Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Arpee78 #1696 üzenetére

    Igazából mind a weboldal, mind a két videó szerzője szerepel az általad korábban linkelt listában, mint nem megbízható forrás: [link]

    Azért megnéztem a két videót (illetve a transcriptet). A "The Saturated Fat Studies: Buttering Up the Public" című lényegében összeesküvés elméletről szól, hogy a tejipar pénzeli a kutatókat és ezért jönnek ki ilyen eredmények. El lehet menni ebbe az irányba, de akkor ugyanezt el lehet sütni a másik oldalra is, mivel sem az AHA, sem az American College of Cardiology sem az Institute of Medicine nem hivatalos szervezet, hanem non-profit szervezetek amik adományból és támogatásból élnek. Szóval ennyi erővel rájuk is rájuk lehet húzni a vizeslepedőt: [link] [link]. De nem szívesen megyek el ebbe az irányba, egészséges szkepticizmus kell mindenki felé, de tanulmányokat nem lehet egy az egyben kidobni összeesküvés elméletre hivatkozva.

    A másik videó: "The Saturated Fat Studies: Set Up to Fail" már érdekesebb. Ebbe is bedob egy adag összeesküvéselméletet, de ha ezt leszámítjuk, akkor lényegében azt mondja, hogy a tanulmányok azért nem tudnak kimutatni összefüggést a telített zsírsav és az érrendszeri problémák között, mert nem az abszolút értéke számít az LDL-nek, hanem a változása. Tehát ha valakinek "alapból" (mondjuk érdekes kérdés, hogy mi alapján akarja az alapszintet meghatározni) pl. 90 az LDL-je és ez felmegy 140-ra, az ugyanolyan rossz (ugyanannyira növeli az érrendszeri megbetegedések kockázatát), mint ha alapból pl. 120 lenne és az menne fel 170-re. Bár ezzel némileg ellentmond magának, mert korábban meg azt írja, hogy csak akkor lehet valaki egészséges ha 150 alatti a koleszterinje. Vagy akkor az számít, hogy legyen 150 alatt mindenképp, plusz az egyéni "alaphoz" képest ne is emelkedjen? Viszont tudtommal nem létezik olyan tanulmány (és némi keresgéléssel se találtam ilyet), ami alátámasztaná, hogy az LDL szint változása indikátor lenne, mindig az abszolút értékét nézik (vagy csak én nem találok? Ha tud valaki ilyet linkelje pls). Sajnos a videó hivatkozásaiban sincs ilyen tanulmány. Úgyhogy nem igazán tudom mi alapján állítja ezt.

    Teasüti:
    Próbáltam keresni oxidált LDL-ről tanulmányokat, nem sok sikerrel. Relatív régóta vizsgálják és relatív sok tanulmány van a témakörben, de ahogy kiveszem azt nem tudták (eddig) meghatározni, hogy pontosan mi okozza ezt az oxidációt.

Új hozzászólás Aktív témák