Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dkess

    őstag

    válasz arty #2 üzenetére

    Teljes mértékben igazat adok. Apróság, de maga a IEEE 802.3bz (2.5 és 5 Gbps) szabvány 2016 szeptember 23 -án került elfogadásra. Azaz összesen nincs 5 éves. Feltételezve, hogy a gyártás csak később tud elindulni ...

    @Graphics, #3

    Már miért nem ért volna fel az internet is a multigigabit szintjére? Egyszerű magánember kérhet pl. 2/1 Gbps internetet amihez pl. olyan ONT -ot adnak amin a gigabit -es portok mellett 2.5 Gbps csatlakozó is van ...

    [ Szerkesztve ]

  • dkess

    őstag

    válasz Graphics #5 üzenetére

    Vidéki kisváros. Igazából egy nagyobbacska "zsákfalu". Gigabit FTTH mindenhol - családi házakban, összes panelben, tanyavilágban ... Valamivel többért mehetsz a 2/1 Gbps -re is. Ja, és ezt tudja is ...

  • dkess

    őstag

    válasz Graphics #8 üzenetére

    De. Inkább általános, mint nem. A Te eseted gyakorlatilag az aránylag kevés számú kivétel ...

    Kevés dologban vagyunk a világ élvonalában, de történetesen a mobil- és a vezetékes szélessáv tekintetében igen ...

  • dkess

    őstag

    válasz gabikiraly2 #13 üzenetére

    Itt azért vegyük figyelembe, hogy honnan indult a diskurzus. Volt két "sarkos" kijelentés:

    - "internet még mindig nem ért fel arra a szintre" (mármint a 2.5 Gbps -hez) - de felért - lehet kapni Magyarországon is ehhez passzoló netet (most a kinek mi éri meg az megint más tészta - nekem is elég a gigabit pedig itthon 2.5 Gbps -es LAN is van),

    - "10MBit-et se mernek garantálni... 500-as net jobb napokon 300-at ha tud.." - most, ha az ilyen "garantált" dolgokat kivesszük a képből (pl. mobilra nullát garantálnak - aztán mégse nullát kapsz), akkor láthatjuk, hogy mennyire sarkos ez a kijelentés is.

    Aztán egyedi kivételekből extrapolálunk a végtelenbe. Ezt azért így nem kéne. A munkámból kifolyólag eléggé bejártam az országot minden irányban, meg némi külföldöt is. Azért simán kijelentem, hogy nálunk azért nem a "10 megabit sincs" van - sőt.

    És igen, vannak kivételek, meg megmagyarázhatatlan "fehérfoltok" - ugye van olyan ami legendássá is vált az idők folyamán. Azért Budapest is (pláne belváros) szintén külön állatfaj ...

    A konkrét példádnál maradva - amennyiben pl. ott átnéznek a határ másik oldalára, akkor láthatják, hogy ott még ez sincs. Persze azért jóval drágábban. Aztán, ha a másik irányba néznek, akkor általánosságban azért sokkal jobb a helyzet ...

  • dkess

    őstag

    válasz Elk_hound #28 üzenetére

    Laptopra azért macerás(abb) dugdosni meg aztán céges hálózatokon aránylag azért ritka állatfaj a 2.5 Gbps ... PC -be meg inkább kártyát tennék például ... Otthonra, ha nincs túl sokat mozgatva az a laptop akkor elmehet ...

    Viszont pl. NAS -ra dugni ideális megoldás lehet. Nálam például Synology NAS -ra dugtam egy hasonló 2.5 Gbps -es adaptert - a gigabit -es mellett jól jön ...

  • dkess

    őstag

    válasz mlinus #34 üzenetére

    Ami érdekes még, hogy a hírhedt körzeteket is kezdik befoltozni azért elég szépen. Az is tény ugyanakkor, hogy vannak még "bántó lyukak" a térképen - itt a fórumtársak fel is soroltak néhányat.

    A másik kicsit érdekes dolog, hogy pl. a vezetékes internet terén mondjuk a speedtest.net világ top7-10 helyezéséről már akkor jelentőset tudnánk ugorni, ha a Digi a csak 2.4 GHz -en N -es WiFi -t szóró ONT -járól (Ez ugye 60-80 Mbps - ha közel vannak az ONT -hoz) legalább AC -sre áttérnének. :)

    Nagyon nagy arányban használják ezt az emberek csak WiFi -n a gigás internetük mellé. Én is rengeteg ilyen embert ismerek - családban maradva pl. húgomék (Nekik azért vettem egy AX -es routert tavaly). Aztán persze tavaly második félévben sok panelban cserélték a 100 Mbps -es illetve 500 Mbps -es interneteket gigás FTTH -ra. Kíváncsi leszek majd idén hova érkezünk meg e tekintetben ...

