Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • didyman

    őstag

    válasz Aylarth #2028 üzenetére

    Nem kell nagyobbnak lennie, csak ez egy hozzávetőleges, bolondbiztos becslés, hiszen a táp maximális kimeneti teljesítményénél többel nem bír terhelni. Igenám, de amikor egy 2-300W-ot fogyasztó géphez (ez sok, ebben már CF/SLI ésvagy 4 mag van!) van rakva 600W-os táp és ehhez jön egy 1000VA-es UPS, akkor az kicsit túlzás. Olyan esetben jól jön a tartalék, ha más is rákerül az UPS-re, de mondok két példát. itthon két gép van (adatoknál az egyik részletezve van biztosan). Az a valag sokminden, SCSI eszközök, satöbbi 200W-ot fogyasztanak. Maximum, az UPS még 60%-nál több terhelést nem látott ezen a gépen (a VA/W dologról picit később, az nem "ráírt" adat!). Monitor ott nincs UPS-re kötve, nyomtató igen. 400VA-es APC SMART-UPS... 3 HDD, 4 ODD, nagyfogyasztású CPU (jó, alulfeszelt, tehát most épp alig eszik, de nem mindig volt így), közepes fogyasztó VGA, szirek-szarok, általában 40% körüli a terhelés. Netezős gép egy Acer notesz alaplapja köré épített gépezet, belerakva egy DVD-játékos dobozába az ADSL modemmel együtt. Itt már a monitor is rá van kötve, mert netezni mindig kell, de a másik gép 21 colos monitorát semmilyen UPS-re nem akarom rákötni inkább :D . Ezen az UPS-en rajta van a hifi is, CD, tuner, magnó, nagyteljesítményű végfok is. Azért, mert villámtól így némileg védve vannak. Ezek sem terhelik agyon ezt az UPS-t, pedig még mindig 400VA..
    és akkor erről a dologról. A VA azért használatos, mert sokéve még a PFC előtti időkben, nem lehetett W-ra (csak valós részre) méretezni, ezért mindig látszólagos teljesítményt adtak meg (mivel a meddő hányad ugyanúgy terhelés az UPS-nek, tehát számolni kell vele!). A két érték (W és VA) közötti konverzió nyilván nem lehet ekzakt, hiszen a teljesítménytényező ismeretlen: Ezért egy fix szorzót adunk meg mellé. Az APC ezt jelzi is, a szorzó 1,6, vagyis 62,5%-os-kb 2/3 a valós (akarom írni, hatásos) összetevő aránya, 0,625 a teljesítménytényező. Ezt körülbelül elfogadhatjuk univerzálisnak, de: Manapság aktív PFC van divatban. Mi lesz a helyzet ekkor? A teljesítménytényező közelít az 1-hez, ez azt fogja jelenteni, hogy a 800VA valós összetevője akár 790W is lehet! Az UPS-nek "mindegy", hiszen 800VA a keret, ha ebből az egész hatásos, akkor neki jó úgy. tehát a dobozra írt VA-W konverzió értelmetlenné válik aktív PFC esetén (ha monitor, egyéb kapcsolóüemű táppal ellátott eszköz is van, akkor nyilván romlika viszony, de ha 0,9-es PF-re átlagolunk, nem hibázunk nagyot), gyakorlatilag számolhatunk a VA-ben megadott értékkel. Az ócska UPS esetén azért lesz ez az érték fals, mert eleve nem fog bírni annyit a gép, mert gyenge minőségű és ócskán épített, pont ahogy a mercury táp :) .
    Aktív PFC kérdéskörében a Chieftec tápok híresültek el, az aktív PFC ugyanis teljesen máshogy reagál az akkus tápellátáskor lévő nem szinuszos vonalfeszültségre, igyekszik rádolgozni, hogy a feszültséget az áramerősség kövesse, amit meg az UPS nem fog tolerálni, hiszen a meredeken felfutó feszültséghez a PFC meredeken felfutó áramerősséget igyekszik húzni, ami túlterhelés (rövidzárhoz hasonló karakterisztika).

    Szóval, a konfigod adatai ismeretében tudunk oclsó UPS-t javasolni, érdemes bolhapiacon körbenézni valami használt SMART-UPS-ért (bizonyos 620-as és azalatti modellek nem szinuszosak!), bagóért mennek. Bele kell venni akkut általában és töredékáron lesz olyan UPS-ed, ami egyrészt jó, másrészt tartós lesz.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • tdd587

    őstag

    válasz Aylarth #2088 üzenetére

    Kezdek én is arra gyúrni, hogy brutálisan túlméretezem a dolgot, és akkor hátha nem lesz vele semmi gond. Meg a napokban befárodok valami üzletbe, hogy milyen esélyeim vannak, ha csalódok a termékben. Hátha.

    Life is too short for boring Hi-fi. Danes don't lie.

  • Cobra.

    őstag

    válasz Aylarth #2091 üzenetére

    Szerintem felesleges az 1000-es. Én azt javaslom, hogy keress egy üzletet, ahol kicserélnek egy kisebbet egy nagyobbra, ha mégse megy vele rendesen a géped. Szerintem kezdésnek egy 600-as elég lenne, sőt még azt is megkockáztatom, hogy felesleges a Line Interactive, elég lenne a sima is. Persze ez függ attül is, hogy milyen nálatok a hálózat. Ha sűrűn tapasztalsz olyat, hogy változik a lámpa fényereje, akkor kellhet a LI, de ha nincs gond a feszültséggel, akkor szerintem elég az egyszerűbb szünetmentes is. Én ezt a török csodát inkább kerülném, APC meg MGE mellett esetleg még Belkin.
    edit: Belkin Regulator Pro 700VA -ra pl azt írja a Belkin, hogy valós színuszos. Igaz a Pixmania-nál 55e Ft (és tőlük nem nagyon szabad vásárolni).

