Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • MageRG

    addikt

    válasz MageRG #21644 üzenetére

    Még valami: elhiszem hogy te hiszel Istenben, erről ne legyen vita.
    Azt vitatom, hogy ez a hit racionális, vagy hogy kritikusan állsz hozzá.
    Isten - ha létezik - a tapasztalatok szerint egyáltalán nem olyan, aminek a katolikus vallás leírja.

    "What is bravery, without a dash of recklessness!"

  • kymco

    veterán

    válasz MageRG #21644 üzenetére

    Az imádság szerepe érdekes. És attól érdekes, hogy nem kereskedelmi ügylet, ahol én kérek, és a jogszabályok által meghatározott módon Isten teljesít.
    Ha ez lenne a hit és az imádság, akkor nem lennék keresztény.
    Az imádság sokkal inkább egy beszélgetés, aminek van közlése, üzenete, van helye a hála kifejezésének, a kétkedések kimondásának, a kritikai megfogalmazásnak Isten felé, bosszankodásnak, kérdéseknek, és persze a kérésnek is.
    És ahogy egy beszélgetést sem lehet tökéletesen megtervezni, mert a felek önálló identitások. Lehet irányítani, de a végkifejlet minden esetben többé kevésbé bizonytalan... ezért egy ima sem tekinthető matematikailag egy függvény bemeneti értékeinek, aminek egyértelműen meghatározott kimeneti értékei vannak, ezért nem is érdemes úgy megközelíteni, hogy teljesített, meghallgatott, illetve nem teljesített, nem meghallgatott imák..

    Minden ima meg van hallgatva, csak nem minden esetben az a végkimenetel, amire számítunk, kb mint egy beszélgetésben.

    A korábbiakra visszautalva, éppen a Bibliára hivatkozva mutattam meg, hogy miért nem mondhatjuk hogy Isten jó. Akkor ezek szerint ez nem számít.
    Logikailag lehetetlen Istent nekünk értékelni jónak vagy rossznak. A jó és a rossz fogalmát Isten alkotta. A teremtés történetben a kettő szétválasztása Isten kezében volt az ember tekintetében. Jó az, amit Isten annak mond. A bűneset arról szól, hogy ezt a döntést magunkhoz ragadtuk. De ez nem jelenti azt, hogy képesek vagyunk ennek a feladatnak meg is felelni.
    Ha nincs Isten, nincs nagyon értelme a jónak és a rossznak sem. Mert ami egy közösségnek jó, az a másiknak rossz, ami nekem jó, a szomszédomnak rossz, ami az emberiségnek jó, az az állatvilágnak rossz stb...

    Ha a hit "a nem látható dolgok létéről való meggyőződés", akkor milyen meggyőződésről beszélünk?
    Megvizsgáljuk, hogy a tapasztalatok alátámasztják-e a feltevésünket?

    Amikor szeretkezel, ezt is tudományos alapon teszed? Bocs a provokatív kérdésért... de az ember életének nagy részét nem tudományos alapon éli. Nem tudományos alapon van együtt a családjával, a barátaival, nem tudományos alapon nyaralunk vagy sörözünk, nem tudományos alapossággal főzünk...
    Ha az életünk nagy területe nem kísérlet, megfigyelés, következtetések levonása, szabályok, állítások megfogalmazásával telik, amikor miért akarod azt folyamatosan a keresztény hitre ráerőltetni?
    Amikor udvarolni kezdtem a feleségemnek nem mértem fel tudományosan a következményeket, sőt megvallom, ha ezt tettem volna, alaposan melléfogtam volna. Mert egyrészt nem tűnt életképesnek az ötletem, másrészt, amit kaptam, az a legmerészebb álmaimat is felülmúlta....

    www.refujvaros.hu

  • borg25

    senior tag

    válasz MageRG #21644 üzenetére

    "Ha olyat állítunk, amit nem tudhatunk és ezt mindig fenntartjuk, akkor ez nem biztos tévút?"

    Már egy másik hozzászólásnál is eszembe jutott, hogy mi a helyzet Schrödinger macskájával?
    Nem tudhatjuk, hogy él-e a macska igen vagy nem. Az biztos, hogy nem félig halott, vagy az egyik állapotban van, vagy a másikban. Csak akkor tudhatjuk meg, ha a ládát kinyitjuk. Vegyünk-e a macskának tápszert? Vagy ássunk gödröt neki?
    Isten is létezik igen vagy nem. Csak akkor tudhatjuk meg biztosan, ha meghalunk, vagy tesz egy kinyilatkoztatást. (S nem történik valami amit mi kinyilatkoztatásnak gondolunk.)
    Persze mondhatnánk valami egzotikus kvantumfizikai elméletet is, hogy mi hologramok vagyunk valahol a térben, esetleg egy fekete lyukban, az információ kivetülése stb. Esetleg egy hatalmas szimuláció részesei vagyunk? Mit kezdünk ezzel az információval?

    Talán ez a hit lényege. Ha szereted a macskát akkor tápszert veszel neki, akkor is, ha zárva van a láda. S nem mondod azt, hogy hülyeség addig tápszert venni, míg a ládát ki nem nyitjuk, ha a ládát most nem lehet kinyitni, s majd mikor kilehet nyitni már jön a hosszú hétvége, üzlet zárva, nem lesz macskakaja, és tuti éhen hal. Mondjuk belegondolva a gödör ásása a racionális döntés, mert a macska így is úgy is halott lesz harmad napra...s mégis ki az a hülye aki szereti a macskát és nem tápot vesz?

    Ha azokat az értékeket tartod fontosnak amit Istenhez társítasz, esetleg olyan szubjektív megerősítéseket tapasztalsz, ami Isten létét valószínűsíti, akkor arra készülsz fel.
    Itt dönteni kell, úgy hogy nem rendelkezel kellő mennyiségű információval. Jó a macskának 50% esélye van az életre, míg Istennek nem tudom mennyi, de nagyságrenddel kevesebb. Jah szerencsejáték, de mit kockáztatok? Így is, úgy is boldog leszek.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák