Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • MaUser

    addikt

    Beléptem a klubba én is két hónapja. :( Akkor még teljesen érthetetlen volt, hogy mitől fájdult meg a derekam egy egyszerű emeléstől. (Mindezt úgy, hogy maratonra készültem és 115kg-ot nyomok fekve.) Jobb híján izomhúzódásra gyanakodtam, egy hétig kezelgettem és közben jártam dolgozni (ülőmunka...) a fájdalom szépen enyhült, majd beütött a krach és haza kellett jönnöm melóból, mert már nem bírtam sem ülni, sem állni.

    Irány a háziorvos -> biztos csak húzódás, egy nap pihi otthon, érzésre minden ok -> másnap melóból újra haza kellett jönni, majd azóta itthon. Háziorvostól kaptam röntgenre és neurológushoz beutalót. Két hét után bejutottam neurológushoz, aki semmi értelmeset nem tudott mondani, de azért elküldött MRI-re. (Már csak másfél hónapot kell addig várnom...) Reumatológushoz nem is küldött át, mert két hónapig nincs időpont!

    Neurológus látogatása után két nappal olyan fájdalmaim lettek, hogy alig bírtam felkelni az ágyból, de csak a derekamban és a farizmomban (mindezt Fortedol és Sirdalud szedése mellett, valamint Flector aktív használatával). Elegem lett, hogy a zsákszámra befizetett eü járulékaimért csak várólistát kaptam -> irány egy reumatológiai magánrendelés. Itt végre alapos kivizsgálás után megtudtam, hogy minden jel szerint gerincsérvem van, ráadásul a röntgenfelvételeket is hiába készítették a gerincemről, mert a lényeges részt sikerült lehagyni, így még támpontnak sem jó. (MRI ad majd érdemi választ csak, de a csigolyák közti rések szűkülése azért néha látszik a röntgenen.) Kaptam két injekciót, erősebb gyógyszereket és reményt, hogy szerencsés estben két-négy hét alatt helyre jöhetek. Ezután jött a szokásos: masszázs, fizikoterápia és hagyományos gyógytorna. Egy hónap kezelés után javult valamit az állapotom (gyógyszert abba tudtam hagyni, mert annyira már mérséklődött a fájdalom), munkahelyre visszamenésre azonban gondolni sem tudtam. (Ülés, állás 20 percig maximum.)

    Ezután újabb keresgélés eredménye: magán MRI sajnos elérhetetlen (kiülhetetlen) távolságra van az csak az otthonomtól. Aztán a nagy keresgélésben rátaláltam a McKenzie tornára, de sajnos sem a magánrendelésen, sem a tb rendelésen nem tudtak olyan gyógytornászt ajánlani, aki ismeri a módszert és elérhető max. 30 perc autózással. A hagyományos gyógytornát persze csináltam szorgalmasan, de a javulás olyan lassú volt, hogy két hónapra saccoltam, hogy elkezdhessek egyáltalán gondolni a munkahelyre.

    Aztán McKenzie könyvét letöltöttem és megtörtént a csoda:mindössze két nap(!) után a fájdalom centralizálódott, bár még picit fáj, de újra teljes élet tudok élni/ülni/állni. (Ok, a maraton teljesítéséről le kell mondanom egy életre sajnos, de ez legyen a legkevesebb.) MRI-t kivárom, aztán a biztonság kedvéért elmegyek egy, a módszert ismerő gyógytornászhoz. Jövő héten pedig remélhetőleg már a munkahelyemen fogok unatkozni dolgozni, helyesen homorított derékkal a felfújható ék alakú párnán ülve. :) (Ez utóbbit is csak ajánlani tudom, sokat segít, hogy helyesen üljön az ember.)

    Eddig tehát happy end-nek néz ki kicsiny történetem (maradjon is így), de azért néhány dolog nem hagy nyugodni:

    - Olvasva a különböző publikációkat, szinte minden nyugati civilizációban élő ember (90%) érintett porckorongsérvben olyan szinten, hogy legalább egy napot otthon kell maradnia, de a műtétek száma is exponenciálisan nő. Miért nincs erről részletesebb tájékoztatás? Az egy dolog, hogy a médiában nem hívják fel erre a figyelmet, de hogy a háziorvosok sem törődnek ezzel, miközben a korai felismeréssel jelentősen rövidíthető lenne a gyógyulási idő.

