Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • zedcon

    tag

    Sziasztok!

    Újonc vagyok 2003 óta, de most a segítségetekre lenne szükségem egy érdekes problematikában.

    Jókat hallottam a Xenon procikról és hosszú idő után én is belevágtam egy Xenon E5450-esbe. Kicsit csalódtam, de nem szeretnék visszatérni a régi-betonstabil Core 2 Duo Celeronomhoz. Most viszont egy minimális tuning is kifogott rajtam a Xenon procival. Mennie kéne némi tuningnak mert elindul 3.9 Ghz-en is a Windows 10 vele, de aztán pár másodperc utána vagy kékhalál vagy reboot. Tehát nem hiszem, hogy antituning proci lenne és az alaplapom eddig hibátlanul működött, a táp pedig csak pár wattnyi pluszterhelést kap amit bírnia kéne.

    A célom nem nagy. Az alap 3Ghz-ről minimum 3,3 Ghz-re stabilan.
    Amikor emelem az FSB-t az alap 333-ról és minden mást Auto-n hagyva még 3,170 Ghz-en sem stabil.
    Érthetetlen, mivel valameddig működik sokkal magasabb órajelen is.

    Releváns technikai részletek és a konkrét beállítások:

    Xeon E5450 SLANQ (C0) processzor
    2301 verziójú 2010-es Xeon mikrokóddal frissített gyári AMI BIOS
    Alaplap: Asus P5Q Deluxe (P45 chipkészlet)
    Memória: 2x2 GB Corsair XMS2 DDR2 800 Mhz
    Táp: FSP 450W
    Vid. Sapphire Radeon 7870 OC.
    Winchesterek: 3 darab + 1 darab 60GB SSD

    Ezt a Core2Duo E7600-as procit használtam közel 7 évig 3,66 Ghz-en és csak az extra 2 mag miatt akartam Xeont. [kép]

    Tehát ebben a konfigba vettem egy Xeon E5450-es processzort a Hardverapróról (forrasztott és ez előző tulaj állítólag 3,3 Ghz-en használta) és beszereztem hozzá a Cosmo Cool LC-CC-95 hűtőt. A hűtő gyári pasztáját használom és a hőmérséklete a BIOS-ban 32-34 fok, terhelve 40-55. Alapjáraton (AUTO beállítások) betonstabil.

    Annyit sikerült a lenti beállításokkal elérnem, hogy 3600 Mhz-en betölt a Windows 10, elindítom a CPU-Z-t, utána a 3DMArk 2011-et és a CPU+GPU (Combined) teszt elindul 2-3 másodpercig majd rebootol a gép.

    Hogyan érhetem el ezzel a procival a stabil 3,3 Ghz-et egy P45-ös alaplapban?

    Köszönöm a javaslatokat vagy guide-ot, linket, hogy mit csináljak másképp.

    :R

    Üdv.
    Zoli

    2

    3

    4

    Teszt elindul 3600-on, majd reboot

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz VinoRosso #4639 üzenetére

    Szia!

    Jónak túnik a sablon, de nálam ezzel be se tölt a Win 10 (kékhalál).

    Ezt a sablon használva annyit változtattam, hogy a Performance Level 11-et nem állitottam be (Auton hagytam) és egy minimálisat változtattam az FSB-n, hogy a Dram 899 Mhz legyen (901 helyett). Ezzel már betölt a Win 10, de pár katingatás után kékhalál vagy restartol a gép. Persze filekezelőt tudok használni, de pl. game esélytelen.

    Ezt követően majdnem mindent Auton hagytam a magas FSBvel és alacsony szorzóval és ekkor valamiért stabilabb lett és merészeltem egy számolásigényes tesztprogramot elinditani. Ime az eredmény, 1,256 a Vcore:

    Ugyanazzal az Auto settingsel a homerseklet

    Teljesen stabil volt, kb 15 percig hagytam. Bezártam, eltelt egy kis idő és kékhalál majd rebootol a gép.

    (Az alap ma már kicsit gyengécske 3 Ghzen teljesen stabil a gép, sokat játszottam a Metal Gear Solid: Phantom Painel és Deus Ex: Mankindal High-Ultra beállitással, nem haltak le, de hogy egy minimális proci tuning se lehetséges az fura.

    Arra gondolok, mivel a TDP-je az E5460-nak már a 120 Watt, igy tuningnál sokkal nagyobb lesz ennek (E5450) TDP80-as procinak a fogyasztása amihez az FSP 450-es tápom már nem elég (pedig lehúztam 2 winyót is, hátha az segit). Nade kis tuningért mekkorát kéne vegyek 500-asnál is nagyobbat? :)

    Muszály megoldást találnom, mert nem akarom visszatenni a 2 magos Celeronomat ezt a Xeont meg kidobni az ablakon. :( Olyan feeling mintha a Windows 10 korlátozna le, hogy picit is húzhassak a procin. Esetleg a Win7 jobban kezelné a tuningot? Továbbra is minumum 3,3 Ghz a célom, de 3184-on se stabil.

    Más ötletem egyenlőre nincs, nektek?
    Esetleg melyik az alkalmas progi amivel ki tudom olvasni a P5Q Deluxe AMI Biosának Auto beállitásait, mert célszerú lenne mindent manuálisan beállitani, ha találnék egy stabil állapotot a 3.0 GHz-en felül.

    Köszönöm a segítséget.

    Üdv.
    Zoli

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz VinoRosso #4899 üzenetére

    Sziasztok!

    korn

    Szerintem is a 450-es tápnak bírnia kéne egy kis tuningot (mert sok évig adta a naftát a E7600 alá), de lehet a custom fesz betesz már neki és csak referencia feszültségekkel tartja stabilan a lapot, nem vagyok annyira profi, hogy tudjam. Régebben csak a RAM-nak adtam 2.1 V-ot mert az van a profiljában 1066-hoz. Más feszt nem kellett állítani, hogy stabilan használjam 3,66-on a procit.

    VinoRosso, Speed(R)

    Mindkettőtőknek igaza van!
    Visszavettem a szorzót 6x-re és 2.40 Ghzen is pontosan úgyanúgy instabil mintha felhúznám 3.6-ra.
    Ami bizonyos, hogy eddig bármit csináltam képtelen voltam az alaplapon hivatalosan támogatott 400-as FSB-n használni a procit a P5Q Deluxe-on. Kizárólag a 333-as referencia FSB-vel megy betonstabilan. A 4 memória modul 800-on és 1066-on is stabil ezen a szörnyű 333-on. Feljebb mintha valami időzítés vagy osztás tenné instabillá a lapot. 448-on és 388-on bár instabilan, de megy a Windows 10.
    400-on viszont el se indul, töltés közben rebootol.

    Az Asus Probe-ot nem tudtam felrakni Win 10-re, így az Aidaval próbálkoztam egész nap, mert arra gondoltam, ha beállítom a 333 FSB-s Auto RAM időzítéseket, akkor kizárható lesz a memória probléma.
    Azt vettem észre más Refresh Periodokat (tRef) oszt ki 800 és 1066 Mhz környékén, lehet a DIMM Clock Fine Delayt kéne beállitanom szinkron szintre ha lehet, de nem találok róla leírást. Tehát azt kell elérnem, hogy a 4 memoria stabilan menjen 333-as FSB felett is és valahogy ki kéne olvasnom az Auto Referencia feszültségeket a stabil 333-as Auto beállításból, hogy fixálhassam vagy emeljem tuningnál

    Tehát 2*2 GB Corsair Xms2 és 2*2Gb Apacher Gold a kiosztás 4 Dimm foglalatban.
    Mindegyik modul megy 2*533 MHz-en, de persze ennél alacsonyabb órajeleken teszteltem.

    A 400-as FSBn egyszerűen be sem tölt a Windows, ha Auto-t settingset, ha manualt használok mindig reboot, vagy kékhalál van.
    Ez a fő gond.

    Kiolvastam Aidaval az Auto beállításokat, majd beállítottam manuálisan a BIOSban:

    Memoria időzitések 1066 Mhz Auto beállitáson kiolvasva, a stabil 333 FSB-el

    Beállitott a memória időzitések a Biosban, közel stabil így

    Ezzel az utóbbi FSB (388Mhz) és BIOSban fixált memória beállitással elindul a Call of Duty, de Disk Error-al kilép amikor betöltődött egy pálya és szaladgáltam benne pár másodpercet (ez South Bridge gondra utalhat, de azt se tudom hol kell annak feszt emelni vagy kell -e), nincs winyó gondom és ez a hiba 333-as FSB-vel sosem jött elő.

    Próbáltam lassítani is a memóriát, hogy 400-as FSB közelében működjön gép, de hiába.

    Memória vissza Autora, csak a fő értékek változtatva

    398-400 FSB-n el sem indul a Win 10.

    Visszavéve az FSB-t 388-ra elindul, de ezen az órajaelen se stabil, pl. Call of Duty el se indul.
    Lassított memória, alacsony CPU órajel

    Ezek a feszültség beállítási lehetőségek a P5Q Deluxe AMI Biosában:

    2 kérdésem lenne, ha nincs jobb ötletetek.

