Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Tigerclaw #7 üzenetére

    Amíg erre nem kötnek a versenyhatóságokkal szerződést, addig az ügyfelek alternatívák után kutatnak, mert attól, hogy az ARM és az NV bemondja, még nem lesznek felelősségre vonhatók, ha mégse garantálják a függetlenséget. Ellenben egy versenyhatóságokkal kötött szerződés alapján már támadhatók lennének. Kérdés, hogy az NVIDIA elfogadná-e ezt szerződés szintjén rögzítve, vagy ilyen esetben jövő októberben mondanák, hogy ha nem tudják szét patent trollkodni az ipart, akkor a lófaszból sem tudnák visszatermelni az üzletet.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #17 üzenetére

    Attól, hogy szóban ígérsz valamit, és nem tartod be, szimplán csak hazudni fogsz. Beperelhetnek érte, de alig lesz olyan bíróság, amely egy céget azért elítél, mert végül nem tartotta be a szóban elhangzó, külsőleg maximum Pista bácsi által tanúsítható ígéretét. De ha szerződésben rögzíted, hogy valamit vállalsz, akkor az már egy egészen más kategória. Nem véletlen, hogy az ARM egykori alapírója és arra kéri a brit kormányt, hogy szerződésben rögzítse az igényeit az NVIDIA-val szemben, és ne elégedjen meg azzal, hogy szóban mondanak valamit.

    Ezért is vélik páran azt, hogy az NV patent trollkodni veszi meg az ARM-ot, nem pedig üzletelni. Az ARM nyereségéből ez a felvásárlás még több évtizedes távon belül is visszatermelhetetlen. Innen pedig az a kérdés, hogy ha a versenyhivatalok feltételekkel engedik a felvásárlást, akkor mit lép az NV. Ezzel megnő az esélye annak, hogy megvárják a jövő októbert és kisétálnak az ajtón.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #19 üzenetére

    Azok a versenyhivatalok azért vizsgálják ennyire, mert reális lehetőségnek vélik a patent trollkodást. Ők is tudnak számolni, és látják, hogy mik az ARM reális lehetőségei, no meg azt is látják, hogy Kína dobni fogja az ARM-ot, ha az az USA kezébe kerül, amivel az ARM úgy a piaca 65%-át bukja is. És innen csinálhatnak olyan hardvert, amilyet te szeretnél, de a kérdés az lesz, hogy kinek fogják eladni? Innen pedig egyenes út vezet ahhoz, hogy ha másra nem is jó, de az ügyfelek pöcséről azért még le lehet patent trollkodni a fitymát.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #21 üzenetére

    Én nem aggódok értük. Az NV-t nem kényszerítette bele semmi ebbe, maguk döntöttek úgy, hogy beúsznak a nyílt tengerre hajó nélkül. Nekem elképesztően mindegy, hogy megfulladnak, vagy úszkálnak, amíg találnak egy szigetet. :)

    Kínát is leszarom. Maga a sztori érdekel, hogy legyen mire elfogyasztani a pop-cornt. :)

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #42 üzenetére

    Az ARM akkor tud továbblépni, ha elfogadják, hogy csak akkor tudják megsütni a tojást, ha a tyúk megtojja. Fordítva nem megy akármennyi pénzt, marketinget, knowhow-t raknak bele. Ezt jól mutatja, hogy abból a tervezett 25%-os szerverpiaci részesedésből 0,00000valamennyi% van meg. Ez nem fog menni az NVIDIA-val sem, se nélkülük, se mással. Akkor fog menni, ha megfogadják Linus Torvalds tanácsát, és az alapoktól építik meg a leendő piacukat, nem pedig a tetőszerkezettel kezdik.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Sinesol #44 üzenetére

    Tudod hány cég állt már az ARM mögött? Kurva nagyok, kurva jó dizájnokkal, kurva jó szoftveres háttérrel. A Marvell például még mindig az ARM szekerét tolja a szerverpiacon, a Qualcomm is. De semmire sem mennek, mert egyszerűen nem akarja megvenni a piac. Ugyanez lesz az NV baja is. Kihozzák, ahogy előttük lassan két tucat, akár nevesebb cég is kihozta az ARM-os szerverdizájnt, és nem lesz rá vevő.