    - Miért nem kap normális eü szolgáltatást az ember a befizetett pénzéért? Egy ilyen problémának, aminek helytelen kezelés gerincműtétbe torkollhat, még magánrendelésben is csak 100eFt körül lenne MRI-vel együtt is a teljes kezelése (MRI, 4 konzultáció, 15 fiziko, gyógytorna konzultációk, injekciók, stb.), ehelyett addig váratják az embert még tényleg annyira súlyos lesz a probléma, hogy hónapokra kiesik a munkából, ezzel pedig jóval nagyobb bevételkiesést okoz az államnak, mint ez a 100eFt.

    - Ha tényleg ilyen jó a McKenzie módszer (saját példából kiindulva és más gerincproblémás blogját olvasva nagyon is az) miért csak ilyen kevés orvos/gyógytornász ismeri itthon? Persze én sem szeretek belegondolni, hogy mit csinálok én ott a porckorongommal homorítás közben, de ha egyszer működik. :U

    - Munkavédelmi oktatáson és ellenőrzéseknél folyamatosan néznek/mérnek olyan dolgokat, amik sokszor teljesen irrelevánsak, de sehol nem szólnak, hogy álljon már fel az ember óránként és nyújtózzon egyet, mert gerincsérve lesz a sok ülés miatt.

    ''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

  • MaUser

    addikt

    válasz biker #585 üzenetére

    Privi ment. :)

    szlibud: Köszöntem. McKenzie intézetet nem próbáltad? Én oda tervezem majd eljutni január közepe felé.

    ''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

  • MaUser

    addikt

    válasz Eastman #588 üzenetére

    Hello!

    Sajnos én sem szeretek belegondolni, hogy mit csinál a a gerincemmel a hátrahajlás, de nálam gyakorlatilag ez első torna után nagyban csökkent a fájdalom, azóta pedig egyre jobb (pl. hasi kisugárzás teljesen eltűnt két nap alatt és már tényleg csak a farokcsontomnál érzem, hogy nyomásra ott még érzékenyek a szövetek). Hagynám is abba rögtön, ha éreznék bármi gondot.

    A könyvben egyébként le van írva mikor nem szabad csinálni. Gyakorlatilag ha idegi érintkezésnek bármi jele van (alsó végtag zsibbad, stb.) vagy ha bármi komolyabb problémára utaló jel van nem szabad elkezdeni sem, csak akkor ajánlja a könyv a módszer elsajátítását, ha enyhébb a probléma: derékfájás, nehéz ülés, stb, de vannak fájdalommentes időszakok is. Ezért mertem én is elkezdeni, mert bár gyógyulgattam, de nagyon lassan. (Nem is értem hogyan kezelhetnek valakit ezzel, hogy ha neki közben ordítani kell a fájdalomtól. Azért a szervezetünk elég jól össze van rakva, általában ha nem fáj, akkor jó neki...)

    Nem szeretném beállítani csoda módszerként, de ha valami gond lenne vele, biztosan jelezne a testem (legalább is nagyon remélem). Ezért szeretnék elmenni tényleg szakemberhez, de csak ha meg lesz az MR, mert nélküle tényleg sötétben tapogatódzik az ember. Ész érvként egyébként annyit tudok elképzelni, hogy a folyamatos hátrahajlongással az enyhébb esetben csak kitüremkedő porckorongot dolgozza vissza valamennyire az ember.

    Egyébként ti hol vagytok megtalálhatóak?

    Ide tartozik: nekem pl két tb gyógytornász is mindenféle hagyományos izomerősítést akart tanítani, hiába mondtam nekik, hogy gerincsérvem van, ne hajolgattassanak már előre hátra, mert mindjárt lefordulok az ágyról...

    [ Szerkesztve ]

    ''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

  • MaUser

    addikt

    válasz Eastman #588 üzenetére

    Közben megtaláltalak.:)

    ''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

Új hozzászólás Aktív témák