Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • s3toraph

    senior tag

    válasz bandika753 #14183 üzenetére

    Sziasztok!

    Építenék egy kis otthoni monitorozó rendszert, ehhez kérnék tanácsot. Kezdő vagyok a témában.

    A terv az, hogy egy lakásban a helyiségek hőmérsékletét figyelem hőszenzorokkal. Ezen adatokat kellene real time megjeleníteni PC-n. Majd ezután továbbfejlesztve, adatbázisban eltárolni a begyűjtött adatokat (mindezt azért, hogy egy weboldalra feltöltve, neten is meg lehessen nézni bármikor bárhonnan, hol mennyi a hőmérséklet, ill. visszamenőleg grafikonon mondjuk egy hét távlatra, szobánként). Szobánként 1 vagy több hőmérő. Ezt mondjuk egy router és VPN segítségével megoldani.
    Aztán még lehet hogy bővíteném, mondjuk páratartalom méréssel, ajtónyitás érzékelővel.
    Fűtésszabályozás, bojlervezérlés, stb. nem lesz.

    Első körben kábelesen csatlakoznának az érzékelők. Ha ez működik, utána továbbfejleszteni vezeték nélküli megoldással, wi-fi vagy bluetooth.

    Nem tudom, melyik vonalon induljak el, raspberry vagy arduino?
    Melyiket könnyebb kezelni, megtanulni?
    (MSP430G2-vel próbálkoztam de az nekem túl bonyolult.)
    Úgy látom mindkettőhöz van elég sok magyar forrás (angolom még nem elég jó).

    Érdemes megvenni egy komolyabb boardot amin van eleve mondjuk wi-fi modul? Vagy elég egy közepes lap, és később shildek hozzá? Melyik a költséghatékonyabb?

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz layerke #14185 üzenetére

    Szia!

    Köszi! Megnézem ezeket is.

    (#14186) arnd:

    Szia!

    Értem, köszi.

    Úgy gondolom, hogy nem fog kelleni hozzá kijelző, mivel közvetlen vezérlést nem tervezek. Eleinte a PC-re rákötve a boardot, a PC-n akarom nézni a kinyert adatokat, hogy rendesen működik-e. Ill. a letárolt adatokat ellenőrizni, hogy jól menti-e el, helyes értéket ment-e el, a megfelelő helyre/helyiséghez (az adatbázis, ez gondolom lehet mondjuk egy excel tábla vagy hasonló). Aztán ha működik, akkor megcsinálni a webszervet (felhasználói név + jelszó kérése, megjegyzésének lehetősége), amin láthatóak lennének a szobánkénti hőmérsékletek, ami frissülne kb. 3-5 alkalommal percenként, illetve visszamenőleg a hőmérsékletek, az eltárolt értékekből diagramot képezve.
    Ez még bővülne kb. annyival, hogy be lehetne állítani küszöbértékeket (min. és max.) a webszerver felületen, hogy ha ez alá vagy a fölé megy a hőmérséklet, jelezzen valahogy (pl. figyelmeztető email). Ha lesz ajtónyitás érzékelő is, akkor azonnal jelezne eseménykor, és akkor ennek is lenne beállítási lehetősége a webszerveren, hogy mikor is élesedjen a rendszer ezen része, és meddig.

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz Sk8erPeter #14188 üzenetére

    + #14189) inf3rno + (#14190) arnd + (#14192):

    Ez szakdolgozati téma nekem. MSP-EXP430G2 lauchpaddal próbálkoztam, alacsony fogyasztás és költséghatékonyság miatt, de azzal nem boldogultam, nekem túl bonyolult (hobbielektronikás cikkek vannak hozzá). Év végéig meg akarom csinálni.

    Adatbázisra jó lenne sql-es, vagy a txt-s vesszővel elválasztott adattárolás is.

    Kicsit félreérthető voltam, szóval: a hőmérsékletnél, egy mérés nem mérés, és páratlan számú kell a pillanatnyi hőmérséklet pontos megállapításához, ezért úgy gondoltam, egy értékhez legalább 5 mérést használok és ennek átlagát veszem. Ahhoz, hogy a hőmérsékleti adatok viszonylag real time jelenhessenek meg a weblapon, szerintem 20mp-enként kellene frissíteni, tehát percenként 3 mérési eredmény lenne, minden eredmény 5 mérés átlaga, tehát 4mp-enként mérnék egyet hőmérőnként.

    Az eredményeket első körben csak addig kell tárolni, amíg meg van az 5 mérés, hogy egy konkrét eredmény átlaga meg legyen, mint pillanatnyi hőmérséklet, ami már pontosnak nevezhető szerintem.

    Aztán ha ez működik, akkor jönne az hogy letárolom az átlagokat, hőmérőnként, azaz percenként a 3 eredményt. Ez a diagramhoz lehet erős túlzás, akkor mondjuk lehetne csak minden 5. vagy 10. percben vett 3 átlageredmény átlagát letárolni. Kezdésnek mondjuk 3 hónapra visszamenőleg lehetne visszanézni az adatokat. Itt lehetne választani, hogy mekkora időszakot mutasson, pl. beállítani nap és óra szerint, mettől meddig.

    Weboldalt nem akarok bérelni. Úgy gondoltam, hogy az adatokat SD/microSD kártyára menteném, magán az eszközön (ha nincs rajta olvasó akkor kiegészítő modullal). Dyndns-el egy oldalt készítenék, amire az eredmények kikerülnek, és innen tudok pár dolgot vezérelni: mérés indítása/leállítása, szobánként külön-külön, szobák törlése/létrehozása/átnevezése, ilyesmi.
    A biztonságos kapcsolatot meg lehet oldani Linksys WRT54GL routerrel, tomato szoftverrel, amiben van VPN szerver, tud NAT-ot, így a biztonságos kapcsolat megvalósítható (még nem használtam, de találtam egy egész jó forrást hozzá, UNO-val ezzel a felállással webes hőmérsékleti monitorozást meg lehet valósítani, beavatkozással). Meg lehet oldani azt is hogy a kapcsolat állandó legyen (egyszer beállítottam és onnantól mindig jól működjön), a szolgáltatói IP cím időszakos változtatása ellenére is, ami szükséges is az elvárt működéshez.
    A boardnak pedig kell hálózati interfész, minimum LAN (ha nincs rajta, pl. ethernet shielddel).

    Tehát, az arduino/raspberry csatlakozna a routerhez, a rajta tárolt mérési adatokat megjeleníti a weboldal, ami persze kér felhasználói nevet és jelszót, így bárhonnan monitorozható ill. vezérelhető.

    Kérdés, hogy az adatbázis tárolás, a hőmérsékleti diagramhoz használt adatok tárolása és feldolgozása miatt, vajon teljesítményben elég lenne egy arduino, mondjuk egy uno? Egy otthoni rendszernél nyilván számít az áramfogyasztás is, de ettől fontosabb hogy maga a rendszer mennyibe kerülne. Az arduino boardok úgy látom olcsóbbak, viszont, ha a céljaimnak nem felelnek meg, ill. ár/érték arányban jobban járnék egy raspberryvel, akkor utóbbinál maradnék.
    Mit javasoltok?

    Példaprogramok alapján indulnék el, de magamtól akarom megírni az egészet.

    Ha eldőlt melyik vonalon maradok, akkor abban a topicban maradok, nem fogok mindkettőbe írogatni. Addig is nézzétek el nekem.

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz inf3rno #14195 üzenetére

    Értem. TXT-be nekem megfelelne.

    (#14196) layerke

    Eredetit akarok venni, biztos ami biztos.

    Málna PC-n kívül másik MO-i megbízható boltot tudtok javasolni, ahol eredeti terméket árulnak, garanciával?
    Ill., szintén megbízható, eredeti terméket áruló külföldi oldalt? Ahonnan meg jön 1-2 hét alatt, nem kell hónapokat várni. Ebay-en úgy olvastam inkább az utánzatok vannak jelen.

    Van már pár cucc amit megvettem a lauchpad okán: 4 db DS 18B20, kábelek az érzékelőket a board tüskéihez kötni, + egy 270 érintkezős BB-005 próbapanelem (hestore-bol). Még nem voltak használatban.

    (#14198) arnd:

    Az még jobb is lenne, ha 20mp-enként frissítem az értékeket, 4mp-enkénti mérésből 5 mérést hőmérőnként pedig memóriában el tudja tárolni, ki tudja számolni az átlagokat és csak ezt írná ki az SD kártyára. Kérdés, erre képes-e 20mp alatt, mondjuk 4-nél több érzékelő esetén?

    Grafikonból nem kell csilli-villi. Úgy emlékszem valahol láttam egy raspberry project-es angol oldalt (most nem találom), ahol pont ilyen webes felület volt amit én gondoltam megvalósítani, hőmérsékleti adatok + grafikon.

    Egy eszközt szeretnék, és lehetőleg minél egyszerűbben, olcsóbban megoldani. Viszont, jól szeretnék választani, melyik irányom induljak el (Pi vagy arduino), mert sajnos se időm, se pénzem mindkét vonalra.

    #14200) inf3rno:

    Nem a szenzor, hanem a mérések száma kell hogy páratlan legyen. Olvastam több forrásból is, hogy pontosan akarok mérni, legalább 3-5 mérés átlagát kell venni, és a mérések számának páratlannak kell lennie, mer teszem azt 4 mérésböl 2x a-t mérsz, 2x b-t, akkor a kettő átlagát kapod meg, de ha 5. alkalommal is a-t mérsz, akkor látszik hogy a értékhez van közelebb a valóság, így pontosabb a mérés. Remélem érthető, bocs hogy ilyen rondán írtam le.

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz inf3rno #14204 üzenetére

    Nem szenzorbol van annyit típus, hanem egyetlen szenzorral mérek 5-öt, és ennek veszem az átlagát, mint valós mérési értéket, így próbálom kikerülni a mérési hibát, ill. a szenzor pontatlanságát. Az "a" és "b" arra vonatkozott, hogy teszem azt mérek egyetlen szenzorral 4x egymás után, és felváltva felvesz két értéket, mondjuk 28, 26, 28, 26 fokot mér, akkor mérni kell egy ötödiket is, hogy pontosabb eredményt kapjak átlagolásnál. Legalábbis ezt olvastam.
    Tehát minden szerzornál van 5-5 mérés, és 1-1 átlag az 5-5 mérésből, ezt az átlagot kell megjeleníteni mint aktuális hőmérsékletet.

    Uhh, ez még sok is, ennyire nem akarom komplexre.

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz s3toraph #14203 üzenetére

    Úgy néz ki, raspberry lesz belőle.

    A választáshoz kérnék segítséget!

    Először is, úgy tűnik, kell nekem legalább 512MB ram, akkor viszont a B, B+ 3-4 ezerrel olcsóbb csak, mint a Pi 2, amivel már kapok 1GB ramot és quad core procit, kb. 16 ezer Ft. Ár/értékben jobb választásnak tűnik, noha lehet a feladathoz még sok is. Felszereltségben úgy látom ugyanaz.

    Mit gondoltok? Milyen ez az új board? Jó választás lenne?

    Itthon 2 boltot találtam, hestore.hu és malnapc.hu . Gondolom ezek megbízhatóak, eredeti termékekkel?

    Ill. az rpibolt.hu, itt most 13 ezer Ft a Pi 2.

    Boardból és hozzá való tápegységböl mindenképpen eredetit akarok.

    Tudtok olyan megbízható külföldi boltot/webshopot/weboldalt mondani, ahol eredetit árulnak lényegesen olcsóbban, pl. féláron? Ki honnan szerezte be a saját raspberryjét?

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz Mr Dini #14208 üzenetére

    Szia!

    Ez az oldal nem szimpatikus.

    Csak a rádió transmiterrel van gond?

    (#14210) vérfolt + (#14211) Soderes:

    Sziasztok!

    Ti honna rendeltétek meg a pi 2-t?

    Kérdésem mindenkihez:

    Arra amire én szeretném használni, melyik a jobb választás? B+ vagy Pi 2? Pi 2 mellett szól a 4 magos proci és 1GB ram. B+-nak úgy látom, csak egy magos a procija. Viszont ha vannak gondok a pi 2-vel, a B+ pedig megízható, akkor B+ -nál maradnék. Kérlek segítsetek, mert hétfőn rendelném! Igyekszem visszaolvasni de rengeteg hsz-t kell átnézni.

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz Soderes #14213 üzenetére

    + ((#14214) sztanozs:

    Köszönöm a válaszokat!
    Soderes: Rpibolt ad rá garit? Nem írják.

    Mindenkihez:
    - Érdemes az erősebb, 2,1A-s tápot megvenni hozzá?
    - Hűtőbordákat kell venni hozzá?

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz Soderes #14217 üzenetére

    :R

    (#14218) Mr Dini: Köszi.

    (#14228) vérfolt: :R Tőlük megrendeltem. Ők is adnak 1 év garit a termékre és a töltőre.

    Sk8erPeter + inf3rno:
    Hmm, nem is olyan egyszerű, jól át kell gondolni. Erre az adatbázis megvalósításra még visszatérünk. :R

    Most el akarnám valahogy kezdeni a munkát az eszközzel. Szóval kérdezek lentebb.

    (#14274) BeriJan:
    A 1wire-röl meg adatbázis megvalósításról majd kérdezek akkor tőled, ha odáig eljutottam. :R
    Most azon gondolkodtam, hogy lehet érdemesebb lenne szobánként külön-külön vonalat létrehozni. Nem tudom mennyivel lenne komplikáltabb. Így viszont - mivel 3-3 szenzor lenne szobánként - könnyebb lenne a kezelésük, hiszen ami értékek jönnek a kábelen egymás után, azt rögtön lehetne menteni a szobához tartozónak, nem kellene még azt is figyelni, hogy az adott érték éppen vajon melyik szobában lévő hőmérőtől származik, és akkor még azt is kezelni hogy majd adatbázisnál jó helyre mentsem el.
    Szóval, elsőként megcsinálnék 4 db vonalat, és minden vonalon/kábelen 1-1 szenzor lenne. Ezek értékeit monitoroznám valahogy, PC-n, a webes felület az egy következő lépés lenne. Ha ez működik, bővíteném 3-3 szenzorra.

    Mindenkihez:
    Megrendeltem ezeket, tegnap érkezett meg:
    LINK
    LINK
    LINK
    LINK

    Nagyon nem vagyok még képben, ezért nézzétek el hogy lámaságokat is fogok kérdezni.
    Az világos, hogy a PI egy komplett mini gép. Azt is tudom már, hogy gyakorlatilag üres, memória kártya kell a működéséhez, és erre kell valami kód/szoftver, különben nem csinál semmit.

    Ami nekem nem tiszta, hogy mit kell rá felrakni, és hogyan? Az MSP430-nak pl. van egy IDE-je PC oldalon, amiben amit megírtam, és rátoltam a kontrollerre USB-n, akkor futott rajta a kód.
    A PI-nél is elég egy IDE, amivel rátolom a kódot, és szintén USB-n keresztüli virtuális soros portos megoldással mondjuk puttyval rá tudok kapcsolódni, monitorozni a futó kód kimenetét? Vagy ez hogy működik? Totál képzavarban vagyok.

    Valamint, láttam java szerű, és pythonos kódrészleteket is. Milyen nyelven lehet programozni? Hogyan, mi kell hozzá, mit hogyan kell telepítenem? Java vagy C szerű lenne jó nekem. Másban még nem programoztam.

    Valamint, raktak rá elvileg a boltban openelec/kodi-t. A kodirol annyit tudok, hogy médialejátszó. Az openelec az mi is lenne?
    Továbbá, hogy kell beüzemelnem a PI-t? MicroSD-t beteszem, monitort HDMI-be, USB-be egér, bill., tápot bedugom, és kész? Elindul a kodi? Leállítani le lehet szoftverböl, vagy csak ki kell húznom a tápbol? Ez a helyes használat? Nincs rajta se power, se reset gomb, azért kérdezem.

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz Horvi #14308 üzenetére

    (#14308) Horvi + (#14309) arnd + (#14310) gyurkikrisz:

    No itt vagyok újra, csak be voltam havazva melóval.

    Értem, szóval vannak hozzá image-ek és ezzel rápakolhatom a penyóra olyan módon hogy azt bevegye a pi gyomra, ergó bootoljon és működjön megfelelően. Ha jól értem ez arra hasonlít mint amikor DVD-s/image win telepítőböl csinálok pendrive-os telepítőt win 7 usb dvd tool-al.

    Image-eket honnan lehet leszedni hozzá? Stabilan működő érdekelne.

    Szóval, ha jól értem, rárakok egy alap linuxot, és ebben van/vannak IDE/IDE-k? Vagy ezeket külön kell telepíteni? Milyet rakjak rá a microSD-re? Olyan kellene aminél lehet C-ben és java-ban is programozni.

    Mivel a monitoromon nincs HDMI, és közben neteznék is információ szerzéshez, második monitorom meg nincs, így a PC-röl kapcsolódnék usb-vel a pi-re. Puttyval mondjuk. Ez esetben, hogy kell beállítani a putty-t? A pi-be ha beteszek egy feltelepített microSD-t és elindítom, akkor PC-röl be tudok csatlakozni putty-n, vagy előtte engedélyezni kell/be kell álltani valamit a pi-n futó rendszeren?

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz Horvi #14449 üzenetére

    Remek, köszi, már csak azt kellene tudnom, mi az ami nekem megfelelőbb lenne C-hez ill. java-hoz.
    Ahogy olvasgatom a topicot, az alapján OSMC vagy raspbian kellene nekem. Vagy az ubuntu jobb választás lenne? :F Azt már leszűrtem hogy openelec inkább médialejátszó alá (kodi) való.

    (#14451) gyurkikrisz:

    Olyat nem lehet hogy virtuális soros porton keresztül, a pi-t az usb-jével a PC-re kötve (win 7 x64 SP1), putty-val becsatlakozni?
    Ha routerre dugom, mit állítsak be a putty-n? IP cím alapján csatlakozzak? Honnan tudom meg, hogy milyen IP-t kapott a pi? A routerben nézzem meg, ha tud ilyet (tenda, nagyon alap wi-fi-s, nem tudom van-e olyan menüje ahol listázza melyik eszköz milyen IP-t kapott)?

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    Sziasztok!

    Távoli asztali bejelentkezést hogyan lehet megoldani Pi2-re? Azt már tudom hogy teamviewer nincs ARM-ra megírva. Raspbian fut a Pi2-n, XRDP-t telepítettem, ami fut bekapcsolástól kezdve. Távoli asztali kapcsolattal próbálok belépni Win8.1 alól, de nem működik. (Egy tenda router mögé van kötve egy tp-link switch, a switch-re van rákötve a PC és a Pi2. Ping megy oda-vissza.)

    Képek + a hibaüzenetről (közben megváltoztattam raspi-config-ban raspi2-re a hostname-et, ezért nem egyeznek a képeken, tehát most raspi2 az aktuális):

    Mit csinálok rosszul? Nem elég az XRDP, kell még valami a távoli bejelentkezéshez? Nekem az lenne a cél hogy úgy tudjam kezelni a Pi2-t mint ha rá lenne dugva a monitor és az egér + bill., tehát mint teamviewerrel, mivel 1 monitorom van és 1-1 egér + bill. Most így dugdosgatom át őket meg váltogatok source-t a monitoron, ez nem fenntartható megoldás. Azért lenne jó a bejelentkezés hogy ne kelljen második monitor. SSH nem elég mert ott tudtommal csak karakteres felületem lenne.

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz Aryes #23279 üzenetére

    A VNC-t is csak fel kell telepíteni, és kész, mint az XRDP-t? Így kell felrakni?
    sudo apt-get install vnc

    Utána működik a távoli bejelentkezés?

    A VNC megfogja/leterheli a Pi2-t?