    Múltkor néztem YT -n egy tech videós rövidfilmjét Mesh rendszer teszteléséről UK -ből. Emeleten mért kb. 38,6 Mbps -t előtte. Ugye ez volt a "borzalmas". Na, nagy kábelezés, meg AX -es Mesh rendszer, készen lett - aztán mért egy 41,2 Mbps -t (vagy valami hasonlót) aztán ott ugrált örömében az emeleten, hogy mekkora királyság lett és hogy mennyire megérte. Én először nem értettem ... :) Aztán amire elkezdtem kapizsgálni addigra ki is mondta, hogy 40 Mbps -es internet. Egy nem is annyira kicsi városban egy tech videósnál ...

    [ Szerkesztve ]

  • dkess

    őstag

    válasz sb #40 üzenetére

    Az előző (#39) hozzászólásoddal kapcsolatban - igen, értjük a példákat. Ugyanakkor Te is érzed, hogy valami azért nincsen ezekkel rendben - a három példa:

    1. Lassú a net, de a szembe házban ott a gigabit,
    2-3. mi volt 6 illetve 15 évvel ezelőtt.

    Igen, volt róla szó korábban, hogy vannak bántó egyedi esetek meg fehér foltok itt-ott a térképen. Ugyanakkor ezekből egy fokkal óvatosabban lenne szükséges extrapolálni a végtelenbe ...

    A NAS meg az "elég a gigabit mindenre is" témakörhöz. Azt ilyenkor érdemes hozzátenni, hogy Neked nincs szükséged gigabit -nél többre. Lehet másnak meg van ...

    Itt alapvetően nem is az a probléma, hogy kinek mire van szüksége vagy akár, hogy általánosságban mire van szükség ... Ugyanis pont az a gond, hogy a kedves gyártók tojnak bele, hogy a felhasználónak mire van szüksége. Egy alaplapon vagy NAS -on (stb.) egy gigabit és egy 2.5 Gbps port közötti árkülönbözet: 1 USD. Simán rakhatnák az árra - akár a többszörösét is. Vinnék mint a cukrot.

    Ugyanakkor mit látunk? Még a mostani elszállt árak mellett is az "n+157" -ik bőrt húzzák a gigabit -ről - csakhogy a 2.5 Gbps -t, mint hatalmas extrát el tudják adni. Nem 1 USD árkülönbözettel persze. Mindezt úgy, hogy pár éve még lehetett alaplapokat kapni akár 10 Gbps -el is. Manapság már félmilla alatt nem nagyon kapsz ilyet ...

    Úgyhogy, igen - vannak akiknek nem tetszik a tendencia ... Aztán persze, ha nem akar "megőszülni" (ahogy írtad) az egyszeri ember másolás közben állandóan, akkor meg "fizethet, mint a katonatiszt" ...

  • dkess

    őstag

    válasz Pingüino #43 üzenetére

    A 2.5 Gbps nem megy SFP -n - a 10 Gbps pedig csak SFP+ -on megy. Egyébként nagyon sok SFP+ pl. alapból nem megy SFP -kkel (pl. gigabit -es sebességgel). Ahol meg hivatalosan megy is (sőt még a modul is támogatott) ott is lehetnek autonegotiation problémák. Nem egyszerű ez ...

    Én úgy gondolom, hogy ez az egy meg kétszer egy gigabit -es portokkal is inkább csak "termékszegmentálnak". Azaz hiába kerül mindössze 1 USD -al többe a 2.5 Gbps -es port, de ezek a "kellemetlen" kérdések felmerülnét nem tudják elkerülni:

    - no de akkor mit rakunk a 500K HUF -nál drágább alaplapokra?
    - a jövőre (avagy 2-3 év múlva) kijövő alaplapokra mit rakjunk majd?

    Úgyhogy "kénytelenek" ezen a gigabit -es csonton rágódni egy kicsit. Ez nekik így pont megfelel. A felhasználókra (meg az Ő igényeikre) pedig továbbra is tesznek magasról ...