    1. Szerintetek a bekeretezett értékeket érdemes emelni vagy hagyni így, a hamis Disk error kiküszöbölésére? Jó ez így egyáltalán? (A CPU Voltage-et próbáltam 1,3-on is (általában 1,275-re állítom), nem oszt nem szoroz, a Dram voltage-et pedig 2.1-re állítom 1066 Mhz közelében és fixen 1,8-ra 800 Mhz közelében)

    2. Hogyan tudnám stabilra állítani, hogy a 4 DDR2-es RAM együtt dolgozzon 333 feletti FSBn? Esetleg minden időzítésből vegyek vissza egyet? A DRAM Clk Skew on Channel A1-B2 érdemes lenne piszkálni? (Auton vannak)

    Remélem kiderül mi a baja ennek. :(

    Kösz a tippeket!

    Üdv.
    Zoli

    [ Szerkesztve ]

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz VinoRosso #4937 üzenetére

    Speed(R)

    Kösz szépen a tippeket ha kell próbálgatom ezeket a beállításokat. Nehezen hiszem el, hogy ebben a prociban egy minimális tuning sincs, hisz az erőforrásigényes Call of Duty ment egy kicsit és "Disk Error"-al fagyott ki 3,5 Ghz-en. De egyetértek a két különböző memória kit összehangolásával lehet a gond, viszont nem érthető, hogy miért betonstabil akkor a ref. 333-as FSB-n mind 800 mind 1066-os Auto időzítési beállításokkal. De próbálgatni fogom majd először 1 modullal single channelen, hogy biztos legyen.

    VinoRosso

    Az Asus P5Q Deluxe BIOS-om Verziója: 2301 Build Date: 07/10/09
    Nem teljesen ezek vannak a BIOSban amit mutattál, pl a PCE SATA Voltage lehet ebben a BIOSBAN a South Bridge 1.5 V. Ezért mutatom, hogy ezekkel a beállításokkal tudok és fogok variálni, de most csakis az FSB-t emelem semmi mást:

    CPU Clock, Memory

    Voltage

    CPU Functions

    Igy fogom tesztelni az FSB emelést. 340-en stabil a manuális RAM beállítással ami 1066Mhz / 333 FSB-bol lett kiolvasva. Jövő hétvégén fogom majd letesztelni egy RAM modullal, most csak FSB-t emelgetek 20-asával.

    (több képet nem szúrok be és megírom majd a legmagasabb FSB-t ahol még stabil ezekkel a feszekkel)

    Megjegyzés:
    Az AIDA64 CPUID-ben indítás után váltakozott a feszültség az alább két érték között, hiába van beállítva 1,2-re. 1,184 - 1,192 V Bár pár perc elteltével beállt fixen 1,184-re, bár most ismét 1,192. Lehet ez normális nemtudom, pedig energiatakarékossági funkciókat kikapcsoltam.

    Keresem az első instabil állapotot egyenlőre a 10 perces System Stability Test - AIDA64 futtatásával. (amikor instabil volt a gép mindig hibát jelzett 2-3 percen belül, azért gondolom jó lesz ez most a Prime helyett, mert a DISKet (South Bridge) és GPU-t is terheli). A HW Monitor tényleg rosszul jelezheti ki a CPU hőmérsékletét ezen a lapon, mert az AIDA 10-20 fokkal kisebb értéket mutat, de úgy tűnik a többi szenzora jó.

    Délután, estefelé megírom az eredményt a legmagasabb stabil FSB-t a 6x-es szorzóval.

    Üdv.
    Zoli

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz Speed® #4939 üzenetére

    Megvan az eredmény azokkal a beállításokkal amit VinoRosso javasolt.

    FSB: 360 a vége ezekkel a feszekkel és beállításokkal. Fixen 6-os szorzóval és 720 Mhz-es RAM clockal, 2160 Mhz CPU órajellel. (tehát nemhogy overclock, de underclock se megy ha antituning proci lenne? :) )

    Csak az FSB-t növeltem a fenti BIOS beállításokkal. Az első teszten a manuális RAM beállításokal, a másikon AUTO-ra raktam a DRAM Timinget és úgy ment 720 Mhzen a 4 memória.

    Manual memória időzítések

    Auto DRAM Timings

    Háromféle módon jött elő gond ezen az FSB-n:

    1. Aida 64 Stability teszt meghalt, úgy is hogy a DISKet és GPU-t nem terhelte
    2. Váratlan reboot
    4. Kékhalál IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL hibával

    Majd megnézem 1 és 2 memória modullal a jövő hétvégén. (bár úgy rémlik már néztem és akkor is ugyanez volt amikor csak a 2*2 GB Corsair XMS kit volt benn)

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz VinoRosso #4942 üzenetére

    Nos. A beállított feszeket és mindent hagytam csak az FSB-t vettem vissza 360-ról 333-ra.
    Ime az eredmény: PrimeBlendTest333FSB!.jpg

    Ezután kivettem a 2 Corsair modult és csak a 2 Apacher Gold maradt benn és visszatoltam 360-ra.
    Az Aida Stability Tester nem dobott hibát így mellette elindítottam a Prime-ot is szinkronban, de nem futtattam sokáig: Valami ROUNDOFF > 0.4 (osztás?) hibákat talált.
    Nem tudom ez mit jelenthet:

    Two Apacher Gold DDR2 in Dual

    Ezután felnyomtam ugyanebben a felállásban az FSB-t 380-ra próbaként, ezzel a Win10 már bootolás közben kékhalt.

    Mai utolsó lépésem az volt, hogy betettem a Dimm 1-be egy db 2 GB-s Corsair XMS2-t és így keztem 360-on tesztelni a Prime-al, ugyanaz lett az eredmény mint a 2 Apacheral Dualban. Tehát 1 darab memóriamodulal is u.a.

    Azaz ROUNDOFF > 0.4, majd leállítva a Prime-ot még egy kékhalált is kaptam. :/

    Mit jelent ez a hiba? Nem lehet, hogy az alaplapon halt meg valami, hogy nem lehet emelni az FSB-t?

    Kösz és tisztelem a Szakértelmet Uraim!

    Z

    [ Szerkesztve ]

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz VinoRosso #4957 üzenetére

    Próbáltam a GTL Reference-t növelni és a CPU-ra adtam 1,31-et azzal valamivel stabilabb 3,5-3,6 Ghz tájékán de mindig dobja a kerekítési hibát a 3-4 Workeren. Erőteljes és hosszabb terhelésen előbb utóbb kékhalál vagy reboot van. Az a gondom az alival, hogy az is zsákbamacska, de mindenképp kell majd egy Xeon proci ami eldöcög 3,6-3,8-on, mert érzésre is sokkal gyorsabb a rendszer így mint az alap 3 Ghz-en. Kellemes az is, de komolyabb alkalmazásokra már kevés, I5-I7-re meg nincs pénzem.

    Köszönöm Szépen a Segítséget!

    :R
    Zoli

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz VinoRosso #4960 üzenetére

    Megtaláltam. :) Betojás! Réges régen volt egy Thermalright 120-as hűtőm egy nagy kék 12 centis halk ventivel amikor még anyuci-apuci eltartottja voltam és volt sok zsebpénz (asszem nem vagyok egyedül ezzel), manapság viszont már máshová is kell a pénz. Tudod nekem postázni ezt a 2,8-as durva procit TR bordával és Coolink ventivel együtt (Pest Megye)?

    [ Szerkesztve ]

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz Alastair' #5617 üzenetére

    Megnéztem autón mennyi feszt adogat 425x8-on, és akkor vettem észre, hogy a pll-t felemelte 1.65-re

    Milyen Windows kompatibilis programmal tudtad megnézni a PLL-t ha Auto a BIOS-ban?

    (Nekem valszeg RAM bajom van 3 hónapja Asus P5Q Deluxe-ban, mert már procit és tápot is cseréltem, de kíváncsi lennék erre is, mert az Aida Stabiilty Tester kizárólag akkor nem dob hibát a memókra ha full auton van minden, pedig a prime blend van amikor 1,5 óráig is futott hiba nélkül húzáskor, de az Aida mindig hibát talál tuningnál pár másodperc után amikor csakis a Stress System Memory-t használom)

    [ Szerkesztve ]

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz xeon forever #5699 üzenetére

    Asus Probe-ot próbáltam több változatban is feltenni és nem ment Win 10 alatt.
    A Gigabyte Easy Tune 6 is hasonlóan viselkedik install és reboot után: This Driver can't release to failure!
    Ráguglizok. Win 7 alatt valszeg még mennének. De annyira nem létfontosságú, úgyis mem bajom van, de lehet a PLL emelés is segítene, csak nem merem túl nagy szintre nyomni, most Auton van. Azt azért tapasztaltam, hogy a játékok sokkal ritkábban fagynak, amikor 6-6-6-24-et állítok be 5-5-5-18 helyett és most így "döcög" 3740-en a 2,83 Ghzes Xeon.

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz xeon forever #5702 üzenetére

    Hálás köszönet a hasznos tanácsokért! ;)

    Szerintem egyszer felrakok Win 7-et, mert az a régi nagy bajom, hogy nem tudom hogyan szabályozza magát a lap ha bizonyos értékek Auton vannak és az Asus Probe is menni fog remélhetően.

