Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • karib

    addikt

    válasz Freddy TNT #1045 üzenetére

    Szoftveres RAID további előnye, hogy más vason is fel lehet állítani, míg a hardveres vagy ''firmware-es'' RAID-ek esetében gyakran kell egy ugyanolyan vezérlőt keríts, hogy életre keljen a tömb.

    Én WinXP-vel csináltam ilyet. Telepítés VIA KT133 lapon Athlon procival, PCI SATA kártya, 4 db WD HDD RAID5 Win alatt. Utána az egész vezérlőt + HDD-ket átpakoltam egy másik gépbe, ahol friss Win volt (persze RAID5 hekkel) - simán csak importálta a dinamikus köteteket és ment is tovább. Meg kell hagyni, ez elég impozáns :) Persze a Linux ennél cifrább trükköket is tud, de ahhoz nem értek és jelenleg nem is kell.

    A témához visszakanyarodva, nézzük egy kicsit a vezérlőket:

    - alaplapi chipsetbe integrált vezérlő - ezek belső buszon kapcsolódnak, ezért nincsenek limitálva a PCI által (valami limitjük biztos van, de az tuti, hogy jó nagy tartalék van bennük)
    - kiegészítő, alaplapra integrált ''fimware-es'' vezérlők - ezeknek többsége még ma is PCI alapú, aminek megvannak a limitációi... nemsokára lesznek PCIe chipek is valszeg, akkor majd javul a helyzet... szerencsére ma már minden rendes chipsetben van min. 4 natív SATA csati, ami elég sokra elég
    - profi, drága RAID kártyák - igazából szerverekbe valók, speciális funkciókkal és szolgáltatásokkal, amit otthon nemigen tudsz kihasználni

    Fontos megjegyezni, hogy az alaplapra integrált vezérlők is valójában szoftveres RAID-et valósítanak meg, csak kapsz hozzá egy mini-BIOS-t, amiben bekonfigolhatod a tömböt. A Linux pl. simán keresztülnéz ezeken, úgy tudom :) Szóval azért ilyen elterjedt és olcsó, mert valójában csak egy szoftveresen tuningolt IDE/SATA vezérlővel állunk szemben. Csak mondom, hogy nem kell irreális elvárásokat támasztani velük szemben :) Desktop célra tökéletesen jók, csak tisztában kell lenni a korlátaikkal.

    Ennek fényében sztem legjobb, ha veszel egy jó desktop alaplapot, amiken ma már van minimum 4 db natív SATA csati, és arra tolod rá a 2 Raptort. Nagyon jó ez a workstation lap, de igazából nem fogod kihasználni, csak sokba fog fájni.

    Opteron pedig csak 940 tűs van - a 939-es egy véletlen baklövés volt AMD-éktől, gyorsan meggondolták magukat (durván bezavart volna az A64 eladásokba, ha csereszabatosak lennének). Jah, és Opteronhoz Registered ECC RAM-ot is kell vegyél, szintén nem olcsó móka. Iszonyatbrutál munkaállomáshoz persze jó és megéri, de otthonra felesleges - inkább vegyél egy bika VGA kártyát a különbözetből, vagy fordítsd egyéb hasznos célra :) A PCI-X kártyát meg tedd el dísznek, vagy add el vmennyiért - azért ne vegyél kamiont, mert van egy kamion felnid :)

    Per HDD garancia: ma már mindegyik márka kapható 3 év garanciával itthon, sőt egyesek 5 évvel (WD Raid Edition széria tutira, asszem akad más is).

    Department of Redundancy Department

Új hozzászólás Aktív témák