  • dkess

    őstag

    válasz Pingüino #46 üzenetére

    Rátapintottál a lényegre - ugye az Asus (jelen cikkünk gyártója) gyárt alaplapot is meg 2.5 Gbps -es adaptert, hálókártyát is ... :D

    @arty, #47

    Nem érted a lényeget ... Irónia "masterpiece" ... :)

  • dkess

    őstag

    válasz Sanya #50 üzenetére

    Hát, nem semmi egy 5*2.5 Gbps -es nem menedzselhető switch -ért "szuperakcióban" 75K HUF -ot kérni ... :) Mondjuk a linken a leírás ezzel indít: "Ha szenvedélyesen rajongsz a informatikai és elektromostermékekért ..." (namost még csak nem is a helyesírási hibára vagy az elektromos-elektronikus szavak szemantikai feloldására szerettem volna felhívni a figyelmet :) ) ...

    Annál a 75K HUF -os ajánlatnál akkor már sokkal inkább kicsit többért otthonra pl. az alábbi menedzselhető és több (mármint 5 -nél több) portos switch -ek valamelyike:

    Például QSW-M408-2C: [link] . 2 db SFP+ 10 Gbps, 2 db RJ45/SFP+ 2.5/5/10 Gbps combo port és 8 db gigabit.

    Avagy ez a QSW-M408-4C: [link] . 4 db RJ45/SFP+ 2.5/5/10 Gbps combo port és 8 db gigabit.

    Avagy még olyan bruttó 135K HUF környékén szokott lenni - QSW-M2108-2C: [link] . 2 db RJ45/SFP+ 2.5/5/10 Gbps combo port és 8 db 2.5 Gbps .

    Az utolsó kettő is fel szokott tűnni magyar boltokban azért ... Egyébként komolyan mondom ennél még a QNAP QHORA-301W ( [link] ) routert 114K HUF -ért switch -ként használva is jobban járnánk. 6 portos - igaz csak kettő az ami RJ45 2.5/5/10 Gbps ... Ugyanakkor van benne "grátisz" dual-band AX -es WiFi meg 9,6 Gbps NAT képesség ... :)

  • dkess

    őstag

    válasz sb #53 üzenetére

    Namost azt lenne fontos megérteni, hogy a "sarkos" kijelentések nem a Digi -s (meg egyéb) gigás netekkel rendelkezők részéről jöttek. Hanem pont a másik oldalról és ráadásul elég "vérverejték szagú" ellenpéldákból (ilyen volt pl. a nálam szar a net, de szembe házban gigabit van, meg bármerre nézek ott is, meg hogy mi volt a helyzet 5-10 éve egy eldugott párszáz fős Vas megyei falu legszélén ...) extrapolálva a végtelenbe.

    Aztán, ha valahogy körülnézünk az országban széltétől-hosszáig, akkor azért láthatjuk, hogy ezek a nagyon szélsőséges a "sarkos" kijelentések valahogy nem állják meg a helyüket ... Aztán példának okáért volt emlegetve, hogy amennyiben abban a Vas megyei faluból átnéznek a határ túloldalára, akkor még ez sincs - ráadásul nem ennyiért ...

    A másik félreértés. A gigabit és 2.5 gigabit közötti árkülönbség: "1USD-be kerülne". Ez nem kerülne, hanem kerül. Ennyi az ára. A másik kérdés nem ez, hanem az, hogy a kedves gyártók nem adják. Mivel egyfelől magasról tojnak a vevői igényekre (ezt azokra a véleményekre, hogy nem kellene senkinek) - másfelől így termékszegmentálnak és ezáltal próbálnak profitmaximalizálni. Azaz nem az 1 USD -kat akarják megspórolni - hanem, ha kellene gigabit -nél több, akkor fizess meg egy rahedli dolgot amire nincs is szükséged (a félmillás alaplap példája). Amennyiben meg nem tetszik a banán, akkor szintén vehetsz tőlünk (Asus -ra különösen áll a példa) méregdrágán hálókártyát - vagy éppen USB -s adaptert. Asus -ék gyártanak pl. alaplapot meg hálókártyát és USB -s adaptert is ...

    Egyébként még ezen drága árakon is - nekem a 2.5 Gbps projekt 14K HUF -ba került és ebben már a szállítási költség is benne volt. Igen, nem vagyok boldog, hogy a NAS gyártó nem tette bele eleve, de még így is bőven megérte nekem.

Új hozzászólás Aktív témák