Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    válasz Yutani #1 üzenetére

    Ezeket az értékeket biztos úgy adják meg, hogy az új node Fogyasztási görbéjének legoptimálisabb pontján mennyivel nagyobb frekvenciát tud elérni a régi node azonos Fogyasztási pontjához képest. Pedig tényleg szép lenne. Csakhát ez el se jut a ryzenhez. GF csak reszelt 14lpp-t gyárt.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz #74018560 #4 üzenetére

    1. Költségtakarékossság miatt. A bérgyártók igyekeztek úgy előre lépkedni, hogy minél több eszközt fel tudjanak használni a korábbi gyártósorokból az újakhoz. Ha emlékszel az összes gyártónak volt 20nm planáris nodeja. Amivel a 28nm után elkészültek és már akkor is lehetett némi újrahasznosítás, de végül nem lett jó az eredmény. Mire fel bevezették a finfet technológiát, de úgy hogy a node fele ugyanaz maradt, mint a korábbi 20nm volt. Így könnyebb volt előállítani és mivel mégiscsak előrelépést jelentett, ezért elnevezték 14lp(e|u|p)-nek, és 16FF-nek, hogy a nevéből is látszon, hogy jobb.

    2. Az átállás a gyártónak azért drága, mert beruházásokat kell végeznie, hogy az adott nodeokon az igényelt kapacitásokat ki tudja szolgálni.
    A tervező cégeknek pedig egyre költségesebb a chiptervezés a node méret csökkenésévek.

    3. Változik a technológia. A planáris nodenál lényegében már 20nm-nek nevezett méretnél nem javultak a szivárgási értékek. Aztán jött a finfet. Ezzel el is csúsztatták a korábbihoz képest a nevezéktant, aminek már amúgy se nagyon volt köze semmilyen mérethez.
    A finfet új távlatokat nyitott. Most már a finfet korlátait leküzdő gaafet az új mentsvár, ami bevihet minket 7nm alá.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz -FreaK- #6 üzenetére

    A samsungnak van 28FDS terméke (cikk) és tervezi a 18FDS-t)

    A Globalfoundriesnak pedig van/lesz 22FDX néven és 2019-ben 12FDX néven FD-SOI terméke.

    Ezekről viszont semmit nem tudni csak azt, hogy igazából azoknak az inkább olcsóbb, kisebb, és kis volumenű termékeknek készül, amelyeket a tervezőjük nem tud vagy nem akar a drágább tervezési költséggel járó finfetre átvinni és/vagy nem annyira fontos a méretcsökkenés, esetleg különösen fontos a nagyon minimális fogyasztás. Magyarul: IoT

    A GF 22FDX-re már állítólag épült kísérleti termék, de összességen még - igen - sehol semmi.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák