Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Necc

    addikt

    válasz zseko #6740 üzenetére

    Üdv.
    Melyik QoS-re gondolsz pontosan? Csak mert akad belőlük egy pár...

    Pontosan hol piszkáltad azt a "QoS on/off" kapcsolót?
    Ha wireless beállításokban, akkor valószínűleg 802.11e
    Ha általános Layer 2 (LAN) beállítások között, akkor pedig valószínűleg 802.1p

    Ha pedig simán sávszélességet szeretnél leszabályozni, annak általában "bandwidth limiter" neve van, azt az eszköz maga kezeli. A QoS-nek sose célja az elérhető sávszélesség céltalan lefolytása, viszont a konzumer router gyártók imádják összekeverni a fogalmakat, feltételezem ezért is kerested itt.

    Nem tudom pontosan mekkora neted van otthon, ha ilyen ~200Mbit körüli, vagy nagyobb, akkor ha adhatok egy tippet, az ilyen "QoS" avagy sávszélesség-korlátozó, URL filter, firewall (kivéve a csak MAC szűrő firewall) és hasonlókat élből letiltanám, ugyanis ezek bekapcsolása azt eredményezi hogy minden egyes packetnek át kell mennie a CPU-n a hardveres NAT egység helyett, ami pedig nagyon sokszor összerogy a rá zúduló tehertől. Szerencsésebb esetben csak a sávszélesség csökken le, de láttam már olyan esetet is amikor belső processek fagynak le (értsd: eldobja a PPPoE -t), vagy nagyritkán az eszköz lefagy.

    Az ilyen 3rd party firmware-ek meg tipikusan nem tartalmazzák a zárt forráskódú hardveres NAT egységeknek a driverét (csak moddolt firmware-ek még tartalmazhatják), ergo minden adat átmegy a CPU-n, ha tetszik ha nem.

    Yo momma's so FAT she can save files bigger than 4GB!

  • Necc

    addikt

    Valakinek esetleg van AX1500/3000 routernek magyar nyelvű üzembe helyezési útmutató a dobozban? Ha igen azt be tudná scannelni és elküldeni nekem akár privátban? :R

    Yo momma's so FAT she can save files bigger than 4GB!

  • Necc

    addikt

    válasz woodworm #6746 üzenetére

    Sajnos nem, az a két oldalas anyag kellene ami gyárilag is benne van a routerek dobozába, csak lehetőleg magyar nyelven.
    (Biztos létezik, amit kaptunk mass-bulk szállítmányokat abban is angol ill. román nyelvű papír volt, utóbbi ugyebár elérhetetlen TPLink oldalán)

    Yo momma's so FAT she can save files bigger than 4GB!

  • Necc

    addikt

    válasz zseko #6748 üzenetére

    Az a sorrend gondolom arra szolgál hogy a listában a felső eszközök kapnak prioritást az alatta lévőkkel szemben.
    Azaz torrentezős gép mehet a lista legaljára, youtubeos kütyük a lista tetejére, kettő közé meg mondjuk a steamről letöltögetős eszközök mehetnek. Gond akkor van ha egy eszköz több szerepkört is betölt. Ekkor szerintem dobd legallulra, a torrentezős gép fölé.
    Amúgy jelen állapotban a beállítás semmit se ér, ha 1000/1000 sebességet adsz meg korlátnak.

    Régen mikor én xDSL-en nyomorogtam úgy oldottam meg ezt a problémát, hogy vettem egy kis fogyasztású, forrasztott processzoros ITX-es gépet, raktam bele +1 hálókártyát, és beékeltem a router WAN és LAN-ja közé.
    A routeren kikapcsoltam mindent, (DHCP szervert is kikapcsoltam) és erre a kis fogyasztású gépre pedig feltelepítettem egy tűzfal+router programot ami mindent intézett: PPPoE, DHCP szerver, forgalomszűrés, sőt még azt is be lehet állítani hogy ez a gép ossza a hálózaton a windows update-eket, ne minden gép egyesével a netről rántsa le azokat.
    Torrentet is be lehet lőni erre a gépre (bár ekkor nőnek a költségek, routing + torrent eléggé hardveréhes tud lenni még kis sávszélességen is) és vannak olyan tűzfal programok amik automatán felismerik és lelövik a torrentet.

    Később avagy most hogy van már értelmes netem és routerem, a gépet átalakítottam cloud tárhellyé + smb, és felpakoltam rá pár játékszervert amivel ismerősökkel játszunk néha (valheim, minecraft, semmi túl nagy gépigényes).

    Yo momma's so FAT she can save files bigger than 4GB!

Új hozzászólás Aktív témák