Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • borg25

    senior tag

    LOGOUT blog

    válasz MageRG #21896 üzenetére

    Igen, a főparancsolat két részből áll, viszont meg van határozva a prioritás, hogy mi van akkor, ha a kettő szembekerül.

    A matematikában két végtelen halmaz egyenlő, ha az elemeik egymásnak megfeleltethetőek. Ezért pl ugyanannyi szám van 0-tól 1-ig, mint 1-től végtelenig, mert az f(x)=1/x tökéletesen meg tud minden elemet feleltetni. Ezt az állítást én is vitatom, de ettől függetlenül ezt tanultam az egyetemen.

    Vagyis gumiszabály. Szituációtól, egyéntől, kultúrától függ. Nem éppen egy Isteni univerzális útmutatás.
    Te ezt látod benne, én a lehetőséget. (Most mondanám, hogy szabad akart, de arra ugrasz.)
    A világban nagyon sok mindent nagyon sok (végtelen) féle képen lehet megtenni. Egyszerű példa: Menj át a szomszéd városba. Csak egy féle képen lehet megtenni? Nem. A legoptimálisabb/legrövidebb/leggyorsabb valószínűleg tényleg egy lehetőség. Viszont dönthetsz úgy is, hogy közben útba ejted a föld bármelyik városát, esetleg két várost, tizet... nagyon sok variáció van.
    Mondok matematikához közelit: sakk. A sakk bár egyszerű szabályokból épül fel, még se lehet olyan algoritmust építeni, ami az alapján dönt, hogy kiszámolja, hogy az elkövetkező mondjuk 10 lépésben milyen lépéslehetőségek vannak, és ezek közül kiválasztja a legjobbat. A gond az, hogy bizonyos lépésszám fölött olyan nagy a kombinációk száma, hogy az már kezelhetetlen. Ezért a sakkprogramok (és sakkozók) nem is így dolgoznak, hanem megnézik, hogy az adott helyzet melyik ismert (híres) sakkjátszmára hasonlít, s abban mi volt a lépés ami győzelemre vezetett.

    Nézzük más szemmel. A kínai és a japán is képírást használ. Nagyon sok írásjelük van, a tanulásuk több éves folyamat. De mondhatjuk, hogy élethosszig tartó, mertha a tudományterület új fogalmat alkot, akkor arra új írásjelet találnak ki, s a tudományterületről szóló cikket akkor tudod elolvasni, ha folyamatosan követed, hogy az új fogalmaknak mi az írásjelük. E mellett ott van, hogyha okosabb vagy, akkor ugyanazt kevesebb írásjellel is le tudod írni stb. A lényeg, hogy a képírás sokkal nehezebben, lassabban megtanulható, s körülményesebb, mint a mi hangjegy alapú írásunk, amit 1 év alatt megtanul egy 6 éves gyerek.
    Ezt most nézzük, mi lenne, ha Isten/jogrendszer kézre adná az összes elérhető lehetőséget, hogy tud, hogy mely cselekedetednek mi az értéke? Nem lenne annyi időd, hogy megtanuld, ráadásul előre benne kéne lennie olyan tételeknek, amik ma még nem is léteznek.
    Az angolszász jog próbálkozik vele, a precedens joggal, hát szép vaskos kötetek is vannak, amiben rögzítik az eddigi összes ítéletet, hogy egy furfangos jogász ki tudjon használni egy 200 éves döntést. Nem hinném, hogy jobb lenne. Igaz az se jó, hogyha a lényeg egyetlen mondatban van összezsúfolva. Nem véletlen, hogy Jézus annyi példabeszédet mondott.

Új hozzászólás Aktív témák