Új hozzászólás Aktív témák

  • bazsade

    tag

    válasz junkpod #175 üzenetére

    sztem ne offoljuk tovább a topicot és örülök, hogy örülsz, de te viszont nem igazán érted amiről beszélsz, főleg, ha azt írod, hogy a MB az CSAK fényképezési effekt. szerencsére a vetítőkön kívül máshoz is van közöm, szóval inkább ne vedd személyesre, mert a te alapjaid felületesek sajnos. tényleg no offense, de egy picit azért tisztába teszem, amikre reagáltál. az a MB, amire te gondoltál az valóban a záridő függvénye és a rögzített (egy adott álló)képen jelentkezik. (viszont ennek semmi köze ahhoz, hogy miért is van szükség a BFI-ra filmvetítőkben, így még érthetetlenebb, hogy miért érezted szükségesnek a hozzászólást)

    amúgy önmagában majdnem jó amit legutoljára írtál, csak értelmezhetetlen, hogy mit jelent a "minden kockát hosszabb zaridovel" kifejezés. mihez képest hosszabb?pl. 25 fps esetén 1/25-höz képest hosszabb? ez fizikailag lehetetlen is lenne, hiszen az expo az adott képkockán itt is a film álló helyzetében kell létrejöjjön, éppen, hogy valamivel rövidebb, azaz jellemzően az 1/48, vagy 1/50s a leggyakoribb. az viszont igaz, hogy ennél azért ritkán szoktak rövidebb záridőt használni, többek között, hogy egy kicsi motion blur elsimítsa a gyors mozgást, illetve ez a mondatod igaz: "Ha rövid zaridovel lőnek a kockákat élesen megfagyott lennének a mozgasfazisok ami ugráló mozgás megjelenést okozna." bár az ugráló helyett a stutter-es, darabos jobb megfogalmazás, de ez már kötekedésnek tűnik és nem az a célom.

    a filmeket pár kivételes esetet leszámítva tehát 180 fokos, (vagy 172.8) szektorral rögzítik (ha érdekel a forgózár: itt amúgy a fura módon a wiki cikke is egész korrekt összefoglaló: https://en.wikipedia.org/wiki/Rotary_disc_shutter, így normál felvételi sebesség mellett 24/25 FPS esetén 1/48s, vagy 1/50s (ez utóbbi érthetően szerencsésebb az 50Hz-es váltóáramot használó országok esetén, pl. a nem folyamatos fényű fényforrások). azonban ez a záridő lehet rövidebb is, kamerától függ, pl. 11.2 fok, ami 1/400s 25fps mellett, rongyosra emlegetett példa a rövid záridőre filmben a Ryan közlegény néhány jelenete, aminek "darabosságát" éppen az 1/50s körüli záridőből adódó finom motion blur hiánya okoz.

    viszont amit írtam és amire te reagáltál az részemről az a szükségszerűség, hogy miért van BFI a filmvetítőkben, mégpedig annak a MB-nek az elkerülésére, amit az okozNA, ha látnád az egyes képkockák közötti függőleges továbbírást. olyan lenne, mintha az otthoni mese diavetítőddel mp-ként 24/25 képet tudnál tekerni kézzel és ezt néznéd. a vetítő tehát szakaszos továbbítással vetít (nem úgy, mint a magnószalag, vagy vinyl lemez esetén, ráadásul megszakításokkal, különben csak függőlegesen futó csíkokat látnál a vásznon. na ezt hívtam én MB-nek és ezt érthetted nagyon félre. na tényleg peace! :)

    elnézést a hosszú offért, ha junkpod igényli, privátban folytatom vele :)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák