Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dany007

    veterán

    Nem értem mért nem toltak rajta egy kis Crysis 3-at 8K-ban 120hz-en. Aztán mindjárt nem csak képeket kell tologatni ide-oda...

    Azt vajon tudja valaki, hogy egy 8K-s 55 colos tévét mekkora távolságból kell nézni, hogy maximálisan kihasználjuk a 8K adta lehetőségeket? Mert 1080p esetében az olyan 200cm (THX ajánlás szerint) ebben a méretben.

    @Reggie0:

    Ja, technológiai előny, ami majd csak talán a 2030-as évek környékén lesz releváns. De lehet később.

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz ROBOTER #12 üzenetére

    A távolságnak, amennyiben nem tesztről hanem valós felhasználásról van szó, a kép méretéhez van köze, nem a felbontáshoz.

    Hehe, nézz meg egy 720p-s 100cm-es tévét 1 méterről meg 4 méterről.
    A különbség, hogy 1 méterről pixelesnek látod majd képet, elmosottnak vagy hasonlónak. 4 méterről viszont már nem. Na most nézz meg egy 4K-s 100cm-es tévét 1 méterről? Továbbra is tűéles lesz a kép.

    De meg is fordíthatom. Nézz meg egy 1080p-s videót egy 250-es tévén 2 méterre ülve. Ugyanaz a vége. Pixeles lesz.

    A lényeg, és szerintem mindketten ugyanazt mondjuk, hogy a képméret és nézőtávolság ugye összefügg az általad is leírt ideális látószög, látótérkitöltés szempontjából. De ha nincs meg a felbontás, akkor az ehhez szükséges képméretet adott távolságból pixelesnek fogod látni.

    Saját példa. Az én 110cm-es 1080p-s tévémen 1,2m-ről már látom a pixeleket és videó esetében is zavaróan látszik, elveszti az élességét a kép. Ha hátrébb megyek mondjuk 2 méterre akkor már nem látom a képpontokat és az összhatás is jó lesz.
    A gond az, hogy 2-2,2 méterre a faltól ülve kb 2,5m széles sávot látok be. Tehát ha kiakarnám tölteni a látóteremet ilyen távolságból akkor 2,5m széles(!) tévé / vászon kellene. Na de ekkora méretben a 1080p-s felbontás már harmat kevés. kb 4x akkora lenne minden pixel és egyből kiszúrnám és csúnya lenne ilyen távolságból nézve. Ezért kéne ilyen esetben a 4K vagy 8K.

  • Dany007

    veterán

    válasz ROBOTER #15 üzenetére

    Hát pedig de. :D
    Ha tehetném 1m-re ülnék a 110-es tévétől, mert úgy tölti ki a periférikus látásomat a kép.
    Távolabbról már látom oldal a szekrény többi részét meg az ajtót meg mindent...
    De nem tudok 1m-re ülni tőle, mert kib...ottul csúnya és kb megtudnám számolni a képkockákat a tévén.

    " És most 8K-ról beszélünk."

    Épp ezt mondtam az első hsz-emben. Hogy 8k esetén nem tudsz olyan közel ülni egy TV-hez, hogy pixeles képet lássál. Vagy hogy megtudd különböztetni a 4K-tól...

    De ettől még a távolságnak van szerepe. Ha mondjuk nem egy 100cm-es tévét akarsz nézni, hanem mondjuk egy 3-4 méteres vásznat. Vagy 2-3 méteres tévét.

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz ROBOTER #17 üzenetére

    "De én a felbontást mozgóképnél (ebben a nagyságrendben) nem kapcsolnám össze a távolsággal."

    Attól függ megint milyen felbontásról beszélünk. Ebben a nagyságrendben (tehát otthoni szituáció, otthoni méretű tévé) tényleg mindegy a 4K vagy 8K. Ezért is mondtam a hsz-ben hogy ehhez vajon milyen közel kéne ülni. :) Mert kb 50centiről se látnál pixeleket.

    És igen az én tévém is csak az első 1 hétben volt nagy. :D De nagyobbra nem volt pénz és nem is lesz....
    Ettől függetlenül a maximális méret - aminek még értelme van - az az adott nézőtávolságból mért teljes periférikus látást kitöltő képméret.
    Ez meg nálam 2,2m-ről tévézve olyan 220-250cm-es szélességet jelent. Ekkora szélességet látok be 2,2 méterről középre fókuszálva, anélkül hogy a fejemet vagy a szememet mozdítani kelljen.
    Aki meg ezt akarja elérni és van is rá pénze, oda bizony már rohadt kevés lesz a 1080p. Oda már kell a 4K. Nem mondom, lehet a 8K oda is túlzás.

  • Dany007

    veterán

    válasz Reggie0 #22 üzenetére

    "Mivel elszurtak az idot es az oled-el hatranyban vannak, igy logikus dontes, hogy ugranak egyet es a kovetkezo szintre hajtanak. "

    Ilyen helyzetben szvsz a logikus döntés az lenne / lett volna, hogy nem egy olyan technológia felé ugranak egyet, ami majd 15-20 év múlva fog kiteljesedni, hanem megpróbálják a várható következő nagy dobásban, az OLED-ben ledolgozni a hátrányukat.
    Egyébként az OLED még egyáltalán nincs kiaknázva. Ezért se értem mért gondolod a 8K-t a következő szintnek.

  • Dany007

    veterán

    válasz Reggie0 #27 üzenetére

    "A 8K meg attol, hogy nem lesz az elkovetkezendo 5 evben tomegtermek, nem azt jelenti, hogy nem lehet belole megelni. "

    Az a pici bökkenő az egészben, hogy a gyártók örülhetnek ha a 4K "tömegtermék" lesz a következő 5 évben, nemhogy a 8K! A 8K talán, hangsúlyozom talán(!) 15-20 év múlva lesz azon a szinten, ahol most a 1080p.
    Így a 8K fejlesztés minden cég részéről nem más, mint parasztvakítás, erődemonstrálás. Semmi több.

    Csakhogy ha a Pana ennyire le van maradva, akkor tényleg a lemaradás behozásával kéne foglalkozni, és igen a közeljövőben kellene kiutat találni, nem a távoli dolgokra fejleszteni.
    De lényegében tökmindegy...

    Egyébként 8K-ban nincs mire rárepülni az a helyzet. Mindegyik nagyobb cég kihozott 1-1 8K-s modellt presztízsből. És ennyi. Egyik se akar rárepülni mert tudják nagyon jól, hogy még évtizedekre van, mire abból pénze lesz. Ha viszont valaki már ma is "szarul áll", mint a Pana, akkor annak nem a távoli jövőbe kéne fektetni, hanem a jelenleg is életképes területeket felzárkóztatni.

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz Reggie0 #34 üzenetére

    Ezt hívnák előre menekülésnek ha nem 15-20 év távlatáról beszélnénk.
    Ráadásul a 8K már tényleg csak rétegigény lesz valószínűleg. A 4K-t még csak-csak el lehet adni. Illetve majd, sok sok év múlva ha lesz rá tartalom meg rendszeres tv adás meg megfelelő, olcsó(!) adathordozó...
    Na de ezek után lenyomni a világ torkánt mégegy duplázást? Áh...
    Ez még akkora távolság - időben -, hogy nagy esély van arra is, hogy addig kitalálnak valami tök más dolgot, amiért majd mindenki szarik bele a 8K-ba. Ki tudja...

  • Dany007

    veterán

    válasz Partz #38 üzenetére

    Szerintem meg pont az a naivitás amiről te beszélsz.
    Gondolj csak bele hány éve jöttek ki az első HD / Full HD tévék!? Hány év is telt el azóta?
    És még most sincs mindenkinek 1080p-s tévéje
    és még most sincs minden tévéadás 1080p-ben
    és még mindig adnak ki sima DvD-ken filmeket, műsorokat. És nem csak itthon, nyugaton is ez a helyzet (persze itthon jóval rosszabb).
    "In the United States, 1080p over-the-air broadcasts still do not exist as of January 2015; all major networks use either 720p60 or 1080i60 encoded with MPEG-2." f

    Úgyhogy 2 éven belül 4K lesz az általános? Nevetséges. :) Nem tudnak annyi tartalmat gyártani hozzá, hogy megérje. Nincs kb egy darab tévé csatorna se, két kezemen megtudnám számolni hány valós 4K film készült eddig. Nincs meg a végleges adathordozó. 4K játék csak extrém csúcs PC-ken lehetséges még, de ott is kompromisszumokkal. És az "olcsóbb" 4K-s tévék még mindig csupán 30hz-es képfrissítéssel tudják csak a 4K

    Tehát gyakorlatilag az egyetlen olyan terület, ahol van értelme 4K-s kijelzőt használni az a grafikai / egyéb tervezői tevékenység, tehát kizárólag munka.

    Egyébként csak tájékoztatásul az első HDTV adást (Európában) 1990-ben sugározták a Fifa világbajnokságról. Az első hagyományos értelemben vett HD tévéadást (szintén Európában) 2004-ben. f

    Na azt akkor ebből lehet következtetni hány éve kell még mire elterjed / általános lesz a 4K (mert a 1080p még ma se az! Nem az i a p) és majd ezek után mikor a 8K... :U

    szerk.:

    Egyébként 15-20 évet mondtam a 8K térnyerésére. Ami alatt azt értem, hogy akkoriban már a legtöbb TV adás 8K-ban fog sugározni, kb csak 8K-s tévét lehet majd kapni a boltokban. Minden film és egyéb anyag kiadása alapértelmezetten 8K lesz, elvétve még lesznek 4K-s kiadások is. -> na ennek a megvalósulására mondtam én 15-20 évet.

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz Partz #43 üzenetére

    Elterjedesrol beszeltunk, aminek meg elengedhetetlen resze a tartalom. Mert jelenleg kb nulla tartalom van ra kereskedelmi forgalomban. De menj fel az ncorera es nezd meg hany film erheto el 4k-ban...
    A full hd tv-k eladasa is akkor lendult fel igazan, amikor altalanossa valt hogy minden filmet egybol kiadnak BD lemezen is.
    Es minket akarmennyire se erdekel a tv musorszoras a maradek 80%-ot viszont erdekli...

    "de hogy más milyen tv-t nem fogsz kapni az szinte garantált."

    Ebben akar fogadhatnank is, akkora blodseg... Meg ma is lehet 720p-s tv-t kapni, pedig mar itthon is rogyasig vagyunk 1080p musorszorassal.. Megis gyartanak 720p teveket.
    De remeljuk itt leszunk 2017 jan-ban is es megnezhetjuk majd vajon lehet-e meg 1080p-s tevet kapni...

    Btw en meg mindig a 8k elterjedeserol / altalanossa valasarol beszeltem, te keverted bele a 4k-t...

Új hozzászólás Aktív témák