Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Speederer

    senior tag

    Sziasztok,
    A hétvégi erős szél okozott egy pár órás áramszünetet, ezért megint jobban előjött bennem a gondolat, hogy kellene egy szünetmentes. Elsősorban kis fogyasztású PC-t (HP T630), router-t, switch-et, AP-kat, külső vinyót, laptopot kötnék rá. Még akár a kazánt és a 2 keringető szivattyút is belevenném bizonyos mértékig a buliba, de ezeket remélhetőleg tudom majd az áramszünet észlelése után vezérelni, hogy menjenek-e vagy sem.
    Egyelőre pontos számokat nem tudok, de legyen mondjuk 100W (max 150W) a PC-s kütyük, meg másik 100W a fűtés. (80W a kazán maximuma a leírása szerint, a 2 szivattyú meg kb 15W)
    Szóval a felvett teljesítmény az szerintem nem kimagasló, de jó lenne, ha ezt jó sokáig el tudná látni egy UPS, mondjuk 1-2 órán keresztül.
    Mit ajánlanátok? A keret mondjuk 60-80k, nagyon max 100-120k, de akkor már érezzem a felár miatti extrákat. :)
    Első körben nekem is az APC termékei jutottak eszembe, de mint ahogy az itt a topikból kiderült, inkább csak a Smart család ajánlott, az viszont nem nagyon férne bele a keretbe.

    Arra van mód, hogy egy kisebb (vagy igazából bármekkora) UPS-t kiegészítsek extra aksikkal? Vagy ez nem ilyen egyszerű? Bocs a láma kérdésért.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz PROTRON #21054 üzenetére

    Köszi a részletes választ. Ezek után már én is inkább hajlanék afelé, hogy legyen 2 külön egység a 2 célra.

    Ahogy talán fel is tűnt nem vagyok járatos a témában, de most próbáltam megokosodni, hogy mi is a különbség egy UPS és egy inverter között. Ezt olvastam el. Ez alapján világos, hogy a PC-s dolgoknak UPS kell, hogy gördülékenyen menjenek tovább egy áramszünet esetén is. De ha jól értem, akkor az inverter esetében lesz/lehet egy rövid kimaradás? Bár ez a kazánnak és a szivattyúknak valszeg kevésbé fájdalmas. Cserébe pakolhatok bele/alá jó nagy aksit?

    a fűtés nekem fontosabb mint a PC.
    Nálam ez nem annyira egyértelmű. A kis fogyasztású PC amúgy okos otthonos szerverként üzemel, és talán azt mondhatom, hogy ez a prioritás. Lehet túlgondolom, de valahogy így képzelném el a dolgot:
    Ha elmegy az áram, akkor azt éljék túl a korábban említett kütyük, vagyis a "szerver" vegye észre, hogy nincs áram és küldjön erről egy értesítőt a telefonomra. Ehhez ugye kell, hogy működjön a modem és a router is. Mondjuk 1 perc után lekapcsolhatná a külső vinyót és az AP-kat, később a routert és a modemet is. Ha pedig már a végét járja az UPS, akkor kapcsolja le magát a szervert is. (Persze ha kellően sokáig bírná az UPS-ről, akkor ezeket a lekapcsolásokat jól el lehetne tolni, így nagyobb eséllyel maradhatna folyamatos üzem alatt.)

    A laptopnak ugyan van saját akkuja, de a hétvégi áramszünetet nem bírta ki (pár óráig nem volt áram). Cserébe gondolom amikor visszajött, még a gép bootolása közben megint elment az áram, amit szegény annyira szarul viselt, hogy valami emergeny módban ragadt és úgy kellett kézzel továbblökni. Ez itt talán picit offtopik, de valszeg ezt be lehetne állítani a gépen (Ubuntu), hogy inkább kapcsoljon ki, mielőtt teljesen lemerül.

