kell fáradnia az Epyc polchoz...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • DraXoN

    addikt

    válasz Cifu #2659 üzenetére

    Én mondjuk úgy csináltam volna, hogy 48magos TR-nél "megállok" és inkább több memória típus támogatását bevállalni.

    Persze, ez az egész problémakör megszűnik létezni ha a gyártók fantáziát látnak a dologban és tényleg adnak ki nagyobb kapacitású unbuffered ramokat (vagy akár ECC nélkül)...
    elméletben 256GB-os modulméret lehetséges (bár mivel nem létezik jelenleg, így gondolom tesztelve nincsenek)...
    LP-ECC fajtából úgy tudom 128GB jelenleg a legnagyobb.. de lehet tévedek (és van nagyobb).

    hehe..
    eszembe jutott egy régi P1 233MMX gépem ... anno kapott 32Mb-os modulokat (2db-ot), de csak 16Mb-osnak látta őket az alaplap mert nem támogatta a nagyobb modulokat :D ... nem tudom már milyen ram és milyen alaplap volt, de anno emiatt cseréltem másik alaplapra egy ismerőssel (az övében kevesebb ram volt, az meg lekezelte az enyémet, így elcseréltük egymással az alaplapokat.. egy délután átszereltük :D).. bár ez nagyon más sztori volt....

    [ Szerkesztve ]

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz Cifu #2654 üzenetére

    > Egyáltalán nem felesleges, mert simán lehetne akkor egy socketes
    > szervert építeni a TR-re, amely ugyanúgy 64 mag / 128 szálas,
    > mint az Epyc 7702,
    > ...
    > Ráadásul a TR 3990X ára csaknem fele a 7702-nek

    Inkább az 1 socketes "EPYC 7702P" - lehet itt az alternativa ( 64c /128t ) $4425
    a szintén eleve 1 socketes Threadripper 3990X -nek ( 64c/12t) pedig $3990

    Árban annyira nem olyan nagy eltérés. ~ 11% felár az Epyc ért ( (4425-3990)/3990)

    Egyébként 64c/128t -nél már számít az is, hogy 1 threadre mekkora RAM esik, és
    sajnos a RAM nem skálázódik még olyan gyorsan, mint a magok száma.
    ( a TRX40 : Max. capacity of system memory: 256GB ) - ami nem is olyan sok, ha 128 ( threadszám) -al leosztom.

    A Hetzner-nek már most van "AMD Ryzen™ Threadripper 2950X " -es gépe, amit bérelni lehet, vagyis valós igény a Threadripperes szerver.
    https://www.hetzner.de/dedicated-rootserver/matrix-ax
    Persze náluk van ( AMD Ryzen 5 3600 és AMD Ryzen 7 3700X  gép is - elég jó áron )
    Mivel van igény az olcsóbb árakra .. egyes cégek megoldják, hogy normál desktop procis gépeket tudj bérelni, de azt nem tudom, milyen alaplapot használnak.

    > A TR és az Epyc közé határozott falakat kell húzni, hogy ne kannibalizálja a saját piacát...

    A fal szerintem ott lehet, hogy az új magasabb freq-jű (~280W-os) Epyc-ekből (az elején)
    nem valószínű, hogy lesz 1 socketes olcsó verzió
    https://www.tomshardware.com/news/amd-epyc-new-cpus-7002-series-asus
    pl. 7H12

    vagy ha lesz, akkor annak az ára a 3990X felett lesz ~ 30%-al. ( tippeltem )

    [ Szerkesztve ]

    Mottó: "A verseny jó!"

  • Cifu

    nagyúr

    válasz S_x96x_S #2661 üzenetére

    Nézd meg a TDP-t és a boost frekiket is. A TR megeszi nyers teljesítmény terén a 7702-őt, hogy P vagy normál, e téren mellékes. De ezek mellett még olcsóbb is...

    A RAM korlátozás tehát igenis kellett szvsz...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz Cifu #2662 üzenetére

    a megjegyzésem igazából arra vonatkozott,
    hogy árban azért nem mindegy, hogy az EPYC - P-s vagy nem P-s ( főleg akkor ha az alaplapon csak 1 socker van, akkor pénzkidobás bele egy többsocketet támogató procit rakni )

    a többivel egyetértek. :K

    Mottó: "A verseny jó!"

  • S_x96x_S

    őstag

    Hogy kell kattintós címet adni :Y
    "Túl erős lett az AMD új processzora, nem bír vele a Windows"
    ( persze aki csak a címet olvassa el, egész másra gondol :F ..)

    Mottó: "A verseny jó!"

  • S_x96x_S

    őstag

    Kezdenek szivárogni az új alaplapokról a hirek. Remélem Márciusban megjelennek.

    Ami még kérdés, hogy az nVidia új GPU-ja milyen mértékben támogatja majd a PCIe4.0 -át, ha elég jól kimérhető a sebességkülönbség ( a PCIe3.0-hoz képest ), akkor a maximalista játékosok is AMD-t választanak. ( feltételezve, hogy az új Intel Z490-ek nem támogatják a PCIe4.0-át , mert az Intel az utolsó pillanatban meggondolta magát.)

    ASRock B550AM Gaming
    "the B550AM Gaming from ASRock only delivers PCI-Express 4.0 support on the uppermost slot and to the M.2 slot. The second PCI-Express slot might look like an x16 slot, but on this Micro-ATX motherboard will only fuel four lanes of PCI-Express 3.0 via the chipset.
    ...The single M.2 slot is also fully-enabled, supporting four lanes of PCI-Express 4.0 with Ryzen 3000-series CPUs.
    "
    https://www.tomshardware.com/news/b550am-gaming-motherboard-features
    https://twitter.com/KOMACHI_ENSAKA/status/1228037645114036224

    Mottó: "A verseny jó!"

  • DraXoN

    addikt

    válasz S_x96x_S #2665 üzenetére

    Nem hiszem, hogy lesz lényegében kimérhető különbség a PCIE3 és PCIE4 vga között (kapcsolatban).
    Ehhez nem erősebb kártya kéne, hanem más programozási gyakorlat a jelenlegihez képest (pl. nem mindent betölteni előre a grafikuskártya memóriájába, hanem menet közben tölteni be ahogy kell abba tartalom)..
    egy nagy különbség lehet még is... rövidebb játékbetöltési idő, ha jelenleg a vga memóriába másolás lenne a szűk keresztmetszet (és időt igénylő feladat). De nem hiszem, hogy utóbbi jelenség annyit számítana, hogy pcie4 platformhoz ragaszkodna emiatt az ember :)
    De lényegében jelenlegi kártyákkal még a pcie3 esetén a 16x és 8x között is marginális különbség van (mondom ezt én, egy olyan platformon aminek csak pcie2 támogatása van).

    De ez a B550 chipset ... tényleg nem tűnik nekem úgy, mint ha bármit is változott volna a korábbi promontory sorozathoz képest.. szerintem maximum tényleg csak azon hibák javítására került benne sor ami miatt nem volt népszerű (sőt kitiltották) egyes állami körökben az adott chipsettel szerelt gépeket (így kvázi a teljes AMD platformot hivatali körökben).. és eddig elhúzódott a hiba javítása.

    [ Szerkesztve ]

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz DraXoN #2666 üzenetére

    > Nem hiszem, hogy lesz lényegében kimérhető különbség a PCIE3 és PCIE4 vga között
    > (kapcsolatban).
    > Ehhez nem erősebb kártya kéne, hanem más programozási gyakorlat a jelenlegihez képest

    csak spekulálok.
    De én bízok abban a trendben, ;]
    - Hogy az idén megjelenő új GPU-kat el is akarja adni az AMD és az nVidia,
    - Emiatt jó pár játékot gonosz módon megszponzorálnak , pl. hogy teljesen hajtsa ki a 8/16 GB GDDR6 VRAM -ot vagy használja ki a PCIe4.0-át :) ( valamivel demózni is kell :K )
    - ami persze a 4 és 6GB-os mezei "nép" kártyákkal sávszél limites lesz a sok lapozgatás miatt.
    - Plusz ott van még a "Real-Time Ray tracing" .. és a Virtual Reality ..
    - aztán nyomulnak a 8K TV és monitorgyártók .. ők is szponzorálnak jó pár játékot, hogy hajtsák ki maximumig a 8K-t ( érdekeltek ők is, mert nekik is el kell adni azokat a monitorokat, tv-ket )
    - Az AMD a jó Microsoftos kapcsolatot kiaknázva - javasol pár DirectX12-es módosítást, ami PCIE4.0-a esetén jobban kihasználja a CPU 12core-ját, amivel szintén nyer pár százalék teljesítményt.

    és ebben a trendben az AMD a legérdekeltebb mert CPU és GPU szinten is érintett.
    Utána az nVidia következik, aki szintén érintett.
    Az Intel max - az új GPU -ival lesz érintett .., mert a PCIe4.0 -át eltolta a desktop vonalon.

    Ezen kívül ott van még a PS5 - ami talán egy közös GDDR6 memóriát kap 448GB/s (vagy 512GB/s) sebességgel. És ha jól értem, akkor a CPU és a GPU részek teljesen szimbiózisba lesznek .. nem is kell memóriát másolgatni ... ahogy egy rendes APU-nak működnie kell..
    Ezek a PS5-ös játék-enginek át-szivárognak majd a PC-re is, és ekkor már fontos lesz a PCIE 4.0 sebessége. ( habár hamarosan jön a PCIe 5.0 is - 2021? -ben )

    2-3-év múlva a PCIe5.0 -ás GPU-kat akarják ránksózni, és tuti lesznek olyan (szponzorált) játékok , ami alapján az az érzetünk támad, hogy nagyon le vagyunk maradva a PCIe3.0-ás konfigunkkal ;)

    Vagyis aki kb 3-4 évre vesz alapkonfigot, annak nem árt magát erre lelkileg felkészítenie.

    Szóval én fél szemmel figyelném a játékkonferenciákat, hogy mit is akarnak nekünk eladni. :K

    ez az én spekulációm,
    :R :R :R :R :R :R :R :R :R :R :R :R :R :R

    [ Szerkesztve ]

    Mottó: "A verseny jó!"

  • S_x96x_S

    őstag

    Mark Papermaster ( AMD) írása a trendekről

    GOING BEYOND EXASCALE COMPUTING
    February 13, 2020

    https://www.nextplatform.com/2020/02/13/going-beyond-exascale-computing/
    - Neuromorphic computing :Y ,
    - new memory technologies,
    - "Carbon nanotubes for memory, then for logic circuits, for example. "
    - quantum computing.
    - "There is a good chance that 5 nanometer technology could come to market later this year or in 2021. However, these advanced technologies are very expensive, costing $1 billion or more just to design a device for 3 nanometers."
    - ....

    Mottó: "A verseny jó!"

  • Petykemano

    veterán

    válasz S_x96x_S #2667 üzenetére

    Csak találgatok :
    Lehet-e offloadolni raytracinget, vagy bármilyen grafikai munkát cpura, ami nem kötelező, de hasznos lehetőség a sokmagos cpuk eladásához és amihez jól jöhet a pcie4.
    Esetleg nem CPU, hanem egy m.2 foglalatos compute stick?

    "2-3 év múlva pcie5-ös gpukat akarnak majd ránk sózni"
    Itt is felteszem a kérdést. Az a tapasztalat, hogy jó internet kapcsolat mellett kár most is jó a GFN. Ez persze csak 1080p, de csak havi $5. Ez kibírható. Miközben ugye arról beszélünk hogy ma már egy 1080p 60fps ultra grafikával tudó gép azért 200eFt, SFF/noti esetén minimum 300eFt
    Persze lehetnek platformfüggő címek, ami miatt mégsem lehet $5-ból megúszni, biztosan nagyobb a lag, mint kliensen futtatva, bizonyos körülmények között kompromisszumokat kell kötni, de tévén, mobilon, jóval olcsóbb, vagy meglevő eszközön is működik.

    Természetesen az apuk fejlődésével azt várná az ember, hogy lassan elérünk oda, hogy 1080p 60fps ultra meglesz, tehát hogy ezt a teljesítményhez egyre olcsóbban hozzá lehet jutni, ami mind a cloud, mind a kliensoldali minőség igényét egyre magasabbra tolja.

    Viszont nem ezt látjuk, hanem azt, hogy bizonyos teljesítményszintek nemhogy egyre olcsóbbak, hanem inkább drágábbak lesznek. A technológiai fejlődés nem lehetővé teszi a magasabb számítási igényű, jobb minőségű grafika előállítását, hanem sokkal inkább arról van szó, hogy a ár/érték arány stabil, de a magasabb, extrém minőség bevezetése (pl az, hogy 16GB RAM kelljen, meg a raytracing is így debütált) igazából csak ösztönző a még drágább hardver megvásárlására. A maximumhoz egyre többet kell fizetni, pont úgy, ahogy az 1080p-hez is.