    [ Szerkesztve ]

  • didyman

    őstag

    válasz Aylarth #2084 üzenetére

    A szinuszos kimenetű UPS-ek drágák, ezért kell belőlük régit venni, régi APC SMARTUPS-t. :-) . Közelítéses verzió bőven alkalmas a feladatra, nem lesz vele gond. Amivel probléma van, az a négyszögjel, amit kolléga tévesen vetett rá a közelítésesre (a négyszögjelet az angol terminológus square wave-nek hívja, nem simulated sine-nak). APC vonalon ha jól tudom, a BACKUPS RS nagyobb modelljei is szinuszosak már (az 1000-t nem tudom), de azoknak az ára sem túl baráti.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • didyman

    őstag

    válasz Aylarth #2091 üzenetére

    Akkor most leírom harmadszorra is, hogy 1000VA 0,99-es teljesítménytényezőt adó aktív PFC mellett nyugodt szívvel nevezhető 1000W-nak is. Aktív PFC-nél felejtsük már el ezeket a mindenféle suskusolt konverziókat a két érték között.

    Az UPS-ekről meg a fentebb taglalt kérdőjelek kapcsán annyit akarok elmondani, hogy 10-15k-ért senki se várjon megváltót, az ilyen kategóriájú UPS-ek nem tudnak sokkal több erényt és ráírt adatokban hihetőséget felmutatni, mint egy codegen táp. Olcsó kategória, ahogy a mercury is, annál dettó ilyen kérdések merülnek fel, hogy tudja-e, tönkremegy-e, hangos-e, satöbbi-e. Az APC-től sem kell hanyattesni, az olcsó modelljei éppen csak annyival többek, hogy rá van írva az APC és nem hazudik a címkéje. Egy UPS komoly dolog, és ez nem csak az áthidalási időben meg terhelhetőségben nyilvánul meg, hanem ennél sokkal lényegesebb dologban, mint például a villámvédelem, bemeneti szűrő. Egy ilyen 10k-s szarban ez körülbelül egy varisztorral ki is merült, míg egy komolyabb tünetmentesben egy rendes áramköri blokk a védelem és szűrés. El lehet képzelni az elektronika többi részét.

    Az aktív PFC dologban eddig két biztos pont van. Az egyik, hogy egyes chieftek tápok, melyek belsejét a Delta szállította és aktív PFC-sek (ez a GPS sorozatot érinti, a 350-es verzió felettieket) és a korábbi APC UPS-ek érzékenyek voltak ezekre a modellekre. Ezt az APC elismerte és vásárlóinak (értelemszerűen) egy drágább, sokszor felesleges plusz beruházásként a 700-1kW-os SMART UPS-eket ajánlotta. A ma kapható, márkás UPS-ek szinte kivétel nélkül el fognak boldogulni aktív PFC-s tápokkal, lévén az aktív PFC térhódítása nem maradhat válasz nélkül az UPS gyártók felől, hiszen ezzel komoly piacot vesztenek. Emiatt található meg már a talán összes APC UPS-ben a közelítéses szinusz jelalak, melynek előállítása egyszerű, olcsó.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • tdd587

    őstag

    válasz Aylarth #2120 üzenetére

    Na és mi volt a megoldás? Még érinthet engem is...

    Life is too short for boring Hi-fi. Danes don't lie.

  • didyman

    őstag

    válasz Aylarth #2119 üzenetére

    Azért illik bekapcsolnia akár akku nélkül is (erre nem veszek mérget, de 10 éve kellett még az akku, manapság nem szokott). Akkuban MINDIG kell legyen töltés, ha mélykisülést szenved, az elektródái súlyosan károsodnak, ezt megelőzendő, gyárilag töltöttek, és az elektronika gondoskodik arról, hogy az önkisülésen felül minimális mértékben terhelje őket kikapcsolva. Ezzel együtt az önkisülés jelllemző görbéje miatt az akkuk meglehetősen leharcoltan is megérkezhetnek a csomagolásból kibontott UPS-ben, tárolási idő, hely és minőségük függvényében.

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • wwenigma

    Jómunkásember

    válasz Aylarth #2264 üzenetére

    Nekem Vista x64 alatt fut. Azt raktad fel ami a mellékelt cd-n volt? :F

    Steam: http://bit.ly/1rRuf8p , Origin: wwenigma -- | -- Jiayu F1 / G3C / OT995 cuccok: http://bit.ly/1w44CI2 -- | -- ZTE V5 Red Bull -> http://bit.ly/1mgtfrd -- | -- Xiaomi RN3SE -> http://bit.ly/2r8DlV7 -- | -- Live Stream: twitch.tv/wwenigma

  • wwenigma

    Jómunkásember

    válasz Aylarth #2266 üzenetére

    Nem, nekem nem az van fent a gyári CD-n. Amuyg nem sok mindent lehet vezérelni, legalábbis az enyémmel. :(

    [link]

    [ Szerkesztve ]

    Steam: http://bit.ly/1rRuf8p , Origin: wwenigma -- | -- Jiayu F1 / G3C / OT995 cuccok: http://bit.ly/1w44CI2 -- | -- ZTE V5 Red Bull -> http://bit.ly/1mgtfrd -- | -- Xiaomi RN3SE -> http://bit.ly/2r8DlV7 -- | -- Live Stream: twitch.tv/wwenigma

  • válasz Aylarth #5315 üzenetére

    Az akkuk élettartama valószínűleg véget ért, újat kell venni, lehetőségekhez mérten pont olyat ami benne volt. De várj még 1-2 választ hátha másképp látják mint én.

    üdv!

    IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

Új hozzászólás Aktív témák