Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Necroman_Mk2

    őstag

    Ahogyan a W98 egy javított W95 volt, és az XP is tekinthető egy javított Me/2000-nek, úgy a 7 is a Vista továbbfejlesztett változata volt. Bár a kinézete kicsit visszafogottabb (ezzel együtt energiatakarékosabb) lett, de a korának egy nagyon jól összerakott operációs rendszere volt - ami még ezredforduló előtti gépeken is elindult (sokat töltött, de ment)!
    Ugyanakkor megértem, hogy a Microsoft miért nem ezt kezdte el használni a "rolling release" alapjára, illetve a - főleg az XP időkből eredeztethető - szabadon engedett user controlt miért szigorították meg a Windows 10-re. Látom persze, hogy ez ellen az IT poweruser közösség hangosan ágál, de ugyanakkor a Microsoft is erős ellenérveket tud felhozni pl. a 0. napos biztonsági rések meg botnetek képében, amik kiütése egy (a 2010-es évek elejéről nézve) egyre jobban online-osodó világban bizony fő prioritás lett nekik is.
    És ahogyan minden korábbi Windows fő verzió, úgy ezt is elérte vége. Szép volt, jó volt, de tovább kell lépni. Lehet persze régebbi hardveren használni, ahogyan érvényes műszaki nélkül is megy egy autó, csak megvannak a kockázatai.
    Mondjuk én kicsikét meglepődtem ezen az akár 350 dollár/PC extended supporton, mert régen a W98 és XP támogatottságát felár nélkül kitolták még két-három évvel. Bár ez is egy erős kényszer a váltásra, főleg az érintett vállalatoknak (jó kérdés, hogy a 25 % W7 felhasználóból mennyi a vállalatiak aránya), nem beszélve arról, hogy a MS-nek is biztonságosabb bevételi forrás, hiszen már nem az van, mint 2001 és 2015 között, hogy 3-4 oprendszere is kiadtak az ember a licencdíjat, ide értve a boltba újonnan vásárolt, OEM licencű gépeket is.

    A Windows vs. Linux témához pedig: ha valaki tényleg csak netezésre használja a gépet, és csak néha kell a szövegszerkesztőben valamit is csinálnia vagy egy PDF-t kinyomtatnia, ahhoz a legtöbb felhasználó barát disztró egy LibreOffice-szal kiegészítve már elég. Főleg, hogy a Home mappában az ember majdnem úgy garázdálkodhat, ahogy akar (le lehet tölteni az családi fotóktól kezdve a bíróság által küldött PDF-n át a MCU film-torrentig mindent), a szoftverek többsége meg elérhető egy online boltból - ez utóbbi szerintem egy okostelefon használónak már nem lehet nagy gond. (Ez a "nehezen tanulható a rendszer"-t én inkább egy berögződésnek tartom az X/Y generációs informatikusok részéről, akik - köztük én is - a DOS/Windows vonalon tanultuk az informatikát. A Z gen. azonban már könnyebben elboldogulna, elvégre egy felhasználó barát disztró vagy desktop az egyszeri user oldaláról nézve alig különbözik egy mobiltelefonétól.)
    Persze ha az ember játszik a legújabb AAA játékokkal, esetleg valami más speciálisabb feladatra is használja a gépet (pl. profi képszerkesztés, zeneszerzés), ahhoz a Linux már kevés, pontosabban a 3rd party szoftverek támogatottsága már hagyhat némi kivánni valót maga után. És ha baj van, akkor bizony a megoldás is nehezebben kereshető, ha létezik egyáltalán, de nem reménytelen a legtöbb esetben.

    "Élő gondolkodó lény vagyok, aki az információ tengeréből született!"

  • Necroman_Mk2

    őstag

    válasz dagonya #306 üzenetére

    Mert általában ők azok, akik TÉNYLEG csak nezetésre meg Skypeolásra akarják használni a gépet, és nem akarnak mindenféle letölthető játékkal meg szerkesztőprogrammal dolgozni.

    "Élő gondolkodó lény vagyok, aki az információ tengeréből született!"

  • Necroman_Mk2

    őstag

    válasz dagonya #310 üzenetére

    Használok Linuxot (Ubuntu, Unity felülettel), Wi-Fi lerohadást még nem tapasztaltam, a mikrofont lehet a Skype-on belül is meg a "Gépházból" is állítani, illetve a legtöbb kamerát is tudja kezelni generic driverrel. (Nem lesz persze tűéles és legjobb minőségű a kép, ez igaz, de annak a korosztálynak a szeme miatt nem is olyan lényeges szempont.)
    Az Fn billentyűknél meg szerintem valami más dolog lesz, OS vagy BIOS szinten.