    A fűtés pedig azért nem feltétlenül magasabb prioritású, mert ha nem vagyunk otthon, akkor nem feltétlenül érdekel, hogy van-e fűtés vagy melegvíz. De ha órákig nincs áram, közben meg jó kis téli hideg van kinn, akkor valami fűtés csak jó lenne, vagy akár legalább csak melegvizet csinálni. És ehhez a klímát sajnos hiába kapcsolnám be, melegvizet nem tud és fűtésre is sokkal nagyobb az áramigénye. Szóval kb ezért prioritás a kis okos otthon szerver, hogy majd ő maga vagy rajta keresztül vezérelhetőek a dolgok az aktuális helyzettől függően.

    És lehetne esetleg az invertert és az UPS-t kombinálni? Teszem azt úgy lenne ahogy tanácsoltad, csak az elsősorban fűtés miatt berakott inverter kiszolgálhatná akár az UPS-t is. Vagy ez nem így működik?

    Ha jól tudom az említett Eaton UPS-ek nem tiszta szinuszos jelet adnak ki... pont ezért kellene vásárlás után kipróbálnom, hogy nálam minden rendben működik-e?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz PROTRON #21064 üzenetére

    Bocs, egy kicsit tényleg felületesen fogalmaztam az elején és úgy tűnik lényeges infók maradtak ki, hogy az adott PC-t igazából mire is használom.

    A folyamatosan online UPS-t viszont nem erőltetném, ha nem muszáj, mert az említett extra fogyasztás és rövidebb akku idő nem hangzik olyan jól.
    Viszont nézegettem az upsakku.hu kínálatát és szembejött ez:
    APC Smart-UPS SUA1500I
    Bár általánosságban nem szívesen veszek olyan dolgot, amit már nem is forgalmaznak, mert olyan "régi", de egy UPS-nél ez talán kevésbé érdekes.
    Az Eaton 5S 1500i lenne kb ugyanennyiért újonnan, de az ugye nem tiszta szinuszos.
    Szerintetek?

    Pista0001: szerencsére nem sűrűn van áramszünet felénk, viszont ha van, akkor általában hosszabban ki is marad. Ilyenkor mondjuk az egész faluban, netán a környező településeken sincs áram, mobilnet viszont szokott lenni. Azt sajnos még nem tudtam kipróbálni, hogy az internet szolgáltatónál mi ilyenkor a helyzet, bízom benne, hogy a részükről minden jó. Persze jogos a felvetés, érdemes lehet egy kiegészítő mobilneten elgondolkozni...

    7Heads Drago: na akkor talán nem lőnék nagyon mellé a fent linkelt APC-vel :)

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz PROTRON #21073 üzenetére

    Azt a 4-5 órát nem emlékszem/látom, hogy írtam volna, bár tényleg kb az lenne az ideális. :)
    Az APC (SUA1500) 200W-on majdnem másfél órát (84 percet) bír elvileg: [link] 100W-on ugye kb a dupláját, ami már nem rossz.
    Az Eaton (5S1500i) viszont ennél jóval szerényebb értékekre képes: [link]
    Konkrétan 90W-tal 97 perc, 180W-on 43 perc.

    Így valszeg ezt az Eaton-t elvetem, de azért még alszok a dologra egyet... meg még kicsit nézelődök azért az inverteres témában is.

    Köszi az infókat!

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz PROTRON #21076 üzenetére

    Végül csak nem aludtam rá, hanem megrendeltem még ma. :D
    Ja, az említett APC lett. Az invertert valószínűleg nem, vagy legalábbis nem könnyen tudtam volna csak bekötni az okos otthonba, ennek meg elvileg simán mennie kell. Lehet hülyén hangzik, de végül ez is számított. :)

    Azért majd egy véleményt lehet írok róla, ha megjön...

    Ja, az APC súlyban duplája az Eaton-nak. 11,2kg vs 24kg
    Szóval talán tényleg ezért bírja jobban, mert "több benne az anyag". :D

    [ Szerkesztve ]

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz jovás #21083 üzenetére

    A túlfeszültség-levezetők ezen nem segítenek? Van egy T1+T2-es OBO kint a villanyóraszekrényben, illetve van egy T3-es konnektor mögé építhető is többek között a kazánnál is. Vagy ezek csak a villám ellen védenek?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz PROTRON #21085 üzenetére

    Kösz, így már értem, hogy nem ugyanazt a célt szolgálja a kettő.
    Viszont mivel érdemes a drága (több százerzes) eszközöket védeni? Tehát pl egy klímát, szellőztetőt, kazánt, esetleg drága tévét? Ezek közül mondjuk a legjobban a klíma lóg ki, a maga 1kW vagy afeletti teljesítményével. Főleg ha több is van belőle, akkor azt csak "ipari" (értsd: nagyteljesítményű) szünetmentes bírná akár rövid ideig is, ha jól gondolom.

