Új hozzászólás Aktív témák

  • sb

    veterán

    válasz dkess #33 üzenetére

    Engem pont ugyanez az elvi szétválasztás zavar, de épp fordítva. Amikor egybemosunk mindent.

    Azt teljesen objektíven ki lehet jelenteni, hogy van-e értelme vagy nincs ezeknek az SSD-knek. És igen: akár általános értelemben is. Ez látható a tesztekben is. Lefuttattnak 30 tesztet, abból 2-3db tesztben, főleg heavy-load, SQL és hasonló extrém mérésekben szokott kimutatható különbség lenni. Másban meg kb. nulla. Ez tény, ezért lehet kijelenteni.
    De ha van is különbség akkor sem az a nagyságrend amit mondjunk adatok alapján látsz. SATA 500MB/s, NVMe 3.0: 3.5GB/s, 4.0: 7GB/s. A mérésekben meg utána olyanok köszönnek vissza, hogy ami SATA-n 10sec az 3.0-án 9.2, 4.0-án meg 8.8.
    És ismétlem: mindez mondjuk 30 progiból 28-ban, a maradékot meg alig használják átlaguserek.
    Erre egész egzaktul rá lehet mondani, hogy nincs vagy alig van hatása/értelme. És pont.

    Az pedig egy tök más kérdés amit te feszegetsz: Hogy ha belevesszük az árat akkor megéri-e... amikor én SSD-ket vettem még nem volt PCI 4.0. Mégis kb. a leggyorsabb 3.0-ásaim vannak, még NAS-ban is ahol még inkább zéró értelme van nálam. De desktopban sem sokat jelent nálam sem, mert olyan a felhasználásom. (Gondoltam a 6-7000 kis file-os compile-om majd gyorsul, de az is kb. 10%-kal jobb mint SATA-n. Pedig kb. 70k IOPS vs 500k-ról beszélünk ott is.)

    Tehát én is megveszem és eszemben sem lenne visszaváltani SATA-ra, de épp az a lényeg, hogy emellett nem érzem szükségét, hogy beleerőltessem a musthave érzést és azt, hogy sokkal jobb most nekem.

    Aztán kaptam olyan választ is, hogy a Gen4 értelme nem az egy szál 7GB/s vagy vga fronton van, hanem, hogy a cpu-ból több sávszélességet lehet kihozni.
    Ez is igaz de nem erről beszéltünk. Ezért is vennék simán PCIe 4.0 SSD nélkül is pl. B550 lapot. Óriási különbség, hogy B450-en van egy 3.0 x4-es portod meg mondjuk egy második M2-be, PCIe x4-be még be tudsz tenni max 2db PCIe 2.0 x2 SSD-t.
    Míg B550-be belemegy 1db 4.0 x4 és 2db 3.0 x4. Ez elég nagy különbség.
    Szóval ez is igaz, de ez megint egy tök más kérdés. Ettől még a 4.0-ás SSD sebessége/kihasználhatóság nem változik meg amit fentebb írtam.

    A lényeg, hogy vannak más tényezők, cpu-ból kivezethető, elérhető sávok, kis árkülönbség, stb... de ettől még ne keverjük a szezont a fazonnal. A másik oldalon be kell látni, hogy nem hoz a konyhára eleget, se a 3.0 se a 4.0.

    És amúgy nem mellékesen én ezt is azért hangsúlyozom mindig - de ezt is leírtam - mert nem arról az oldalról akarom fikázni, hogy ez szar=nincs rá szükség. Pont fordítva. Szeretnék minél gyorsabb SSD-ket, protokollokat, de úgy, hogy ebből profitáljak is valósan. A compile ne 10%-kal legyen gyorsabb hanem 8x. A játékbetöltés, file copy legyen ugyanez arányaiban.
    De ehhez ki kell mondani azt, hogy itt a 4.0-ás SSD, 7GB/s szekvenciális sebességgel és egy szaros file copy megáll 2-3GB/s magasságában ami alig lesz gyorsabb mint a 3.0-ás SSD-nél. És ez így nincs rendben, van megoldandó feladat... A legtöbb meg amúgy sw oldalon van. Ez látszik a konzolokon látható megoldásokból és ott valósan látható előrelépésből is.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák