Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • borg25

    senior tag

    LOGOUT blog

    válasz MageRG #21898 üzenetére

    Egy szóval se mondtam, hogy nincs mit követni. Azt mondtam, hogy nehéz követni. A nehézség egyik oka, hogy az emberi cselekedetek értékelése nem egyszerű feladat. Ahogy írtad "Közös megegyezés szerint, ami kortól és kultúrától függ."
    Az értékelés szubjektív. Különösen ha a cselekedetek rangsorolásáról, egymás közötti viszonyáról beszélünk. Objektivitást belevinni nagyon nehéz. Azt még lehet nézni, hogy pl valaki objektíven megölt-e valakit igen vagy nem. De a képletbe figyelembe kell venni azt is, hogy mondjuk az alatt, mialatt a műtőasztalon az életét próbálta megmenteni s ha nem tesz semmit biztosan meghalt volna? Legalább megpróbálta? De a gond az volt, hogy annyira nemtörődöm volt, hogy belebagózott a sebbe az elfertőződött és az lett a baj? Esetleg igen, élhetett volna még jó pár évet agyhalottként/gyógyósként, de nem akart, s emberünk csak teljesítette a kívánságát? Joga volt hozzá? Nem akarom megítélni az egyes lehetőségeket, csak arra akarok célozni, hogy még egy olyan egyszerű dolog objektív megítéléséhez is mint egy gyilkosság egy igen komplex függvényt kell alkotni, s lehet, hogy a függvényt minden egyes esetben újra kell alkotni/módosítani. Érdekes kérdés, hogy matematikailag lehetne-e kezelni? Szerintem még sosem próbálkoztak vele.
    Az ilyen feladatok inkább a neurális hálóknak (ember vagy MI) való, ahol egy alap mintán betanítjuk, hogy mi a jó és a rossz, s utána ha végzett a tanulási fázissal, az ellenőrzésnél elég jó százalékkal találta el a helyes választ, akkor rábízzuk, hogy a többi adatot is értékelje ki. Aztán ha egy értékelésen meglepődünk, akkor meg kell vizsgálni, hogy a neuronháló még mindig jól működik-e. Szükség van-e új tanításra.
    Egy felsőbb hatalom épp ezért tud felelősségre vonni. Ő vizsgálja, hogy a tanulási fázisban sikerült-e helyesen megtanulnod, hogy mi a jó és a rossz. Ha nem, nincs semmi gond. Bármennyiszer újrakezdheted a tanulást. Mindig van bűnbocsánat. Még halálod pillanatában is. Annak, hogy ne kerülj a pokolba nem az a feltétele, hogy ne kövess el bűnt, hanem, hogy törekedj a jóra, és bánt meg a bűneidet.

Új hozzászólás Aktív témák