    A felvetés amúgy jó volt jovás-tól, így valszeg alapból rá is fogom kötni a kazánt és a szellőztetőt is az UPS-re, aztán majd egy áramszünet esetén kikapcsolja őket a szerver.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    A múlt héten megjött a felújított APC SUA1500I UPS-es, amire azóta rá is kötöttem jó pár eszközt ami tervben volt. Még teljes terhelésen nem próbáltam meddig bírja, csak azt, hogy ha kihúzom a konnektorból az UPS-t, akkor megy-e minden tovább akkuról. Úgy tűnik igen.

    Viszont annyi érdekesség (legalábbis számomra érdekesség) van vele, hogy időszakosan csinál olyat, hogy a venti elindul pár másodpercekre, kb fél percenként. Általában nem vagyok egy helyiségben vele, ezért nem tudom milyen sűrűn csinálja, de majd próbálom megfigyelni.
    Ma reggel viszont elkaptam egy ilyen pillanatát, gondoltam kicsit figyelem mi történik vele, elsősorban a ledekkel az elején.
    Alapból csak a jobb oldali akku visszajelző ledek (5 db) és a bal felén található "Online" led világít. Itt egy kicsit hiányolom a terhelést visszajelző ledeket.
    Szóval amikor a ventilátoros időszaka volt, akkor volt hogy felvillant a bal oldali (terhelés) ledekből 5 majd4, 3, 2 és 1. Az overload led is felvillant 1-1 pillanatra, de ezek között nem láttam összefüggést.
    Csináltam róluk 1-1 videót is, hátha úgy érthetőbb. :D
    [link]
    [link]
    Szerintetek ezzel ilyenkor mi van? Jó ez így, vagy reklamáljak a boltnál?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz cinemazealot #21183 üzenetére

    Bedugtam egy fogyasztásmérőt az UPS elé, ez most 120-130W körüli értéket mutat. Majd figyelem, hogy ha megint előjön a jelenség, akkor mi vele a helyzet.
    Amúgy több apróbb dolog van rádugva:
    - HP T630 (kis fogyasztású PC, kb 10-16W)
    - Telekom modem
    - 1 router
    - 2 switch
    - 2 AP
    - laptop
    - laptopra dugva 2db 3,5-ös HDD
    - wifis termosztát (adaptere)
    - 2 keringető szivattyú fűtéshez
    - és még 2 db kb semmit nem fogyasztó egyéb kütyü

    Azt jól mondod, hogy a terhelés akár változhat is, a fentiek közül ugye leginkább a laptop által, de nem kellett volna semmi kirívónak lennie. Azért majd rajta tartom a szemem... :)

    Viszont nekem gyanús, hogy a bal oldali 5 led közül alapból egyik sem világít. Vagy talán azért nem, mert túl alacsony a terhelés?

    Ez alapján ugye 16%-nál kellene világítania az első lednek. Nálam viszont most kb. 13%-os terhelés van (130/980). Bár ez nem magyarázza a két 2 videón látott dolgokat, hogy az overload fel-felvillan és "visszaszámolnak" a terhelést mutató ledek.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz DJ. Ru$y #21185 üzenetére