    Eközben abu azzal riogat, hogy valóban egyre drágábbak lesznek a.hardverek.

    Tehát ha adott minőséghez egyre drágább hardver szükséges, akkor egyre kevesebben fognak vásárolni, szűkül a piac, emiatt megint áremelkedések várhatók, stb. Közben elindulnak a cloud gaming szolgáltatások.
    Így kinek fognak 2-3 év múlva pcie 5 kártyákat eladni?
    Mit Lehetne felvillantani, hogy jelenlegi széles tömegek vásároljanak. A volumen nyilván nem mindegy. Persze lehet olyan gyártó, amelyik átáll kliens hardverek helyett cloud hardverek gyártására. (Mondjuk nekem eddig mindig úgy tűnt, hogy a cég, amelyik nem tudja nagy volumenű gyártásra szétkenni a költségeit, annak vége) Pcie5 ott is kelleni fog nyilván.
    De bennem most az merült föl, hogy vajon lesz-e még egyáltaln high performance client gpu piac 2-3 év múlva akkor, Amikor $5-ért cloud gaminget?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • #82819712

    törölt tag

    válasz S_x96x_S #2664 üzenetére

    Ettől clickbaitesebb címet nem mutatsz Redditen ma egy 2001es cikkről beszélgetnek:
    3...
    "Ha a fiad új "processzort" kért egy AMD nevű társaságtól , ez valódi oka a riasztásra." :D
    "AZ AMD egy harmadik világban működő társaság, amely alacsonyabbrendű, "knock-off" másolatokat készít az amerikai proceszorokról."

    [ Szerkesztve ]

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz Petykemano #2669 üzenetére

    > De bennem most az merült föl, hogy vajon lesz-e még
    > egyáltalán high performance client gpu piac 2-3 év múlva
    > akkor, Amikor $5-ért cloud gaminget?

    szerintem inkább
    - az erős APU-k tesznek be a high-end GPU-knak.
    ha kijönnek a 4xxxG -s ZEN2-es APUk, akkor az a piac felét letarolhatja.
    és pár év múlva lesz 12core vagy akár 16core-os APU is. ( 5nm-en?)
    Talán azt is sikerül majd megoldani, hogy az i/o die-ra ccx-ek mellé gcx -eket is tudnak jó sebességgel rákötni.
    - És jönni fognak az Intel oldaláról is a hasonló CPU-k erős integrált grafikával )
    - És az új konzolokról se feledkezzünk el.
    - AI - vonalon a TPU-k huzzák ki a piacot ...
    - És a blockchain is nehezen indul be .. ( a digitális pénzek hype -ja is végetért )

    de amúgy az általános programok pedig egyre inkább kezdik kihasználni a GPU-t , a párhuzamosítható feladatoknál, de
    ez nem ellensúlyozza a keresletcsökkenést.

    Az önvezető autók is érdekes trend ..

    > amelyik nem tudja nagy volumenű gyártásra szétkenni a költségeit,

    ha a piac zsugorodik és közben egy új játékos belép a GPU piacra ( az Intel-re gondoltam ), akkor valakinek fájni fog.
    Lehet, hogy nekünk vásárlóknak :O - mert ránk hárítják a költségeket.

    Mottó: "A verseny jó!"

  • Petykemano

    veterán

    válasz S_x96x_S #2671 üzenetére

    szerintem inkább
    - az erős APU-k tesznek be a high-end GPU-knak.

    Igen, sokáig így tűnt. Mondjuk 4-5 éve az a várakozás (nem remény, hanem trend értelemben), hogy az apuk felfalják a dGPU-k alsó szegmensét. Természetesen ez csak akkor igaz, ha közben nem nő ezzel egyenesen arányban a játékok teljesítményigénye is.
    A dolognak kicsit megálljt parancsolt az, hogy az intelnél leálltak a fejlesztések és az AMD lehetőségeit is korlátozta a nem GDDR/HBM ram által elérhető sávszéleség, amit nem próbáltak áttörni.

    Ugyanakkor szerintem az apukra is igaz, hogy egyre drágább lesz. Jelenleg egy 3400G-t, amivel ha jól emékszem, 1080p-ben 60fps-sel low-ban lehet játszani, 50eFt-ért (+körítés) kapsz meg. Én sajnos nem hiszem, hogy egy ennlé erősebb IGP.vel rendelkező Renoirt ezért az árért lehet majd megkapni. egy 6 magos szerintem igazodni fog a 6 magos Matisse árához, tehát minimum $200, de lehet, hogy akár $250 (80-90eFt) is lehet.

    A lényeg: az lehet, hogy azonos áron egyre nagyobb teljesítményű apuk jelennek meg (évről évre egyre több tflops), de azt a trendet nem látom, hogy azonos áron az is kapaszkodna fel, hogy milyen minőséget tudsz elérni (évről évre 1080p-ben egyre jobb grafikai beállítás, és/vagy egyre több fps - nyilván nem ugyanabban, hanem az újabb és újabb játékokban értve)

    - És jönni fognak az Intel oldaláról is a hasonló CPU-k erős integrált grafikával )
    - És az új konzolokról se feledkezzünk el.

    Azzal kapcsolatban nekem is van várakozásom, hogy az intel oldaláról érkező verseny akár a dgpu-kra, akár az apukra nézve lehet jótékony hatású. És sokan várják ugyanezt a konzoltól - hogy ha $600-ért lehet kapni egy remek konzolt, akkor kevesebben fognak $1000-t fizetni egy remek videokártyáért. NYilván a két piac nem teljesen átjárható, de lehet zabolázó hatása a felbukkanó részlegesen helyettesítő termékeknek.

    (Én magam is felvetettem, hogy talán megvalósítható lenne és milyen remek lenne egy $500-600-os big apu 8 maggal és 40CU-val 16GB HBM2E-vel.)

    A felhasználási szokások persze sokrétűek. Az igazság az, hogy én el szoktam mondani, hogy ma már irodai munkára sem elég egy 2/4-es cpu. De ettől eltekintve ha én döntően játszom, akkor mi motiválna arra, hogy 12-16 magos aput vegyek $400-500-ért (amin elketyeg valami 1080p&60fps high) mondjuk egy $200-os chromebook helyett vagy egy $120-os rpi helyett, amivel $5 ellenében máris tudok játszani IS nagyjából ugyanebben a minőségben. Nyilván renderelni nem fogok.