    Sokáig a tápra gyanakodtam, hogy kevés, de ugyanígy viselkedik a 400W-os FSP tápommal mint egy kölcsön vadiúj Be Quiet System Power 8 500 Wattossal. Tehát áramellátási vagy táp elégtelenségi ok teljességgel kizárható itt. Elég egy 400 Wattos FSP táp ehhez a tuning konfighoz 3,8 GHz körülre. (Csakhogy valami hasznosat is mondjak nektek)

    Hajszálpontosan a lenti beállításokkal körülbelül 1 óráig megy a legtöbb játék Ultra részletességen. Ha ebből a fő RAM beállításokat 5-5-5-18 ra változtatom meg (amit mindkét fajta RAM modul bír) akkor a Deus Ex - Mankind-ban kb 20 másodperc szaladgálás után a sűrű városban kilép. 6-6-6-24-en ezerszer stabilabb, de úgy egy óra után bezáródik a játék (bár nincs kékhalál és ez biztató). Többször teszteltem, ráadásul mindkét táppal és mindig ez van, a ház nyitott és elég a hűtés.

    Az NBfeszt és AI Clock Twistert kipróbálom növelni még és Light vagy Moderate-re rakni.
    A Common Perfomance levelt talán 13-ra és megírom ha segít ezen 3 beállítás variálása.
    De szerintem nem fog. Rengeteg variációt kipróbáltam már.
    (Ha a Common Performance Levelt a maxra tettem (30) akkor el se indul a gép)

    Amúgy kézzel is állítgattam az összes memóriabeállítást és a gyári Refresh Period 7,9 lett a gyári 7.8-ra.
    De nem szívesen csavargatnám már, amit csak lehet Auton hagynék.

    (Egyébként 3400 Mhz-en hasonló beállításokkal órákig tudtam játszani fagyás nélkül, tehát van remény stabilizálni, de kiteszteltük, hogy körülbelül 440-es FSB a felső határa a lapomnak ezért ezt szeretném belőni valahogy stabilra és biztonságosra, a proci kicsit többet bír (4GHz), de a lapom nem)

    Ez a teljes BIOS beállításom amivel majdnem stabil a rendszer, de mégsem teljesen.
    És ez hozzá a kiolvasott DRAM Timings (csak az RFC kiemelkedoen gyenge az egyiken, így azt állítottam be 70-re): DRAM profiles

    Ai Overclock Tuner [Manual]
    CPU Ratio Setting [08.5]
    FSB Frequency [440]
    PCIE Frequency [100]
    FSB Strap to North Bridge [333 Mhz]
    DRAM Frequency [DDR2-881MHz]
    DRAM CLK Skew on Channel A1 [Auto]
    DRAM CLK Skew on Channel A2 [Auto]
    DRAM CLK Skew on Channel B1 [Auto]
    DRAM CLK Skew on Channel B2 [Auto]
    DRAM Timing Control [Manual]

    1st Information : 6-6-6-24-11-70-6-3

    CAS# Latency: [6 DRAM Clocks]
    DRAM RAS# to CAS# Delay: [6 DRAM Clocks]
    DRAM RAS# Precharge: [6 DRAM Clocks]
    DRAM RAS# Activate to Precharge: [24 DRAM Clocks]
    RAS# to RAS# Delay : [Auto]
    Row Refresh Cycle Time: [70 DRAM Clocks]
    Write Recovery Time: [Auto]
    Read to Precharge Time: [Auto]

    2nd Information : 8-3-6-4-6-4-7

    READ to WRITE Delay (S/D): [Auto]
    Write to Read Delay (S): [Auto]
    WRITE to READ Delay (D): [Auto]
    READ to READ Delay (S): [Auto]
    READ to READ Delay (D): [Auto]
    WRITE to WRITE Delay (S): [Auto]
    WRITE to WRITE Delay (D): [Auto]

    3rd Information : 15-5-1-7-7

    WRITE to PRE Delay: [Auto]
    READ to PRE Delay: [Auto]
    PRE to PRE Delay: [Auto]
    ALL PRE to ACT Delay: [Auto]
    ALL PRE to REF Delay: [Auto]
    DRAM Static Read Control: Disabled
    DRAM Read Training: Disabled
    MEM. OC Charger: Enabled
    AI Clock Twister: Auto
    AI Transaction Booster: Manual
    C/P : A1 A2 A3 A4 | B1 B2 B3 B4
    LVL : 11 11 11 11 | 11 11 11 11
    Common Performance Level: 11
    Pull-In of CHA PH1: [Disabled]
    Pull-In of CHA PH2: [Disabled]
    Pull-In of CHA PH3: [Disabled]
    Pull-In of CHA PH4: [Disabled]
    Pull-In of CHB PH1: [Disabled]
    Pull-In of CHB PH2: [Disabled]
    Pull-In of CHB PH3: [Disabled]
    Pull-In of CHB PH4: [Disabled]
    **************************************
    CPU Voltage [1.28125]
    CPU GTL Voltage Reference (0/2) [Auto]
    CPU GTL Voltage Reference (1/3) [Auto]
    CPU PLL Voltage [Auto]
    FSB Termination Voltage [1.26]
    DRAM Voltage [2.10]
    NB Voltage [1.24]
    NB GTL Reference [Auto]
    SB Voltage [1.10]
    PCIE SATA Voltage [1.50]
    **************************************
    Load Line Calibration [Enabled]
    CPU Spread Spectrum [Disabled]
    PCIE Spread Spectrum [Disabled]
    CPU Clock Skew [Normal]
    NB Clock Skew [Normal]
    CPU Margin Enhancement [Optimized]

    [ Szerkesztve ]

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz xeon forever #5708 üzenetére

    Annyit csináltam tegnap a fenti BIOS beállitásokon, hogy a AI Clock Twister: Lighter lett és azt hittem ezzel megoldodótt minden, mert 2-3 órát játszottam a Resident Evil 7-el ultra grafikán. Most félretettem a Stability Testert, Prime-ot, stb mert pihenni akartam a kevés szabadidőmben, a Prime Blend nem biztos a Stabilty Tester memoriára szinte biztos hibát mutatott volna, inkább rá se néztem :)

    2-3 őra folyamatos játék után kilépett a program, de már ez is haladás azzal, hogy maxon járatom az FSB-t. 3400-on lehet semmi gondom nem lenne.

    Az Aida elég jól kiolvasta ezt a 20 memóriaidőzíétést ami most többnyire Auto, de volt pár érték ami nem volt egyértelmú és sehogyan se tudtam beállitani régebben. Talán majd egy Win 7 alatt a közeljövőben az Asus Probe vagy Easy Tune többet mutat (bár nem hinném). Ha meg nem, akkor teszem be a kölcsön KingMax modulokat mert ezek a ramok nem mennek együtt :)

    Voltak egy modulos próbálkozásaim is, bár nemsok, azt még próbálgatom a hétvégén.

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz xeon forever #5710 üzenetére

    Áh sokat teszteltem már, de minden Auto Memory beállitásokon csakis akkor nem hibázik az Aida Stability tester (csak a Stress System Memory-rol beszélek a tobbi teszt off), ha minden Auto, tehat a proci is default (2,83Hgz). Pedig mindegyik modul birja a 1066 Mhz-et és nem is mennek annyin (a Corsairnak pl 2.1 v kell hozzá ezért van az beállítva a másik RAM kit meg Apacher Gold ami 1,8v-n is megy 1066-on). 3 hónapja szenvedek ezzel és a második Xeon procival is ugyanez. Tápot mint irtam cseréltem és ugyanaz. Tehát tuti a memo kit vagy ahogy VinoRosso irta a memoriavezérlő gyengélkedik. Mindenképpen megnézem majd a memok cserélgetésével, igaz nem tudom még eldönteni melyik a leggyengébb és az menne be a DIMM0-ba, aztán Auto és bepakolom a többit is.

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz motorhead #5717 üzenetére

    1920 x 1200 felbontáson. Minden a legmagasabbon (Ultra, Very High), egy kivételével.
    Amikor nekem jött a zombi exem iszonyatosan belassult, szinte játszhatatlan lett a játék.
    Egyetlen beálltás segitett. Shadow Quality Very High -> High
    (Minimum 20 Fpsel megy mindehol, ami bőven elég, de átlagban 30-40 között van, bár nem mértem le)

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz xeon forever #5708 üzenetére

    Sajnos az ősi "trükk" se vált be, azzal hogy betettem a leggyengébb modult egy Corsair XMS2-t, elmentettem a BIOSt és bepakoltam a három másik modult mentés nélkül. Ugyanúgy hibázik az Aidaban a memory, néha csak úgy összeomlik a Firefox is, mert nem stabil a Windows. Most az első és harmadik foglalatban van a Corsair, a második és negyedikben az Apacher, tehát meg is cseréltem a két RAM kitet ahogy Wiipera tapasztalta ez segíthet. VinoRosso meg nem vette észre milyen ostoba liba voltam hím létemre, hogy többször kérdeztem van -e app ami kiolvassa a BIOS Auto memory beállításait. Ott van a szemem előtt a BIOSBAN akkor is ha Auto, be is raktam ide. :D Kezdek megkattani nem baj, akkor se veszek új gépet és elmegyek a végsőkig. Ez is kipipálva így, nem kell Asus Probe, se Easy Tune.

    Most jön a szokásos feketeleves, lassan a lapon elpattanak a foglalatok ha így folytatom :)
    Mivel nem tiszta melyik RAM jobb 881 Mhz-en (az Apacher órajelben, Corsair időzítésekben jobb) ezért betettem 1.8V-ra 1 db Apachert a 2. DIMM foglalatba és próbáltam stabilizálni. Nem volt nehéz. Ezekkel a beállításokkal végre nem dobott 1 memóriára hibát az Aida 440-es FSBn. A RAS# to RAS# Delay-t így fixálni kell 11-ről 15-re minimum.

