Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Yutani #1 üzenetére

    Mi a tápegység pontos típusa? (Legközelebb ne felejtsétek ki a tesztkörnyezet felsorolásából.)
    A sokszor látott voltcraftos 1% pontosságú konnektoros fogyasztásmérőt használtatok?

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Cifu #10 üzenetére

    ECO módos munkafolyamatban azért nagyon jó. Viszont!
    Az ECO mód gyári tuning és ha már tuning, az lett volna stílszerű, hogy undervolt/underclock lenne Intel oldalon is.
    Ott sem bonyolult. BIOS-ban kell definiálni PL1, PL2 teljesítmény limitet és kész. Ráadásul ezeket meg lehet tenni szoftverből is Z lapokban, ha jól emlékszem. Most már az intel is elkezdett hangsúlyt fektetni a slide-okban a "lefojtott" hatékonyságra.

    Remélem lesz oldal, ahol le fogják tesztelni fej-fej mellett a két platformot 65W, 95W-on is. Vagy akár 35W-on is. :DDD
    10400-em 35W-on full passzívan képes lenne üzemelni, de azért pörgetem kicsit a ventit, meg ne fulladjon. :))

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Cifu #18 üzenetére

    Igen, játékok alatt tényleg. Bár aki játék alapján vesz, az jó eséllyel leszarja. Főleg, mert játékok alatti fogyasztás messze elmarad a max.-tól, úgyhogy 11%-os különbségnél kb. 4 - 8 wattról beszélünk körülbelül.
    Aki munkához keres megoldást, azokat biztos jobban érdekli. Ha nem 20%-os időmegtakarításon múlik a munka leadása, akkor inkább fogyasszon neki jóval kevesebbet. ... és legyen tiszta a lelkiismerete, hogy megmentette az univerzumot a pusztulástól. :B

    Azért van értelme kisebb TDP-n mérni őket szerintem, mert az alacsonyabb TDP-s procik (Intel T vagy AMD E) sokszor drágábbak a boltokban, mint a simák.
    A mini és kis fogyasztású gaming és munkagépek egyre népszerűbbek. Ennek ellenére olcsóbb építeni kicsivel nagyobb méretűt ITX és mATX alapon apró házba, mint venni készen. Az értékállóságról nem is beszélve. Úgyhogy szerintem van.
    Lehet most még nagyon szűk a réteg, de előremutató lenne bevenni a tesztbe. A hatékonyság mérést is egyre többen alkalmazzák, nem véletlenül.
    Én még alkalmazásonként is mérném a hatékonyságot. (De nem úgy mint a ComputerBase, AIDA-val... az komolytalan.)

    Ha AMD bevezette az "1 kattintásos" ECO módot, akkor ezt az Intel sem nézheti ölbe tett kézzel. Nem véletlen csinálhattak egy külön diát a témában. Biztos tudták, hogy mire készül AMD. 115 watton plusz 21%. Igaz 65W-on lófing. :DD Már csak a TDP 95 wattos hatékonyság a kérdéses.

    Nagyon jól látszik, hogy nincs értelme csúcsra járatni ezeket a procikat. +20 számítási teljesítményért cserébe +100% fogyasztás. Nem véletlen vezette be az AMD az ECO módot.

    Viszont amit már korábban a ryzen 7000 topikban írtam. Én az AMD helyében egy közepes értékre állítottam volna be a prockót gyárilag. És ehhez mérten állítottam volna egy TDP down (ECO) és TDP UP (OC) módot. Ehelyett most a gyári default az OC , miközben szanaszét zabálja magát. És esélyes, hogy sokan defaulton fogják futtatni, teszik rá a szürreálisan hatalmas kompakt vizet...
    Mintha a 60-as évekbeli amerikában élnék és mindenki benzin temetővel járna, csak most épp ez a korszak a CPU/GPU fronton jelentkezik...

    #19 antikomcsi: "szerk.: Ja, elnézést, közben találtam 336.000.- Forintért. Ennyiért már tényleg ajánlott."
    Reméljük jól megfizetik a pixel művész munkáját és akkor "megéri". :K

    #17 Geri Bátyó: Úgy érzem rátapintottál a lényegre. Az ajánlott "kis túlzással" erős.

    [ Szerkesztve ]

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Aprósólyom #20 üzenetére

    Most nézem a Cinebench pontokat, fogyasztást és a diát: Ha Raptor Lake 65W-on tudni fogja tényleg a 12900K 241W értékét, akkor lehet lesz "sírás" AMD-nél.
    Aki munkára keres új gépet mostanság, tuti megvárnám az október 20-at, hogy össze tudja vetni melyik a jobb vétel.

    [ Szerkesztve ]

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Cifu #23 üzenetére

    1. Egyértelmű, de csak részben, mert a hűtés és hőmérséklet szempont mellé venném az életszemléletet: Ugyanazon termelékenység mellett válaszd a jobb hatékonyságot. Többek között ezért tolják az ESG felügyeletet. Meg azért is, hogy majd a férfi járhasson tangás szoknyában a munkahelyen, hogy ne érezze magát elnyomva... :DDD
    Ha már régi sff brand gép szóba került: Nem véletlen, hogy nagyon sokszor találni bennük 90+, Gold, Platinum tápegységeket.

    2. 7900X cikk alatt én csak olyan felhasználókra asszociáltam, akik kihasználják a nagy teljesítményt. PL. aki upgrade után 1/2 - 1/4 idő alatt tudja majd lerenderelni a napi munkáját a korábbi gépéhez képest. Szóval nem azokra gondoltam, akik elvannak a munkájukhoz a sub 100k-150k használt kategóriával is. (Pl. vágók profitálhatnak belőle. A profik tuti, hogy nem nvenc-ben renderelnek, hanem CPU-ból, mert a lassúság ellenére jobb lesz a minőség. De majd megkérdezem... GTX 10 sorozatig biztos, hogy ló*zart nem lehet paraméterezni a nvenc-en.)

    3. Eddig nem figyeltem fel rá, lévén, nekem csak hobbi. Ez van. :B Minden esetre, a piaci igény értelmezését árnyalnám: A piaci igény valójában verseny a versenytársak között, nem pedig a fogyasztó a vállalattal szemben támasztott igénye és ez nagy különbség. Ha mindkét cég 10-20% alacsonyabb feszültségekre lőné be a CPU/GPU termékeit, a félvezetők optimálisabb szintjére, akkor a fogyasztó szimplán ezekből választana. Ezt a fajta eszetlen versenyt nem keresleti oldal diktálja, hanem a kínálati. Szóval a keresleti oldal kb. nem tud mit csinálni, ő így is úgy is a kínálatból próbálja kiválasztani a számára megfelelőbbet.

    4. Ésszerű fogyasztási keret? De azt tudjuk, hogy ez erősen relatív fogalom. Amit eggyel fentebb ecseteltem az igaz a belépő CPU/GPU termékektől a flag shipig. Kitolják plafonig a félvezető feszültségét és órajelét olyan magasságokba, ahol már jelentősen visszaesik a hatékonyság. RX470, RX480, GTX 1060, GTX 1070 végeztem ilyen irányú méréseket magamnak. Kb. mindegyikről elmondható, hogy kb. fele fogyasztásból 15%-t esik a 3D teljesítmény. Globál szinten / stratégiai szempontok szerint nem mindegy, hogy egy termék, amiből millió számra működik a villamos hálózatokon, az 60-70watt vagy 120W ha a számítási teljesítmény csak 15%-t esik.
    De láttam neten modernebb, RX 6600 eredményeket is, ott is hasonló a helyzet.
    Ha ennek megfelelően paramétereznék gyárilag, akkor vérpisti még mindig húzhatna rajta 10-30% pluszt, ha akar, viszont a többség használná gyári alapon, megelégedéssel.
    (Meglátásom szerint a piac nem képes ilyen irányú önszabályozásra. Szabályoznám a félvezető piacot, mint a huzat, ahogy sok más területen ezt megteszik a jogalkotók. De legalább legalább egy minősítési rendszert bevezetnek, amivel felhívják a vásárló figyelmét a hatékonyságra. Megteszik, mert globálisan, stratégiai léptékben jelentősége van és látszik hogy a szabad, szabályozatlan piacon a versenyzők többsége az olcsó és felületes megoldásokat választja.)
    De itt érvényes, amit említettél, hogy már régóta így van. Bizonyára. Én csak azóta figyeltem fel rá, mióta vettem egy fogyasztásmérőt és kíváncsi lettem a technológia 3D teljesítmény/hatékonyság görbéjére. :B

    Persze, a gazdagoknak is kell gyártani. Én se azt mondom, hogy tiltsuk be a Ferrari gyártását. :) Szimplán a fő csapásiránnyal nem értek egyet és ez nem is fog tudni megváltozni, mert részleteiben "kifaragott" folyamatok eredménye, nem pedig valamiféle woke őrület terméke. :B

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz vrob #54 üzenetére

    Azt ne felejtsétek el, hogy gaming alatt messze elmarad a fogyasztás a maximálistól.

    Csúcs VGA (3090Ti) esetén kiengedett framerattel egy csúcs proci 100W körül eszik.
    Tehát ~11% különbség csupán ~10 wattot jelent a legdurvább szenárióban is.
    Én sokat szeretek hadoálni a hatékonyságról, de ekkora különbségre én se húzom a szám, kifejezetten annak fényében, hogy rendszer szinten érdemes nézni a különbséget nem pedig egy részegységre vonatkozóan. (és arról sem érdemes megfeledkezni, ha egy erősebb proci jobban egy csúcs VGA-t, akkor a VGA és a proci is fentebb boostol, tehát romlik a teljesesítmény/fogyasztás mutató.)

    Egyedül annak fényében szégyen, hogy az AMD az állítólag sokkal fejletteb TSMC gyártás ellenére képtelen megverni az Intelet gaming hatékonyságban. Ilyen aspektusból tényleg tré;]

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Cifu #76 üzenetére

    Nem biztos, hogy "ideális" a mérés.

    Nézd meg itt is. Idle állapotban nincs nagyon nagy különbség az újabb Intel és AMD procik között: AMD Ryzen 5 5600X Review - Power Consumption & Efficiency | TechPowerUp
    (A régebbi 8 és 9 genes intelektől tekintsünk el... :B)
    Példának okáért, mérésük szerint 2 wattal eszik többet egy 5600X idle-ben mint egy 10400F.
    De egy 3600 esetében sem sokkal rosszabb a helyzet.

    Azért a 10400F-fel hasonlítom, mert atz tudom mérni konnektoros fogyasztásmérővel:
    idle dekstopon 28-30 watt (GTX 1060) és 37-39W (RX 470) a teljes rendszer.
    (Ugyan a techpowerup nem 48 Wattot mér csak a 10400F procira, így ha csak az 5600X különbségét adom hozzá az én mérésemhez, akkor azt kapom,hogy egy kiegyensúlyozott(abb) rendszerben egy 5600X-nek kb. 30-32 wattot kellene fogyasztania konnektorból idle állapotban.)

    Ebben a tesztben is jól látszik, hogy 13 watt eltérést jelentkezik csak egy másik alaplap miatt.

    #77 Geri Bátyó: Egyetértek. Remélem a vásárlók is elkezdenek gondolkodni ezen. Hasznosabbnak tartanám az Apple-féle hatékonyságnövelésre helyezni a hangsúlyt, a "gyúrunk vazze" életérzés helyett. ;] Remélem az intel alsóbb kategóriában is elkezd majd betenni pár E core magot. Ha egy 13600K-ban lesz 8 e core, talán a 13400-ba is kerül esetleg 4(???). Vagy csak hiú ábránd?

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz komi77 #84 üzenetére

    No offenz, de először azt írtad, hogy nem akarsz az anyagi vonzatával foglalkozni, végül a konklúziód szerves részét képzi. :K De egyébként nincs ebben semmi. Egyszerűen nem lehet elvonatkoztatni egy termék árától. Még az is átgondolja, aki könnyedén megveszi viszont képes józanul gondolkodni, mert nem impulzus vásárló, hogy tenyérbizsergésre, mert belső kényszerből vásárol.
    Ami jelzi a helyzet nehézségét, hogy nem csak nálunk, hanem a nálunknál jóval gazdagabb országokban is foglalkoznak a kérdéskörrel, nem csak a komment szekciókban, hanem maguk a tesztelők is említést tesznek róla. Nem véletlen, az USD mindennel szemben is "bedurrant", de ettől még amerikában is meggondolják mire költenek, hiszen infláció ott is rekord szintű, Máshol pedig még rosszabb a helyzet, hiszen 2 devizát leszámítva, mindennel szemben durván erősödik az USD, az általános infláció mindenhol magas a fogpiszkálótól a házépítésig, úgyhogy mindenki 2-3x meggondolja, hogy mit vásárol.

    Jevons paradox

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz komi77 #88 üzenetére

    Szerintem jogos az elégedetlenség. Nagyon kíváncsi leszek, hogy lesz-e sírás cikk/panaszos pénzügyi jelentés 1-2 negyed év múlva. Mert nagy rá az esély.
    Most a világ minden pontján, meggondolják az emberek, hogy mire költenek.

    Ki gondolta volna... Klaus Schwabnak túl erősre sikeredtek a fogyasztás visszafogására eszközölt lépései. De hát szegénykéim abban a kis "jelentéktelen" önfejlesztői világméretű csoportban nagyon aggódnak a bolygó klimatikus sorsa és az emberiség jövője miatt, úgyhogy radikálisan közbe kellett avatkozniuk, mert hát a green fejlesztések és klímamegállapodások ellenére folyamatosan nőtt a globális energia fogyasztás és GHG kibocsátás.
    Ha nem csinálnak globális krahhot, akkor pár évtized múlva (2-3 generáció, 60-90 év) csak a bolygó peremein és 1-1 különc régióban lenne élhető a klíma. Szerintem ez jobban zavarjon minket, mint hogy a ZEN3 hogy alakul.... ;]

    Jevons paradox

Új hozzászólás Aktív témák