    (#313) CPT.Pirk Na igen, ha a szoftver késztője vagy forgalmazója "veszi a fáradságot", hogy elkészítsen egy natív Linux portot, akkor persze hogy a kevésbé energiaigényes OS mellett jobban fog futni.
    De én szvsz maradok továbbra is a dual booton, és natív Windows 10-en játszom. Habár láttam már olyat, régebbi játékoknál, hogy a Linux+Wine alól simábban futott, mint W10-en.

    [ Szerkesztve ]

    "Élő gondolkodó lény vagyok, aki az információ tengeréből született!"

  • Necroman_Mk2

    őstag

    válasz #04824576 #319 üzenetére

    Megkérdezhetem, hogy megyik distroval és GUI-val próbálkoztál? Mert nagyon is függ ettől, hogy egy kvázi Windows kinézetű desktoppal szerzed az első tapasztalatod, vagy valami teljesen más felfogásúval.
    Én amúgy jó 7 éve feltettem egy Ubuntut, és az annyira megtetszett a gyorsasága meg a Unity felület is, hogy végül maradt. Mellette a Windows is, de a játékon kívül nemigen használom másra - max böngészés, ha "lusta" vagyok újraindítani a gépet.

    [ Szerkesztve ]

    "Élő gondolkodó lény vagyok, aki az információ tengeréből született!"

  • Necroman_Mk2

    őstag

    válasz DeFranco #321 üzenetére

    A Mint disztróra mondják azt, hogy nagyon Windows-os, de hogy Mate vagy Cin. GUI-val, azt nem tudom. Én a Ubuntu + Unity-n ragadtam, mert az tetszik és megszoktam, de totál más, mint a Windows kezelőfelülete.
    Amúgy a színeken lovaglást nem értem, mert az első bejelentkezést követően te állíthatod be az oprendszernek.

    [ Szerkesztve ]

    "Élő gondolkodó lény vagyok, aki az információ tengeréből született!"

  • Necroman_Mk2

    őstag

    válasz Turbokecske #335 üzenetére

    Mint azt fentebb írták: ha tényleg csak netes böngészéshez meg Skype-hoz kell neki a gép, akkor egy Windows kompatibilis GUI-val (pl. Cinnamon) nem nagyon lesz gond az átlás.

    "Élő gondolkodó lény vagyok, aki az információ tengeréből született!"

  • Necroman_Mk2

    őstag

    válasz Armagedown #350 üzenetére

    Ubuntu esetében nincs ugyan előtelepítve, de le lehet tölteni az Áruházból, és már megy is. Nekem többnyire csak a jobb klikk + menüből kell kiválasztani a futtatást, bár egyes programoknál lehetnek galibák - de erre van a WineHQ.

    (#351) dagonya Régebbi hardverek esetében sokszor nincs más, naprakész alternatíva.

    (#349) Cyrin A magyar nyelvű képen néztem egyet.

    [ Szerkesztve ]

    "Élő gondolkodó lény vagyok, aki az információ tengeréből született!"

  • Necroman_Mk2

    őstag

    válasz Frawly #396 üzenetére

    "Amolyan monopol kényszerhelyzetet teremt."
    Ami ugye annak volt köszönhető, hogy a kilencvenes években a Windows 95 volt ez első out-of-the-box működő, grafikus operációs rendszer, ahol a felhasználók egyből egy kezelőbarát felületre bootoltak, és nem kellett különféle parancsszavakat memorizálniuk vagy a kézikönyvben keresniük. És emiatt alakult ki PC-n a Windows máig tartó kvázi egyeduralma.
    De a hsz többi részét osztom, bár én valamiért az XP-t nem komáltam; 8-as szerencsére csak rövid ideig volt vendég, mert amint megjelent a W10 technical preview, már váltottam is az utóbbira. Funfact: mivel a gépemen aktiválva volt a W8, ezért a retail verzió megjelenéskor nem kellett semmit se fizetnem már a W10-ért.

    (#370) guftabi96 E tekintetben mondjuk a régi Windows-ok se voltak jobbak, mert a legtöbb irodai gépre szintén települt a Solitaire, azaz a Passziánsz :N Más kérdés, hogy elvileg volt lehetőség a leszabályozásra, de csak a nagyon elvetemültek éltek vele.
    Amúgy ezen "bloatware"-k engem nem különösebben zavarnak, mivel egyrészt nem túl nagyok, rendszertöltéskor nem indulnak el, valamint nem szenvedek helyhiánytól a Windows partícióm sem. Meg ismerni kell a Disk Cleanup "Cleanup system files" opcióját is.

    (#421) Cyrin Elég meggyőző. Ha szüleimnek kell cserélni oprendszert, akkor majd lehet élek ezzel a lehetőséggel (-wallpaper).

    [ Szerkesztve ]

    "Élő gondolkodó lény vagyok, aki az információ tengeréből született!"

Új hozzászólás Aktív témák