    Linus Torvalds megmondta, hogy mikor lehet eladni, de az nyilván nem tetszik az ARM-nak, mert akkor egy évtizedbe is beletelhet, hogy elérjék az 1%-os piaci részesedést, ami rögtön nem hangzik túl jól üzletileg.

    A Marvell az első cég, amely kapisgálja, hogy az ARM stratégiája lófaszt sem ér igény nélkül. Át is alakították az üzleti modelljüket egyedi tervezésűvé. Többet nem tudnak csinálni, mert hiába van egyébként egészen gyors, szinte világverő ARM dizájnjuk, egyszerűen nem eladható ott, hogy ARM az ISA, és nem x86/AMD64. Gondold bele magad egy cég helyzetébe. Kell nekik mondjuk egy új szerver. De miért is lenne jó nekik egy olyan szerver, amire PC-n nem tudnak kódot tesztelni? És ez az, amit Linus hangsúlyoz. Amíg nem tudsz olcsó gépen kódot optimalizálni hozzá, addig egyszerűen nincs az egésznek értelme.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz azbest #48 üzenetére

    Jó, de mennyi kockázatot ér ez meg? Rendesen kellene önteni a pénzt a piacba, ami maximum tíz év múlva térül meg, ha megtérül valaha. Szóval nem véletlenül tenyerelnek sokszor a piros gombra a cégek.
    Arányaiban sokkal több új dolog bukik, mint amennyi befut.

    A Windows on ARM notebookok is elsődlegesen abból élnek, hogy a Qualcomm igen nagy anyagi támogatást ad a partnereinek. Ha ez nem lenne, akkor ebből se lenne annyira sok megoldás, mert maguktól jóval kisebb lenne hajlandóság ilyen termékeket gyártani.

    #49 b. : És sokadjára sem veszed figyelembe azt, amit Linus Torvalds mond. Elviszed a szerverdizájnodat egy céghez. Az a cég megkérdezi, hogy tud-e majd C Pista és Python Béla tesztelni rá az irodai gépeken. Erre mondod, hogy nem, mert PC-t használnak az irodában. Erre a cég mondja, hogy majd értesítenek, és ez tudod, hogy mit jelent.

    Az Apple-nek egy saját ökoszisztémája van, ami a váltásokat egyszerűvé teszi, de ha megkérdezed a cégeket az M1-ről, akkor nagyon lehangoló a helyzet, mert sokak által használt professzionális programok meg se moccannak rajta. Tehát az Apple ugyan növelni tudta az eladást a végfelhasználók felé, de nem tudnak mit kezdeni azzal, hogy a professzionális piacokon az egyes cégek, például a Daz, nem tud kiadni egy M1-en futó klienst, így mindenki, aki Dazt használ jelenleg mélytorkozik ARM-on. Emiatt ragaszkodnak sokan céges környezetben a bevált architektúrához. Most gondold bele magad egy olyan cég életébe, amely Dazzal dolgozik, vett egy csomó M1-es notit a munkatársaknak, és egy éve lényegében csak azt tudják megtenni, hogy hetente megkérdezik a Dazt, hogy mikor moccan már meg a programjuk azon az ARM-os csodán. És nem csak erről az egy appról van szó, több professzionális alkalmazás van hasonló helyzetben.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #74 üzenetére

    De te úgy gondolod, hogy az NVIDIA a fentieken változtatni tud, miközben több, célpiacon igencsak neves cégnek nem ment. Ezzel szemben elveted azt a gondolatot, hogy az NV patent trollkodni veszi meg az ARM-ot.

