Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Memmaao

    addikt

    Mint oxyológus- sűrgősségi szakorvos írom le a következő véleményemet: A cikkben ennek a készüléknek a jelentősége erősen túl van hypolva! ". A stroke és a hirtelen szívmegállás vezető halálok, amit a Wiwe-val megbízható pontossággal lehet szűrni. " Ezt leírni nagyon erős kijelentés, 2017-ben, amikor az egészségügyi ellátás és diagnosztika evidence based alapokon nyugszik (kellene, hogy nyugodjon), és a megbízható pontosság minimum magas szintű evidenciát sugall, holott a készülék multicentrikus randomizált vizsgálaton biztos nem vett részt! EKG esetén egy elvezetés nem elvezetés! Jelen esetben a készülés a 12 elvezetés standard elvezetésének I. elvezetését próbálja reprodukálni. Ez csak a szívizomzat bizonyos régióira informatív. A cikkben csatolt standard 25 mm/sec futási sebességen látható EKG annyira zajos, hgogy abból P hullámra bármit vonatkoztatni képtelenség, a jelentős muscularis mozgási artefakt akkora amplitudóval bír, hogy értékelhetetlen mind az alapgörbe, mind a kis amplitudójú P hullám. EKG-n a P hullámok meglétére, annak elemzésére a V1 elvezetés a legalkalmasabb. A PQ - QT időt értékelő oldalon egy kinagyított görbe látható, itt az x tengelyen nem standard futási sebesség látható. Ha ezt az eredményt a standard 25 mm/sec eredményből húzta szét a készülék, akkor nem tekinthető pontosnak sem a szereplő PQ, sem az észlelhető QT idő. A szívizom állapotára egyetlen I-es elvezetésből következtetni meg teljes mértékben képtelenség. Terheléses EKG vizsgálatot, ECHO vizsgálatot (szív UH), korrekt labor diagnosztikát kiváltani evvel az eszközzel nem lehet, beállítani, mint életmentő egészségügyi felszerelés, és jelen áron ajánlott minősítést adni félrevezető és veszélyes!

    Ennek a készüléknek egy- két esetben van relevanciája:

    Azoknál a fiatal felnőtteknél, ahol gyakran előfordul szapora szívdobogás/palpitácio érzet, mely gyakran, mire az EÜ ellátó intézménybe ér az ember, szűnik, és már csak egy normál synus ritmus észlelhető, alkalmas ritmuszavar rögzítésére. 12 elvezetéses EKG-n észlelt rövid PQ idő, delta hullám megléte utalhat WPW sy-ra, olyan járulékos nyalábra a pitvar- kamra között, melyen levezetődő elektromos aktivitás magas frekvenciájú supraventricularis ritmuszavart okoz (PSVT). Ezen esetben a kezelőorvos a palpitációs panasz esetén, a 12. elv. EKG alapján indikálhat elektrofiziologiás vizsgálatt, mely során a járulékos nyaláb elektromos "égetésével" a ritmuszavar szűntethető. Ez wiwe nélkül is könnyen diagnosztizálható.
    Abban az esetben, ha a beteg megél egy palpitációt, szapora szívdobogás- érzete jelentkezik, mely rövid idő alatt szűnik, és a 12 elvezetéses EKG-n nem látszik szignifikáns eltérés, itt jöhet jól a wiwe! Ez esetben a panasz alatt készített mérés igazolhat egy PSVT-t, synus tachycardiát, és dokumentum áll rendelkezésre a panasz alatti EKG standard I elvezetéséről. Ha panasz alatt synus tachycardia, vagy akár normál synus ritmus észlelhető, az nem organikus, inkább psazichés eredetre, pánis sy. utal, míg supraventricularis tachycardia esetén mindenképp első sorban organikus okot kell keresni. Erre alkamas ez a készülék! És ennek van jelentősége, mert egy 24H holter EKG vizsgálatra nem tudja a beteg időzíteni a panaszát. Tehát ha valaki gyakran él meg szapora szívdobogást, extra ütéseket, kimaradást, arra alkalmas ez a készülés, hogy a panaszáról dokumentáljon egy elvezetést.

    Az ischaemiás ( O2 hiányos, ér elzáródás okozta, tehát nem vérzéses) stoke hátterében a vezető ok a nem ismert- nem kezelt pitvarfibrilláció. Ez esetben a szív felső üregei, a pitvarok nem szabályosan, a synus csomó keltette ingerület hatására húzódnak össze, hanem "rtemegni kezdenek". Ilyenkor a pitvar fülecskéjében a vérlemezkés a megváltozott áramlási viszonyok miatt leülepednek, vérrög képződik. Amennyiben ez a ritmuszavar paroxizmális (vagyis időnként vált a synusritmus és a fibrilláció közt), a fülből kilökődő vérrög elakadva az agyat ellátó fő erek valamelyikébe stroek-hoz vezetnek. Sok idős beteg paroxizmális pitvarfibrilláló. Amennyiben panasuosként megéli a ritmuszavart ( érzi a rendetlen szívverést, dekompenzálódik, társuló nehézlégzés, nem megfelelő pumpafunkció okozta vizesedés jelentkezi), a beteg eljut az ellátóig, EKG diagnozisa lesz a ritmuszavaráról, és egy cost! benefit alapján történő rizikó besorolás CHA2DS2-VASc score alapján kap egy számot. Ez figyelembe veszi az életkort, a krónikus betegséget, a nemet, a korábbi neurológiai eseményeket és ez alapján történik egy kockázatbecslés. Amennyiben ez a szám 1, vagy nagyobb, a vérhígító adása (elavultan, de gyemszi által sajnos jól támogatva Syncumar, az új evidenciák és a sokkal jobb terápiás tartományban töltött idő, illetve kevesebb vérzéses szövődmény, de drágább ár aélapján NOAC (Pradaxa, Eliquis, Xarelto, stb...)) INDOKOLT!!
    Ezen idős betegpopulációban csak abban az esetben van relevanciája a wiwe-nak, ha a beteg egyéb társbetegségei, pl. diabetes okozta polyneuropathia, idegkárosodás miatt sem az anginás panaszát, sem a ritmuszavarát nem éli meg. Egy panaszmentes idős ember, ha napi kétszer használja ezt az eszközt és esetleg sikerül elkapni egy pitvarfibrillációs epizódot, akkor volt értelme kiadni rá a pénzt. Egyéb esetben és mélyebb diagnosztikára ez a készülék alkalmatlan, hovatovább a nem megfelelő indikáció esetén kétes biztonságérzetet is nyújthat! Tartom azt a véleményemet, hogy aki panaszos, az ne neglektálja a kardiológiai kivizsgálást, ez a készülék egy 12 elvezetéses 24 órás Holter monitort NEM TUD kiváltani! Amennyiben valaki úgy zár egy részletes kardiológiai kivizsgálást, hogy nem jutott diagnózishoz, de van ritmuszavar érzete, panaszra fókuszált dokumentációra alkalmas a készülék.

    Elnézést, ha hosszú voltam :)

    [ Szerkesztve ]

    My name is Bond, James... Dean.

  • Memmaao

    addikt

    válasz Timer #42 üzenetére

    A semminél egy jó minőségű felkaros ( csuklós készülék semmire nem jó) vérnyomásmérő pont annyival jobb, hogy alap kéne, hogy legyen minden háztartásban. Pulzus kvalitása alapján ritmustavar gyanút az is jelez. 10e Ft alatt kapható egy kiforrott microlife svájci készülék. Ennél az EKG készüléknél sokkal fontosabb információt ad, releváns vérnyomás értéket! A nem kezelt hypertonia a legnagyobb kardiovaszkuláris rizikó. Ha még pulzus errort, netán arrythmiat ír ki, az okot ad egy kardiológiai kivizsgálásra.

    My name is Bond, James... Dean.

  • Memmaao

    addikt

    válasz Kékes525 #48 üzenetére

    Már hogyne tudnád ellenőrizni a minőséget? App store-ban is van TT EKG kiértékelő program. Nekem is fent van a note8-on. Amikor a kiskocsi hozzá az infarktus gyanút, és azt mondják, küldtek a hemodinamikai laborba TT jelet, de azt mondták értékelhetetlen, akkor el szoktam kérni a készüléket és kiolvasom. Általában itt derül ki, hogy nem is küldtek. Vagy az, hogy tökéletes a jel, olvasható az EKG, de az ügyeletes azt mondta, vigyétek a területi sürgire...

    Amúgy az EKG-d teljesen rendben van :)

    [ Szerkesztve ]

    My name is Bond, James... Dean.

  • Memmaao

    addikt

    válasz Avadhuta #58 üzenetére

    Persze, hiszen neki abban van a pénze ;] . Miért is mondana mást?

    #Kékes525: Az általad csatolt EKG nagyon jó minőségű, zajmentes, össze sem lehet hasonlítani a cikkben szereplővel. A 190 feletti pulzusod nem volt synus. A PSVT nem synus ritmus, keskeny QRS tachycardia, szakszerűen re-entry tachycardia. Dear látom otthon vagy a témában. Meg merem kockáztatni, hogy számodra bármelyik készülék teljesen felesleges, mert panaszosként megéled a ritmustavarodat. Így mindig tudod, mikor áll az fent. Nekem van egy betegem, túl 6x elektrofiziológián, rendszeresen PSVT-zik. Heti egyszer beesik hozzánk. Se Valsalva manőver, se carotis massage, semmi nem hat rá, adenozin is csak 12mg, a kezdő 6mg-ot meg sem kapja. 12 mg Adenozin, aztán kalap kabát, már nem is obszerválom. Pontosan tudja, mikor van ritmuszavara

    [ Szerkesztve ]

    My name is Bond, James... Dean.

  • Memmaao

    addikt

    válasz Avadhuta #61 üzenetére

    Sürgősségi orvos vagyok. Engem megfizet a kórház. Se paraszolvencia, se gyógyszercég függőség! Etikailag a legtisztább szakma. Ha baj van és segíteni kell, azt nem lehet gyógyszer lobbihoz kötni!

    Te meg hozol egy álláspontot, abból a szakmából, ami a leginkább gyógyszercég és egészségügyi eszköz függő. Egy szakmában elismert kardiológus a legjobb reklám fogás...

    [ Szerkesztve ]

    My name is Bond, James... Dean.

  • Memmaao

    addikt

    válasz Avadhuta #67 üzenetére

    Nem mondtam, hogy nem lehet jó. Csak ami a cikkben szerepel, jónéhány hangzatos mondat, az bizony férrevezető. Meg van a maga helye, mint egészségügyi eszköz, de nincs jogosultsága tényként leírni, hogy a hirtelen szívhalál diagnosztika ágában szerepet játszhat!
    Egy jól behatárolt kereten belül otthoni diagnosztika eszköznek jó, persze, ha online adatközlésre, és riasztásra alkalmas lenne, még jobb lenne. De egy korrekt 12 ekvezetéses EKG-t, vagy egy malignus ritmuszavarban indokolt ICD-t soha nem fog kiváltani és ezt nem is várhatjuk el tőle.

    My name is Bond, James... Dean.

  • Memmaao

    addikt

    válasz DithenS #75 üzenetére

    Na, pont a te hozzászólásod tükrözi, hogy milyen veszélyes az, ha egy laikus áll neki diagnosztizálni. Nem megbántani akarlak, de élettani- kórélettani tudás nélkül a fent leírt sületlenségek születnek.

    Pontról pontra:
    1- a hirtelen szívhalál nem az infarktus első tünete. Semmi köze hozzá! Az infarktus első tünete az anginás mellkasi fájdalom. Hirtelen szívhalál akkor írható le postmortem diagnózisnak, ha a boncolás nem igazol koszorúér szűkületet, a szívmegállás hátterében infarktus, ( pulmonalis embolia és egyéb organikus ok) kizárható.
    2- Igen, a szívinfarktust előre lehet jelezni. Kockázat becslés, alapbetegség, életkor alapján időben elvégzett kardiológiai szakvizsgálat alapján! Ide tartozik a vérzsír meghatározás, cukorterhelés, 12 ekvezetéses EKG, terheléses EKG, ECHO ( szívultrahang), 24H ABPM/ Holter EKG. Amikor már EKG jele van az infarktusnak, az nem előre jelzés, az infarktus! Egy élvezetés infarktus diagnosztikára alkalmatlan!!
    3- A hirtelen szívhalál pont egészséges szív és érrendszer mellett történik! Hátterében általában malignus ritmuszavar ( kamrafibrillácio) áll. Benne van a definíciójában, hogy egészséges szív mellett történik meg, ezért hirtelen szívhalál. Vizsgálatok alapján a hátterében gyakran genetikai hajlam, ioncsatorna betegség, sportolóknál kezdődő hypertrophiás cardiomiopathia áll. Lehet EKG jele hirtelen szívhalált okozó ioncsatorna betegségnek, lsd Brugada Sy, itt a V1-2 élvezetésben ST elevacio látható. Tehát ha fiatal felnőtt ájulásos rosszullét miatt jelentkezik sürgősségi osztályon, a 12 ELVEZETÉSES EKG-n! V1-2 mellkasi elvezetésben ST elevacio van, azonnali ICD ( beültetett defibrillátor) indikacio áll fent! A wiwe I-es elvezetése itt nem mutatna semmit! A beteget az ICD és nem a wiwe fogja megmenteni!
    4- Már miért is lenne pontatlan egy kézi Holter? Egy dolgot diagnosztizál, ritmuszavart, extrasysolek számát 24 óra alatt. Erre tökéletesen alkalmas. Pontos nyugalmi EKG-ra ott a 12 ekvezetéses. Van belőle mobiltelefon méretű mobilis. De miért is kéne neked látnod az eredményt? Azt kérlek bízd szakemberre!
    5- Magas vérnyomásról, mely gyógyszeres terápiát igényel, akkor beszélünk, ha nyugalomban rendszeresen 160/90 hgmm vagy e feletti vérnyomást mérsz. A vérnyomás mindig a reggeli órákban a legmagasabb, a mellékvese ilyenkor dolgozik a legjobban, hiszen fel kell kelni, csökken a melatonin szint, nő a katekolaminok szintje. Magasvérnyomás diagnosztikára a 24h ABPM tökéletes. Nappal 15 percenként éjjel 30 percenként mér. A munkahelyi stressz okozta hypertonia kimutatására is alkalmas. És mivel életünk nagy részét munkával töltjük, az idegeskedés okozta tachycardia, következményes Magas vérnyomás is kezelésre szorul! Persze, ha valaki annyira rágörcsöl a készülékre, simán 30-40Hgmm fel tud tornászni a systoles vérnyomásán. Ilyenkor jó egy két hétig vezetett 3x nyugalmi ( 5 perc pihentető egy helyben ülés) és panaszra fókuszált vérnyomás rögzítés. Stressz hypertonia kezelésére kis dózisú BB tökéletes, illetve stresszoldó kognitív pszichoterápia is szóba jön, ha valaki gyógyszer ellenes. Eseti magas vérnyomásra meg Tensiomin 12,5 mg napi akár 4x1, de az " ingadozó a vérnyomásom" , " csak néha magas" általában önámítás, a hátterében definitive hyoertonia áll!
    6- Ingadozó vérnyomás esetén a vérnyomásmérő létjogosultsága a megkérdőjelezhetetlen. A 12 ekvezetéses EKG is létjogosult, hiszen egy hyoertonia okozta bal kamra hypertrophia látható rajta. A wiwe létjogosultsága teljes mértékben megkérdőjelezhető!
    Röviden ennyi. Remélem pár dolgot helyre tudtam tenni a fejedben. :)

    [ Szerkesztve ]

    My name is Bond, James... Dean.

  • Memmaao

    addikt

    válasz DithenS #80 üzenetére

    Ez a videó egyértelműen laikusnak készült, így kicsit "szerencsétlen" a szóhasználat. Ő a videóban a hirtelen szívhalál alatt nem a sudden death syndrome-ra gondol, mint önálló entitás. Gondolom azt akarja laikus számára érthető módon kifejezni, hogy egy akut főtörzs elzáródás esetén cardiogen shockban menthetetlenül meghal az ember. Továbbra is tartom, hogy azon túl, hogy ritmuszavar diagnosztika szempontjából hasznos ez a készülék, Merkely professzor videója igen is férrevezető, mert azt sugallja, hogy egyéb diagnosztika nélkül ez a készülék alkalmas infarktus prevencióra.
    Holter teljesen másra való, mint egy önellenőrző wiwe. Nem is kell minden nap Holtert viselni az embernek.
    A reggeli panaszod miatt mindenképpen indokolt lenne egy kivizsgálás, a magasvérnyomásodon nem segít a wiwe. Egy jó felkaros vérnyomásmérő kéne neked, szükség esetén vérnyomás csökkentő.
    Nem értek egyet avval, hogy egy vérnyomásmérő érthetetlen lenne egy laikus számára. Az új készülékek jelzik a ritmuszavart, a kóros értékek esetén riasztanak. Van wifivel rendelkező, vészjelzést küldő változat.
    Egy percig sem állítottam, hogy az öndiagnosztika ne lenne fontos! Sőt! A primer prevenció lenne a legfontosabb, de a legtöbb esetben már csak ha baj van, secunder prevenció az egyetlen opció. És egy olyan egészségtudattal bíró országban, ahol sok cukorbeteg még egy 6e ftos vércukor mérőt sem vesz meg, a hypertoniás nem ad ki 15e ftot egy jó minőségű vérnyomásmérőre, nem hiszem, hogy sokan áldoznának egy majd 90e ftos készülékre. És ez baj.
    A szakemberes általánosító minősítésed nagyon szomorú és degradáló. Nem gondolnám, hogy igaz az, hogy a jó orvosok mind kimentek külföldre! Ezt gondolom Merkely professzor is kikérné magának. Csoda, hogy van még itthon olyan szakember, aki elviszi a hátán a foghíjas egészségügyet, de te még abba is belerúgsz! Köszönjük kedvességedet! Képzeld, az én sürgősségim mögül kikopott a kórház, mert a legtöbb orvos vagy magánba, vagy külföldre, vagy másik kórházba ment, és aktív belgyógyászati osztály orvos nélkül üzemel ügyeleti időben. Persze, ránk tolták az akut ellátást, a sürgősségi osztályról mi rohanunk a bentfekvő beteghez, ha baj van. Az utcáról beeső infarktust így ki lássa el? A legtöbb itthon maradt arrogáns bunkó, akik vagyunk, havi 220-240 órát dolgozunk, hogy ne omoljon össze az egészségügy. Persze egy sürgősségi osztály betegei közül mindenkinek a maga baja a legfontosabb, és mindig a húsvét hétfő benőtt köröm a panaszos a főigazgató áll, hogy 4 órát várt, soha nem a lizis időn belül ellátott, neurológiai deficit nélkül gyógyuló stroke-os beteg. Pedig előbbi az utóbbitól lopja az időt.

    A 83as posztodra reagálva: kicsit kiforgatod amit mondtam. A szívmegállás, szívhalál, ahogy azt használod, hátterében leggyakrabban szívinfarktust áll. Soha nem is mondtam, hogy ne az állna. De a szívinfarktus hátterében, az érspazmus okozta o2 deficit kivételével mindig van organikus ok, érszűkület. Ami családi hajlam, életvitel, életkor függő. Halmozott családi anamnézis mellett indokolt a kardiológiai kivizsgálás. A wiwe I-es elvezetése is jelezhet krónikus ischaemias jeleket, de alapvetően egy terhelt családi anamnézis esetén kell egy 12 ekvezetéses EKG, rendszeres kardiológiai kontroll.
    Nem, nem a pécsi sürgősségn dolgozom, bár Pécsett lakom. Ha pécsi vagy, szerintem tudod az okát.

    [ Szerkesztve ]

    My name is Bond, James... Dean.

  • Memmaao

    addikt

    válasz Kékes525 #82 üzenetére

    Erre és AliceWake hozzászólására is reagálva: Igen, ezeknek az eszközöknek itt van létjogosultsága, olyan panaszos esetekben, ahol a tünet csak átmeneti és hamar szűnik. Amit AliceWake ír, hogy 30 évesen biztos elhajtanák egy sürgősségi osztályról, nagyon szomorú és sajnos el tudom képzelni, hogy van ahol ez meg is történik! Pont ebben az esetben, ebben az életkorban és ilyen panaszokkal indokolt egy kardiológiai kivizsgálás. Nyilván egy SBO korlátai megvannak, de AliceWake panaszai esetén ( hirtelen fellépő palpitacio) indokolt egy monitoros obszerváció, egy pajzsmirigy funkció meghatározás, ECHO és Holter szervezés. És itt jön a wiwe elvitathatatlan szerepe! Ha AliceWake megengedheti, hogy beszerezzen egy ilyen készüléket, akkor igenis ajánlható neki, hogy tegye meg, és panasz esetén használja, az adatokat juttassa el a kezelő orvosnak. Kékes kolléga esetén is helyén van egy ilyen készülék, igaz, az Ő esetében már rendelkezik diagnozissal, és történt is elektrofiziológiás beavatkozás, valamint ahogy kiolvasom a soraiból, meg is éli a panaszait, tehát nem gondolnám, hogy wiwe nélkül elmaradna az orvoshoz fordulás.De megértem, ha biztonság érzetet ad neki a készüléke. És ez jó. Segít növelni a terápiás fegyelmet.

    [ Szerkesztve ]

    My name is Bond, James... Dean.

  • Memmaao

    addikt

    válasz Kékes525 #87 üzenetére

    De látod, volt egy jó minőségű vérnyomásmérőd, ami neked jelzett, a panaszod alapján végül diagnózishoz jutottál. Aki elhajtott, arra hivatkozva, hogy az otthoni géped biztos rosszat írt, szakmailag nagyot hibázott. Ha további kardiológiai kivizsgálásra küldött, helyesen járt el.

    My name is Bond, James... Dean.

  • Memmaao

    addikt

    válasz Kékes525 #90 üzenetére

    A csatolt EKGra én inkább azt mondanám, hogy egy pitvari fluttern, mint PSVT, és azért tűnik regularisnak, de ha jobban megnézed, kissé irregularis, főleg a vége felé. Sürgősségi leírás: keskeny QRS regularis tachycardia. Egy carotis massage vagy 6mg Adenozin mellett diagnosztikus lett volna, hogy vannak e f hullámok, vagy PSVT. De az, hogy ezt otthon tudtad rögzíteni, nagyon jó dolog!

    My name is Bond, James... Dean.

  • Memmaao

    addikt

    válasz Kékes525 #94 üzenetére

    Írja is, hogy atypusos fluttern. Ha parox fibrillalo vagy, gyanúsabb, hogy néha flutternezel, minthogy PSVT legyen.

    My name is Bond, James... Dean.

  • Memmaao

    addikt

    válasz DithenS #100 üzenetére

    Továbbra is az a baj, hogy egy vérnyomásmérő elé sorolod ezt a készüléket! Ez egy 12 elvezetéssel bíró EKG egyetlen elvezetéséről ad információt. Egy felkaros, jó minőségű vérnyomásmérő sokkal több információval szolgál! A vérnyomás systoles és diastoles értékéből az erek állapotára is lehet következtetni. Azokat a ritmustavarokat (PSVT, arrythmia absoluta, kritikus bradycardia) amelyeket a wiwe diagnosztizálni tud, egy vérnyomás mérő is tudja jelezni. És miért is lenne nehezebb értelmezni, mint a wiwe eredményét? Van használati utasítás. A Beurer gyárt telefonnal kommunikáló készüléket, az alkalmazás részletesen leír mindent. Hidd el, aki használja rendszeresen a vérnyomás mérőt, és naplózza az értékeket, az bejön és hozza az SBOra a vérnyomás naplót, meg a mérőt, hogy a pulzusnál arrythmiat jelez. Nem egy ilyen betegem volt, aki így bukott le a pitvarfibrillációjával, és a CHA2DS2-VASc rizikó score alapján már az SBOn elindult nekik a NOAC ( antikoaguláns) terápia. Ezek a sikertörténetek, a precíz egészségtudatos önellenőrzésnek itt van nagy szerepe. Többnyire ez itthon már csak secunder prevenció, nem primer prevenció. Aki már egyszer lebukott egy magasvérnyomás betegséggel és foglalkoztatja az egészsége, az figyel oda az önellenőrzés fontosságára.
    De vegyük pl a te esetedet. Írtad, hogy reggeli magas vérnyomással kűzdesz, gyakran az orrod is vérzik és fáj a fejed. Méred rendszeresen a vérnyomásod? Vezetsz vérnyomás naplót? Elmész a magas eredményekkel szakemberhez? Odafigyelsz a sóbevitel megszorítására? Végzel napi minimum 45 perc kardió edzést? Ha ezek egy részére a válaszod nem, akkor te sem teszel meg mindent a secunder prevenció céljára. És ezeket egy wiwe nem fogja helyetted megtenni. A te esetedben egy vérnyomásmérő sokkal relevánsabb információkat fog adni, mint az EKG I-es elvezetése.

    [ Szerkesztve ]

    My name is Bond, James... Dean.

  • Memmaao

    addikt

    válasz DithenS #102 üzenetére

    Írtad, hogy Tolna megyei vagy. Írtad, hogy a háziorvosod hogy viselkedik. Mondjam, hogy nem csodálkozom?! Tisztelet a kivételnek, mert van pár nagyon lelkiismeretes háziorvos a megyében, de van jónéhány kutyaütő! Sejtheted, hogy aki egy orvos-beteg találkozó közepén meg meri engedni magának, hogy az iPhone-ját nyomkodja, az melyik halmazba tartozik. A fent leírt magatartás megengedhetetlen! Én nem véletlenül hordok okosórát. A telefonom némítva van a zsebemben. Diszkréten is lehet kezelni egy bejövő hívást, és el lehet dönteni, hogy vis maior, és megakaszthat e egy orvos-beteg konzultációt! Mivel az említett megye megyeszékhelyének sürgősségi osztályán dolgozom, van rálátásom a régió alapellátására, és annak hianyosságaira. Sajnos az SBO rossz hírneve is többnyire abból fakad, hogy az alapellátás bármi nemű felelősség vállalása nélkül áttolja ránk a betegellátást. A napi forgalmunk 70-80%a alapellátás keretein belül orvosolható problémák. A Te felmerülő magasvérnyomás betegséged is már rég diagnózis szinten kéne, hogy legyen és a beteg edukációt sem kaptad meg a háziorvosodtól. Ezzel egy időben az ST elevacios infarktusos beteg, vagy a stroke-os meg saját lábán, saját autója sofőrjeként jön be hozzánk, beutalóval. Ahogy gyakran a tüdőembólia gyanút is simán beküldik saját autóval, holott a beteg életveszélyben, illetve életveszélyes is lehet. Mégis előfordul. Tudod, hány olyan háziorvos van, akinek lövése sincs, mit lát az EKGn. Lehet jobb is, ha nem tudod. Azt gondolom, hogy amit leírtál, bőven kimeríti a neglektancia fogalmát. Keress másik háziorvost. Ha elakadsz, megtalálsz privátban. ABPM szervezésben, ekg-ban, vagy csak a vezetett vérnyomás naplód alapján terápiás javaslatban tudok segíteni.

    [ Szerkesztve ]

    My name is Bond, James... Dean.

  • Memmaao

    addikt

    válasz DithenS #104 üzenetére

    Nem lenne etikus itt részletezni, hogy miért nem Pécsett dolgozom. A helyzet országos szinten mindenhol elég terhelt. Pécsett 24 óra alatt kb 150 ember fordul meg a sürgősségi osztályon. Erre kb jut két szakorvos és 4 rezidens orvos. Szekszárdon 24 óra alatt kb 50 ember fordul meg, erre két orvos jut és egy szakorvos viszi a kórtermet. Elég hamar lélekölő tud lenni. És nem csak az orvos számára. Az eü személyzet is túl van terhelve, és sajnos egy betegvezetői bér nem irigylésre méltó, pedig szegény fiúk napi 10-20 kilométereket rónak.
    És akkor a betegről még nem is beszéltünk. Csak képzeld el azt a szituációt, hogy Marika néni otthon kapál a hétvégén. Kicsit túlterheli a vállát, este érzi, hogy fáj. Hétfő reggel eltervezi a napot. A Nagybeteg férjének főz egy jó farhát levest, így tervei szerint a piacra megy, de előbb beugrik receptet íratni, mert fogyóban van a nootropil. Megemlíti a doktornak, hogy két napja este hogy fájt a válla. Se EKG, se korrekt kikérdezés, amiből kiderülne, hogy a panasz mozgásszervi, se beteg tájékoztatás, hogy mi a terv, csak egy gyors beutalás, mentő hívás, SBO. És szegény Marika néni ott ül az SBO-n, se farhát, mire odaér, vagy elfogy, vagy zárva lesz, csak erre tud gondolni, a vérnyomása magas, hiszen stresszel, mert nem ide készült. Van előtte jópár beteg. Kivárja a sorát. Egy helyes kikérdezés, EKG, fizikális vizsgálat, orvosi tanács és már csak 6 órát kell várnia, hogy hazavigye a betegszállító.... És ez naponta többször előforduló eset.
    Visszatérve a vérnyomásodra, 155 Hgmm nyugalomban sok. A magasvérnyomás betegség lappangó gyilkos. A szervezet hamar megszokja a magas értékeket, itt áll be a set point. Egy nyugalmi magas értékről lesz még magasabb terhelés és stressz mellett. Ami bőven elég, hogy érkárosító legyen. Mielőtt vennél egy wiwe készüléket, mindenképpen azt javaslom, hogy inkább a vérnyomásodra koncentrálj. Nem kell rágörcsölni, mérd 2 hétig napi 3x nyugalomban töltött 5 perc egy helyben ülés után mindkét karodon és akkor, amikor panaszos vagy. Naplózd az értékeket. Ha ez rendszeresen 140/90 feletti, esetleg gyakran haladja meg a 160 Hgmm feletti systoles értéket, akkor mindenképp kell gyógyszeres segítség. Ha van kedved utána járni a bajodnak, akkor ezt tedd meg, az eredményt elküldheted nekem privátban, kiértékelem neked szívesen és segítek terápiás javaslattal.

    My name is Bond, James... Dean.

  • Memmaao

    addikt

    válasz tuki2200 #108 üzenetére

    Persze, hogy sok!! A rendszeresen 170 és a gyakran 200 és ilyenkor csak ideges igazolja, hogy a szervezete hozzászokott a magas értékekhez. A normál 120-130 Hgmm mellett már kb ájulás érzete lenne. Ha ez az állapot tartósan fennáll, akkor az egyik 200 feletti tenzio kiugrás során kap egy agyvérzést, és élete végéig a fél oldala béna lesz, ha túléli. A cél az lenne, hogy kb 2 hét alatt a nyugalmi 170 Hgmm tenzio lemenjen 123-130 Hgmmre. Ehhez már gyógyszer kell. Elhanyagolt hypertonia esetén valószínű, hogy kombinációban ( ACEI + Ca csatorna blokkoló). Mindenkeppen beszéld rá, hogy be kell állítani a vérnyomását!
    Hypertonia = lappangó gyilkos!
    Beszélhetünk itt EKG elemző házi kütyüről, sajnos ott tartunk, hogy a legtöbb embert a magas vérnyomása sem zavarja. Pedig minden halálos szív érrendszeri betegség egyik alap betegsége.

    #Kékes525: Ez a jó, egészségtudatos hozzáállás! Szépen összefoglaltad a primer prevenció pilléreit.

    [ Szerkesztve ]

    My name is Bond, James... Dean.

  • Memmaao

    addikt

    válasz arnyekxxx #114 üzenetére

    Egy EK-tanusítvánnyal biztos. Az ebay-es cuccok nem hiszem, hogy bármi tanusítvánnyal rendelkeznének. Amivel több, pl az utolsó csatolt, hogy elektródákon keresztül, és a két végén lévő érzékelővel is rendelkezik. Igaz, a csatolt 3 elektróda nem standard 12 elvezetéses, szóval a leképzés itt is csak korlátolt. Meg ugye itt nem zöld- jó, sárga- minor baj, piros- nagy baj jelölés van. Otthon meg ne akarjon senki EKG-t elemezni, ha nem ért hozzá.

    My name is Bond, James... Dean.

  • Memmaao

    addikt

    válasz fRooStzzZ #116 üzenetére

    Igen, a Te esetedben nem a hypertonia volt a ludas, és nem a koszorúér szűkület, hanem a dilatativ cardiomyopathia. Hogy mi okozta, gondolom nem kaptál pontos választ. Lehetett egy banális vírus infekcio okozta carditis, familiaris örökletes, stb. A Te esetedben még a dekompenzációs fázis előtt a wiwe mutatott volna eltérést, low voltage jel lett volna az I-es elvezetéseden, illetve a tachycardia is kórjelző. Az új ketyegő EF-ja, amit írtál, nagyon jó. Sok sikert a gyógyuláshoz, vigyázz magadra!

    My name is Bond, James... Dean.

  • Memmaao

    addikt

    válasz Timer #118 üzenetére

    Szia! Ha a sporthoz jó minőségű pulzusmérőt használsz, a mellkas pánt a wiwe-val egyenértékű, jó minőségű EKG pontosságú adatot rögzít, igaz ebből az óra csak pulzust számol, úgy tudom, hogy a garminnak sincs olyan órája, ami görbe analízist is csinálna, szerintem még a drágább Fenix 3-5 óra is csak a pulzuban pontos, de abban teljesen megbízható, jól követi a változásokat. Optikai pulzusmérő a RYTHM+, ami ajánlható. Esetedben, ha jött fel bőven túlsúly, és terhelés bizonyos fokán mellkasi panaszt élsz meg, érdemes lenne egy terheléses vizsgálat. Az edzést mindig pulzus kontrolláltan végezd, a zónák kiszámolására a Karvoven képletet használd ( neten megtalálod), ez figyelembe veszi a nyugalmi pulzusodat is. Lehetőleg az edzés nagy részét aerob zónában tartsd, és csak pár százalékát töltsd anaerob zónában. A wiwe neked abban lehet hasznos, hogy a terhelés végén jelzett dyscomfort mellé társul-e oxigénhiányos jel, ez látszódhat a wiwe-on. Mindenképpen javasolt, hogy fokozott levezetéssel hagyd abba az edzést, soha nem hirtelen, illetve az edzés felépítésében is, ha most kimaradással kezdesz, a fokozatosság a kulcsszó.
    A párod esetében nem teljesen egyértelmű számomra a leírtak alapján, hogy állandó jelleggel magasabb a pulzusszáma, vagy gyakran jelentkezik szapora szívdobogás érzete és ehhez társuló magas pulzus. Előbbi esetén mindenképpen indokolt egy endokrinológiai kivizsgálás, magas pulzus hátterében gyakran pajzsmirigy betegség áll. Amennyiben időnként jelentkezik indokolatlan szapora szívdobogás (stressz és terheléstől függetlenül), akkor a wiwe nagy segítség lehet, hiszen a panasz alatt rögzített EKG nagyon fontos diagnosztikus értékkel bír. Szerintem kettőtöknek, jelen esetben megéri beruházni egy ilyen készülékre, mert fent áll olyan indikáció, amiben a készülék segíteni tud a diagnózisban.

    [ Szerkesztve ]

    My name is Bond, James... Dean.

  • Memmaao

    addikt

    válasz Timer #120 üzenetére

    Ebben az esetedben a feleségednek nagyon hasznos lenne egy wiwe. A teljes nyugalomban jelentkező palpitáció, magas pulzus fiatal felnőtt esetén felveti PSVT (parox. supraventricularis tachycardia) lehetőségét. Érdemes beruháznotok rá!

    A mai napot holnap reggelig a sürgősségin töltöm, mint műszakvezető szakorvos. Remélem mindenkinek Békés a Karácsony és nem sok beteg jön ma (fingers crossed).

    [ Szerkesztve ]

    My name is Bond, James... Dean.

  • Memmaao

    addikt

    válasz DithenS #123 üzenetére

    Nem gondolom, hogy hiányzik a hierarchia. Vagyis nekem nem hiányzik. :) Az ellátást protokollok és evidence based alapján kell végezni! Ebbe nem fér bele kor és rang adta nárcisztikus ego harc. Az ,hogy műszakvezető vagyok, annyit tesz, hogy én felelek a dolgokért. Holnap meg valamelyik másik szakorvos. A kollégák meg ne a rang, hanem a szakmai tudás miatt tiszteljék a másikat, szerintem az sokkal fontosabb. Ilyen szempontból egy sürgősségi sokkal "liberálisabb' hely. Ha dolgozni kell, itt tényleg dolgozni kell! Ha nem kell dolgozni, nem kell úgy tenni, mintha kéne. Csapatmunka van. Nem szakorvos nincs magára hagyva, mer is kérdezni, mert segítünk mindenben, és minden beteg át van beszélve szakorvossal. Ez a szakma akut élet és életminőség mentésről szól. Paraszolvencia mentes! Az én szaktudásomat fizesse meg a kórház, ne a már többszörösen megadóztatott beteg. Azt viszont indokoltnak tartanám, hogy az indokolatlan megjelenést, a mentés indokolatlan terhelését ki kéne számlázni a "betegnek". A mentő, bár sárga, nem taxi, a kórház, bár van rajta H betű, nem hotel. A legkisebb baj a leghangosabb és viszi rossz hírét a szemét arrogáns orvosnak, aki nem csinált semmit. Én ilyenkor, ha elhangzik az "itt ülök és nem történt semmi", tételesen végig szoktam venni a beteggel: Nézze, ön a panaszával felhívta a mentés irányítást, ott egy diszpécser kikérdezte a panaszait, kiment önért egy mentő, egy gépész és egy ápoló. Az ápoló megvizsgálta, megmérte a vérnyomását, vércukrát, elhozta a kórházba. Itt egy triage nővér ismét megmérte a vitális paramétereit, kikérdezte önt. Egy orvos ismét kikérdezte, megvizsgálta, labor vizsgálatot rendelt el. A labor alapján történt egy ...(UH, rtg, CT, stb.) vizsgálata. A vizsgálat eredménye alapján megvizsgálta egy... (Sebész, neurológus, kardiológus, nephrologus, pulmonológus,stb)... Ha ez önnek semmi, sajnálom... Persze a panasz gyakran fennáll napok óta, de ugye munkaidő, házi teendők, stb. Végül azért így mégsem mer nekimenni az ember a hétvégének. Ezek napi 5-10x előforduló monológok...

    [ Szerkesztve ]

    My name is Bond, James... Dean.

  • Memmaao

    addikt

    válasz DithenS #126 üzenetére

    Ezekre a panaszokra és a Google diagnosztikára ott a háziorvos. Ja, nincs. iPhonet nyomkod, heti 4x3 órában, elrakja a teljes havi fizetését és szarik mindenre. És ha azt tudnád, hogy neki a napi 3 óra rendelés minimum 4 kéne, hogy legyen, a maradék négyben meg rendelkezésre kéne állnia, betegekhez ki kéne mennie...

    My name is Bond, James... Dean.

  • Memmaao

    addikt

    válasz arnyekxxx #133 üzenetére

    OFF3: Bármelyik német vagy svájci felkaros vérnyomásmérő jó választás. Ha ritkábban akarsz elemet cserélni, javasolt a félautomata, amit te pumpálsz fel, ha nem számít az elemfogyás, akkor a teljesen automata is jó. Beurer, Microlife, Omron. Ezek mind jó készülékeket gyártanak.

    [ Szerkesztve ]

    My name is Bond, James... Dean.

  • Memmaao

    addikt

    válasz beyruth82 #136 üzenetére

    Ez a készülék abban tud segíteni, hogy amikor megéled a ritmuszavarod, akkor használod, és így dokumentálja, hogy mi volt a hátterében. Kell hozzá a közreműködésed, ez nem egy beépített eszköz, ami 7/24-ben őrködik feletted. A hirtelen szívhalál kivédésére (közvetlenül) alkalmatlan! Közvetve annyit segíthat, ha egy long-QT szindromát diagnosztizál, akkor bejelez, hogy menj kardiológushoz, ahol egy kivizsgálás kezdődhet. A legtöbb exstrasystole banális monomorph kamrai extra, supraventricularis extra, ami igazából nem igényel speciális teendőt. Igaz, ezt nehéz annak elmondani, aki megéli, hiszen extra dobbanást- kimaradást okoz, ami persze panaszt szül. És sajnos elég egy tucat hypoxiás (oxigénhiányos) szívizomsejt, rosszkor, rossz helyen, hogy malignus ritmuszavart, kamrafibrillációt, következményes szívhalált okozzon. Amennyiben valakinek volt eszméletvesztése, mely hátterében az élettel össze egyeztethetetlen ritmuszavar állhatott (Adams-Stoke sy), abban az esetben ICD (beültethető cardioverter defibrillátor) lesz az őrangyal, ami megment a hirtelen szívhaláltól.

    [ Szerkesztve ]

    My name is Bond, James... Dean.

  • Memmaao

    addikt

    válasz fRooStzzZ #139 üzenetére

    Ebben teljesen igazad van! Ez egy hivatás, én ezt választottam és el sem tudnám képzelni, hogy mást csináljak. Közalkalmazotti bértábla szerint kapom az alap bérem, a többi rajtam áll, hogy a munkahelyemmel mit tudok megbeszélni, és ez rám és a munkáltatómra tartozik. Ezen felül a betegek felé semmi elvárásom sincs! Sokszor bizony sokkal kellemetlenebb az az odatolt deák igazolvány. Én mindig mereven elutasítom és nem engedek ebből. Egyéb köszönetnyilvánítás az osztálynak, a munkánknak( TEA, csoki, kávé) meg megy a közösbe, jól esik és jól is jön az osztályon, ha valaki ilyen formában gondol ránk. Ma idáig 47 "beteg" jött. Ebből az indokolt talán 10 eset volt. Tudjátok, hogy hányan mondták, hogy Boldog Karácsonyt! ?? Egy beteg! EGY! A majdnem legbetegebb. ( A legbetegebb lélegeztető gépen volt). Megköszönte, hogy segítettünk, és Boldog Karácsonyt kívánt. Senki más...

    [ Szerkesztve ]

    My name is Bond, James... Dean.

  • Memmaao

    addikt

    válasz beyruth82 #141 üzenetére

    Nem kell megvárni, míg meghal az ember. Ha már volt eszméletvesztésed, az ugye indikálja a teljeskörű kivizsgálást. Ennek csak része a 24H Holter. Vannak otthonra kiadható eszközök, amik panasz esetén viselhetőek, és regisztrálják a ritmuszavart. A wiwe is arra alkalmas, hogy ha mindig a közeledbe van, panasz esetén nagyobb eséllyel tudod rögzíteni a ritmuszavart. Persze, ha ez random 1-2 kihagyás, esélytelen, hogy pont akkor pont a kezedbe legyen a wiwe. Érdemes lenne nálad is egy elektrofiziologiás katéteres vizsgálatot csinálni.

    My name is Bond, James... Dean.

  • Memmaao

    addikt

    válasz juuzer #196 üzenetére

    Nem sok plusz releváns információt tudna szolgáltatni azon kívül, amit egy jól vezetett vérnyomásnapló tud adni, egy megbízható felkarolása vérnyomásmérő eredményeivel. Ha van ritmust avar érzete, de még nincs diagnózisa hozzá, akkor annak nyakon csípésére alkalmas lehet.

    My name is Bond, James... Dean.

Új hozzászólás Aktív témák