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz Aryes #23281 üzenetére

    Nekem azért van raspbian rajta, mert netbeans-t akarok rárakni. Nem vágom a témát semennyire, most próbálok megindulni benne. Olyan programot akarok írni rá (java van tervben) ami magán a Pi2-n fut és a Pi2-re dugott hőmérő szenzorok adataival dolgozik. Ezért gondoltam azt hogy akkor netbeans. Önállóan kellene működnie, úgy hogy funkciókkal lehessen bővíteni, pl. adatbázisban tárolja a hőmérsékleti adatokat hőszenzoronként, és előbb kiírja a program futás közben egy ablakban, ami frissül folyamatosan, aztán meg tovább fejlesztve kitolni az adatokat egy weboldalra. Dióhéjban, ez a terv. Nem tudom máshogy hogy lehet megoldani a java programozását az eszköznek. Az a része nekem nem világos, hogy ha nincs rajta oprendszer amire felrak az ember egy IDE-t, akkor még is hogyan lehet programozni, ezért maradtam ennél a megoldásnál.

    (#23282) vargalex: Na közben pont leírtam. :) Azért kell a távoli elérés hogy úgy tudjam kezelni a Pi2-t, és ugyanazt lássam, Pc-röl elérve, mint ha magára a Pi2-re dugnám a monitort és az egér+bill.-t. Itt van a gép mellett a Pi2 de ha nem lesz távoli elérés akkor vennem kell még 1 egér+bill.-t hozzá hogy ne kelljen átdugdosgatni + monitoron állandóan kapcsolgatni source gombbal a bemenetet (kzben gépen keresem az infókat, ill. fórumozok).

    (#23283) petya220: Köszi, minden tippnek, hasznos oldalnak örülök! :R

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz s_e_n_k_i #23284 üzenetére

    Hmm szóval a raspi-config-ban be lehet egy VNC szervet kapcsolni? Kipróbálom. Mi a chrome plugin neve, vagy egyértelmű lesz ha rákeresek?

    (#23286) soldi3r: Azt is megnézem hogyan kell ezt a NOOBS-ot felrakni, köszi.
    Abban van különbség mit rakok fel? Van úgy látom pár VNC, realvnc, tightvncserver, stb.
    Kell hozzájuk valami kliens pluszban Win8.1 oldaláról? Vagy elég a távoli asztali bejelentkezés?

    (#23287) Pulsar : Nem feltétlen. Olyan nyelv kellene amiben nem nehéz leprogramozni a dolgokat. Próbálkoztam már MSP430 Launchpad-al, na az nekem magas az nagyon hardverközeli a marha sok regiszterrel meg mi mindent kell kapcsolgatni, nem látom át. Ezért átnyergeltem Pi vonalra, hát ha egyszerűbb lenne megvalósítani.
    Nem vagyok egy nagy programozó, amihez eddig volt szerencsém az a C/C# és Java.
    DS 18B20-ból van pár db-om. Elvileg ez az analóg értékeke már átkonvertálja digitálisra, és ezt lehet beolvasni vagyis már nem kell konvertálni. Ha jól tudom.

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz MaCS_70 #23289 üzenetére

    Érdekes ez is.

    (#23290) Pulsar :

    Pythonnal az a bajom hogy még csak a nevét hallottam/láttam leírva. De rákeresek.

    Egyébként, ha ilyen szenzoros, adatokat weblapra kiküldős projectet akar az ember, ez a felállás amit én felvázoltam, mennyire működőképes? Tehát meg lehet csinálni úgy hogy raspbianra telepitek nertbeans-t és ebben írom meg? Vajon tudja kezelni a Pi2-höz csatlakoztatott érzékelőket? Egyáltalán elbírná a Pi2 a VNC mellett még a netbeans-t?

    (#23291) soldi3r :

    Ha jól értem a NOOBS egy telepitő csomag, ami tartalmaz sok mindent többek között raspbian-t és java-t is. De azt nem értem mitöl csak 1,1GB, holott a raspbian ISO ami használtam 3 GB?

    (#23297) cinemazealot:

    Igen ezen morfondírozok én is hogy mi van ha használhatatlanul lassú lenne?

    Na most, akkor kérdeznék: a te példádban, mi van a Pi-n? Mi futtatja le a kódot? Hogy kell elképzelni? Én eddig csak azt a részét értem hogy felrakom az oprendszert és az megy. De láttam már sok olyan példakódot mint pl. a pythonosok hogy ott a kód, de oké, ilyenkor mégis hogyan van "telepítve" a Pi? Mi és hogyan futattja? Valami oprendszer csak van rajta akkor is, vagy nem? Ha csak rátolod a kódot a Pi-re mint írtad, és előtte gépen írtad meg, akkor hogyan fut a Pi-n? Valami csak futtatja? Valami csak van a Pi-n ilyenkor, gondolom nem "üres". Ez nem világos számomra.

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz Pulsar #23300 üzenetére

    Nálad akkor a raspbian van telepítve, és arra van feltéve egy python futtató környezet? Hasonlóan mint (#23297) cinemazealot példája java-val?

    Egyébként, a kiolvasás hogy történik? Van a pythonnak hozzá parancskönyvtára (vagy minek nevezem), tehát a megfelelő parancs megfelelően kiadva és megadva a bemenet, simán ki tudja olvasni bármelyik GPIO lábat?

    Jól néz ki ezeken a képeken az eredmény. Az rrd-t viszont nem tudom micsoda.

    (#23302) cinemazealot :

    Kezdem érteni, de javíts ki kérlek ha tévedek. Szóval, ha raspbian-ra rárakok egy futtató környezetet, akkor le tudja fordítani az adott nyelven írt programot a Pi. (Ilyet sosem csináltam még, fejlesztői környezet nélküli kód futtatás, főleg nem linux alapú rendszeren. Eddig mindig az volt hogy windows és akkor valamiben kódoltunk, pl. netbeans. Ja és windows-on nevelkedtem. Szóval lehet kérdezek olyanokat hogy mások néznek nagyokat, hogy hogy nem tudom.)
    Netbeans-re azért gondoltam, mert egyrészt ez úgy látom van raspbian-ra, másrészt hogy magán a Pi-n amit megírok, futtatom és egyböl látom mi az eredmény, működik, nem működik, kiolvassa-e az adatokat (majd ki lennének gyűjtve, de első körben monitorozni csak kiíratnám a képernyőre a beolvasott értékeket) az lett-e az eredmény amit akartam. Ha gépen írom meg minden kicsi apró változtatás miatt újra és újra másolhatom át a Pi-re. Na most, netbeans miatt kellene nekem a GIU és a VNC is, ahogy fentebb írtam. Szóval lenne egy próba ezzel, ha nem bírja akkor szerzek még egy monitort (egeret és bill.-t vettem még egyet mert már nem bírtam idegileg az átdugdosást :D ), és akkor nem lesz terhelve a VNC-vel.