    Most játszottam kicsit vele. Bár alig találok olyan eszközt ami megfelelne a célnak, többnyire vagy a 0-20W-os eszközök vannak, vagy amik legalább 1000W-ossakl. :)
    Rádugtam egy hősugárzót, 1kW terheléssel. Nem fogyaszt az első pillanattól kezdve annyit, ezért látszott is, hogy szépen sorban világítani kezdtek a terhelést jelző ledek. Aztán persze amikor elérte a max terhelését a hősugárzó, akkor már mindjárt világított is folyamatosan(!) az overload led és sípolt is közben. Ahogy a videón is látszik, a feltételezett hibás működésnél csak éppen felvillan és hangjelzés sincs.
    Annyit sikerült még elérnem, hogy ráraktam 2 kisebb fogyasztót, így az UPS elé kötött fogyasztásmérő kb. 220W-ot mutatott és ilyenkor gyulladt ki az első terhelést jelző led, 190W környékén még nem történt meg ez. Tehát úgy tűnik, hogy a led-ek is kb jól jelzik vissza a helyzetet, csak valamikor belekerül abba a nem kívánt módba. És ugye értem én, hogy nem új UPS-t vettem, de azért kicsit bosszantó ez így, holnap felhívom őket, ha szerintetek sem ez az elvárt működés.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz Speederer #21187 üzenetére

    Sziasztok, kiderült, hogy "user error" volt a fel-felvillanó Overload led a nemrég beszerzett felújított APC Smart UPS-emen.
    Konkrétan az volt, hogy már én magam se tudtam miket kötöttem rá. Sok mindent, olyat is, amit nem kellett volna, például egy 1200W-os fűtő kalorifert (fűtőszál), ami a kinti hidegebb levegő függvényében be-bekapcsolt 1-2 másodpercekre. Nappal ezért nem tapasztaltam sosem a jelenséget, csak kora reggel vagy késő este.
    Ezt ma kiiktattam és úgy tűnik minden rendben. Az pedig valszeg tényleg nem hiba, hogy a terhelést jelző ledből normál esetben egy sem világít, mert hogy olyan kicsi (16% alatti) a rá kötött eszközök fogyasztása. A kazán is rá van kötve, így ha maxon megy (melegvizet csinál), akkor felmegy annyira a fogyasztása, hogy már eléri a 16%-os küszöböt és világít az alsó terhelést jelző led.
    Tehát minden jónak tűnik.

    [ Szerkesztve ]

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz Gyöször #21222 üzenetére

    Oké, én sem direkt dugtam rá. Csak amelyik hosszabbítón kapja az áramot a modem és az egyik switch, abba volt bedugva ez is. Nem is foglalkoztam a hosszabbítónak ezzel a végével, csak átdugtam egy az egyben az UPS-re. Tudom, jobban is megnézhettem volna miket aggatok rá...
    A gázkazánt végül rákötöttem az UPS-re, de ha megjön az SNMP kártya (várható a napokban), akkor egy áramszünet esetén lekapcsolható a kazán, pontosabban a kívánt hőfok átállítható alacsonyra, amitől kikapcsol. Ugyanez igaz a 2 keringető szivattyúra. És igen, a szellőztető is rá van most dugva, de ezek igazából inkább a plusz védelem miatt, nem azért, mert egy áramszünet esetén fontos lenne ezeket járatni, sőt kb 1 perc után le is állítom majd ezeket, ha szünetmentesre kapcsol. (Ugye egy kazán meg egy ilyen szellőztető sem 2 Ft manapság...) A kazánt még esetleg a melegvíz miatt előfordulhat, hogy pont el kellene indítani egy hosszabb kimaradás (~1 óra) esetén, de persze ez sem olyan nagy prioritás.
    Mindenesetre örülök, hogy rendben működik.

    Most még azt nézem, hogy elfért volna kicsit nagyobb UPS is, főleg magasságra, de mélységre is... Na majd talán egyszer, ha megint ilyenre költenék, akkor valami nagyobb lesz. :D

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz Speederer #21225 üzenetére

