Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sh4d0w

    nagyúr

    LOGOUT blog (1)

    válasz CPT.Pirk #34 üzenetére

    1:23:40-kor az üzemeltetők megnyomták az AZ-5 („Vészhelyzet elleni védelem 5”) gombot, ami elindította az összes szabályzórúd azonnali visszaillesztését („scram”). Nem tudni, hogy ezt azért tették, mert már észlelték a vészhelyzetet, vagy csak azért, mert befejezték a kísérletet és le akarták állítani a reaktort a karbantartás megkezdéséhez. - Így a Wiki-n, ami marhaság. A gőzrobbanáskor (ez volt az első robbanás) még semmiféle végeredménye nem volt a kísérletnek, ellenben a reaktorteljesítmény a hibás tervezésű szabályzórudak miatt megugrott. Ezt látva rendelték el a SCRAM-et, de a hőtől elgörbült vezetőcsatornákba a szabályzórudak már nem voltak képesek becsúszni - ebből következően a reaktor már irányíthatatlan. Nem mellesleg a nyugati atomerőművekben az automatikus SCRAM-et nem lehet irányítani, kikapcsolni. Amit Diatlov ír a naplójában az semmi más, mint mosakodás.

    Jah, még egy apróság a wiki cikkéről: a reaktorépület tetejét egy kémiai robbanás söpörte le, nem a gőzrobbanás - az csak a reaktorfedelet repítette le a reaktortartályról.

    [Szerkesztve]

    https://www.coreinfinity.tech

  • sh4d0w

    nagyúr

    LOGOUT blog (1)

    válasz CPT.Pirk #43 üzenetére

    A szabályzórudak nehezen görbülhettek el, ha nem voltak bent a reaktorban :) Félretéve a viccet: a reaktormagban fejlődött hő (ugye az alacsony teljesítményű üzemeltetésre gondolva csökkentették a hűtővíz mennyiségét, ami viszont elforrt) ugyi tágulást, eldeformálódást okozott a vezetőcsatornákban, így nem tudtak a rudak becsúszni a helyükre rendesen. Való igaz, hogy a rudak alsó és felső része grafitból készült, ami sokkal kevésbé ''fogyasztja'' a szabad neutronokat, mint a víz, aminek a helyére került. Ezzel még inkább fokozódott a reakció; a reaktor teljesítménye másodpercek alatt megugrott és onnan már nem volt visszaút.

    Mindezek a tervezési és kivitelezési hibák okozzák az RBMK-k instabilitását alacsony teljesítményen, ezért nem is építettek többet, a megmaradtakat meg átalakították úgy, hogy az üregtényező legalább 0 legyen, ha már nem lehet negatívba fordítani. Hasonló típusú reaktort még anno az amerikaiak is csináltak, de mivel látták a biztonsági hiányosságokat, nem adtak ki engedélyt további ilyenek építésére. Ugye akkor már zajlott a hidegháború, így az ilyen információk aztán teljesen elérhetetlenek voltak a Varsói Szerződés tagállamai számára, ezért sikerült az oroszoknak is jó pár ilyet építeniük. Szerencsére Pakson nem ilyen reaktor van, annak negatív az üregtényezője, ergo ha eltűnik a hűtés, a reaktor leáll. Ugyanilyeneket használtak/használnak az orosz atom-tengeralattjátók is.

    https://www.coreinfinity.tech

Új hozzászólás Aktív témák