Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • UnA

    Korrektor

    válasz adapter07 #40 üzenetére

    "A tudománynak nincs köze a hithez."

    Mert a tudomány egy módszertan. De az aktuális tudományos kinyilatkoztatásokat elfogadni, az hit.

    Ha ismered a tudománytörténetet, akkor tudod, hogy 100 vagy 200 éve a felvilágosodás örököseinek tudósai pont ugyanezzel a meggyőződéssel tudták az eredményeiket előadni, mint most. Ami nem baj, de ismerni kell ezt, és azt is, hogy felhalmozott tudás az csak egy állapot.

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz adapter07 #62 üzenetére

    "Tudományos eredményt pedig vagy úgy fogad el az ember, hogy belefekteti az előbb említett pár ezer óra munkát és el tudja dönteni, hogy igaz-e az állítás, vagy olyan emberek véleményére hagyatkozik, akik ezt bizonyíthatóan elvégezték helyette."

    Majdnem igaz,
    A tudományos eredmény első lépése az elmélet. A második lépés az elmélet gyakorlati ellenőrzése. Mérésekkel igazolják a teóriát. Ha az elmélet igazolható a mérésekkel, akkor válik tudományos eredménnyé. A hitnek nincs szerepe magában a folyamatban. A hit motiváció lehet a kutatásokban. Ennyi.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • szipipeti

    csendes tag

    válasz adapter07 #62 üzenetére

    "Ez véleményem szerint nagyon nem igaz. A hit, az én értelmezésemben a feltétel, kételkedés és ellenőrzés nélküli elfogadást jelenti. Tudományos eredményt pedig vagy úgy fogad el az ember, hogy belefekteti az előbb említett pár ezer óra munkát és el tudja dönteni, hogy igaz-e az állítás, vagy olyan emberek véleményére hagyatkozik, akik ezt bizonyíthatóan elvégezték helyette. A hitnek itt nincs szerepe."
    Engedd meg, hogy ezzel picit vitába szálljak...
    Amiről te írsz, az a "hiszékenység"...
    A hit a megszerzett ismeret, de nem közvetlen tapasztalati úton - igazolódott tudás, illetve annak elfogadása (az én olvasatomban).

    A bibliai Pál apostol ezt a következőképp fogalmazta meg. (ha már feljött a vallásosság...)
    Zsidóknak írt levél 11:1 (NWT fordítás)
    "A hit a remélt dolgokba vetett megalapozott bizalom, és a nem látható dolgokról való meggyőződés*"
    (Lábjegyzet hozzáteszi (utalva a görög szavak jelentésére: „a nem látható dolgok meggyőző bizonyítéka”.

    Fizikára lefordítva: ha odafigyeltem a szüleim intésére, láttam a gépeket működni bedugva a konnektorba, és figyeltem az elemi felső-tagozat fizikaóráin, akkor nem kell belenyúlnom a konnektorba, hogy tudjam, hogy áram van benne...
    Minden információm és a tudásom közvetett... Vagy elhiszem, amit a tanár mondott... vagy tapasztalati úton meggyőződnöm róla (méréssel... - 100-as szög elég...)

    Petőfinek pl.: hónapokig kellett volna magyarázni mi az áram,
    Pedig elektronok akkor is léteztek...
    Neki "hinnie" kellett volna ebben...
    Ma már a neten böngésző 3 évesnek nem kérdés az áram létezése...
    És a fizika sem változott meg...

Új hozzászólás Aktív témák