    Ai Overclock Tuner [Manual]
    CPU Ratio Setting [08.5]
    FSB Frequency [440]
    PCIE Frequency [100]
    FSB Strap to North Bridge [333 Mhz]
    DRAM Frequency [DDR2-881MHz]
    DRAM CLK Skew on Channel A1 [Auto]
    DRAM CLK Skew on Channel A2 [Auto]
    DRAM CLK Skew on Channel B1 [Auto]
    DRAM CLK Skew on Channel B2 [Auto]
    DRAM Timing Control [Manual]

    1st Information : 6-6-6-24-15-70-8-4

    CAS# Latency: [6 DRAM Clocks]
    DRAM RAS# to CAS# Delay: [6 DRAM Clocks]
    DRAM RAS# Precharge: [6 DRAM Clocks]
    DRAM RAS# Activate to Precharge: [24 DRAM Clocks]
    RAS# to RAS# Delay : [Auto]
    Row Refresh Cycle Time: [70 DRAM Clocks]
    Write Recovery Time: [Auto]
    Read to Precharge Time: [Auto]

    2nd Information : 8-4-6-4-6-4-7

    READ to WRITE Delay (S/D): [Auto]
    Write to Read Delay (S): [Auto]
    WRITE to READ Delay (D): [Auto]
    READ to READ Delay (S): [Auto]
    READ to READ Delay (D): [Auto]
    WRITE to WRITE Delay (S): [Auto]
    WRITE to WRITE Delay (D): [Auto]

    3rd Information : 17-6-1-7-7

    WRITE to PRE Delay: [Auto]
    READ to PRE Delay: [Auto]
    PRE to PRE Delay: [Auto]
    ALL PRE to ACT Delay: [Auto]
    ALL PRE to REF Delay: [Auto]
    DRAM Static Read Control: Disabled
    DRAM Read Training: Disabled
    MEM. OC Charger: Enabled
    AI Clock Twister: Lighter
    AI Transaction Booster: Manual
    C/P : A1 A2 A3 A4 | B1 B2 B3 B4
    LVL : 11 11 11 11 | 11 11 11 11
    Common Performance Level: 11
    Pull-In of CHA PH1: [Disabled]
    Pull-In of CHA PH2: [Disabled]
    Pull-In of CHA PH3: [Disabled]
    Pull-In of CHA PH4: [Disabled]
    Pull-In of CHB PH1: [Disabled]
    Pull-In of CHB PH2: [Disabled]
    Pull-In of CHB PH3: [Disabled]
    Pull-In of CHB PH4: [Disabled]

    Betettem a másik Apachert a 4. foglalatba és nem nyúltam a fenti beállításokhoz.
    Azonnal hibát jelzett a Stress System Memory.

    (A mem nem lehet hibás, mert a 4 memória együtt betonstabil 333-as FSB-n, csak emelve az FSB-t halnak ki)

    A következő lépésben minden egyes fenti timing értéket fixáltam 1 egységgel megnövelve amikor benn volt a két modul.
    Ezzel is hibát jelzett az Aida memóriára.

    Tehát a fenti beállítás 1 memóriát stabiliziál, de Dualhoz már nem jó, így a tuning P5Q Deluxe lapom legmélyebb szintjére kell lemennem. DRAM CLK Skew on Channel.. Vagy mi amihez lehet itt se ért senki.

    Ami fontosat észrevettem, bármit állítgattam ezen az FSB-n az Aida Refresh Period (tREF)-ja 4171T.
    És sosem látom szinkronban a DIMMx Clock Fine Delayt.
    Amikor ez az egy memória volt benn, akkor a DIMM1 Clock Fine Delay: 6T és DIMM2 Clock Fine Delay: 2T
    (gondolom azért mert a DIMM2-be tettem és de az üres DIMM1-et is nézi a teszt)
    Ha pedig most nézem 4 memóriára akkor látszik, hogy DIMM2 és DIMM4 nincs szinkronban:
    DIMM1 Clock Fine Delay: 6T
    DIMM2 Clock Fine Delay: 2T
    DIMM3 Clock Fine Delay: 6T
    DIMM4 Clock Fine Delay: 4T

    Tehát ezt kéne valahogy szinkronizálnom, de ezzel volt bajom tavaly decemberben is.
    Beállítottam az összes DRAM CLK Skew on Channel-t Autorol Normalra, de az se hozott változást ezen.

    Ha van még ötlet azt megköszönném, ha nincs így jártam.
    Amúgy erre a hétvégére kaptam kölcsön 2 x 2 GB 800-as KingMaxot aminek ugyanaz az időzítése mint a Corsairnek, de ez a kit szerintem nem megy 881-on stabilan, mert "KingMax".

    Van 6 db memóriám és mégse jövök rá, hogy stabilizáljak 2 különböző memo kitet. A hardveraprón meg szinte senki se árul 2*4 GB-os DDR2-t ami megy legalább 900 Mhz-en, hogy megvehessem tőle, ha létezik ilyen DDR2-ben egyáltalán. Kár ezért a gépért, de lassan kuka és lemondok a PC-ről egy időre míg lesz pénzem új gépre :(

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz Alpi. #5802 üzenetére

    CSODA TÖRTÉNT! ERRE VÁRTAM DECEMBER ÓTA! :Y

    4 percig semmi hiba azzal, hogy megemeltem a North Bridge és CPU GTL feszt a fenti memóriabeállításokkal a négy RAM modullal. Bár hozzá kell tegyem mikor ezt a screenshotot csináltam és matattam megint bepirosodott 4 és fél perc után, de itt lesz a kutya elásva. Fontos kérdés, hogy mennyinél károsodhat a lap, vagy extra hűtés kell ilyen NB fesz emeléshez?

    Először ezt állítottam be, de ezzel valahol 20-50 másodperc után jelzett hibát (bár ez is örömteli volt, mert eddig 10 sec volt a max):

    CPU GTL Voltage Reference (0/2) [Auto]
    CPU GTL Voltage Reference (1/3) [0.675]
    NB GTL Reference [0.635]

    Ezek pedig a mostani feszültségbeállítások amivel több mint 4 percig bírta. A CPUGTL és NB voltage 2 lépcsővel vannak a STANDARD-nal feljebb:

    CPU Voltage [1.28125]
    CPU GTL Voltage Reference (0/2) [0.640] (Standard: 0.630)
    CPU GTL Voltage Reference (1/3) [0.680] (Standard: 0.670)
    CPU PLL Voltage [1.54]
    FSB Termination Voltage [1.26]
    DRAM Voltage [2.10]
    NB Voltage [1.24]
    NB GTL Reference [0.640] (Standard: 0.630)
    SB Voltage [1.10]
    PCIE SATA Voltage [1.50]

    Hagyhatom ezt szerintetek, vagy 1 éven belül meghal a lap?

    Köszönök minden segítséget! :R

    [ Szerkesztve ]

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz VinoRosso #5818 üzenetére

    Nem gondoltam volna, hogy itt lesz a megoldás, mert korábban beállítottam NB GTL Reference [0.635]-re ahogy láttam másoknál, de mivel nem segített ezért hagytam AUTO-n. Ezek szerint NEM SZABAD AUTON hagyni bizonyos esetekben! Még nem világos mit csinálnak ezek és miért kell növelnem és mekkorára. Azt eddig értem, hogy a VTT (FSB Term voltage százaléka).

    Van még pár teszt előttem, de könnyebb lesz mert sokkal stabilabb és ezzel már valószínűleg soha nem fog összeomlani a Firefox és szerintem a játékok sem fognak kilépni olyan gyakran mint szoktak (1-2 óra után). Csakhogy lássátok a helyzet bonyolultságát, mert a RAM timing is közrejátszik. Ezekkel a feszekkel beállítottam a 4 memóriát 5-5-5-18-ra és az összes többi RAM timing AUTO lett. Így 1 percig bírta hiba nélkül ha a Common Performance Level: 11 és másfél percig ha Common Performance Level: 13. Ez annyit tesz a tapasztalataim szerint, hogy játékok már csak nagyon ritkán fognak kilépni, de még nem stabil mig a Stress System Memory hibázik (eddig tíz másodpercen belül mindig hibát talált, így ez nagy haladás).
    5-5-5-18

    Érdekes, hogy visszatöltöttem a korábbi 4 és fél perces teszterstabil RAM és fesz beállításokat és újra elnidítottam a stability testert. Fél perc után hibát dobott vele. Aztán nem csináltam semmit csak (stop / start) elindítottam újra a tesztet és 6 percig ment hiba nélkül, leállítottam mert ez egy beteljesült álom.

    Megpróbálom értelmezni mik ezek a beállítások, mert nem értem miért nem volt jó nekik AUTO-n.

    (Ha feljebb tudok menni FSB-ben megosztom veletek, de ahhoz mindenképpen állítanom kell a ref értékeket, mert FSB 450-en 1.3 - 1,3 FSB Termination-on és NB V-n sem volt stabil 6-os CPU szorzón)

    Köszönöm! :R

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz VinoRosso #5821 üzenetére

    1 modullal stabil már említettem és mindenképpen 4 modul kell a gépbe, mert nincs sok értelme mondjuk 4 GB össz RAM-nak legfeljebb irodai gépbe. Mindenképpen 4x2 GB-ot kell használnom. De, hogy tiszta legyen leteszteltem a 6 memóriát variálva és ugyanaz az eredmény, 1 modult nem tesztelek mert minek.