    #75 kpbendeguz : Akarni akarnak, csak sok meló átírni.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #77 üzenetére

    Én akkor fogok hinni ebben, ha azt csinálják, ami a változáshoz kell. Kiadnak egy olcsó, 200-300 dolláros fejlesztői platformot, amire elkezdhet az ipar dolgozni, majd talán, és hangsúlyozom, hogy talán 10 év múlva megszerezhetik az 1%-os piaci részesedést. De amíg a házépítést a tetővel kezdik, addig ugyanazt fogják elérni, amit az ARM: 0,0%-hoz közeli eredményt.

    Az AMD már meglépte ezt. Ki is szálltak, miután senki sem vette meg a terméket. És az AMD mellett már kiszállt több cég is, mert hiába dobnak piacra termékeket, ha nincs rá vevő. Megjegyzem, hogy az AMD már régebben jelezte az ARM-nak, hogy nem fognak piacot nyerni, ha 3000 dollár a fejlesztői platform, ennyit nem ér meg a cégeknek. Ezt onnan tudom, hogy voltak itt Budapesten az EPYC-et népszerűsíteni, és akkor elég sokat kérdezgettem őket, hogy mi lett ezzel az ARM-os kiruccanással, és mondták, hogy a tervek megvannak, de az ARM-nak másfél évig magyarázták, hogy miért nem fog működni, és sose értették meg. Aztán leállították a K12-t, mert csak a papírnak fejleszteni processzort felesleges.

    Nem azt mondom, hogy az ARM nem jó a szerverpiacra. Azt mondom, hogy nem eladható. Mert a hardverrel amúgy nincs semmi baj. Nézd meg a Marvell és az Ampere dizájnját. Tök jók, hardveresen abszolút megfelelnek a kor követelményeinek. De nem tudják eladni őket a piacon. Valószínűleg az NVIDIA szerverprocesszora is jó lesz. Mit tudnának elrontani rajta... A gond az lesz, hogy nem tudják majd eladni a nagyvállalatoknak, mert PC-ről nem optimális rá fejleszteni.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #79 üzenetére

    Az Intel közel sem sül még a saját levében. Beindult a szopóroller, de azért még mindig birtokolják a szerverpiac kb. 90%-át. És ugye az AMD már évek óta jobb hardvert kínál, ráadásul úgy, hogy a meglévő szoftvereket még csak át sem kell rá írni, és így is csak az elmúlt évben indult meg egy átállási folyamat. Tehát az AMD négy év alatt jutott el oda, hogy apránként elkezdett növekedni a piaci részesedés.
    Az NVIDIA ezt úgy csinálná, hogy a meglévő szoftvereket is át kellene írni, tehát a létező kódbázist nem tudják ám felhasználni, ahogy az AMD. Ezért érdemes nekik 10 évvel számolni, amíg egyáltalán mérhető részesedéssel megjelennek, mert ugyan hoznak tetőket a házra, de alapozni a vásárlóknak kell, és az jelentős költség ám. Több nagyságrenddel nagyobb, mint venni olyan hardvert, ami futtatja a meglévő kódokat.

    #80 Reggie0 : Az ARM-nak még ma is csak egy SBSA-val kompatibilis fejlesztőeszköze létezik, az AMD Opteron 1100. A kis ARM-os dev szutykokkal, akár a Raspberry Pi-vel nem tudsz szerverszinten mit kezdeni, mert nem kompatibilis egyetlen SBSA specifikációval sem. Az Opteron 1100-as fejlesztői board pedig 3000 dollár, nem éppen a cégek álma ennyiért.

    #81 kpbendeguz : Meg sok pénz átállni. Illetve van már olyan is, hogy leszarják az Apple-t. Például az Autodesk, ők bizonyos alkalmazásokat már nem terveznek Macre.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

Új hozzászólás Aktív témák