Új hozzászólás Aktív témák

  • Z.É.T.

    őstag

    Kemenesi

    🦠🛡️💉Egy nagy adag jó hír

    A minap megjelent a Nature folyóiratban egy, a SARS-CoV-2 ellen kialakuló immunitással foglalkozó tudományos anyag, amely nagyon sok régóta sürgető kérdésre megadja az első válaszokat.

    🤔Meddig vagyunk védettek? Mennyire jó a vakcina? Mi lesz az újabb és újabb variánsokkal?

    Az immunrendszerünk rendkívüli összetettségéről és bonyolult működéséről már rajtam kívül is nagyon sok szakember beszélt. A tanulmány megvizsgálta az ún. memória B sejtek működését, az általuk termelt antitestek kötőképességét és időbeli fejlődését olyan pácienseknél, akik átestek a betegségen. Összehasonlították továbbá a csupán betegségen átesettek, és az erre később oltást kérők közti immunitási mutatókat. Mindezt egy 12 hónapos idősávon, tehát végre hosszabbtávú becsléseket is tehetünk.

    ☝️Főbb megállapítások:

    - A memória B sejtjeink folyamatosan „fejlesztik” a vírus elleni antitestek kötőképességét/hatékonyságát a fertőzést követő hónapok során. Ezt a vírus immunrendszer számára legérdekesebb része ellen teszik, a receptorkötő hely ellen (RBD). Így idővel a kevesebb is jobb elve mentén egyre hatékonyabb védelmi arzenál (neutralizáló antitestek) fejlődik a testünkben. A vírus más része ellen – a tanulmány a nukleokapszid (N) fehérje elleni antitesteket nézte még – ezek mennyisége folyamatosan csökken, ám ezek szakirodalmi adatok alapján sem adnak jelentős védelmet.
    - A betegségen átesettek 93 százalékánál 12 hónap után is fennáll a vírus megkötésének képessége, melyet a vakcinálás nagyságrendekkel (IgG mennyiség tekintetében harmincszorosára, neutralizációs képesség szempontjából pedig ötvenszeresére) meg is növel.
    - A tanulmány által vizsgált immunsejtek (RBD-specifikus memória B sejtek) mennyisége a természetes fertőzésen átesettek körében 12 hónap után némileg csökkent (1,35x mértékben), míg az erre oltást kapók körében jelentősen nőtt (8,6x mérték). Az oltás tehát a vírus elleni védekezésünk arzenálját az immunsejtek szintjén mennyiségileg is segíti.
    - Akik átestek a fertőzésen és oltásban is részesültek, a tanulmány szerint a mutánsok széles skálája ellen, hosszútávon védettek lehetnek – ez azt jelentheti, hogy a vakcinák új variánsokhoz történő módosítását sem kell túl gyakran elvégezni. A tanulmányban ezt az Alfa, Béta, Gamma és Iota variánsokkal erősítették meg.
    - várhatóan a betegségen nem átesettek, csupán oltásban részesültek megfelelő vakcinálási időzítése is nagyon ígéretes hatást fejt majd ki

    🔚Záró gondolatok

    Olyan egyéneket ebben a tanulmányban nem vizsgáltak, akik nem estek át a betegségen, de oltással immunizálva lettek. Az anyag csak az mRNS vakcinával oltottakat és fertőzésen is átesetteket vizsgálta, a többi esetében egyelőre várni kell hasonló adatokra. A delta variáns ebben a tanulmányban még nem szerepelt, ám a feltárt folyamatok így is nagyon bíztatóak.

    ⚠️Amit lényegében olvashatunk az a SARS-CoV-2 elleni hosszútávú és széles skálájú védelem lehetősége, 12 hónapos időskálán vizsgálva. Ennél várhatóan hosszabb időről beszélhetünk. A tanulmány legfőbb mondanivalója, hogy az mRNS vakcinák az immunrendszerünk védelmi képességét minőségileg és mennyiségileg is rendkívüli módon segítik a vírus ellen.

    ℹ️Forrás:
    https://www.nature.com/articles/s41586-021-03696-9

Új hozzászólás Aktív témák