Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ROBOTER

    addikt

    Őrült sok érelme van a 4K felbontásnak egy ekkora szenzoron.
    A laptopok webkamerája a legtöbb esetben mesterségesen megvilágított környezetben működik, és általában közel sem ideális fényviszonyoknál.

    Ez egy 2,7 mm x 1,7 mm-es felületű érzékelő, az FHD is kihívás számára.

  • ROBOTER

    addikt

    válasz fatpingvin #8 üzenetére

    A kép alapján:

    A komplett modul függőleges irányban a gyártó szerint 4 mm. A fotó alapján arányosítással az első lencse átmérője kb. 0,8 mm.

    Vegyünk egy klasszikus nagylátószöget, pl. 35mm-es equivalens gyújtótávolságot, azaz 63 fok átlós képszöget. Ennél a képátló a gyújtótávolság 1,23-szorosa. Igaz, ez 3:2 és nem 16:10, ez pár százalék eltérést okoz.

    Itt a képátló 2,7 mm x 1,7 mm téglalap átlója, azaz 3,2 mm
    3,2 mm / 1,23 = 2,6 mm gyújtótávolságot ad, ekkor lesz 35mm eq. a képszög.

    Tételezzük fel jóindulatúan, hogy a belépőpupilla megfelel az első lencse látható átmérőjének. Megjegyzem, nagylátószögnél ez szinte kizárt, de legyünk jóindulatúak.

    2,6 mm / 0,8 = 3,2 azaz a fényerő 1:3,2

    Ez ezzel a szenzormérettel kombinálva gyilkos. Ez a tipikus fényviszonyok között esélytelen, hogy két szomszédos pixel értelmes, eltérő infót hordozzon. A diffrakció eleve már olyan mértékű, hogy értelmét veszti az egész. És akkor még csak az optika alapelveiről beszéltünk, az objektív tervezett képességei és a gyártási minőség még szóba sem került.

    [ Szerkesztve ]

  • ROBOTER

    addikt

    válasz Alaaf Pi #14 üzenetére

    Egy telefon még a szelfikameránál is 6..6.5 mm vastag és oldalirányban szabadabban mozoghatnak a tervezők, mert a kameralyuk/sziget nem a keretnél van közvetlenül.

    Egy mai notebook monitor része a kijelző felső pereménél 3..4 mm vastag, a keret szélességéből pedig még lejön a burkolat vastagsága és a kijelzőpanel záró éle. A cikkben szereplő 4mm marad kb. a vékony keretes notebookoknál.

    Szóval nem viccből szarok. Azért szarok, mert ezt dobja a fizika.

    Csinálni kellene egy olyat, mint a stylus. Egy lyuk a notebookban, ahonnan ki lehet húzni a kamerát, ami mágnesesen felcsatlakozik a tetejére. Be kellene építeni egy rakás funkciót elvesztés elkerülésére (csipog, visít stb.)

    [ Szerkesztve ]

  • ROBOTER

    addikt

    válasz bteebi #17 üzenetére

    Mert a vastagság még fontosabb. Ha el akarsz érni egy képszöget, és van egy szenzorméreted, az meghatározza a gyújtótávolságot ezzel részben a rendszer optikai hosszát (jelen esetben a modul vastagágát).

    Fresnel lehetne megoldás (ahogy mostanában el is kezdték teleobjektívek méretének csökkentésére használni), de még nem láttam ekkora méretben, az már tényleg nanotechnológia lenne optikai szempontból is.

    A másik megoldás lehetne, hogy ilyen 1mm körüli objektívekből 4db elférne egymás mellett olyan szorosan, hogy a 4 képből össze lehetne komponálni egyetlen jó minőségű képet. Ehhez viszont a fix fókusz nem biztos, hogy jó.

    A pofonegyszerű megoldás: a kereten felül lenne egy előre kiálló kiemelkedés (3D notch, levédetem a kifejezést), a notebook alapburkolatán pedig egy mélyedés, amibe összezáródáskor beleilleszkedne. És persze egy kicsit nagyobb keret felül.

Új hozzászólás Aktív témák