Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sh4d0w

    nagyúr

    LOGOUT blog (1)

    válasz ÉM #7 üzenetére

    Az NG filmje egy kalap sz@rt nem ér e témakörben; teljesen egyoldalú és felületes. Két operátor nyakába varrja az egész balesetet és kellőképpen elhallgatja az atomerőmű vezetése és a főmérnökök hibáit. A Discovery-s Csernobili csata c. film már jóval többet ér.

    A cikk írójának meg: Csernobil az önfeláldozás hőskölteménye. A baleset utáni napokban a nagyobb baj elhárítása érdekében tűzoltók, munkások és katonák ezrei teljesítették a kapott utasításokat, noha tudták, hogy ezzel saját életüket kockáztatják.

    Namármost, ez így konkrétan nem igaz. Senkinek nem mondták meg, hogy egy sugárfertőzött területre mennek bármiféle védelem nélkül, csak annyit közöltek velük, hogy a baleset következményeinek felszámolásában kell segíteniük.

    A grafittűz 10 napig égett (bórozott homokkal próbálták oltani helikopterről), nem oltották el hajnali 5 órára...

    https://www.coreinfinity.tech

  • sh4d0w

    nagyúr

    LOGOUT blog (1)

    válasz Rive #4 üzenetére

    Tavaly vmikor volt egy cikk Csernobilról egy másik oldalon (valaha supergamez névre hallgatott), ott azt írták, hogy a növényzet pl. burjánzik, mert az ember, aki kordában tartaná az őserdőt, alhúzott onnan...

    https://www.coreinfinity.tech

  • sh4d0w

    nagyúr

    LOGOUT blog (1)

    válasz DAni198 #33 üzenetére

    Igen, ott is elég későn vették észre, hogy nyitott primer kör... szerencsére a szűrők nem nagyon engedtek ki radioaktív részecskéket.

    https://www.coreinfinity.tech

  • sh4d0w

    nagyúr

    LOGOUT blog (1)

    válasz CPT.Pirk #34 üzenetére

    1:23:40-kor az üzemeltetők megnyomták az AZ-5 („Vészhelyzet elleni védelem 5”) gombot, ami elindította az összes szabályzórúd azonnali visszaillesztését („scram”). Nem tudni, hogy ezt azért tették, mert már észlelték a vészhelyzetet, vagy csak azért, mert befejezték a kísérletet és le akarták állítani a reaktort a karbantartás megkezdéséhez. - Így a Wiki-n, ami marhaság. A gőzrobbanáskor (ez volt az első robbanás) még semmiféle végeredménye nem volt a kísérletnek, ellenben a reaktorteljesítmény a hibás tervezésű szabályzórudak miatt megugrott. Ezt látva rendelték el a SCRAM-et, de a hőtől elgörbült vezetőcsatornákba a szabályzórudak már nem voltak képesek becsúszni - ebből következően a reaktor már irányíthatatlan. Nem mellesleg a nyugati atomerőművekben az automatikus SCRAM-et nem lehet irányítani, kikapcsolni. Amit Diatlov ír a naplójában az semmi más, mint mosakodás.

    Jah, még egy apróság a wiki cikkéről: a reaktorépület tetejét egy kémiai robbanás söpörte le, nem a gőzrobbanás - az csak a reaktorfedelet repítette le a reaktortartályról.

    [Szerkesztve]

    https://www.coreinfinity.tech

  • sh4d0w

    nagyúr

    LOGOUT blog (1)

    válasz CPT.Pirk #43 üzenetére

    A szabályzórudak nehezen görbülhettek el, ha nem voltak bent a reaktorban :) Félretéve a viccet: a reaktormagban fejlődött hő (ugye az alacsony teljesítményű üzemeltetésre gondolva csökkentették a hűtővíz mennyiségét, ami viszont elforrt) ugyi tágulást, eldeformálódást okozott a vezetőcsatornákban, így nem tudtak a rudak becsúszni a helyükre rendesen. Való igaz, hogy a rudak alsó és felső része grafitból készült, ami sokkal kevésbé ''fogyasztja'' a szabad neutronokat, mint a víz, aminek a helyére került. Ezzel még inkább fokozódott a reakció; a reaktor teljesítménye másodpercek alatt megugrott és onnan már nem volt visszaút.

    Mindezek a tervezési és kivitelezési hibák okozzák az RBMK-k instabilitását alacsony teljesítményen, ezért nem is építettek többet, a megmaradtakat meg átalakították úgy, hogy az üregtényező legalább 0 legyen, ha már nem lehet negatívba fordítani. Hasonló típusú reaktort még anno az amerikaiak is csináltak, de mivel látták a biztonsági hiányosságokat, nem adtak ki engedélyt további ilyenek építésére. Ugye akkor már zajlott a hidegháború, így az ilyen információk aztán teljesen elérhetetlenek voltak a Varsói Szerződés tagállamai számára, ezért sikerült az oroszoknak is jó pár ilyet építeniük. Szerencsére Pakson nem ilyen reaktor van, annak negatív az üregtényezője, ergo ha eltűnik a hűtés, a reaktor leáll. Ugyanilyeneket használtak/használnak az orosz atom-tengeralattjátók is.

    https://www.coreinfinity.tech

  • sh4d0w

    nagyúr

    LOGOUT blog (1)

    válasz 3psilon #45 üzenetére

    Nem, a teszt lényege nem ez volt. Ők egy olyan problémára kerestek megoldást, hogy hogyan lehetne megoldani a hűtést a lassan kipörgő turbinákkal, ha kiesik az elektromos hálózat. Úgy tervezték, hogy a lassuló turbinákból még elektromos áramot nyernek, ami elég a szivattyúkhoz/vízpumpákhoz. Voltak tartalékban ilyen esetre dízelmotorok, de azoknak idő kell a beinduláshoz. Ők erre az átmeneti időre kerestek megoldást. Sajnos azt nem vették figyelembe, hogy az RBMK-t nem lehet alacsony teljesítményen üzemeltetni - ha jól tudom, 0.7 GW teljesítmény alatt tilos volt az üzemeltetés; namármost, ők olyan 0.2-0.3 GW körül csinálták a kísérletüket, ráadásul úgy, hogy délután 2-re tevezték a kezdést, de csak este 11 környékén kezdhették el. Délután 2-kor a zóna üzemzavari hűtőrendszert kikapcsolták, amit aztán úgy is hagytak/felejtettek. A kísérlet kezdete után pedig sorra kapcsolták ki a hűtőrendszereket, hiszen pontosan ez volt a lényeg. Sajnos a xenon-mérgezésről is megfeledkeztek az alacsony teljesítményű üzemeltetés során...

    [Szerkesztve]

    https://www.coreinfinity.tech

Új hozzászólás Aktív témák