Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • llax

    senior tag

    Igazi, csakis a padlótól plafonig érő, újabban "saját termés".

    Akkor is ki kellene vágni, ha nem karácsonyfát akarnánk belőle, mert ahol vannak, ott túl nagyra nem nőhetnének. Persze nem egyszerre lettek ültetve, hanem rendszeresen kerülnek újabbak a kertbe a meggyfák(!) közé, így válogatni is lehet.

  • llax

    senior tag

    válasz updog #46 üzenetére

    A kivágás és "szennyezés" téma azért érdekes.

    Kivágás: A karácsonyfa célra nevelt fenyőfák e célból létesített ültetvények. Annyira kell sajnálni azok kivágását, mint egy fej káposztáét. Nagyra növő fenyőerdő céljára alkalmatlan helyen és talajon nevelik, mindezt többszörösen sűrűn, mint egy fenyőerdőben. Már elültetésükkor ott a halálos ítélet is... (Láttam néhány ilyen ültetvényt, a családi vállalkozásunknak se lenne nagyon "profilidegen" ilyen létesítése.)

    Szennyezés: Alapvetően természetes hulladék. A tűlevelek nem használnak a termőföldnek, azzal vigyázni kell, hogy nagyobb mennyiség ne jusson belőle nem kívánt helyre. Viszont elégethető, mint bármilyen tűzifa, a füstjének (ha nem töményen kapod) finom illata van. Akinek van otthon vegyes tüzelésű kazán / kályha / zárt égésterű kandalló, annak nem gond a megsemmisítés, extra szennyezést nem okoz vele.
    Vannak itt-ott az országban aprítékot is hasznosító hőerőművek, a városokból begyűjtöttet csak oda kellene eljuttatni, így szintén elkerülhető minden extra terhelés.

  • llax

    senior tag

    válasz updog #60 üzenetére

    Erdőterületet nem áldozol fel Magyarországon. Törvényi okai vannak. Ami egyszer erdő lett, az az is marad, ha (valami nagyon nyomós okból) nem ugyanott, akkor máshol kell pótolnod. (a gyakorlatban űzzük ezt a témát)

    Termőterület/parlag. Érdekes kérdés ez. A területek többsége magántulajdon, néhány szabályozás/megkötés figyelembevételével szabadon hasznosíthatja a tulajdonosa növények termesztésére/nevelésére. Olyan mint feláldozás, az csak úgy értelmezhető, ha azon nem valami növényzetet nevelsz. Amit egyszer szántónak/gyepnek/stb. minősítettek, azt pl. építési telekké minősíteni (feláldozni) csak brutális összegű illeték megfizetése után lehet ("kivett terület").

    Víz. Bármilyen növény (akár magára hagyott gyep) nő az adott területen, ugyanúgy igényli. A mértékben lehetnek eltérések, locsolás nem túl jellemző, a természetesen érkező víz pedig természetes körforgásban marad.

    Árt-e bárminek? Max. annyira, mint bármilyen egyéb mezőgazdasági hasznosítás. Vagy még annyira sem (pl. nem igényel olyan intenzív művelést és vegyszerezést, mint egy gyümölcsös.) Ha nem fenyőfa ültetvény lenne ott, akkor lenne más. (Magántulajdon, így vagy úgy, de hasznosítva lenne, akár olyan valamire, amire rengeteg vegyszer és műtrágya kell, mondjuk exportra termelve, ami itt szennyez, máshol hasznosul.)

    Kicsi kályhában és nyitott égésterű kandallóban valóban bajos az elégetése. Kazánban, vagy nagyobb és zárt kandallóban kevesebb a probléma.
    Elégetés tovább: Normális esetben olyan helyen égetik el, ahol amúgy is égetnének. Legjobb esetben aprítékkal üzemelő kisebb erőművekben, ugyanis oda sem a feldolgozás és szállítás, sem a keletkező füst nem okozna többletterhelést ("részben helyette" és nem "pluszban mellette").