    Nem lesz üzleti cél.

    A leírást köszönöm, már ebböl is sokat tanultam. :R

    (#23303) s_e_n_k_i:

    Köszönöm, kipróbálom. :R

    Mindenkihez:
    Milyen nyelven szokás Pi-re kódot írni az említett pythonon kívül?

    Igazából még mindig nem tudom hogyan induljak el. Java volt a terv. Mi legyen? Meg tudom java-val oldani amit szeretnék? Nem akarok rosszul dönteni, hogy úgy járjak, menet közben derül ki hogy ezt és ezt ezzel nem lehet megoldani és kezdhetem elölről.

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz Keef_Lee #23301 üzenetére

    Értem, azt hittem ez full offline telepítő. Köszi. :)

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    Sziasztok!

    Van egy Raspberry Pi 2 Model B 1GB-om, rajta raspbian, erre szeretnék rákötni DS18B20 digitális 1-wire hőszenzorokat. Elsőnek egyet, hogy lássam hogy is működik a kiolvasás. Kezdetben próbapanelen keresztül, amíg gyakorlok (ennek típusa: BB-005 a csomagoláson, a panelen meg SYB-46 szerepel). Vettem 4K7 ellenállásokat.

    A kérdésem, hogy mit hogyan kössek össze? Valaki leírná szájbarágósan? Ezt a cikket megtaláltam de ez Raspberry Pi B + verzióról szól.

    A BB-005 próbapanelnek ugye ilyen a belső vezetékezése?

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz Pulsar #26422 üzenetére

    Köszi. Találtam sokat, de nekem az vagy nem elég részletes, vagy nem értem mert angol.

    (#26424) stopperos:

    Köszi. Már is sokat segítettél. :R

    Ezek szerint, a Pi 1 model B és a Pi 2 model B 40 pin GPIO kiosztása egy és ugyanaz. Elég sok ábrát találtam neten a GPIO-król és nem volt egyértelmű számomra.

    Akkor ezt veszem alapul innen:

    Találtam egy példát bekötésre. Így néz ki:

    Elvileg ez jó.

    Mindjárt le is rajzolom mit hova kötnék.
    Muszáj vagyok alap dolgokat is megkérdezni, mert még soha nem csináltam ilyet és tartok tőle hogy valamit elszúrok, elfüstölni valamit meg drága mulatság lenne.

    Azt már a cikkedböl kiszűrtem, hogy a DS18B20 szenzor 2-es és 3-as lábához azért kell az a 4K7 ellenállás, hogy magas értéken tartsa (3.3V).
    E nélkül egyébként nem is működne a kommunikáció? Tehát ha éppen kommunikál a szenzor, akkor azt mindig alacsony értéken teszi és azért kell ez a felhúzó ellenállás?

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz s3toraph #26425 üzenetére

    Lerajzoltam ahogy én gondolom. Így kell bekötni?

    Tehát:
    Pin1-re (3.3V) kell bekötni egyazon sorra előbb az ellenállás egyik lábát, majd a szenzor 3.-ik lábát (3.3V).
    Pin7-re (GPIO4)-re kell bekötni egyazon sorra előbb az ellenállás másik lábát, majd ezután a szenzor középső lábát (GPIO4).
    Pin9-re (GND) kell bekötni a szenzor 1. lábát (GND).

    Kérdések:
    Az mindegy, hogy az ellenállás melyik lábára kerül a 3.3V? Tehát mindegy hogy rakom?
    Az ellenállás úgymond most a szenzor előtt van bekötve. Mögé is be lehetne kötni?

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz Gyula84 #26443 üzenetére

    Na ezt jól benéztem. :W Pedig ott van a BB-005 panel vezetékezési rajzán is amit beraktam kép, hogy nem az egész sor van összekötve, hanem sorokként ABCDE és külön az FGHIJ van összekötve. Köszi! :R

    Így már akkor jónak kell lennie.

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    Sikerült benéznem azt hogy a szenzor rajzánál bottom view (alulnézet) van. Én meg felülnézetnek néztem, nem tudom miért. Persze így már értem miért tűnt úgy hogy fordítva kötöm be a szenzort. Áhh... :W :W :W

    Szóval, összeraktam és elsőre fordítva kötöttem be a DS18B20-at, tehát a GND-jét raktam 3.3V-ra, a 3.3V-ot meg a GND-re. Nem is működött, nem látta a devices-ben (igaz ekkor még nem írtam bele a config.txt-be), és nem értettem elsőre, hogy miért. Aztán leesett... Kikapcsoltam.
    Lehet ettől baja? A raspberry pi-t érheti károsodás? Kb. 5-10 percet ment így. Annyit tudok hogy a táp a Pi-röl (Pin1) az 3.3V DC az egyenáram, de nem értek hozzá, azért kérdezem.

    Akkor vettem észre mikor ezen leírás alapján elindultam, keresve a hibát miért nem működik.
    Miután megfordítottam a helyes állásba a szenzort, bekapcsoltam a Pi-t. Megtörtént a config.txt módosítása, a kettő db sudo modprobe parancsot beírtam. Mérni mér, és ha megfogom, majd elengedem, változik a hőmérséklet is.

    Kép róla, jól bekötve:

    Másik kérdésem: minden egyes DS18B20 elé külön-külön kel egy 4K7 ellenállás?
    Tehát, ha egy második szenzort akarok alkalmazni, akkor a képen látható összeállítás mögé ugyanazon sorokba hasonló módon berakok egy 4K7 ellenállást és egy szenzort? (Persze az ABCDE és FGHIJ össze volna kapcsolva, azt már tudom hogy egy-egy sor középen meg van szakítva.)

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz apezka #26453 üzenetére

    Szia!

    Köszi! :R

    Berakom akkor az első mögé a másodikat, és marad 1 db ellenállás.

    Egyébként, azt miböl látni, hogy csökkenteni kell az ellenállást? Nem fogja tudni olvasni az összes szenzort a Pi, nem jelenik meg a devices-ben?

    Apropó, én ki szoktam kapcsolni a Pi-t, ha valamit kihúzok vagy bedugok a próba panelbe. Ezt így is kell csinálni, vagy pl. beüzemelt állapotban is hozzádughatok egy újabb hőmérő szenzort, nem okoz gondot?

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz stopperos #26455 üzenetére

    Köszi!

    Azóta beraktam az 1 db 4K7 ellenállás mögé, egymás után mind a 4 db DS18B20-at, eddig OK ki tudom olvasni mindet.

    Mindenkihez:
    Felraktam az anacondát a win8.1-re. (Egyébként nem nyúl hozzá a már feltelepített 3.6.1 python-hoz, hanem az anaconda3 mappába amibe pakol mindent, van külön egy python 3.6.0. Ja és érdemes a C: gyökerében egy külön mappát készíteni neki (pl. Tools) mert egyrészt a rejtett programdatába rakná alapból magát, ami nekem nem volt jó mert emiatt nem tudta végrehajtani a conda update conda parancsot jogosultsági probléma okán, másrészt ha program files-ba raknád akkor meg sír amiatt hogy van space a mappa nevében.)
    A spyder-t nézegetem, de annyira nem szimpatikus.
    Közben googliztam és azt találtam hogy netbeans-hez is van plugin vagy mi, hogy lehessen benne python programozni.

    Kérdésem, hogy ha a raspi 2-n is netbeansben akarnék programozni, azt elbírja -e, és hogyan, miket, milyen sorrendben kell feltelepítenem rá?
    (Most már kell valami normális IDE, mert most a vncserverrel lépek be a pi-re és ott IDLE-ben kódolok, de kezdem érezni hogy ez bizony egy fapados IDE.)

    Kérdés 2: apropó vncserver, meg lehet valahogy oldani hogy amit a windows-on kirakok ctrl+c-vel vágólapra, azt be tudjam illeszteni a futó vncserver ablakába? Hasznos lenne.

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz cinemazealot #26649 üzenetére

    Köszi.
    Nem tudom ezt a felcsatolást hogyan kell, de majd utána olvasok. Alapvetően jó lenne ha natívan a pi-n futna az IDE.

    (#26650) ampulla:
    Kipróbálom a netbeanst és ha használható akkor marad. Végül is ha kész a progi, azt már nem a netbeans fogja futtatni, hanem a python3, csak addig elbírja-e a netbeanst ez kell kipróbálnom.
    A tippet köszi.

    Mindenkihez:
    Felraktam a pi-re a sypder-t, de csak a 2-t teszi fel, amihez python 2.7.3-at akar használni. Raspbianra nincs a spyderböl olyan verzió ami python 3-at tud kezelni? :F Ha nincs, akkor spyder kilőve.
    A parancs az ennyi ugye:
    sudo apt-get update
    sudo apt-get install spyder

    Nem lehet olyan megadni hogy install spyder3. A win8.1-re feltelepített anacondában spyder 3 van és ismeri a python 3.6.0-t.

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz ampulla #26652 üzenetére

    Így van. Megpróbálom felrakni a pi-re aztán meglátjuk, használható lesz-e.

    De de, kipróbáltam, írtam is, nem működik. Ezt írja ki: Unable to locate package spyder3

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    Amikor megadom a szenzor elérési útját, melyik formát érdemesebb használni? Mire való ez a glob.glob ?

    1.
    tempfile = open("/sys/bus/w1/devices/28*/w1_slave")
    data = tempfile.read()
    tempfile.close()

    2.
    sensor = glob.glob("/sys/bus/w1/devices/28*/w1_slave")
    tempfile = open(sensor, "r")
    data = tempfile.read()
    tempfile.close()

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    A szenzorokat most hogy már tudom olvasni, kiraknám a tényleges helyükre.
    Ehhez vennem kell pár dolgot pl. 4 eres telefonkábel. Az eszközök megvásárlásához kérnék tanácsokat.

    4 eres telefonkábelböl ezt néztem ki. Megfelelő a célra? Vagy inkább legyen ez?

    Male-Male jumper kábelböl ez a 10cm-es a legrövidebb amit lehet venni?

    Vennék egy ilyen nagyobb próbapanelt. Vagy ezt, még nem tudom.
    Valamint ezt a cobblert. Ez a cobbler kompatibilis a pi2-vel és a felsorolt 2 db próbapanellel?
    Ez a kábel kell hogy összekössem őket?

    A telefonkábel végeire ezt az érintkezőt kell megvennem ha azt akarom hogy be tudjam dugni egy próbapanelbe, mint egy jumper kábelt? Megfelelő vajon a kábel átmérőjéhez?

    Kell még több szenzort is vennem de a DS18B20 már nem kapható ahogy látom, a + verziója elérhető. Ez DS18B20+ miben másabb mint a + nélküli?

    Mindenféle próbapanelt használhatok? Ez is ugyanúgy alkalmas arra hogy beledugjak jumper kábeleket és hőmérő szenzorokat? Kisebb nem létezik? (Nem találtam)

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz Pulsar #26656 üzenetére

    Köszi! :R

    Közben megrendeltem a pakkot, tegnap jött meg.

    Mindenkihez:

    Most azt kell megkeresnem hogy a PI2 GPIO lábainak a T-cobbler mely lábai a megfelelőek. Eddig csak ezt találtam, ez helyes? :F Oké hogy rajta vannak a feliratok, de nekem így könnyebb lenne átlátni.

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz Pulsar #26818 üzenetére

    Szóval, azt le tudom olvasni mert rá van írva ugye a T-cobblerre hogy melyik pin a föld (így hirtelen látok 4 db GND-t), melyik a 3.3V (2 db van), melyik az 5.0V (szintén 2 db van).
    Gondolom mindegy hogy melyik 3.3V-ot, ill. GND-t használom.
    Viszont, a PI hetedik lábának (pin 07, GPIO04, GPIO_GCLK) melyik felel meg ezen a T-cobbleren? GCLK nevű nincs, másmilyen van.

    Így néz ki most a bekötésem (csak azóta 4 db szenzor van bekötve):
    Kép1
    Kép2
    Kép3

    Készítettem egy képet a t-cobblerröl hogy láthatóak legyenek a pinek feliratai:

    (Update: miért forgatja el a képet önkényesen? :F )

    Most ugye átalakítanám ezt a felállást, t-cobblert egy nagyobb, MB-102-es próbapanelre kötve, t-cobbler és a raspi gpio pineit összekötöm egy 40 pólusú rpi-rib40 szalagkábellel. Ez által esztétikusabban fog kinézni, stabilabb lesz a raspivel a kapcsolat mert masszív, műanyag csatlakozós a 40 eres kábel, valamint a nagyobb próbapanelen jobban fogok tudni ügyködni, szerintem.

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz s3toraph #26819 üzenetére

    Ha ez valós, akkor ugyanúgy a t-cobbleren is a hetedik pin felel meg a GPIO_GCLK-nak (a t-cobbleren a felirata a pinnek #4), erre van kivezetve.

    Tehát ez alapján, így kellene bekötnöm ha minden igaz. Szerinted?

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz Pulsar #26820 üzenetére

    Most látom hogy amíg ügyködtem paintban válaszoltál. :D

    Remek, akkor jól értelmeztem, a T-cobbler hetedik (#4) pinjére kell kötnöm a GPIO_GCLK-t (a Pi2 hetedik lábát). Na ebben nem voltam biztos hogy egy az egyben ugyanúgy megy a lábak bekötése és sorrendje a t-cobbleren, mint a pi2-n. Köszi. :R

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz Pulsar #26823 üzenetére

    Ok, megjegyzem.

    Még valami, lehet banális kérdés:
    Rakom össze, és az MB-102-es próbapanelnek a belső vezetékezése ilyen:

    Na most, felül-alul a két-két vezeték ami végig fut, a pozitív és negatív vezetékek, azok ugye nincsenek összekötve? Tehát a felső pozitív sor nincs összekötve az alsó pozitív sorral, sem a negatív a negatívval? Ugyanis az egyik ilyen sort használnám fel adatvonalnak.

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz s3toraph #26824 üzenetére

    Jól dugdostam össze?

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz Pulsar #26827 üzenetére

    Az nem lehetséges esetemben, mert nem értek hozzá és eszköz sincs hozzá.
    Bekapcsoltam azóta 2 percre, és ugyanúgy működik, fut a program, olvassa a hőmérsékleti értékeket, látja a /sys/bus/w1/devices alatt a 4 db szenzort, mint az előző összeállításban.
    Azért kérdeztem mert nem vagyok egy nagy szaki elektronikában de elvileg jól kötöttem be a szenzorokat csak most nem egymás után vannak hanem párhuzamosan hogy ha már van hely a nagyobb panelen akkor valahogy nézzen is ki.
    Ha nem jól kötöttem volna össze, akkor nem kellene működnie, vagy valami hibának kellene jelentkeznie, ha jól sejtem?

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz Pulsar #26829 üzenetére

    :R

    Azért le is skicceltem, hát ha jobban látszik mi hova megy. Így van bekötve:

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    Jut eszembe, vettem 4 eres telefonkábelt. Arra gondoltam elsőként hogy megblankolom és 3 érre szerelek apa csatlakozót (NDR-TM) amit benyomok egy csatlakozó házba (NSR-01), és így olyan végződtetést kapok mint a jumper kábeleknél.
    De ez elég pepecselős ahogy látom hogy itt vannak a cuccok a kezemben. Plusz nem teljesen stabil, mozogna a próbapanelba dugva mint egy jumper kábel ugyebár.
    Létezik olyan megoldás, valamilyen csatlakozó, aminek vannak tüskéi hogy belemenjen a próbapanelbe, valamint vannak ilyen késes, csavarozásos megszorításos módon működő kábelbefogói, ahova be lehetne fogatni a 4 eres kábel egyes kábeleit? Nem tudom szebben körülírni. Ha van ilyen, mi a neve, hogy keressem?

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz s3toraph #26832 üzenetére

    Hopp lehet meg van, találtam olyat amit sorkapocsnak neveznek. Ez kell nekem? :)
    Ha igen, melyik lenne a megfelelő próbapanelekhez? Gondolok itt arra hogy a lábai olyan távolságra legyenek hogy illeszkedjen a próbapanelek lyuktávolságához, valamint menjen bele.
    282834-3
    KT390/3

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz Pulsar #26834 üzenetére

    Melyik fekete? A benyúló négyzet? Mert az a T-cobbler része akarna lenni.

    Ilyenre gondolok, csak olyan verzióban amihez csavarral fogom be a kábeleket.
    Próbálom hangsúlyozni, hogy semmilyen eszközöm és plusz jártasságom nincs, szóval forrasztás kizárva, csak oldható kötésekben gondolkodunk. A legkomolyabb szerszámom az egy akkus csavarozó. Szóval érted. :D

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz Pulsar #26836 üzenetére

    Nem. :) Annyit nem bütykölök.

    Megpróbáltam blankolni és rárakni erre a picike nagyon vékony kábelre az NDR-TM apa csatlakozót... aztamindenit, ez nem fog menni, kettőből semmi, marha nehéz befogatni, annyira picike minden, a ráfogó nyelvek is, fogóm sincs hozzá megfelelő.... Kell az a csavarozós befogós megoldás.

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    Rasbianon, a python plugint hogyan kell belerakni a netbeansbe, hogy működjön is a python 3? Most csak a python 2-t ismeri fel.

    Segítséget kérek. Bocsánat, hosszú lesz mire leírom pontosan hol akadtam el.

    Tehát itt tartok a netbeans-el:

    PC, Win 8.1 x64:
    JDK 8 updater 131 (v1.8.0), Netbeans 8.2 telepítve (all verzió). Netbeans plugint felraktam, konkrétan ezt a legújabbat. Ez ugye egy zip, kicsomagoltam majd a netbeans-en belül hozzáadtam és feltelepítettem a plugin(oka)t.
    Ezután, új projectnél megjelent a python, így.

    Itt csak a python project - ant nevezetűvel tudtam elindulni, csak ezen belül láttam platform választó opciót.

    Aztán jött a meglepetés, kizárólag valami jython 2.7.0-t használhatok python platformnak. :F :F Mondom ez nem lesz így jó.
    Beléptem a manage opcióba, de auto detect-tel nem találta meg a gépemen a python 3-at (anaconda 3 v4.3.1 x64, python 3.6.0). Gondoltam egyet és a new opcióval kikerestem az anacondán belül a python exéjét (anaconda3/python.exe). Így sikerült hozzáadni és magától kitöltötte a python path-t a hozzó tartozó bejegyzésekkel.

    Így végre így már kiválaszthatóvá vált a python 3.6.0 a python platformnál:

    Szóval PC oldal - elvileg - rendben van.

    Raspberry pi2:
    A raspberry pi-n raspbian fut (nem tudom hogy kell megnézni a verzióját, ez a neve az imagenek amiböl felraktam rá annó: 2015-05-05-raspbian-wheezy.img).
    Itt hasonlóan jártam el.
    JRE alapból v1.8.0. Kérdés, az gond hogy ez nem JDK? Netbeanst engedte felrakni.
    Python 2 és python 2 is van fent.
    Ki is írattam:

    Aztán, szintén a 8.2-es netbeanst (all verzió) letöltöttem (OS independent zip), majd kicsomagoltam és futtatom a netbeans/bin mappában lévő netbeans nevű shell scriptet vagy mit (nem .exe a fájl, nincs kiterjesztése, youtube videót követve, bár nem tudom hogy most akkor valóban ezt kell futtatnom, vagy valamelyik exét a kettő közül: netbeans.exe, netbeans64.exe).

    Hasonlóan mint windows-on, python project - ant opcióval tudok tovább menni,itt van platformválasztó opció.

    Itt gondoltam elsőként megnézem milyen a korábbi pyhon plugin és ezt raktam bele a netbeansbe. Ez már nem jó semmire, legalábbis a python projectnél nekem nem lett új opció, maradt csak a lython 2.7.0 (tartottam is tőle hogy itt sem fogja rendesen felismerni, auto detect-el sem talált python-t). Mondom akkor felrakom ide is a legújabb python plugint, ugyanazt mint a windows-on. Felraktam, update-elte az előző plugint. Sajnos ez sem vezetett eredményre. Annyival beljebb vagyok hogy a manage opcióban auto detect-el megtalálta a 2-es pythont, így kaptam a project platformnál egy 2.7.3-as pythont.

    Python 3-at nem találta meg pedig fent van, használom az IDLE-ben, abba kódolok. Gondoltam megcsinálom azt mint a windows esetében, de itt nem tudtam manage opcióval kikeresni fájlt és így valahogy hozzáadni a python 3-at. Nem tudom melyiket kell, vagy egyáltalán mit kell csinálni hogy legyen python 3-as főverziójú project platformom a netbeans-ben.

    Na itt akadtam el. :O
    Aki tud kérem segítsen! :R

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz s3toraph #26838 üzenetére

    Az jutott eszembe, hogy windows-on nekem csak a python 3 van fent, raspbianon meg a 2 és a 3 is. Lehet ez a probléma, hogy valamiért default-nak a python2-t veszi, és ezért van a pi-re telepitett netbeans-ben csak python2? Szedjem le a pi-röl a python2-t?

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz GAgyiXyXy #26855 üzenetére

    Azt hogyan kell? El tudnád magyarázni?

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz GAgyiXyXy #26858 üzenetére

    Az elsőre hibát ír:

    A második módszernél, nekem ezt listázza ki:

    Midnight commandert felraktam. Abban így néz ki.

    Na most, ha edit-re nyomok, egy nagy csomó @-ot látok, szinte csak azt.

    Ha pedig view-ra nyomok, ezt írja ki.

    Mit kell tennem, hogy írom át a linket?

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz GAgyiXyXy #26859 üzenetére

    (Szerkesztve, az előbb nem volt jó a "pritscreen".)

    Azt mondod, hogy ha netbeans-ben új python project-nél, ha 2.7.3-as python platformot választok, de a kód első sorába beírom a #!/usr/bin/env python3 sort, akkor python 3-at fog használni a netbeans, annak ellenére hogy 2.7.3-at választottam ki?

    Nekem ez teljesen jó megoldás lenne ha ez így működik. :)

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz vargalex #26861 üzenetére

    Szia!

    Óh, bakker! :W Valóban, én tettem space-eket. :R

    A linkek az MC-ben nem azok amik @-al kezdődnek? Tehát a @python? Mert arra nyomtam rá.

    Nagyon köszönöm, a parancssori megoldást kipróbáltam, sikerült. Végre. :R :D

    Tegnap óta ezzel szívok, hogy átállítsam valahogy 3-asra, aztán ilyen apróság az egész, de persze nem találtam meg googlival...

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz s3toraph #26863 üzenetére

    Ez fogadott a netbeansben:

    De aztán rájöttem, hogy újra kell indítani, és a manage részben nyomni egy auto detect-et. Így most már megtalálta a python 3-at.

    És ki is tudom választani a python platformnál. :)

    Az új projectet mikor létrehozza, végre zárójelbe teszi a hello world-öt, kapásból, ahogy azt kell python3 esetén. Na végre, célt értünk! :D

    Köszönöm a segítséget mindkettőtöknek: GAgyiXyXy és vargalex :R :R

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz GAgyiXyXy #26865 üzenetére

    Vagy úgy.

    Sikerült megoldani, most már működik ahogy akartam.

    Oké oké, felfogtam, nem kellenek a szóközök. :)

    A segítséget köszönöm! :R

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz Pulsar #26834 üzenetére

    A sorkapocs lett a megoldás. :)
    Egy szenzor kb. 9 méteren elvezetve a helyére a szobán belül a próbapaneltől,

    + innen leágaztatva 1 szenzor kb. 4 méter kábelen kivezetve az erkélyre.

    A szobán belüli leágazásból viszem majd tovább a kábelt a többi helyiségbe. Egyelőre ez a kettő van + 2 db szenzor a próbapanelben, bár ezek csak úgy. Egyelőre jó így, úgy kezdtem el megírni a kiolvasást hogy mindegy hogy kiveszek szenzort vagy beteszek újat automatán használja az összeset, szóval elvileg tökmindegy mikor építem ki véglegesre. Tesztelésre és mérés megkezdésére már megfelel így is. Véglegesen kb. 8-10 szenzor lesz (régebben 3-at akartam / szoba, de fölösleges. Mérni is elég lesz a gyakorlatban 5 percenként, amig tesztüzem megy addig percenként.)
    Ezen a távolságon ahogy látom ugyanúgy hibátlan és ugyanolyan sebességű a mérés (mérési idő).
    (Ahogy olvastam, nyugodtan építhetek akár 30-40 m kábelezést is 10 szenzorral, nem lesz gond, és elég lesz az az 1 db 4K7 felhúzó ellenállás az elején, se több nem kell, se kisebb.)

    Mindenkihez:

    Viszont, segítség kellene nekem abban, hogy hogyan építsem fel a monitorozás adatbázisba mentését, majd grafikonra kirajzolását? Ahogy látom, RRD-vel oldja meg a többség. Olvasgattam a használatáról és a kiolvasott értékek eltárolására tudnám használni, de grafikon rajzolás ezzel nekem bonyolult, problémás, túl sok opció, túl sok mindenre kell figyelni... Viszont úgy látom van ez a Munin nevezetű grafikon rajzoló ami tud az RRD adataiból dolgozni. Akkor, ezt a felállást célszerű választani?
    Vagy, RRD helyett valami MySQL, NoSQL-t inkább? :F

    Továbbá, az adatbázis és a grafikon rajzoló része a szoftvernek (vagy hogy is mondjam), szóval ez a PI-n legyen, vagy inkább nem kellene terhelni és legyen valami szerveren? Ha ezen utóbbi a vonalon indulok, milyen szervert kell ehhez bérelni? Web, VPS? Mit kell rá felrakni? Apache web szerver + mysql? :F
    (A grafikont el kellene érni bárhonnan netröl. Beavatkozást nem szándékozok, max. talán lesz egy restart opció pluszban hitelesített bejelentkezésnél. Ami kell hogy kirajzolja a grafikont, és biztonságos kapcsolatot tudjak felépíteni a szerver és a PI között.)
    (Próbáltam összemazsolázni a topicból a válaszokat, de komplex, részletes leírást nem találtam, így nem áll össze nekem.)

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

Új hozzászólás Aktív témák