    A cél, hogy ne dobjon hibát vagy csak sok idő után a teszter.
    Ezek az eredményeim az Aida Stress System Memory teszterrel:
    1056 Mhz-en 6-6-6-24-subtime Auton a KingMax-Corsair-el 2.1V-n 00:01:23-ig stabil 2x tesztelve Common Performance Level 11-en. Ugyanez 13-on 00:01:31 idő és hiba.
    1056 Mhz-en 6-6-6-24-subtime Auton a KingMax-Apacher-el 2.1V-n 00:01:02-ig stabil Common Performance Level 11-en. Ugyanez Level 14-en 00:01:15 és hiba.
    881 MHz 6-6-24-other subtime Auto, Performance Level 14, Kingmax-Corsair ÉS KingMax-Apacher is átlagosan 00:03:40-ig stabil.
    881 MHz 6-6-24-other subtime Auto, Performance Level 14, Lighter, KingMax-Apacher 2:08, másodikra 2:56
    881 MHz 6-6-24-other subtime Auto, Performance Level 14, Lighter, Corsair-Apacher 1:29, másodikra 6:44 (?)

    Csak annyi a konklúzió ebből, hogy Corsair-KingMax valamivel stabilabb együtt mert ugyanaz a gyári időzítésük, de nem ez a probléma. Szóval a DDR timing és NB fesz/reference és/vagy CPU GTL megfelelő beállítása lehet a megoldás, nem a modulok variálása itt.

    Mivel az örömteli 6-6-6-24-es beállítás majdnem teljesen stabil elmentettem a BIOS Profile 2-be és ezt fogom használni ha nem lesz jobb, igaz elég gyenge a memória sebesség és 10 ezer MB/s a célom ami ahogy mértem csak 1066 Mhz körül vagy 5-5-5-18-al érhető el.

    Tehát nekiláttam a Corsair-Apacher KIT párosnak, hogy stabilizáljam valahogy 5-5-5-18-on Common Performance Level 13-on.

    Csak a vastagított értékeket variáltam és hirtelen ez a felállás stabilabbá tette és 5 perc után leállítottam a tesztet mert más REF. beállításoknál pár másodperc vagy 1-2 perc után hibázott, de ennél nem: :Y

    CPU Voltage [1.28125]
    CPU GTL Voltage Reference (0/2) [0.640] (Std: 0.630)
    CPU GTL Voltage Reference (1/3) [0.685] (Std: 0.670)
    CPU PLL Voltage [1.54]
    FSB Termination Voltage [1.26]
    DRAM Voltage [1.96]
    NB Voltage [1.24]
    NB GTL Reference [0.635] (Std: 0.630)
    SB Voltage [1.10]
    PCIE SATA Voltage [1.50]

    Kérdésem mindenkihez.

    Nem vagyok villamosmérnök és nem világos teljesen mit csinál a CPU GTL, de talán a 2 DIE feszültségét lehet külön szabályozni a 4 magos CPU-kon és mint korábban észrevetted a többi mag jóval melegebb az nekem az első magnál. Ezért állítottam be az 1/3-ra arányosan magasabb értéket hátha ez segít. :))

    Szóval lehet ezzel szabályozni a magok feszültségét vagy mi ez a beállítás közérthetően?

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz Speed® #5837 üzenetére

    Válasz: Mert 333-as FSB-n 1066-on is stabilak, nem velük van a baj.

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz VinoRosso #5840 üzenetére

    Hát ebből nem sokat értek, de annyira nem is számit, mert a RAMokkal van gond.
    Azzal meg nem érek sokat, ha 2*2 GB megy együtt Xeonnal 881 Mhz-en. Ezért RAM-ot is kell shoppingolnom. :(
    Aztán meg új gépet is összerakok az asszonynak mert már van 2 Xeonom amiket nem tudok tuningolni, de irodai meg fészbukolásra még jók.

    Mint utolsó esély megpróbálok venni egy RAM kitet amit hirdet most egy ismeretlen a hardverapron.
    Kingstone HyperX 4x2 GB (8gb) 1066 KIT

    Ha ezek nem mennek együtt a P5Q Deluxe-ban Xeon tuningal akkor semmise.
    Majd megirom mire jutottam.

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz customer114 #5910 üzenetére

    Az kiba jó, mert akkor egy valag kakit nem ér 3,5 - 4 GHz 4GB rammal.
    Azért még adok neki egy esélyt mielőtt kidobom az egészet a szemétre.

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz VinoRosso #5915 üzenetére

    Tudom, hogy segítesz és már rég levittem volna hozzád az egész házat, ha nem lennél olyan messze.
    Annyit be kell valljak decemberben vettem ezt a +2x2 GB Apacher ramot és nem teszteltem soha 2 (összesen 4GB) modullal a konfigot. A 4-et akartam mindenképp stabilizálni. Most lejegeltettem jövő keddre a 4db egyforma 1066-os Kingstonet amik 2.2 V-osak, de nekem ugye csak 900 Mhz körül kell járatnom őket, talán 2 V is elég lesz nekik ahhoz. Ha meg ez se lesz jó akkor alaplapcsere vagy te maradsz :)
    Amúgy egyértelműen stabilabb lett az MCH azzal, hogy változtattam a két CPU GTL és NB GTL Referencest, de van amikor 7 percig semmi hiba van amikor 1 percig bírja a tester. Ezelőtt mindig 10 másodperc körül jelzett, ha feltettem az NB és FSB Termination voltaget mondjuk 1.3v-ra vagy ha nem, nem számított az neki. Ugye teszteltem a Prime Blend teszt 10 percig nem dobott hibát 6-os CPU szorzóval 1,22 - 1,22 V-on 440-es FSBn. Tehát a lapban még lehet tartalék, de a memók nem mennek 881Mhz fölé együtt, bár egy modul se ahogy néztem januárban. 2 modullal sose teszteltem. 450-en sehogy se volt stabil.
    Jövő hétvégén amikor meglesznek már a RAMok többet tudok mondani.
    Jó lenne egy 3,8-as Xeon 8 GB rammal stabilra.

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz xeon forever #5918 üzenetére

    Hogyne. En is azt gondoltam valami osztás gond van, mert ha az FSB Strap 333 akkor 881-et lehet csak beállitani, ha FSB Strap 400 akkor meg 880-at. Ez se segitett a helyzeten. Na mindegy megpróbálom hamarabb letudni az egyforma ramokat. Keddre beszéltem le az eladóval, hogy lemegyek érte munka után Leányfalura, de megpróbálok inkább holnap elmenni érte, mert a barátnőm úgyis kirándulna egyet Budapestről és akkor szombat este ki is tudnám próbálni, hogy valóban a vegyesfelvágott RAM combó az instabilitás oka, vagy az alaplap haldoklik tuningnál (korábban 3,66-on járattam benne évekig egy Wolfdale 3,0 Ghz procit gond nélkül - az a 400-as FSB alatt volt bőven a Corsair XMS2 ramokkal 1066 Mhz-en dualban).

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz xeon forever #5923 üzenetére

    Hát lehet. Ebbe a 7 éves P5Q Deluxe-be menne az antituning 8 ezer forintert decemberben vásárolt 3 Ghz E5450-es C0 Xeon-om húzás nélkül és menne valami rokonnak ajándékba a mostani ramokkal. Majd meglátom, hogy szuperálnak a 2.3V(!)-os Kingstonok 880 Mhz-en, bár nagy csodát már nem várok, de hátha lesz. Sok lehetőség úgysincs már. Igaz még van egy-két beállitas amit nem piszkáltam és releváns lehet (CPU Clock Skew [Normal] NB Clock Skew [Normal] CPU Margin Enhancement [Optimized]). De ennyit tényleg nem kéne már szivnom ezzel a P45-ös alaplappal és alternativát kell néznem. Ha nem a procik, nem a táp, nem a memók, akkor a lap egy hulladék, mert ha jó lenne akkor Auton lekezelné még a minimális tuningot is (3,3 - 3,4 Ghz).

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz xeon forever #5927 üzenetére

    Még a BIOS-t megpróbálom mégegyszer frissiteni, ha nem lesz jó holnap este a 4 egyforma RAM se.
    Ugye egyszer (decemberben) manuálisan updateltem a gyári (nem modolt) biost a 2-3 sor mikrokoddal és gondolom ha nem lett volna jó akkor az SSE4.1 supportot se ismerné fel a CPU-Z.. Lehet mondjuk az elemet se ártana cserélnem, mert mióta megvan a lap nem cseréltem benne, de ezek nem hinnén, hogy számitanak itt ha a config FSB333-on stabil és 100-al felette nem az.

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz xeon forever #5929 üzenetére

    Ezt a gyárit moddoltam, mert féltem, hogy az ilyen villodzó oldalon lévő valami ledögleszti a lapot.
    Ha van tisztább megoldás amit meg tudok csinálni mindig azt választom.