    No, ma megjött a hálózat menedzselős kártya (NMC2, AP9630) az APC-mhez. Már majdnem bosszankodtam, hogy most kapcsolhatok ki mindent amíg berakom, de kiderült, hogy tudja a hotswap funkciót, tehát menet közben mehetett a helyére. Bár olyan jól sikerült az időzítés, hogy pont mikor a kártya helyét takaró fedél mögött portalanítottam, akkor ment el az áram, én meg hirtelen azt sem tudtam mihez nyúltam amihez nem kellett volna. :D
    Mivel ez is használt, ráadásul Kínából, így kicsit aggódtam, hogy a régi konfig nem maradt-e rajta... De simán kapott DHCP-n IP címet és a "device" júzerrel be is tudtam lépni a webes felületre, ahol láttam csomó infót az UPS-ről. Többek között az is kiderült, hogy egy oregoni (USA) kórházban volt korábban. :D Cserében nem tudok az alapértelmezett admin júzerrel ("apc") belépni, mert gondolom annak anno megváltoztatták a jelszavát, pici kínai barátunk pedig ezzel a részével nem foglalkozott. Bár azért írtam neki, hogy esetleg nem tudja-e mégis, de meglepődnék, ha tudná.
    Mindenesetre SNMP-vel sikerül kiolvasni belőle mindenféle hasznos dolgot és most már tudom az aktuális terhelését is: 11-15% közöttit láttam eddig többnyire, tehát jogosan nem világít alapból egyik terhelést visszajelző led sem (16%-on villanna fel elvileg az első).
    Szóval öröm-bódogság, aztán majd egyszer hátha szerzek vagy összerakok egy serial kábelt is hozzá, hogy legyen admin jogom.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz Gyöször #21272 üzenetére

    "A hűtők miatt rohangálunk a házban, hogy minden ki legyen húzva"

    Ezt kifejtenéd egy kicsit? Nálad az egész ház összes fogyasztója UPS-re van kötve? Vagy hogy képzeljem el a dolgot?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    Tervezek beszerezni egy SPS Soho 600-ast, de kicsit zavar az üresjárati fogyasztása, legalábbis az upsakku.hu-n azt írják, hogy 25-45W. Ez azért nem kevés. Viszont itt visszaolvasva páran említettétek az Eco módját. Ezzel sikerülhet csökkenteni a fogyasztást?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz Rick4 #22875 üzenetére

    Igen, én is sokallom. Ezért próbálok itt informálódni, hogy valakinek van-e esetleg gyakorlati tapasztalata vele.
    Az általad említett 12-15W az még bőven jó, 70Ft-os kWh-val számolva mondjuk 600-700Ft/hó, ennyi belefér. De a 45W az ennek a háromszorosa lenne, vagyis 2100 Ft.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz cinemazealot #22879 üzenetére

    Van logika abban amit mondasz, és a 25W-tal ki is egyeznék, mert ez lenne az idő nagy részében, ez havi 1200-1300 Ft-ot jelentene, ez még belefér.
    Azért ha valakinek van konkrét adata, szívesen várom. :)

    Ez az ECO mód kicsit fura nekem... normál esetben viszonylag gyorsan átvált akkura, ha elmegy az áram, ugye?! Viszont ha ECO módba rakom akkor lekapcsolja az invertert és nem is indul el magától? Vagy milyen hátránya lehet ennek?

    Rick4: Hú, az már szép, bár a 3kW sem rossz. :)

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz Gyöször #22888 üzenetére

    Oké, próbálom máshonnan megközelíteni...
    Nem akarok olyan szünetmentes megoldást, ami az átlagosnál többet fogyaszt "üresjáratban", tehát az idő kb 99%-ban. Mert akkor lehet elgondolkodok azon, hogy mekkora kapacitásút is szeretnék és esetleg újragondolom a rá aggatott fogyasztókat és csak a legfontosabbakat kötöm rá, sőt mondjuk a kazán keringető szivattyúját is okosabban járatva.
    És most lehet fillérb@szónak tűnik, de szülőkhöz lenne és nem akarom őket túl nagy költségbe verni havi szinten, így is már a rezsihatár felett vannak, tehát 70 Ft lenne minden extra kWh. Viszont a keringető szivattyú miatt muszáj a szinusz jel (ha jól tudom), tehát valami nagyon olcsó szart nem vehetek. Ha meg már veszek valamit, akkor azért gondoltam a 600-as SPS Soho-ra (35Ah-s akkuval), mert akkor arról még mehetne ez-az, ami ugyan nem létszükséglet, de ha már ott van valami UPS, akkor miért ne?!
    De azért próbálnám optimálisan csinálni.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

Új hozzászólás Aktív témák