Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Pkc83

    őstag

    válasz lenoma #6118 üzenetére

    A kérdésedben benne is van a válasz. 15 éves kábeltől nem szabad csodát várni. Lehet bírná még akár 10 évig is de én a biztonság kedvéért kicserélném 3*2,5-re,még akkor is ha elvileg nincs túllépve a jelenlegi kábel terhelhetősége.

  • PROTRON

    addikt

    válasz lenoma #6118 üzenetére

    Ha tényleg vezérelt áramról beszélünk, ahol általában napi kb 8 órán át ad áramot a szolgáltató a kifejezetten hőtárolós berendezés(tehát amiben olyan közeg van ami hosszú időre el tudja tárolni a keletkezett hőt, tipikusan bojler vagy kályha) számára akkor az infrapanel nagyon súlyos szerződésszegésnek minősül, azonnal meg kell szüntetni a lehetőségét is annak a bekötésnek.
    Ha "H" tarifa, akkor is le kell kötni az infrapanelt.
    Ha "B-GEO" tarifa, akkor is le kell kötni az infrapanelt.

    1mm átmérőjű vezetéket semmijképp sem terhelnék 11A-el, amit a felszínen 36C-nek mérsz nem tudni mennyi idő után, az nem az egyes ereken lévő szigetelő köpeny. Ha annak a belső köpenynek az integritása megbomlik a fel-le kapcsolás miatti felmelegedés-kihűlés okán, simán zárlat keletkezhet a "36 foknak mért külső köpeny alatt".
    Továbbá nem tudhatod a gyártási pontatlanságot, előfordulhatnak rövidebb szakaszok ahol kisebbre "sikerült" a keresztmetszet.

    Tehát az 1800W-os bojlerhez minimum 3x1,5mm2-es kiskábelt húznék ki az elosztótól közvetlenül a bojlerhez, semmi egyéb elágazás nélkül, az elosztóban 10A túláramvédelemmel.
    Az elosztóban lehet neki 2 pólusú 10A-C típusú kismegszakító szervizelési céllal.

    De a saját otthonomban inkább 3x2,5-ös kábelt fogok kihúzni neki, biztos ami biztos alapon.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • 313313

    addikt

    válasz lenoma #6123 üzenetére

    1,5mm2-es vezetéket 13A lehet biztosítani szabvány szerint. De ha folyamatosan közel a maxon terheled (napi 8 óra azért nem kevés) célszerű/ajánlott egy mérettel (2,5mm2) nagyobb vezetéket/kábelt venni. És akkor távolságról még nem beszéltünk. Ha messze van a bojler az elosztótól, akkor a 4mm2 se elrugaszkodott.

    Vezérelt áramra meg bojlert és hőtárolós kályhát lehet közni, a többi bla-bla... esetleges ellenőrzéskor a kiérkező szerelők(hálózato elosztó emberei) jóindulatán múlik minden. Ha okos órád van fent, profilozzák a fogyasztásod, előbb-utóbb számíthatsz ellenőrzésre is....

    HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

  • PROTRON

    addikt

    válasz lenoma #6123 üzenetére

    Nem ismerem a konkrét infrapanel típust(tehát ami "hőtárolós" belső elrendezéssel bír), 313313 kollega benfentesebb nálam.

    Tudom pénz, de szerintem azt az 1800W-os bojler csak megérdemelne egy új kábelt.

    Az infrapanelnak én a nappali elosztóból húznék új kábelt.
    Mind a kettő egység saját új kismegszakító, de a leírásod alapján szerintem ráférne ott egy teljes elosztó felújítás. És persze nem tudom van-e ÁVK (Fi relé, vagy másnéven ÉV relé), ha nincs bekéne rakni mind a két elosztóba. De legalább a dugaljakhoz és külön az infrapanelhez is.

    BTW hallottam olyanról hogy "hőszivattyús" bojler, aminek a lényege hogy a "H" tarifás klímával azonos besorolásként értelmezhető emiatt ugyanarra a mérőórára rá lehet kötni, így télen olcsóbb mint nappaliról járatott bojler. De energiahatékonyságban csak 2.0-a COP-val bír, a minimum meg 3,4 így kétlem hogy sima lenne elfogadtatni, de persze próbálkozni lehet, csak nem érdemes. :D

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • 313313

    addikt

    válasz lenoma #6126 üzenetére

    20 méter már távolság, oda 2,5mm2 gondolkodás nélkül...

    Az ellenőrök mennek, azok átnézhetnek mindent is. Kérdés beengeded-e, de simán joga van ránézni az elosztókra, hogy megállapítsa fenn áll-e élet és vagyonvédelmi veszély... Max nem engeded be és levágják a csatlakozódat, amit majd jópénzért visszakötnek, ha szabványosítittál...

    Kérj állásfoglalást a szolgáltatotól az infra panelra, nem tudom melyik elosztónak mi áll a 250-350 oladlas üzletszabályzatában...

    HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

  • PROTRON

    addikt

    válasz lenoma #6135 üzenetére

    Így azért valamelyest világosabb a helyzet, nem csak az a szimpla infrapanel.
    Én örülnék neki ha helyettem is kijárnád az utat a szolgáltatónál és (nem a regisztrált email címedről) kikérnéd a hivatalos állásfoglalást beküldje a műszaki adatlapját a cuccnak. :)

    Ezt általánosságban írom, nem Neked:
    Azért kár hogy ezek mindig elektromosan fűtenek, azaz a hatásfok 1 az 1-hez, tehát tényleg csak akkor jelent fogyasztás megtakarítást ha sikerül elintézni a "B" tarifára kötést.
    Tehát átalakít 0,8 kW villamos áramot 0,8kW fűtési energiává, mivel a fürdő kis helyiség, befűtése után mondjuk elég csak 0,2kW a szinten tartáshoz, így a maradék kvázi eltárolódik hosszabb ideig a "speciális" anyagban. Így amikor a "B" tarifa épp nem ad áramot, a "pufferből" szépen jön kifele a meleg. De ez nem "csak úgy keletkezett", ezt keményen 1:1 arányban állította elő a cucc.
    Ezt mindig ki kell hangsúlyozni, az emberek képesek azt hinni hogy az olajradiátor energiatakarékosabb, mert hogy "hőtárolós" amiről hallották hogy takarékos, meg a kis lakókocsit milyen hamar kifűti aztán csak adja le a meleget a olaj tartályból.
    Nem értik meg hogy valójában a feleslegesen megtermelt meleg került eltárolásra a fűtőközegben, de attól az még elő lett állítva egy nem energia hatékony módszerel.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

Új hozzászólás Aktív témák