    Ezzel most azt akartam mondani, hogy lehet, hogy az apuk esetleg elhappolják a teret a diszkrét GPUk- elől, de eközben meg úgy tűnik, mintha a cloud gamint meg elhappolná a teret/létjogosultságot az olyan apuk elől, amiknek épp az lenne az érdeme, hogy már rendesen lehet rajtuk diszkrét GPU nélkül is játszani.

    Ennek a trendnek, vagyis a felhősödésnek csak az szabhatna gátat, ha
    1) olyan workloadok alakulnának ki a többletteljesítmény hátán, ami nehezen felhősíthető
    2) a technológiai fejlődés a többletteljesítmény megvásárlását megfizethetővé is teszik. Tehát az egy zsákutca, hogy a szűkülő piac miatt egyre többet kel fizetni a több teljestményért, amit aztán egyre kevesebben vesznek meg és még tovább drágul.

    Teszem hozzá, szerintem az AMD, az intel és az nvidia - feltéve, hogy nem tudnak profitjukat megtartva teljes mértékben átállni a felhő és más ipari szolgáltatók kiszolgálására - érdekelt abban, hogy konzumer piacon nagy volumenben értékesítsen hardvert.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • DraXoN

    addikt

    válasz #82819712 #2670 üzenetére

    hol az a reddit beszélgetés? :D
    jót nevettem ezen a "cikken" :DDD kizárt hogy komolyan íródott volna :)

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • #82819712

    törölt tag

    válasz S_x96x_S #2671 üzenetére

    APU-kkal szerintem az a baj hogy nincs 4900G és ha lehet alaplapra integrálva. A G vonal teljes elhagyása fájó pont a 4000-es sorozatban. (Anélkül hogy tisztában lennék a HBM2E árával...)
    Intel előáll most ezzel a TILE-vel, csempe mozaik kinek hogy esik.
    A dokumentáció azt mutatja, hogy az Intel Xe GPU-k „csempe” modulokat fog használni.(4) Az Intel nem nevezi ezt „chiplets” -nek a dokumentációban.
    "Xe cards would use a multi-die system, packaged together by Foveros 3D stacking"
    Ezen nagyon filózok mi lehet ez???
    Létezik hogy a HBMhez hasonlóan már egymásra tudják pakolni a chippeket? vagy AMD szerűen elő a GLUE és 4-et egymáshoz tudnak már ragasztani???

    [ Szerkesztve ]

  • DraXoN

    addikt

    válasz #82819712 #2674 üzenetére

    igen, egymásra tudják pakolni (ebben előrébb járnak), de a köztük lévő kommunikáció lényegesen "tradicionálisabb" (nem olyan közvetlen), így utóbbiban lemaradásban vannak, az egymásra rakáson kívül semmi új nincs a kommunikációs kapcsolatban (így egyáltalán nem rugalmas a felépítés, és nem variálható olyan szabadon).

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • Simid

    senior tag

    válasz #82819712 #2674 üzenetére

    " A G vonal teljes elhagyása fájó pont a 4000-es sorozatban."

    Itt nem igazán értem mire gondolsz. Az APUk mindig csúszással jönnek asztali vonalon. Nyilván lesz majd a Renior asztalin is, ha majd elindul a Ryzen 4000 ott is.

  • Cathulhu

    addikt

    válasz DraXoN #2673 üzenetére

    Egyertelmu, hogy parodia az egesz :)
    "BSD, Lunix, Debian and Mandrake are all versions of an illegal hacker operation system, invented by a Soviet computer hacker named Linyos Torovoltos"

    Ashy Slashy, hatchet and saw, Takes your head and skins you raw, Ashy Slashy, heaven and hell, Cuts out your tongue so you can't yell

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz DraXoN #2673 üzenetére

    3. Has your child asked for new hardware?
    Computer hackers are often limited by conventional computer hardware. They may request "faster" video cards, and larger hard drives, or even more memory. If your son starts requesting these devices, it is possible that he has a legitimate need. You can best ensure that you are buying legal, trustworthy hardware by only buying replacement parts from your computer's manufacturer.
    If your son has requested a new "processor" from a company called "AMD", this is genuine cause for alarm. AMD is a third-world based company who make inferior, "knock-off" copies of American processor chips. They use child labor extensively in their third world sweatshops, and they deliberately disable the security features that American processor makers, such as Intel, use to prevent hacking. AMD chips are never sold in stores, and you will most likely be told that you have to order them from internet sites. Do not buy this chip! This is one request that you must refuse your son, if you are to have any hope of raising him well.

    [ Szerkesztve ]

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz S_x96x_S #2671 üzenetére

    > A lényeg: az lehet, hogy azonos áron egyre nagyobb
    > teljesítményű apuk jelennek meg (évről évre egyre több tflops),
    > de azt a trendet nem látom, hogy azonos áron
    > az is kapaszkodna fel, hogy milyen minőséget tudsz elérni
    > (évről évre 1080p-ben egyre jobb grafikai beállítás,
    > és/vagy egyre több fps - nyilván nem ugyanabban,
    > hanem az újabb és újabb játékokban értve)

    valószínüleg túl lett marketingelve (mint minden )
    .. és a bevezetés is sokkal nehezebb ( értem ezalatt a teljes ökoszisztémát : directx12, játékenginek, játékfejlesztők ) valamint a memóriagyártók se túlságosan remekeltek.

    de pl. a leendő konzolos célhardvernél : PS5 APU-ja ( ahol a pc-s szűk keresztmetszeteket kezelték és minimális szoftveres overhead van ) már elég jó a helyzet - szerintem lesz pár olyan játék, aminél leesik az állunk.
    Ha pár ötlet beválik, akkor az átszivárog a mezi pc-kbe is. ( de ennek is kell pár év )

    vagyis én látok trendet az APU-knál, csak lassú, nehezen érzékelhető itt a végeken.

    és szerintem ~5 éven belül lesz HPC - APU -is ...
    és egy friss idézet Mark Papermaster (AMD)-től:
    "There are parts of applications that will diverge from the processing strengths of traditional CPUs. GPUs, FPGAs, and purpose-built ASICs are already examples. The industry has been pursuing heterogeneous computing for years. For example, at AMD we merged CPUs and GPUs onto a single die to reduce latency. We call this an Accelerated Processing Unit, or APU." ( link )

    Amúgy szerintem a PCIe4.0 bevezetés is lassan megy.