    Aztán tegyünk fel egy érdekes kérdést: Mi lehet vajon a szennyezőbb? Egy 1,5m-es karácsonyfa teljes életciklusa vagy 2kg szaloncukor előállítása, beleértve a műanyag csomagolását és utóbbi megsemmisítését?
    A karácsony egyéb "velejáróiról" már nem is beszélve... Mint ajándékok és azok csomagolása, élelmiszer pazarlás, meg úgy általában a pazarlás. Vagy vegyünk egy izzósort: mi jár több CO2-vel? A fenyőfa elégetése vagy az izzósor néhány napi működtetése??? (lehet akár az elégetés is, de utóbbi is probléma...) Akkor még a műfenyőkkel nem is foglalkoztunk: meddig kellene használni egyet, hogy ugyanakkora "öko lábnyoma" legyen, mint az alatt minden évben egy új fenyőfának?

    Utóbbiak azok, ami miatt soha nem értettem, miért pont a fenyőfa lett a karácsony "mumusa". Fizikailag a legnagyobb, de talán a legkisebb szennyezéssel előállítható és a végén a legkevésbé ártó hulladéka a karácsonynak...

  • llax

    senior tag

    válasz Chaser #64 üzenetére

    Valentin nap, nőnap, anyák napja, ballagások, halottak napja, stb, növényzet igényének kielégítése nem kevésbé problémás (ami biztos: sokszor annyi vegyszerrel jár), mint a karácsonyé.

    "h teljesen értelmetlenül kivágnak egy fenyőt"[

    Huhhh. Az értelmetlen, sőt, a fenyőfáénál 1000x értelmetlenebb létesítésekről majd kivágásokról sokat tudnék mesélni, csak itt az eddigieknél is sokkal jobban OFF. Mert ha hiszed ha nem, a "jól kitalált" támogatási rendszereknek köszönhetően irgalmatlan mennyiségű "élt: 5évet" fa van/volt, ami fenyőfával ellentétben 0 hasznot adott a társadalomnak... Ha tudnál mindezekről, a karácsonyfára csak legyintenél...

  • llax

    senior tag

    válasz Cs1csó #78 üzenetére

    "A kisgyerek lehet észre sem veszik, ami gyereke amúgy is ritkán járnak fenyőerdőben, főleg karácsonyfának való fák között."

    Városokban még úgy-ahogy igaz is lehet. Legalábbis el tudom képzelni. Faluban egy 3 évesnek sem adod be, hogy egy műanyagdarab a karácsonyfa :)

  • llax

    senior tag

    válasz Kolondrum #92 üzenetére

    Nálunk a vallás téma kimarad, vendégek/vendégeskedés kimarad (inkább a két ünnep között), túlzásba vitt sütés-főzés kimarad (de azért nem hétköznapi), ajándékozásnál feltétel, hogy valami szerényebb és még véletlenül se hétköznapi használati tárgy legyen (azt hétköznapra kell megvenni).
    Szóval semmi extra... Mégis, a (tágabb) családban a legjobban várt ünnep a karácsony.
    (Január első harmadában jön még 4 születésnap is...)

    A plafonig érő fa családi hagyomány, ez mindig olyan volt nálunk, még az 1. születésnapom előtt 2 héttel készült fotón is olyan van... Ha a csúcsdísz és a plafon (2,8m) közé befér az ujjam, ott már valami el lett szabva :) (Más állandó vagy "kötelező" téma nincs, se kaja, se egyéb, csak a nagy fa.)

  • llax

    senior tag

    válasz Cs1csó #105 üzenetére

    Többről szól ez a dolog...
    Ott kezdődik, hogy az egyikkel dolgozni is kell, már ahhoz is, hogy a házba bevihető legyen. Kicsit nagyobb kihívás a díszítése (szúr), ha jó nagy a fa, akkor még nagyobb kihívás (sámli/létra is kell + sokkal több minden kell rá). Mindeközben többször takarítani is kell.
    Amikor készen van, akkor úgy csodálod, hogy ez a Te műved (is)... Ha gyerek is részt vett benne (nem csak a díszítésben), akkor az övé is. Vagy még inkább együtt mindenkié.
    Egy nagyobb fa igazi csapatépítő tréning a családnak.

Új hozzászólás Aktív témák