    P5Q Deluxe BIOS 2301 2009/10/27
    Fix CPU Q-fan function may fail after S4 resume
    Fájl mérete 1.15 MBytesupdate

    Azt nem tudtam, hogy ezekben a linkelt moddolt BIOSokban a Xeon microcode frissítésen kívül más módosítás is van a legfrissebb gyári kódon felül. :(((

    Amit még észrevettem hibaként, hogy lehet rosszul használom a DDR csatornákat. Van 1 sárga és 1 fekete (Channel A) és van 1 sárga és 1 fekete (Channel B) kiosztás. Namost eddig annyit csináltam hogy beraktam az azonos fajtájú ramokat ugyanolyan színű slotokba mint egy "okos" átlagamerikai vagy egy konzumidióta. :)
    Lehet Channelenként kellett volna szeparálni a különböző memókat, de még majd ezt is megnézem ha nem mondjátok hülyeség. Igaz holnap már ez se fog számítani a 4 majdnem azonos modullal, de majd azokat is cserélgetem ha nem lesz jó :) Már nagyon várom a szokásos pofáresést :)

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz Speed® #5933 üzenetére

    Megvannak az eredmények a 4 teljesen egyforma Kingston KHX8500D2/2G memória modulokkal:

    880 Mhz-en
    1066 Mhz-en

    1066-on legalább tovább bírta mint lassabb órajelen :)
    Bár hozzá kell tennem eddig se bírta volna (csak a szokásos 10 secig) ha nem növeltem a CPU és NB GTL Referencest ahogy korábban. Hát ennyi sajnos. Jobb ha feladom, de a BIOS újrafrissítést és memcserélgetéseket, 2 modulos tesztelést még megcsinálom majd, de van egy sanda gyanúm az se segít, csak a GTL csavargatás és a jóval gyatrább memóriadőzítések. 8 memória modullal teszteltem, itt most már megálló van mert az Opni bezárt. Lehet megy vissza az Core2Duo E7600.

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz Speed® #5940 üzenetére

    Variáltam a feszeket mindig ugyanaz. Ha Auton van a DRAM fesz ha berakom 2.3V-re 1066-nál vagy 880-nál, teljesen ugyanaz. Ha gyengítem az időzítéseket akkor valamivel tovább bírja a teszt. Ha betenném 6-6-6-24-re akkor lehet stabil is lenne, de még nem próbáltam.

    Most kiderült a 2 egyforma Kingston modul Dualban betonstabil.
    4 egyforma Kingston Dualban nem.

    Tehát ez 2 Kingston a két sárga slotban (ezeket a slotokat javasolja az Asus használni ha overclockolunk):

    [Stabil 2 modullal]

    Többször teszteltem. Stabil így 2*2 GB RAM-al.

    Ezután beraktam a másik kettőt a két fekete slotba és nem módosítottam semmit a BIOSBAN.
    Eredmény 1 perc után a szokásos hiba a stability testerben.

    Tehát a 4 egyforma memória nem megy együtt és erre kéne valami szabályozás a BIOSban.

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz VinoRosso #5944 üzenetére

    Az NB Clock Skew-t Normalrol Auto-ra tettem, a Pull-In of CHB-nal csak bekapcsolni lehet és mindet Enabledre tettem és hagyom is azon.

    Tessék adtam hasrütésre 1.3x V-t a CPU-ra, 1,3 - 1,3 NB és FSB termination feszt és lásd stabil 2 Kingston modullal 4080 Mhz-en is, tovább nem mentem mert minek. Hogy mivel lehet szinkronba hozni a memória slotokat ebben a lapban a nagy kérdés.

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz Speed® #5940 üzenetére

    Parancsolj ennél nagyobb bizonyítékot nem tudok adni, hogy alapon stabil akármilyen 4 DB 800-as vagy 1066-os RAM-al.

    Minden AUTO, 4 modul, nem hibásak a memóriák, mennek szinkronban, nem kell őket cserélgetni stb stb stb.

    Jó tippeket adtok és megvizsgálom mind, de az egy-két modulos tesztelést el kéne már felejteni mert azzal stabil a rendszer és csak irodai gépnek érne úgy valamit 4 Giga Rammal. December óta emlegetem, hogy ha minden Auton van 333-340 Fsb-vel csakis akkor stabil 4 db (8GB) memória az Aidaban. Mostmár van 8 RAM modulom senki ne mondja, hogy cserélgessem őket, mert vegyesfelvágott stb. mert jelenleg 4 teljesen egyforma Kingston modullal tesztelek, de már azokat is cserélgettem és ezek a tények:

    Sárga slotokban 2 db Kingstone: Stabil (még 4Ghz fölött is)
    Fekete slotokban 2 db Kingston: Stabil (még 4Ghz fölött is)
    Sárga és fekete slotokban 4 db Kingstone: Nem stabil (kivéve 333-as FSB körül)
    2 Fekete és 1 Sárga slotban 3 db Kingstone: Nem stabil

    Lehet tényleg Windows 7 alatt kéne tesztelnem, mert az Aida néha furcsán olvassa ki a DRAM frequencyt, van amikor 960-at van amikor 800-at ír a (2x)440 helyett (!).

    Ime 3740Mhz, 4 module, 440 FSB and RAM:
    Ez a teszt mint látszik 7 percig futott hiba nélkül (Common Performance Level: 14-en), majd újrainditottam a gépet, semmit nem változtattam és a teszt másodszorra már 34 másodperc után hibát dobott.
    Érthetetetlen.

    (Bár lehet más timinget adott a lap a memókra vagy az Aida nem százas, Win 10 alaplapi driver nem tökéletes stb, sokminden lehet, ezért 2 hét múlva Win 7 alatt folytatom a tesztelést BIOS újra frissités után)

    Ezekkel a beállításokkal történt a fenti:
    (Megjegyzés: Az AI Clock Twistert itt Autora tettem és a Pull-In of CHA piszkálgattam, bár mint olvastam az annyit csinál egy fázison ha engedélyezve van akkor performance level 1-el jobb lesz rajta):

    Ai Overclock Tuner [Manual]
    CPU Ratio Setting [08.5]
    FSB Frequency [440]
    PCIE Frequency [100]
    FSB Strap to North Bridge [333 Mhz]
    DRAM Frequency [DDR2-881MHz]
    DRAM CLK Skew on Channel A1 [Auto]
    DRAM CLK Skew on Channel A2 [Auto]
    DRAM CLK Skew on Channel B1 [Auto]
    DRAM CLK Skew on Channel B2 [Auto]
    DRAM Timing Control [Manual]

    1st Information : 5-5-5-18-3-52-6-3

    CAS# Latency: [5 DRAM Clocks]
    DRAM RAS# to CAS# Delay: [5 DRAM Clocks]
    DRAM RAS# Precharge: [5 DRAM Clocks]
    DRAM RAS# Activate to Precharge: [18 DRAM Clocks]
    RAS# to RAS# Delay : [Auto]
    Row Refresh Cycle Time: [Auto]
    Write Recovery Time: [Auto]
    Read to Precharge Time: [Auto]

    2nd Information : 8-3-5-4-6-4-7

    READ to WRITE Delay (S/D): [Auto]
    Write to Read Delay (S): [Auto]
    WRITE to READ Delay (D): [Auto]
    READ to READ Delay (S): [Auto]
    READ to READ Delay (D): [Auto]
    WRITE to WRITE Delay (S): [Auto]
    WRITE to WRITE Delay (D): [Auto]

    3rd Information : 14-5-1-6-6

    WRITE to PRE Delay: [Auto]
    READ to PRE Delay: [Auto]
    PRE to PRE Delay: [Auto]
    ALL PRE to ACT Delay: [Auto]
    ALL PRE to REF Delay: [Auto]
    DRAM Static Read Control: Disabled
    DRAM Read Training: Disabled
    MEM. OC Charger: Enabled
    AI Clock Twister: Auto
    AI Transaction Booster: Manual
    C/P : A1 A2 A3 A4 | B1 B2 B3 B4
    LVL : 14 14 14 14 | 14 14 14 14
    Common Performance Level: 14
    Pull-In of CHA PH1: [Enabled]
    Pull-In of CHA PH2: [Enabled]
    Pull-In of CHA PH3: [Enabled]
    Pull-In of CHA PH4: [Disabled]
    Pull-In of CHB PH1: [Enabled]
    Pull-In of CHB PH2: [Enabled]
    Pull-In of CHB PH3: [Enabled]
    Pull-In of CHB PH4: [Disabled]
    **************************************
    CPU Voltage [1.28750]
    CPU GTL Voltage Reference (0/2) [0.640]
    CPU GTL Voltage Reference (1/3) [0.685]
    CPU PLL Voltage [1.54]
    FSB Termination Voltage [1.28]
    DRAM Voltage [Auto]
    NB Voltage [1.26]
    NB GTL Reference [0.635]
    SB Voltage [1.10]
    PCIE SATA Voltage [1.50]
    **************************************
    Load Line Calibration [Enabled]
    CPU Spread Spectrum [Disabled]
    PCIE Spread Spectrum [Disabled]
    CPU Clock Skew [Auto]
    NB Clock Skew [Auto]
    CPU Margin Enhancement [Optimized]

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz Speed® #5950 üzenetére

    Ez van. De az is, hogy vennem kell max 10 ezerig valami P35-P45-ös lapot a jövő hónapban amikor lesz pénzem, hogy betegyem a ramokat és másik Xeont, hogy asszonynak is lenne gépe. Én nagyot csalódtam ebben az Asus P5Q Deluxe P45-ös lapban, nem is láttam sehol, hogy kompatibilis lenne a Xeonokkal, tehát ez tényleg kínszenvedés, de mindent meg kell próbálnom.

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz VinoRosso #5953 üzenetére

    Amit csináltam eddig. Kitöröltem az Eszközkezelőből a régi antituning Xeont (E5450 C0) és beállítottam 2048 MB fix swap fájlt egy jó winchesterre, eddig SSD-n volt auton.

    A fenti beállításokon ennyit módosítottam és a DRAM CLK Skew-nál Auto, Normal, Advance, Delay a lehetőség:

    AI Clock Twistert: Lighter
    AI Transaction Booster: Auto
    (auton így 13-as Performance levelt állított be magának)

    DRAM CLK Skew on Channel A1 [Auto]
    DRAM CLK Skew on Channel A2 [Delay: 200 ps]
    DRAM CLK Skew on Channel B1 [Auto]
    DRAM CLK Skew on Channel B2 [Delay: 200 ps]

    Eredmény. Stability teszter hibát dob.
    Első gépindítás után: 02:49-kor
    Második gépindítás után: 02:58-kor

    DRAM CLK Skew on Channel A1 [Auto]
    DRAM CLK Skew on Channel A2 [Advance: 200 ps]
    DRAM CLK Skew on Channel B1 [Auto]
    DRAM CLK Skew on Channel B2 [Advance: 200 ps]

    Eredmény. Stability teszter hibát dob.
    Első gépindítás után: 01:00-kor
    Második gépindítás után: 00:58-kor

    De legalább stabilan dobnak hibát és nem egyszer ekkor egyszer akkor :)

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz VinoRosso #5960 üzenetére

    Nem veszett fejsze nyele, de az is igaz, hogy nem kéne ennyire komplikáltnak lennie 4 modul szinkronizálásnak egy lapban se. Tényleg lassan tudok haladni vele, mert ez az egyetlen gépem és vidéken van, 1-2 hetente jövök haza. Az is lehet, hogy Aida nem jó ehhez a laphoz Win 10 alatt, mert néha teljesen illogikus ahogyan hibát dobál a teszt és Dram frequencyt egy helyen nem jól olvassa ki.

    Annyit szubjektíven érzékelek, hogy ha a system memory stability teszter 10 vagy 30 másodperc körül már hibát dob akkor biztos, hogy nem stabil a rendszer. (példa: Deus Ex - Makind egyszerűen kidob a Windowsba "alkalmazás leállt" hibával). De ha másfél -kér percig nem dob hibát akkor az 2-3 óra stabil játék és semmi malfunction.

    Még teszteltem, sőt 3 modulból próbáltam megtalálni melyik a legyengébb (amelyikkel 10 sec után hiba a teszterben). A kérdés majd az, hogy Dram Clock Skew-nál amit nem változtatok az miért maradjon Auton. Inkább Normal-ra kéne és többinél kézzel belőni a késleltetéseket ahol kell. Szóval érzésre beraktam úgy modulokat, hogy az A1 és B1-ben vannak a legjobbak és az A2-B2-t tologatom majd a Delayt.

    Az lett az eredmény megint amit írtam. Közel 3 percig stabil. Ezután csak annyit csináltam, hogy felhúztam a RAM-ot 1066-ra. Ekkor másfél percig bírja ezekkel a beállításokkal a teszter. Vagyis mondjuk a Deus Ex így stabilabb és egyben gyorsabb is. Néztem nem lépett ki 4 modullal, 1066Mhz, 5-5-5-18-on, bár csak pár percet játszottam. (régebben 1066Mhz-en 10-20 sec után kidobott a Windowsba amikor a sűrű városban mászkáltam)

    Ami még apróságot észrevettem, hogy néha (nem tudom mitől függ) megjelenik egy Pull-In of CHA PH5: [Disabled] és egy Pull-In of CHB PH5: [Disabled] (5.) rekord a BIOSban, ami mintha úgy érzékelném a mem csatornák közötti extra szinkronizációs lehetőség. Ezt a kettőt tettem Disabled-re a többi Enabled és 150, 150 Delayt adtam az A2 - B2-re és 1066Mhz, 5-5-5-18-on használom most a gépet.

    Tehát a legnagyobb előrelépést a CPU GTL és NB GTL References állítgatásával és talán ezekkel Dram Clock Skew állítgatásával értem el. Bár sajnos logikát még mindig nem látok az egészben, miért kell ezeket állítgatnom még 400-as FSBhez is. Mindenképpen megfogom majd nézni Win 7-en amihez talán a chipset driver is jobb és BIOS újrafrissítést is csinálok előtte. Az, hogy olyan stabil legyen 4 modullal húzva mint 2-vel jelenleg csak álom.

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz Speed® #6062 üzenetére

    Hát nemtom. Nem vennék többet Asus P5Q * lapot soha az életben. :W
    Lehet magasra lehet nyomni az FSB-t, de ha nem mennek a memok együtt akkor csak disznek jó.
    Elvileg 16 GB-ot támogat egyszerre az a P5Q Deluxe otthon, de 4 gigát se kezel le annak ellenére, hogy stabil tuning lapnak mondott.

    Jövő hónapban adnék 15 ezer forintot is egy olyan alaplapért amiben megy a Xeonom 3.6 - 3.8 Ghzen 8 GB RAM-al 10K MB/s olvasási sebességgel. Látom mások is többnyire 4 Gigával brilliroztak annak meg semmi értelme mindenapos használatra, bár én is annyival használtam és az SSD-n tárolt page file azért megnyomta.

    http://www.overclockers.com/forums/showthread.php/601239-Asus-Maximus-II-Formula-500FSB-Q9650
    http://www.overclockers.com/forums/showthread.php/617398-8GB-RAM-on-Maximus-II-Formula

    Azt látom ebben a Asus Maximus lapban ennyivel több releváns tuning beállitási lehetőség van mint az enyémben, ki tudja mennyit kell ezzel is szenvedni:

    CPU GTL Reference (0) :
    CPU GTL Reference (1) :
    CPU GTL Reference (2) :
    CPU GTL Reference (3) :

    NB GTL Reference : AUTO
    DDR2 ChA Reference Voltage :
    DDR2 ChB Reference Voltage :

    North Bridge DDR Reference :

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz robekri #6083 üzenetére

    Nekem is DDR2 van, 16 GBnyi 2 gigas modul.
    A negyede a memóknak a P5Q Deluxe-be menne netezésre, a negyedét kidobnám vagy eladnám.
    8 Giga DDR2 meg menne egy stabil tuning lapba. Ezek szerint Gigabyte-ot kell szereznem majd, hogy ne szenvedjek annyit mint az Asus-al.

    Akkor adok majd 15 ezret vagy többet egy ilyen Giga lapért, ha van valakinek ilyenje kérem irjon privátot és megveszem tőle attól függően melyik GigaByte lap.
    Jövő hónap elején tudok fizetni, mert most elment a pénzem memókra.

    [ Szerkesztve ]

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz envagyok #6091 üzenetére

    Nekem ugye már lassan medium end VGA-am van (7870OC), de 2 GB RAM-al, logikus, hogy dupla rendszermemóra kevés ennek hatékony kihasználására. Jó példa a GTA V. 4 GB RAM-al eltúntek a távoli texturák és bugzott a kép akármit csináltam, 8G-vel azonnal megszűnt ez a probléma és majdnem ULTRAn volt minden. A Battlefield 1-nek bőven elég 8 GB, a 16 GB hozzá parasztvakítás illetve kb. 10-20% sebességnövekvény régebbi gépeknél. ULTRA texturák persze zabálják a RAM-ot és legtöbbször elég a Very High detail is. Akinek kevés RAM-ja van és játszik annak az SSD kötelező a swap filenak.
    Úgy gondolom 1,5 - 2 évig akármilyen játéknak elég 8 GB RAM + SSD + kevéske kompromisszum.

    [ Szerkesztve ]

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz Wiipera #6209 üzenetére

    Tetszik naon ez a videófilm.
    Hasznos ez a ruszki videofilm
    Látszik, hogy 5-10 FPS az előny ha 3 Ghz helyett 4 Ghz-en járatjuk az összes Xeont.
    Valahogy lagolást is kevésbé éreztem, amikor memók is gyorsabbra voltak állitva. Ezeknél a régi processzoroknál fontos, hogy kihozzuk a maximumot, mert nem mindegy, hogy 15 vagy 22-25 FPS-el megy a játék. (60 vagy 120 FPS variácóknál már édesmindegy)

    Már alig várom, hogy hazamehessek hétvégén és tesztelhessem tovább a szörny BIOS-t az Asus P5Q Deluxeban. Szerencsére már nincs sok variáció, igy vagy lassú időzitéseket használok vagy 4 GB-ramot 3,8-4 Ghz-en (ez rossz vicc) vagy visszateszem az antituning 3 GHZ-es C0 Xeont és belenyugszok ez a vége a lapnak 8 GB memóriával. :N

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz VinoRosso #5960 üzenetére

    Hello!

    Itt vagyok újra és jó hogy hallgattam rád és úgy folytattam ma itthon a tesztelést.
    VinoRosso! Igazad lehet a 2 fázisú betáppal a P5Q Deluxe-nal, nem mintha tudnám miaz! :C :C :C

    Csak az A1, A2, B1 slotokba tettem 3 egyforma 2Gb-os Kingston modulokat.

    Először csak beállítottam ezt:
    DRAM CLK Skew on Channel A1 [Normal]
    DRAM CLK Skew on Channel A2 [Delay 200ps]
    DRAM CLK Skew on Channel B1 [Normal]
    DRAM CLK Skew on Channel B2 [Auto]

    Eredmény:
    ~2 percig ment hiba nélkül az Aida stress system memory tester.

    Aztán beállítottam így:
    DRAM CLK Skew on Channel A1 [Normal]
    DRAM CLK Skew on Channel A2 [Delay 300ps]
    DRAM CLK Skew on Channel B1 [Normal]
    DRAM CLK Skew on Channel B2 [Auto]

    Eredmény:
    ~3 percig ment hiba nélkül az Aida stress system memory tester.

    Aztán beállítottam hozzá ezt is átállítva Autorol:
    NB Clock Skew [Delay: 300ps]

    Tessék! Ilyet se láttam még 3 hónapja mióta szenvedek. :Y
    Te aztán hatékonyan segítesz. Tapasztalt (szak)ember vagy a szemeben aki tiszteletet érdemel. :R
    Valahogy stabilizálni fogom 8 GB RAM-al is a rendszert. Bár most inkább iszok egy sört, mert így nem hibázik a tester húzva a procit 6G RAM-al, ledőlök pihenni :) (4GB-al amúgy simán megy a gép 4 GHz-en)

    Ez a teljes beállításom, lehet másoknak is segíthet:

    Ai Overclock Tuner [Manual]
    CPU Ratio Setting [08.5]
    FSB Frequency [440]
    PCIE Frequency [100]
    FSB Strap to North Bridge [333 Mhz]
    DRAM Frequency [DDR2-881MHz]
    DRAM CLK Skew on Channel A1 [Normal]
    DRAM CLK Skew on Channel A2 [Delay 300ps]
    DRAM CLK Skew on Channel B1 [Normal]
    DRAM CLK Skew on Channel B2 [Auto]
    DRAM Timing Control [Manual]

    1st Information : 5-5-5-18-3-52-6-3

    CAS# Latency: [5 DRAM Clocks]
    DRAM RAS# to CAS# Delay: [5 DRAM Clocks]
    DRAM RAS# Precharge: [5 DRAM Clocks]
    DRAM RAS# Activate to Precharge: [18 DRAM Clocks]
    RAS# to RAS# Delay : [Auto]
    Row Refresh Cycle Time: [Auto]
    Write Recovery Time: [Auto]
    Read to Precharge Time: [Auto]

    2nd Information : 8-3-5-4-6-4-7

    READ to WRITE Delay (S/D): [Auto]
    Write to Read Delay (S): [Auto]
    WRITE to READ Delay (D): [Auto]
    READ to READ Delay (S): [Auto]
    READ to READ Delay (D): [Auto]
    WRITE to WRITE Delay (S): [Auto]
    WRITE to WRITE Delay (D): [Auto]

    3rd Information : 14-5-1-6-6

    WRITE to PRE Delay: [Auto]
    READ to PRE Delay: [Auto]
    PRE to PRE Delay: [Auto]
    ALL PRE to ACT Delay: [Auto]
    ALL PRE to REF Delay: [Auto]
    DRAM Static Read Control: Disabled
    DRAM Read Training: Disabled
    MEM. OC Charger: Enabled
    AI Clock Twister: Lighter
    AI Transaction Booster: Manual
    C/P : A1 A2 A3 A4 | B1 B2 B3 B4
    LVL : 14 14 14 14 | 14 14 14 14
    Common Performance Level: 14
    Pull-In of CHA PH1: [Disabled]
    Pull-In of CHA PH2: [Disabled]
    Pull-In of CHA PH3: [Disabled]
    Pull-In of CHA PH4: [Disabled]
    Pull-In of CHB PH1: [Disabled]
    Pull-In of CHB PH2: [Disabled]
    Pull-In of CHB PH3: [Disabled]
    Pull-In of CHB PH4: [Disabled]
    **************************************
    CPU Voltage [1.28750]
    CPU GTL Voltage Reference (0/2) [0.640]
    CPU GTL Voltage Reference (1/3) [0.685]
    CPU PLL Voltage [1.54]
    FSB Termination Voltage [1.26]
    DRAM Voltage [1.98]
    NB Voltage [1.26]
    NB GTL Reference [0.635]
    SB Voltage [1.10]
    PCIE SATA Voltage [1.50]
    **************************************
    Load Line Calibration [Enabled]
    CPU Spread Spectrum [Disabled]
    PCIE Spread Spectrum [Disabled]
    CPU Clock Skew [Auto]
    NB Clock Skew [Delay: 300ps]
    CPU Margin Enhancement [Compatible]

    [ Szerkesztve ]

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz VinoRosso #6278 üzenetére

    Hogy lássa MINDENKI mennyire igazad volt :R beteszem ide full nagyban az eredményt a 4*2 GB modullal is (kapott az utolsó DIMM slot is ennyi delayt). Igaz ez a NB órajel eltolás valamelyest visszaveszi a teljesítményt, de régi gépből kihozni a maximumot többet ér mint 100 ér' venni egy új konfigot amit még a szomszéd Julcsi néni is össze tud rakni úgy hogy azt se tudja mit csinál. :K

    Némi fine tuning kell már csak, de az ráér és legalább tudom mit csinálok. :)

    Köszönöm! :R

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz VinoRosso #6283 üzenetére

    Stabil lett az OC. Olyannyira mintha csak két RAM lenne benne vagy OC nélküli lenne minden.
    Fenenagy konklúzió ebben az egészben, hogy nem mindig elég a feszeket növelgetni meg a memória timingeket állítgani hátha jó lesz valahogy. NAGYON NEM. Látom van itt sok ember aki hiába szerzett jó OC Xeon-t ha a lapját nem tudja belőni a memókohoz, hogy ne csak 2-4GB-al menjen. Bár valszeg egy Giga lapot könnyebb konfigolni. Majd olyat fogok venni, a másik E5450-es Xeonomnak amit nem kell húzni s nem is nagyon lehet, ezért nincs is szívem eladni, mert átvágnék vele valakit aki OC-ban reménykedik azzal.

    Szerintem más BIOSokban/lapokon van olyan opció mondjuk 'optimized' beállításon ahol a különböző slotokat lehet szinkronizálni. A P5Q Deluxeban ez a Dram és NB Clock Skew mostmár biztos és emiatt tényleg jó lap a 16 fázisú órajelgenerátor miatt is, de itt ugye nem a CPU-val volt a gond

    Ezt használom most is mert nem tudtam kiakasztani vele a tesztert Stabil config csak még a B2-re is raktam 300 Delayt. Egy ideig nem tesztelgetek ezután, de azért elmondom neked, hogy ezen a beállításon 1066-ra tettem a memókat és akkor 6 perc után hiba jött a teszterben, tehát lehetne ezt még állítgani, de a célomat elértem és a rendszer sebesség kiváló így is, de majd még tuningolom a memókat és a CPU-t pár hét, hónap múlva. Még tegnap amikor kiszedtem két RAM-ot megnéztem meddig menne 4 GB-al a Xeon. 1,33V-re tettem a CPUv-t az NB és FSB Termination voltaget 1,36-ra a fenti beállításokkal. 500-as FSB-n bebootolt, de nem jutott el a Windows kezdőképernyőig. Olyan 4165 Mhz (FSB 490) lehet a felső határ ezzel a procival ebben a lapban (azzal betöltött a Windows, de kékhalt), bár te lehet többet is ki tudnál belőle hozni. Nekem ez a 32 %-os OC is bőven elég úgyhogy betonstabil lett a rendszer. Ez az egy gépem van, úgyhogy ez a legfontosabb nem a maximum megtalálása mindenáron.
    Rengeteget segítettél benne, amiért jár a nagy elismerés és köszönet. :R

    Szóval nem kell a P5Q lapokat se kidobni se szidni, csak úgy látszik kicsit nehezebb konfigolni nagyobb OC-val.

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

  • zedcon

    tag

    válasz gandalf #6292 üzenetére

    A DRAM Clock Skew és NB Clock Skew (ez utóbbit egész 1600-ig lehet nálam állítgatni) beállítása előtt a 2 CPU GTL és az NB GTL Reference fixálásánál tapasztaltam szignifikáns javulást az Aida memtesztben. A releváns NB GTL Reference fixálása önmagában nem volt elég. A CPU GTLt szerintem megpróbálhatod óvatosan variálgatni a standard körül úgy, hogy ha az egyikre ötöt adsz akkor a másikra tizet. Miután ezekhez hozzányúltam 10 sec-es hibázások 1-2-3 percre nőttek, meg persze 6-6-6-24-en mentek a RAMok, azt mentettem anno az OC Profile 2-be mint kompromisszumos, ideiglenes megoldás. Ha a gyári RAM profil timingjei vannak beállítva annak jónak kell lennie és máshol van a baj mint nálam volt, igaz egyforma RAMokat is használok most az is közrejátszhat valamit. Ha a memók nem mennek együtt akkor mindenképpen stabilabb lesz a rendszer ha 1-2 lépcsővel rontjuk a timingek értékeit. Azt mondom megint, ha 10 sec körül hibázik a teszter akkor tutira instabil a rendszer, ha 2-3 vagy több perc után hibázik akkor lehet nem is fog semmi progi panaszkodni, csak a teszter túlérzékeny valamire. Most megkapta amit akart. :)
    Valamiféle fázis eltolás kellett neki.

    Pontos vagyok mert mérnök, de van mikor eldobom az agyam. Lelkes Újonc vagyok 2003 (!) óta :)

Új hozzászólás Aktív témák