Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • achleiten

    újonc

    válasz mauimagic #1691 üzenetére

    Korrekt számítás (még kevesebb is, kb. 170e a gáz nálunk), és sosem kezdenék magamtól bele, csak és kizárólag az otthonfelújítási támogatással (-50%), így máris feleannyi a megtérülés.

    De a hőszivattyú így is csak a harmadik pont a döntési fában:
    1. Megéri felraknod napelemet, 4 KW szaldóval lazán megtermeli a 156 ezer forintos éves fogyasztásodat, miközben csak 1,8 M Ft-ba kerül (támogatottan a fele)
    2. Ha már felraksz 4 KW-ot, akkor sokkal inkább megéri felrakni a dupláját (8 KW-nál több nálunk nem fér fel értelmesen), mert a második 4 KW ára már arányosan sokkal olcsóbb.
    3. Ha viszont van 4 KW szabadon felhasználható áramod ebből, akkor már érdemes ezt hatékonyan felhasználni, itt jött képbe a hőszivattyú.

    Cakkompakk 5,5 m Ft a beruházás, az éves energiaszámlámból (326e ft) legalább 300-at meg kívánok takarítani ezzel, ez 18,3 év megtérülés. Felújítási támogatással viszont már csak 9 év durván. Ha ennyit kihúz, akkor nullára jöttem ki. Nekem ennyi elég.

  • achleiten

    újonc

    válasz mauimagic #1691 üzenetére

    Igazad volt, nem annyira buli a hőszivattyú. Megjött a végleges ajánlat, nem meglepően magasabb az előzetesen tervezettnél: 3,6 m HUF egy prémium rendszer saját 200l HMV-tartállyal, szereléssel. Szóval a 173e Ft-os gázszámlám mellett, a 7,6 KW napelem biztosította "ingyen" energiával is 21 év a megtérülés. Ez az összeg felújítási támogatás büdzséjéből is kilóg, így csak egy részére lesz támogatás, azaz még a támogatott megtérülés is 15 év lenne (NEM számolva az év "karbantartási sarcot" garanciaidőben, az esetleges meghibásodást később). Ez már a vastagon nem éri meg kategória.

    Szóval azt látom, egy kisebb (<200), jól szigetelt háznál nem éri meg kiváltani egy modern gázos rendszert, akárhogy számolok... "Ingyen" árammal, támogatva sem lehet 10 év alatti megtérülést kihozni.

    Viszont elkezdett járni az agyam. Mi a véleményetek a HAJDU HB 200 hőszivattyús víztárolóról? Normál esetben bottal sem piszkálnám meg, de az én speciális helyzetemben ideális választásnak tűnik:

    1. Áramom lesz dögivel
    2. Garázsba kerül, tehát a zaj nem zavar
    3. A garázsomnak állandó hőfeleslege van:
    – nyáron is túl meleg (kösz, fekete cserép)
    – és télen is túl meleg a jó szigetelés + a fűtés/HMV maradékhője miatt; a stabil 16-18 fokok miatt tönkremegy az ide kirakott zöldség, gyümölcs
    4. És végül olcsó és a szabad támogatott keretembe simán belefér (szereléssel együtt számolok 550-ezret, támogatva 275-öt).
    5. Így is, úgy is vettem volna egy 200-250 literes indirekt HMV-tárolót (tehát 150-180e Ft költségem így is, úgy is lett volna...)

    Magyarán, ha az évi 60e Ft HMV fogyasztásom 100%-ban megspórolja (persze egy részét hőpatronnal, de kit érdekel, annyi energiatartalékom lesz), akkor 4,6 év alatt visszajön a teljes rendszer ára. Ha pedig a "normál" HMV-tartályhoz viszonyítom, akkor a megtérülés csak 3,3 év.

    Ha addig bírja, totál win, ráadásul lesz végre egy ideálisabban temperált garázsom is.

Új hozzászólás Aktív témák