    Mottó: "A verseny jó!"

  • S_x96x_S

    őstag

    3990X Anandtech-es tesztel kapcsolatban.

    Tomshardver nem tudta reprodukálni az AnandTech-es Windows Pro vs. Enterprise
    közötti hatalmas eltéréseket. ( csak 1-2% eltérést mértek ki )
    https://www.tomshardware.com/news/amd-threadripper-3990x-performance-windows-10-enterprise
    Ez egyik hipotézisük, hogy a 3990X elég érzékeny a hütő felfogatására ..
    ( vagyis elcseszte a tesztet az Anandtech )

    :)

    Valószínüleg lebokszolják egymás között :) az egészséges rivalizálás mindig jó :)
    https://twitter.com/JamesDSneed/status/1228416114323075072

    És beszált a Phoronix-is - ők is kimérték az eltérést ... ( és a Linux a legjobb :) )
    https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=3990x-windows-linux&num=6

    "Lastly is a look at the geometric mean for all of the Windows 10 Enterprise/Professional vs. Linux benchmarks carried out for this article. From all of these benchmarks, the geometric mean does show that the Windows 10 Enterprise does perform better than Windows 10 Professional on this HEDT processor particularly at 32 cores and above. Going from 16 to 128 threads on Clear Linux was 3.3x the performance with the tested software to Windows 10 Enterprise at 2.7x. At 16 cores, Linux was just 7% faster than Windows 10 Enterprise with these benchmarks but when taking full advantage of the chip at 64 cores + SMT, Linux was 29% faster. Going from 64 to 128 threads with SMT on Linux led to a 15% boost while Windows 10 Enterprise saw just a 7% boost overall. So, yes, for those wishing to take full advantage of the AMD Ryzen Threadripper 3990X, so far Linux is offering much better performance assuming your software is natively supported outside of Windows."

    [ Szerkesztve ]

    Mottó: "A verseny jó!"

  • TRitON

    aktív tag

    válasz S_x96x_S #2679 üzenetére

    Az alapvető akadály az APU-k fejlődésében a memória sávszélesség, illetve annak hiánya, valamint, hogy a GPU tápellátása az alaplapokon jelenleg eléggé karcsú.
    A Dual Channel DDR4-3200 elméleti maximális sávszélessége 51.2GB/s, ez egy 4770-es (!) Radeon memória sávszélességével egyenlő és nyilván egy APU-nál figyelembe kell venni azt is, hogy ennek a sávszélességnek csak a töredékét tudja használni. Ennek ellenére egy Vega 11 a 4770 teljesítményének a dupláját produkálja, ami eléggé szép teljesítmény (valahol a HD 6870 (134.4GB/s) és 6950 (160GB/s) között van félúton).
    Az APU-k teljesítményének drasztikus növekedését a DDR5 memória, és/vagy a memória csatornák számának növekedése hozhatná el; itt egy kalap alá tenném az esetleges integrált HBM memóriát is, mint egyfajta L4 cache-t.
    Például, tegyük fel, az AMD a következő TRX50 foglalatot úgy készíti el, hogy legyen rajta dedikált, sokfázisú táp egy GPU-nak, ami normál CPU esetén annak energiaellátásában vesz részt, APU esetén egy teljesen külön táp a GPU-nak (vagyis pl. a 16 fázisból 8-8-ra osztódik szét), illetve van rajta 4x64bites, DDR5 memória csatorna, na meg persze monitor kimenet. Ez már, ha egy közepes, 5200-as modullal számolunk, 166.4GB/s sávszélesség, a jelenleginek a háromszorosa.
    Ez azt jelentené, hogy (elméletben), a klasszikus, AM5-ös APU-k teljesítménye valahol a HD 7870 körül lehetne (+50%), a TRX50-eseké pedig az R9 290 környékén; itt nyilván rendelkezésre állna egy ~120W-os TDP keret is.
    De ez persze csak egy elmélet, tudtommal semmi nem mutat abba az irányba, hogy a TR-ek heterogén cuccokká váljanak, pedig az a platform lenne erre tán a legalkalmasabb.

    Mi az? 3 lába van mégsem tranzisztor? - ??? - Traffipax...

  • Mahrenburg

    senior tag

    válasz TRitON #2681 üzenetére

    A Vega 3 és a Vega 8 teljesítménye nagyjából hova tehető?

    "Egy fel nem használt Phenom II matrica olyan mint egy nap ami sosem kelt fel, egy múló szerelemről szóló dal amit sosem énekeltek, egy harcos szív amely sosem dobbanhatott..!" by Habugi

  • paprobert

    senior tag

    válasz TRitON #2681 üzenetére

    Érdekes gondolatok, de:

    A mai szerver felfogás szerint ha kell a gyorsítás a szerverbe, akkor nem egy max 2 teraflopos igp-vel akar majd a tulajdonos bohóckodni, hanem több 10-20+ teraflopos, industry standard megoldással, ami ma a szoftverkörnyezet miatt egy nvidia kártya lesz.

    Ha bele terveznek egy 120W-os tápkört a foglalatba, akkor kb. négyszeres teljesítményt tudnak hozni, de ez már nagyon nehezen lesz nevezhető APU-nak, inkább csak egy egybetokozott GPU lenne.
    Sokat drágít, a 120W-os limit és a skálázhatóság hiánya pedig megkérdőjelezi a működőképességét.

    A DDR5-nek exponenciálisan kellene gyorsulnia, hogy életképes legyen. Szerintem nem fog megtörténni.

    [ Szerkesztve ]

    640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

  • Cifu

    nagyúr

    válasz TRitON #2681 üzenetére

    Az alapvető akadály az APU-k fejlődésében a memória sávszélesség, illetve annak hiánya, valamint, hogy a GPU tápellátása az alaplapokon jelenleg eléggé karcsú.

    Őőőő.... Egy APU esetében a CPU foglalatán keresztül tud táplálkozni az integrált GPU.
    A 120-160W-os, sőt, 200+W-os CPU-k idejében járunk, szóval bizonyos keretek között, de kivitelezhető lenne ez. Egy 65W-os CPU (Ryzen 5 3600) és 80-100W-os GPU (RX5500) párosítása esetén is elegendő lehet az alaplapi táp.

    Mindez pedig ma, nem 5 év múlva...

    Ez azt jelentené, hogy (elméletben), a klasszikus, AM5-ös APU-k teljesítménye valahol a HD 7870 körül lehetne (+50%), a TRX50-eseké pedig az R9 290 környékén; itt nyilván rendelkezésre állna egy ~120W-os TDP keret is.

    Az R9 290 ~ RX480 ~ RX5500.
    Egy RX5500 nagyjából 80-100W-ból képes lehet(ne) az R9 290 szintjét hozni.

    A vicc az, hogy az AMD hosszú ideje beszél a HSA-ról, és a chipletes CPU desing adja magát, hogy a CPU chiplet mellé kerülhetne GPU chiplet. Ha lenne ilyen...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cathulhu

    addikt

    válasz paprobert #2683 üzenetére

    gpu gyorsitott adatbazis szerverbe szerintem pl teljesen jo lenne, az osszes pcie lane meg mehetne az SSD-khez.

    Ashy Slashy, hatchet and saw, Takes your head and skins you raw, Ashy Slashy, heaven and hell, Cuts out your tongue so you can't yell

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz S_x96x_S #2679 üzenetére

    de pl. a leendő konzolos célhardvernél : PS5 APU-ja ( ahol a pc-s szűk keresztmetszeteket kezelték és minimális szoftveres overhead van ) már elég jó a helyzet - szerintem lesz pár olyan játék, aminél leesik az állunk.

    A PS5 vagy Next-Box APU-ja nem azért lesz gyors mert "minimális szoftveres overhead van" vagy mert a PC-s overhead számottevő vagy lényegesen nagyobb lenne (ezt is kötve hiszem) hanem azért mert egy R5 3600-nál erősebb CPU mellé kerül egy bika GPU sok és gyors memóriával ráadásul az első években jó ha nullszaldós lesz a hardware.

    Magyarul azért mert relatíve erős hardver kerül az új konzolokba, ennek köze nincsen semmilyen "kisebb overheadhez"

    [ Szerkesztve ]

  • TRitON

    aktív tag

    válasz Cifu #2684 üzenetére

    "A 120-160W-os, sőt, 200+W-os CPU-k idejében járunk, szóval bizonyos keretek között, de kivitelezhető lenne ez. Egy 65W-os CPU (Ryzen 5 3600) és 80-100W-os GPU (RX5500) párosítása esetén is elegendő lehet az alaplapi táp."

    Nem mondtam, hogy nem lehet elegendő, persze, meg lehetne csinálni erősebbre, csak a jelenlegi AM4 rendszerben jó, ha 2 fázis jut a NB+GPU résznek.
    A másik kérdés, hogy a keletkező hőt hogyan lehet elvezetni. Az AM4 CPU méret szerintem hosszú távon 120-140W-nál nagyobb hőmennyiség elvezetésére alkalmatlan, egyszerűen túl kicsi. Emiatt szerintem az AMx platformon nem várható nagyobb teljesítmény növekedés, már ami az APU-kat illeti.
    És igen, tudom, hogy ennél sokkal több hőt is el lehet vezetni kisebb felületekről, de ott általában nincsen heat spreader, mint egy CPU-n.

    Mi az? 3 lába van mégsem tranzisztor? - ??? - Traffipax...

  • TRitON

    aktív tag

    válasz paprobert #2683 üzenetére

    DDR1 - max. 400MT/s
    DDR2 - max. 1066MT/s (DDR1x2.7)
    DDR3 - max. 2133MT/s (DDR2x2)
    DDR4 - max. 3200MT/s (DDR3x1.5)
    DDR5 - max. 6400MT/s (DDR4x2)
    Négy generációváltás alatt 400MT/s-ről 6400MT/s-ra gyorsultak, ez tizenhatszoros sebességnövekedést jelent (itt a sebesség ugye DRAM adatbitenként értendő), tehát generációnként duplázódott a sebesség. Ez szerintem exponenciális növekedés. :)

    Mi az? 3 lába van mégsem tranzisztor? - ??? - Traffipax...

  • Petykemano

    veterán

    válasz Cifu #2684 üzenetére

    Az a "baj", hogy szerintem ez kétféleképpen valósulhat meg:
    1.) Egy gyártó kvázi ingyen ad a CPU mellé egy olyan számottevő számítási kapacitást (közös memóriacímteret használó és nem.pcie sávon kommunikáló kapacitást.), ami az eladási értékben csak igen kis mértékben számít bele.
    Ugye kábé ezt vártuk még a kaveritől, csak épp az volt a baj, hogy a nagyon alacsony penetráció miatt nem lett belőle semmi.

    Az Intel ugyan kábé ingyen adta az igpt és az nagyon sok gépben ott szunnyadt, viszont ha jól tudom, se közös címtér, se jelentős számítási teljesítményt nem jelentett.

    Jelenleg úgy tűnik, hogy az AMD sem lát a HSAban akkora potenciált, hogy érdemesnek lásson minden ryzen CPU mellé egy radeon igp-t, amihez 2-3-4 éven belül Lehetne olyan software.stacket adni, amivel jelentős előnyre tehet szert.

    Egyébként jelen állás szerint egy ilyen harcot elveszítene - se a penetrációja, se a szofterkörnyezet támogatására a pénzügyi háttere nincs meg ahhoz, hogy egy ilyen harcba belefogjon.

    (Pedig egyébként már az is elég Lehetne, ha a radeon driver így működne. De mondjuk Mit nyerne vele? Ugyanahhoz a dgpuhoz egy olcsóbb ryzen is elég. Biztos megérné.)

    Ennélfogva én igen kevés esélyét látom bármi ilyesminek.

    Bár ott.HSA.nem.került szóba, de a fenghuang raven egy big apu volt. Kár, hogy kereskedelmi forgalomba nem került.

    2.) Ha semicustom megrendelésre készítik el. Pl ha Apple, Sony vagy MS így kéri és ők ott akkor a saját szoftverkörnyezetükben ennek direkt hasznát is veszik.

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz TRitON #2688 üzenetére

    Csak akkor az, ha a generációk egységnyi időkülönbözettel jelentek meg.

    DDR1 - 2000
    DDR2 - 2003 (+3év -> 2.7x/3év= +40%/év)
    DDR3 - 2007 (+4év -> 2x/4év = +20%/év)
    DDR4 - 2014 (+7év -> 1.5x/7év = +6% /év)
    DDR5 - 2020 (+6év -> 2x/6év = 12% / év)

    Hát itt a végén Kicsit belehúztak, de szerintem azért az évenkénti gyorsulás a memória sebességében lassuló üteműnek mondható a technológia 20 évében.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz joysefke #2686 üzenetére

    #PS5
    > Magyarul azért mert relatíve erős hardver
    > kerül az új konzolokba, ennek köze nincsen
    > semmilyen "kisebb overheadhez"

    szerintem elbeszélünk egymást mellett. :R

    az is lehet, hogy te végfelhasználóként közelited meg,
    de a gyártó nézőpontjából egész más a történet.

    --------

    Mert csak "marketingesen értelmezhető" a relative erős hardver,
    a tervezés folyamata alatt nem.

    van egy adott körülbelüli költségkeret( ~450USD) és abból kell kilegózni a lehető legnagyobb (VÉG) teljesítményt - amibe a szoftver is beletartozik.
    Ehhez kiegyensúlyozott hardvert állítanak össze,
    Vagyis bármi ami túl erős alkatrész a rendszerben az veszteség --> kidobott pénz, amit más helyen jobban fel lehet használni.

    Keresik a szűk keresztmetszeteket és megpróbálják kezelni.
    ( magasabb cache, gyorsabb coherens memória DDR6, gyors PCIe )

    És még a fizikai méret is számít ( mert ha a konténerbe 1 sorral több PS5 dobozt tudnak bepakolni, akkor a szállítási költségen már lefaragtak valamit, amit 20-40 milliós tételeknél már megfogható )

    Tehát amikor ezt irtam:
    "PS5 APU-ja ( ahol a pc-s szűk keresztmetszeteket kezelték és minimális szoftveres overhead van ) "

    Azt kéretik ilyen kontextusban értelmezni


    ( ha még érdekel )
    A konzoloknál - a "Gyors áteresztő képesség" a Frame/sec-nek feleltethető meg.

    És ez megfordítva ..
    - Ha Otthoni játékgép építőként - relativ erős hardvereket pakolsz egymás mellé (bambán) ( Tr3990x, nVidia 2080Ti) - és azt várod, hogy a sebesség ezzel arányosan nő ( pl a játékokban) , akkor csalódni fogsz, mert bizonyos szűk keresztmetszetek ( ami lehet szoftveres/hardveres dolog is) visszafogják a végteljesítményt.

    És a DirectX12-nek elég nagy az overhedje, mert rengeteg absztrakciós szintet tartalmaz. a PS5-nél - csak 1 célhardverre kell optimalizált API -t létrehozni, aminek minimális lesz az overheadje.

    TLDR:
    - Ne relativ erős hardverben gondolkodj,
    hanem magas frame/sec -ben ( ~ "Gyors áteresztő képesség" -ben )
    És ezt a filozófiát a jelenlegi játéktesztek jól meg is fogják ... ezt mérik.

    :R

    [ Szerkesztve ]

    Mottó: "A verseny jó!"

  • hokuszpk

    nagyúr

    válasz S_x96x_S #2691 üzenetére

    legalabb majd mindenki jol meglepodik, amikor 12 mag / 24 szalas zen3 lesz a konzolban RDNA2 -es gpuval, hbm2e -vel.

    ** mert anno olvastam a Sony alapitojanak a konyvet, es valami olyasmi volt a vonalvezetes mar az elso termekektol kezdve, hogy "a hardverhez szoftver kell". Ezért szállt be anno a Sony a zene és filmiparba.
    most viszont ott tartunk, hogy a "Szoftverhez hardver kell". És a szoftveren sokkal nagyobb a haszon...

    [ Szerkesztve ]

    Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

  • TRitON

    aktív tag

    válasz Petykemano #2689 üzenetére

    Ha megnézitek a dolgot gazdasági szempontból, az AMD oldaláról, szerintem lehetne mögötte érdemi motiváció. A gondolatmenetem a következő:
    - nézzük meg, melyik diszkrét videokártyából adunk el a legtöbbet;
    - próbáljuk meg ezt a teljesítményt bele passzírozni egy tokba a CPU-val, mert
    - ha sikerül, sokkal nagyobb haszonnal tudjuk értékesíteni ugyanazt a teljesítményt (technológiát?), ugyanis
    - nem kell a chipeket viszonteladókon keresztül árulni, akik nyilván árréssel dobják piacra, meg még kell mellé egy csomó drága alkatrész is (GDDR memória, tápegység, satöbbi), ami az egész kártya árát növeli;
    - ha ugyanazt fogja tudni, mint az a termék, amit eddig diszkréten lehetett megkapni, boldogok vagyunk, mert sokszorakkora hasznunk lesz egy terméken, mint eddig, a viszonteladóink pedig majd terveznek alaplapokat, amikbe ezek a dögök bele mennek.
    Mit gondoltok?

    Mi az? 3 lába van mégsem tranzisztor? - ??? - Traffipax...

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz TRitON #2693 üzenetére

    > A gondolatmenetem a következő:
    > nézzük meg, melyik diszkrét videokártyából adunk el a legtöbbet;

    Az AMD mikor az új ZEN architektúrájét/procijait tervezte, akkor másképp gondolkodott,
    Azt nézte, hogy 5év múlva a várhatóan versenytárs procija mit tud - és az AMD erre milyen stratégiával tud legjobban válaszolni.
    ( Az ellenfél legjobb stratégiáját (lépését) nézték )
    Aztán ha a piaci ellefél hibázik - az már csak a ráadás ( mint ahogy az Intel csúszik a 10nm-el )

    És most ők a chipletes technológia vezetői.
    Vagyis nem statikus helyzetre kell megtalálni a globális optimumot.
    És ezért nem könnyű egy CEO-nak.

    az (Integrált) gpu-k terén tudható, hogy az Intelnek(Raja + Jim Keller ) mi a célja - A lehető legjobb architektúrát megalkotni.

    és erre az AMD-nek is fel kell készülnie. ( folyamatosan fejlesztenie kell és meg kell őriznie az előnyét )

    és egy idézet
    Raja Koduri-tól ... ő hogy értelmezi az architektúrát ..
    "Architecture is often a misused word today – people usually use it in the context of microarchitecture, when in reality architecture defines a contract between the system and the developer - how something is built is not architecture, but how something interfaces with outside world and how something functions is architecture." ( link )

    Mottó: "A verseny jó!"

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz Petykemano #2689 üzenetére

    >Jelenleg úgy tűnik, hogy az AMD sem lát a HSAban akkora potenciált

    Lehet, hogy Raja re-inkarnálta a OneAPI -ba a legtöbb HSA ötletet.
    de ez főleg a CUDA elleni stratégia.

    Intel OneAPI: "It was only briefly covered but sounds akin to the Heterogeneous System Architecture (HSA) and their response to NVIDIA's CUDA ecosystem." ( [link] )

    Mottó: "A verseny jó!"

  • S_x96x_S

    őstag

    Heti statisztika DIY - Mindfactory - német piac ..
    (de óvatosan általánosítsunk ebből)
    ami látok:
    kb nagyjából annyi 3rd gen TR - adtak el, mint 3950X -et. ( ~ 50 db )
    feltételezem, hogy Intelnél már a 10gen-t várják - azért csökken.
    és 2gen Ryzen-ből is sokat adnak el.
    ------------------
    CPU Retail Sales (Mindfactory Week 7) -
    ASP Growth.
    #AMD: 4020 units sold, 85.53% (-0.32%), ASP: 225.40 (+9.65)
    #Intel: 680 units sold, 14.47% (+0.32%), ASP: 272.35 (-8.25)
    AMD Revenue: 906'080, 83.03% (+0.69)
    Intel Revenue: 185'190, 16.97% (-0.69%)
    https://twitter.com/TechEpiphany/status/1229088095208976384?s=20

    Mottó: "A verseny jó!"

  • S_x96x_S

    őstag

    itt meg egy alaplap statisztika.
    Az MSI a favorit.
    https://twitter.com/TechEpiphany/status/1228876570359664641
    Retail Mainboard Sales (Mindfactory Week 7)
    AMD: 3620 units sold, 83.99% (-1.31%), ASP: 116.87 (+3.8)
    Intel: 690 units sold, 16.01% (+1.31%), ASP: 125.93 (-2.5)
    AMD Revenue: 423'065, 82.96% (-0.7%)
    Intel Revenue: 86'890, 17.04% (+0.7%)

    Mottó: "A verseny jó!"

  • paprobert

    senior tag

    válasz TRitON #2688 üzenetére

    A kétszeres sávszélesség tudjuk mire elég. 3-4 teraflop kiszolgálására.
    Ráadásul már így is nehéz etetni a Zen magokat, és akkor még ezen osztozzon egy IGP...

    [ Szerkesztve ]

    640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

  • DraXoN

    addikt

    válasz paprobert #2698 üzenetére

    Esélyes, hogy GPU-t csak akkor kap (erőset különálló chipen), amikor a HBM, vagy valami hasonló gyors és nagy L4(?) szintű memória is lesz a foglalaton, mint "gyorsítótár" közös címtérrel.

    GloFonak a következő év végén, vagy rá következő év elején jövő technikája, lehetővé teszi a 12nm-es technikájukra való HBM ültetését és interposer használatát. Az egy "másik" 12nm-es technika lesz a részükről, nem egyezik meg a mostanival (12LP). Elvileg ez a technika felhasználja a törölt 7nm-re fejlesztett dolgaikat, és skálázódásban is azt vallja a glofo, hogy a 7nm-hez van közelebb sűrűségben (bár nem tudom, akkor miért 12nm-nek nevezik? :D ).
    Persze, nincs ígéret szinten se semmi arról, hogy AMD használná, de mind időben, mind a tervekben nagyon jól beleillene ez a fejlesztés a részükről (és AMDtől jöhet akkora megrendelés, hogy esetlegesen megérje nekik kicsit aládolgozni egy-egy projekt mellé, főleg ha egész termékvonalak épülnek erre).

    Ez megszüntetheti az említett szűk sávszél problémáját.
    A közös címtér miatt meg nem kell majd mindent betölteni a cpu-n levő ramba, csak ami kell, így a gyorsítótárban elfér a fontos adat és ami később kell majd át lehet tölteni a fő ramból (már azt is gyorsabban ddr5 alapokon).
    Én mindenképp a zen4 vagy zen5 időszakára várnám a következő nagyobb design ugrást emiatt. Azt nem tudom persze ez már 3D tokozás lesz-e, vagy csak esetleg 2.5D, vagy marad 2D mint a mostaniak. Hely szempontjából a 3D a legjobb, de a hűthetőségnek erősen gondot jelent. A 2D ügye sok helyet igényel, és esetlegesen nagyobb távolságokat ami késleltetésben nem jó. A 2.5D egy jó kompromisszum lehet.

    Én így képzelem jelenleg:
    2022 év vége:
    zen5 cpu chiplet 1db (16mag) 5nm
    IO GloFo 12nmLP a tetején 8GB HBM memória
    RNDA2 alapú navi chip 5nm, kb. a mostani 5700XT szintjén
    DDR5 memóriavezérlő az IO dieben.

    tarthatónak gondolom egyedül azt nem tudom kell-e ehhez interposer, ha a sávszélesség megköveteli akkor kellhet, jelenlegi IF sebesség ugyanis kevés lenne VGA és CPU számára, hogy egyaránt rajta csücsüljön, egy szint után meg a foglalatban lehet nem lehet kellő mennyiségű vezetéket elvezetni (hogy árnyékolva is legyenek), kérdés hol van erre a határ (persze, nélküle olcsóbb jóval). Nem kizárt akár, hogy több teljesítményszint létezzen, az olcsóbbak kevesebb HBM-el, kisebb GPU-val, feles chiplettel interposer nélkül, az erősebb meg "ami belefér" készülhet, nagyobb GPU is elfér ha van interposer mivel közelebb tudnak kerülni egymáshoz az alkatrészek.

    [ Szerkesztve ]

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • Cifu

    nagyúr

    válasz DraXoN #2699 üzenetére

    A jelenlegi 2D tokozás előnye lehet a hűthetőség. Nagyobb méretű a komplett CPU/APU, ezáltal nagyobb a hőátadó réteg mérete, vagyis nagyobb felületen lehet hűteni...
    Szóval én inkább várnám azt, hogy nő a CPU-k mérete...

    Nagyon optimista vagy, hogy 5nm-en egy chiplet lehet 16 magvas. Ez esetben a chiplet mérete fog megnőni, mert a 7nm -> 5nm váltás nem hoz fele akkora mérteket.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák