Új hozzászólás Aktív témák

  • Hi!King

    őstag

    válasz Tapsi #457 üzenetére

    Én úgy látom Kínát, hogy persze csaltak is, de ténylegesen is rengeteget fejlődtek az elmúlt évtizedekben, ugyanakkor ezt nem gondolom csodának, márpedig azért nem, mert a történelem során Távol-Kelet sokáig volt a világgazdaság legnagyobb vagy egyik súlypontja, azon belül Kínának kiemelt fontossága volt, aztán az ipari forradalmakkal a nyugati országok lehagyták, a császárság a végére versenyképtelen maradt, aztán a brit félgyarmati helyzet, az ott már 30-as években dúló második világháború, a polgárháború, majd a Mao diktatúra tovább rontotta a helyzetet.

    Nos, ehhez képest ami a Teng féle gazdasági nyitás óta történt nem csoda, hanem a padlóról való felállás, nem lett Kína gazdag, hanem egy mélyen szegény országból lett egy átlagos fejlettségű, de nyilván a lélekszáma miatt nagy gazdasági súlyú ország.

    Egy általános jelenség a világgazdaságban, hogy ha egy ország valamilyen okból, pl. háború, elzárkózás, őrült társadalmi kísérlet (kommunizmus), központi hatalom hiánya (lásd egyes afrikai országok) miatt durván lemarad, akkor az újranyitást követő időszakban gyorsan növekszik, mert van honnan növekednie. De egy dolog relatív megközelítenie a leggazdagabb országokat, másik dolog le is hagyni.

    Megjegyzem, az elbaszott tervgazdaság ellenére még a Szovjetunió is relatív egy ideig gyorsabban fejlődött mint a nyugati országok, mert ott is volt honnan, mégis borítékolható volt, hogy belebuknak, mert elbaszott, megújulásra képtelen gazdasági struktúrát építettek. Kína nyilván nem ugyanez a helyzet, mert ott a magántőke építi elsősorban a gazdaságot, de a kínai növekedésnek is vannak korlátai.

    Egyébként amit @Domináns Hím ír, mely szerint tévhit, hogy csak liberális demokrácia építhet birodalmat, az egy szalmabáb, mert senki nem mond ilyet, hiszen rengeteg történelmi példa van rá, sőt igazából klasszikus értelemben a birodalmak többé-kevésbé diktatórikusak, a modern demokrata nagyhatalmak meg nem is birodalmak. A birodalom definíciójának szvsz része a perifériák elnyomása. Viszont itt nem erről van szó, hanem a kínai "csoda" a kérdéses, hogy mennyire csoda az, szerintem semennyire. Ahogy egyelőre India sem, ami mellesleg demokratikus rendszerben zárkózik fel, de szintén kérdéses meddig, ott más jellegűek a problémák.

Új hozzászólás Aktív témák