Új hozzászólás Aktív témák

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Maelephant #557 üzenetére

    Az baj, hogy nekem igazából mindkettő látványos és kívánatos lenne, de egyszerre több okból sem kaphatom meg mindkettőt, főleg nem lemondások nélkül:

    1.) Az ~50" méretről, ~0 feketéről és jó homogenitásról nem mondok le, így minden "gamer" LCD monitor kiesik (nincs ekkora méretben és szutyok mindenféle LCD képminősége PDP és OLED mellett is), marad a jó öreg 1080p60 PDP (de már "viszkettem", hogy ki kéne próbálni mást is), vagy 1080p120 és 2160p60 közt kapcsolgatható OLED (ezen belül elvileg lehetne olyan OLED-em, ami 60Hz bemenethez 60/60 arányban villog feketébe, így a PDP-hez hasonlóan élesebb a mozgókép, de mikor az LG-től vettem a BFI nélküli kivitelt, a BFI-s Panasonic felára még nem csak 20-25% volt, hanem 40-50%, annyit pedig mégsem ért, és várni mindig lehet örökké az áresésre, csak akkor sohasem veszünk semmit, mindig lesz következő, amire várni lehet...).

    2.) A viszonylag modern és látványos játékok alatt (és a beállítások látványos túlbutítása nélkül) úgysem köhögne ki 4k-ba 100+ fps-t a GTX1070 (de még a GTX1080Ti se nagyon hozná a kvázi-stabil 120-at). Az még a következő generációs VGA-knak is túl nagy falat lesz szerintem, azoktól is annyit lehet várni, hogy a 2160p60-at már maradéktalanul ki tudják majd szolgálni (kvázi-stabil 60fps 4k-ban).

    Ugyanakkor már 5+ éve folyton zavart az, hogy abszolút ellehetetlenült az MSAA, és máig nincs helyette semmi épkézláb, viszonylag kompromisszummentes megoldás, pedig eléggé hiányzik a nagy képernyős FullHD-hoz (gyakran látni, sokszor zavaróak a recék). A natív 4k pedig még egy fokkal jobb, mint a 4x SSAA (mikor 4k-ban renderel a játék, de 2k kijelzőn nézed, más neveken SuperResolution, stb). Sőt, pár játéknál azt vélem látni, hogy a háttérben állítgat még pár minőségparamétert a felbontás függvényében, amit nem lehet külön kézileg piszkálni, tehát szimplán csak átváltani 2k-ból 4k-ba egyben olyan is, mint mondjuk felváltani Medium-ról High-ra valami beállítást (csak ez nincs így kint a menüben), gondolom az alapján, hogy a fejlesztők mit véltek ideálisnak (pl. úgy ítélték meg, hogy felesleges X felbontásútól nagyobb textúra vagy Y-tól több poligon a képere aa kisebb felbontáshoz). Ez látszik akkor is, ha 2k kijelzővel tolod fel 4k-ra a render felbontást: nem csak az aliasing szűnik meg elég hatékonyan, más értelemben is kicsit részletesebb lesz a kép (legalább is pár játékban, én a Frostbite-osokban figyeltem meg).

    (A legtöbb post-porocess AA egyszerűen csak kamu képminőség rombolás, elmaszatolja az egész képet, de még az okosabb/jobb verziók is olyan 50/50 eséllyel vagy "sikeresek", vagy összezörrennek valami komplexebb látványelemmel, pl. lekövetik a szolíd teestek körvonalát, de a komplexebb geometriájú, főleg áttetsző és/vagy dinamikus effekteket azok is sokszor elkenik egy fura masszává [pl. sok kis táncoló fényes pontból egy zselé szerű akármi lesz, vagy folyton eltűnik és újra felbukkan a pontok egy része, így hiányos a kompozíció, pl. olyan, mint ha a csillagok fele hiányzik az égről...]).

    Ezek miatt viszonylag hamar "4k függő" lettem. Az olyasmiket, mint a The Witcher 3 inkább játszom 2160p60-ban 40-70 közt mászkáló, 50 köré tartó fps-el és FastSync-el, mintsem 1080p120-ban. Viszont az tény, hogy ha hetente egyszer kedvem van lövöldözni egy fél órát, akkor a CS:GO-t nyilván "kötelezően" 1080p120-ban indítom (szintén FastSync) és tudom, hogy oda még a ~21ms lag is sok, és a 120Hz-tól is elférne még több, eredendő hátrányban vagyok a >=144 Gsync monitorral szaladgáló gyerekkel szemben.

    Mindezt úgy, hogy mikor 1080p60-ban játszottam, sohasem mondtam le a stabil 60 fps-ről. De a hatékony aliasing-mentesítés mégis csak nyomós érv a natív 4k mellett.

    Az 1440p60 is opció, de az mindig kicsit homályosabb/életlenebb hatású a 4k kijelzőn és abban a felbontásban sem tudok sajnos 60Hz fölé menni, pedig pl. egy 1440p100 is érdekes kompromisszum lehetne (de azt hiszem 120Hz-el is beférne a HDMI-be, legalább is 8 bittel, azaz HDR nélkül, ami úgyis ritka még).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

Új hozzászólás Aktív témák