Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Godefroy

    senior tag

    válasz stevve #43 üzenetére

    Ez egy tévhit.
    Magyarország legelismeretbb gyermekszemésze szerint (nemrég hunyt el, DR. Pálfia Ernő, nyugodjon békében) ő mondta a legjobban az olvasás rongálja a szemet.
    A TV-zés abszolut nem, mert csak bámulsz.
    Viszont a könyvnél nagy a kontraszt a fekete betű és a fehér papír között, ráadásul a szemed folyamatosan ugrál jobbról balra amikor a sor végéról visszatérsz az elejére.
    Ettől a monoton gyakran órákig tartó mozgástól erősen romlik a szem.
    Persze monitoron olvasni se sokkal jobb de legalább beállíthatod a fényerőt, kontrasztot, és esetleg a háttérszínt is így kevésbé rongál.

    Arra sosem emlékezünk ami nem jut eszünkbe...

  • shtml

    őstag

    válasz stevve #48 üzenetére

    A szem kiszáradásában igazad van, ezt elfelejtettem hozzátenni. De a mai LCD-minitorokat nézve nem pislogsz ritkábban, mint a nyomtatott könyv olvasásakor. Ha engedélyezed az ugráló flash reklámokat, akkor lehet, hogy ritkábban pislogsz, mivel ezek automatikusan magukra vonják a figyelmet.

    Nem olvastad el figyelmesen Godefroy szavait. Ő azt írta, hogy az órákig tartó monoton szemmozgás rontja a szemet és ez így igaz.

    shtml: értelmes távolságból kell olvasni... Most azt állítjátok, hogy egészen az első szgépek, tv-k megjelenéséig az emberek az olvasással rongálták magukat és aki egész nap gép előtt olvas, az csinálja jól? Nem gondoljátok komolyan, ugye?

    Ne csúsztass, inkább értelmezz. Én azt írtam, hogy talán csak az árt még jobban a szemünknek, hogy olvasáskor (akár könyv, akár monitor) a szemünk órákon át ugyanarra a fix fókusztávolságra van beállítva. Hol írtam vagy akár csak céloztam arra, hogy a gép előtti olvasás jobb a szemnek, mint a nyomtatott könyv olvasása???

    Az értelmes távolságról csak annyit, hogy egy apró betűkkel nyomtatott könyvet nem tudok messzebbről olvasni, mert nem tudom megnövelni a betűk méretét, az apró betűk távolról való olvasása viszont erősen rontja a szemet, mert meg kell erőltetnem. A monitoron ellenben tudom változtatni a font méretét, azaz tudom távolabbról is olvasni.

    A TV-ről meg még annyit, hogy évtizedeken át csak 50Hz-en vibráló CRT televíziók voltak. Na, ezek aztán alaposan megdobták a szemészek és az optikusok forgalmát, mert a vibrálás erősen fárasztja és rontja a szemet. A CRT-s számítógép-monitorok is sokáig 70 vagy 75Hz-en mentek, a min. 85 Hz csak később vált követelménnyé. Más kérdés, hogy egy rövid utánvilágítású CRT-n a 85Hz is zavaró lehet egyesek számára.

    screen flicker

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

  • Godefroy

    senior tag

    válasz stevve #48 üzenetére

    "Ez badarság. " "Baromság"
    "Soha nem hallottam erről és soha senki nem erősítette meg, amit mondasz, vagyis hogy a szemizom a mozgástól romlik. Hogyan?"

    Te szemorvos vagy?
    Mert ha nem miért kellett volna hallanod róla, ráadásul nem én mondtam, hanem egy profeszor, aki 50 éven át a szemgyógyítással foglalkozott, lehet egy nüansznyit jobban ért hozzá mint Te.
    Nem biztos de lehet. :K

    Monoton mozgástól.
    Ezt írtam.

    Abban egyetértünk, hogy keveset olvasnak mostanában és a TV és monitor bámulása sokkal több időt vesz el.
    A Plázában sétáláskor a szemed folyamatosan másra fokuszál, a nő fenekére elötted, a mozi plkátra, a távolban egy hangos nevetésre figyelsz, plakátot olvasol stb.
    A légkondi valóban szárít.

    [ Szerkesztve ]

    Arra sosem emlékezünk ami nem jut eszünkbe...

Új hozzászólás Aktív témák