Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Casoli

    őstag

    válasz itanczos #10182 üzenetére

    Egyszer én is így jártam. Windows alól kellett egyéb programmal összerakni a RAID tömböt, majd lementettem.

    http://hasznaltpcalkatresz.hu/

  • peterk

    senior tag

    válasz itanczos #10182 üzenetére

    Hibás lemezt nem így kell NAS-ban cserélni sajnos. :( Amit csináltál az nem rossz lemez cseréje, hanem a tömb bővítése. Ezt olyankor kell amikor elfogy a helyed és hozzáadsz új lemezt. De ezt olyan tömbbel, amiben van egy rossz lemez, nem lehet megcsinálni, mert a bővítés le fog halni. És, hát ugye nem is ezt akartad....

    A rossz lemez cseréje a következő:

    A) Ha a HDD egy paritás védett kötet/tömb része volt (RAID1, RAID5, RAID6, SHR 1, SHR 2 valamelyike), akkor a lemez csere ténylegesen és egyszerűen lemez csere. Azaz leállítod a NAS-t, KIVESZED a rossz HDD-t és beteszed a helyére az újat. Majd elindítod a NAS-t, bemész a lemez kezelőbe. A köteted sárgállani fog, "leromlott / degraded" állapotú lesz, jelezve, hogy hiányzik lemez belőle. De működni fog, z adatokat látod, mert a paritás védelem miatt a hiányzó lemez nélkül is elérhetőek még az adatok. Úgyhogy nincs más dolgod, mint a rossz lemez helyére hozzáadni az újonnan betett lemezt, hogy ismét meglegyen a paritás védettség. A NAS észre fogja venni, hogy új lemez került be, úgyhogy fel is fogja kínálni, hogy add hozzá az új lemezt a leromlott tömbhöz. Hozzáadod és ő elkezdi szinkronizálni az adatokat az új lemezre. Megvárod amíg elkészül, és csak utána állítod le a NAS-t.

    B) Ha a HDD-n nem paritás védett kötet volt, azaz vagy sima alap lemez, vagy RAID0 tömb, akkor az adataid csak a rossz lemezen vannak meg, ergo cserével nem mész semmire. Ilyenkor, ha a lemez még olvasható, akkor megpróbálod átmásolni az adataidat - amennyit sikerül - egy másik, jó lemezre. Ha van hely a NAS-on másik köteten, akkor oda. Ha nincs hely, akkor leállítod a NAS-t, beteszel egy új HDD-t (benne hagyod a régit is), aztán elindítod, bemész a lemez kezelőbe, az új HDD-n létrehozol egy ÚJ !!!! kötetet. És erre átmásolod a rossz lemezről az adataidat. Ha végeztél, akkor előbb a lemez kezelőben eltávolítod a rossz lemezt (hogy ne csipogjon neked újraindítás után, hogy hiányzik), utána leállítod a NAS-t, kiveszed a rossz lemezt és készen vagy.

    Felteszem nálad az A) eset van, de nem írtad, hogy milyen típusú a tömb. Raid1, raid5, raid6, shr1, shr2? És azt sem írtad, hogy pontosan mit is csináltál amikor "hozzáadtad". (többféleképpen lehet hozzáadni egy tömbhöz egy lemezt. méretet növelve, paritást növelve, satöbbi). Látatlanban nem tudom megmondani, hogy vissza lehet-e csinálni a dolgot. Itt van egy konzol parancs, ezt futtasd le. Ha az SSH nincs engedélyezve, akkor engedélyezd (vezérlőpultban a terminálnál. Aztán indítsd el egy putty-t, kapcsolódj a géphez - IP címet nézd meg -, jelentkezz be admin felhasználóval, aztán pontosan írd be ezt:

    sudo cat /proc/mdstat (ENTER)

    Az eredményt küldd el, aztán megmondom hogyan tovább.

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

Új hozzászólás Aktív témák