Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #77646080

    törölt tag

    válasz updog #46 üzenetére

    Igazából olyan szempontból teljesen mindegy hogy a műanyagok fröccsöntésével, vagy az igaziak "erdőből" kivágásával, majd szemétre dobással és eltüzelésével szennyezzük a környezetet...

    Sajnos, ebben teljesen igazad van.

    _____
    majdnem 20 hsz. gyomlálva lett

    Yepp, volt egy turbinaagyú trollunk, de már nincsen... :D

  • Kasya

    nagyúr

    válasz updog #46 üzenetére

    Lehet én vagyok tudatlan, de miért környezetszennyező a rendes fenyőfa? Miért jobb egy fröccsöntött valami?

  • llax

    senior tag

    válasz updog #46 üzenetére

    A kivágás és "szennyezés" téma azért érdekes.

    Kivágás: A karácsonyfa célra nevelt fenyőfák e célból létesített ültetvények. Annyira kell sajnálni azok kivágását, mint egy fej káposztáét. Nagyra növő fenyőerdő céljára alkalmatlan helyen és talajon nevelik, mindezt többszörösen sűrűn, mint egy fenyőerdőben. Már elültetésükkor ott a halálos ítélet is... (Láttam néhány ilyen ültetvényt, a családi vállalkozásunknak se lenne nagyon "profilidegen" ilyen létesítése.)

    Szennyezés: Alapvetően természetes hulladék. A tűlevelek nem használnak a termőföldnek, azzal vigyázni kell, hogy nagyobb mennyiség ne jusson belőle nem kívánt helyre. Viszont elégethető, mint bármilyen tűzifa, a füstjének (ha nem töményen kapod) finom illata van. Akinek van otthon vegyes tüzelésű kazán / kályha / zárt égésterű kandalló, annak nem gond a megsemmisítés, extra szennyezést nem okoz vele.
    Vannak itt-ott az országban aprítékot is hasznosító hőerőművek, a városokból begyűjtöttet csak oda kellene eljuttatni, így szintén elkerülhető minden extra terhelés.

  • Chaser

    titán

    válasz updog #60 üzenetére

    én úgy tudom feldolgozzák, ezért is gyűjtik külön, aztán lehet rosszul tudom
    részemről néhány ág amit a kivágott fenyőkről szednek le, nem egy fa halálától lesz szebb a karácsony - persze, lehet azzal takarózni h ezeket mindenképp kivágják, ha senki nem venné valószínűleg ritkítanák a meglévő állomány, aztán többi lehetne erdő, amit majd egyszer biztosan kivágnak persze, de akkor sem azért él h pár napig egy lakásban legyen, aztán jobb esetben feldolgozóban, rosszabb esetben égetőben végezze -

    szerk:
    llax
    a kertünkben kettő van ültetve, kis földréteg, alatta sitt, az egyik 40m körüli, másik 20-25, nem kell félteni a növényeket, jól alkalmazkodnak - nagyon jó példa rá, milyen szépen megfér az árnyékliliom közvetlen a fenyő alatt, nem hatja meg a gyantás talaj amit a tűlevelek okoznak -

    [ Szerkesztve ]

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • llax

    senior tag

    válasz updog #60 üzenetére

    Erdőterületet nem áldozol fel Magyarországon. Törvényi okai vannak. Ami egyszer erdő lett, az az is marad, ha (valami nagyon nyomós okból) nem ugyanott, akkor máshol kell pótolnod. (a gyakorlatban űzzük ezt a témát)

    Termőterület/parlag. Érdekes kérdés ez. A területek többsége magántulajdon, néhány szabályozás/megkötés figyelembevételével szabadon hasznosíthatja a tulajdonosa növények termesztésére/nevelésére. Olyan mint feláldozás, az csak úgy értelmezhető, ha azon nem valami növényzetet nevelsz. Amit egyszer szántónak/gyepnek/stb. minősítettek, azt pl. építési telekké minősíteni (feláldozni) csak brutális összegű illeték megfizetése után lehet ("kivett terület").

    Víz. Bármilyen növény (akár magára hagyott gyep) nő az adott területen, ugyanúgy igényli. A mértékben lehetnek eltérések, locsolás nem túl jellemző, a természetesen érkező víz pedig természetes körforgásban marad.

    Árt-e bárminek? Max. annyira, mint bármilyen egyéb mezőgazdasági hasznosítás. Vagy még annyira sem (pl. nem igényel olyan intenzív művelést és vegyszerezést, mint egy gyümölcsös.) Ha nem fenyőfa ültetvény lenne ott, akkor lenne más. (Magántulajdon, így vagy úgy, de hasznosítva lenne, akár olyan valamire, amire rengeteg vegyszer és műtrágya kell, mondjuk exportra termelve, ami itt szennyez, máshol hasznosul.)

    Kicsi kályhában és nyitott égésterű kandallóban valóban bajos az elégetése. Kazánban, vagy nagyobb és zárt kandallóban kevesebb a probléma.
    Elégetés tovább: Normális esetben olyan helyen égetik el, ahol amúgy is égetnének. Legjobb esetben aprítékkal üzemelő kisebb erőművekben, ugyanis oda sem a feldolgozás és szállítás, sem a keletkező füst nem okozna többletterhelést ("részben helyette" és nem "pluszban mellette").

    Aztán tegyünk fel egy érdekes kérdést: Mi lehet vajon a szennyezőbb? Egy 1,5m-es karácsonyfa teljes életciklusa vagy 2kg szaloncukor előállítása, beleértve a műanyag csomagolását és utóbbi megsemmisítését?
    A karácsony egyéb "velejáróiról" már nem is beszélve... Mint ajándékok és azok csomagolása, élelmiszer pazarlás, meg úgy általában a pazarlás. Vagy vegyünk egy izzósort: mi jár több CO2-vel? A fenyőfa elégetése vagy az izzósor néhány napi működtetése??? (lehet akár az elégetés is, de utóbbi is probléma...) Akkor még a műfenyőkkel nem is foglalkoztunk: meddig kellene használni egyet, hogy ugyanakkora "öko lábnyoma" legyen, mint az alatt minden évben egy új fenyőfának?

    Utóbbiak azok, ami miatt soha nem értettem, miért pont a fenyőfa lett a karácsony "mumusa". Fizikailag a legnagyobb, de talán a legkisebb szennyezéssel előállítható és a végén a legkevésbé ártó hulladéka a karácsonynak...

  • Chaser

    titán

    válasz updog #95 üzenetére

    Akaras kerdese mint minden, ez egyertelmu

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • Cs1csó

    félisten

    válasz updog #95 üzenetére

    Ennek akkor van szerintem relevanciája ha MINDENKI egy helyen gyűlik ilyenkor össze.

  • gilfoyle

    őstag

    válasz updog #114 üzenetére

    Idén végre rászántuk magunkat a műfenyőre, megvettük a Lidl-ben.
    Ez persze nem olyan, mint a tavalyi 3D tüskés, csak az ágak végén van 3D tüske. Meglátjuk milyen lesz, ha csak 2 évig lesz meg, már akkor behozta az árát és megmentettünk egy fenyőt ;)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák