Új hozzászólás Aktív témák

  • kezdosql

    tag

    Koszonom mindenkinek a tamogatast, egyben valaszolok:

    Nem rendeznem kell, hanem nagysag szerint sorbaallitani.

    Akarhogy kerestem a python leirasokban es peldakban, ugy tunik, csak 4-5 parancs es fuggveny van listak osszehasonlitasara, valamint a count a szamoltatasra, ugy tunik, ezek alapjan kell valamit osszehozni.

    Itt a 15 lista, ahogy javasoltatok, karaktersorozatban, csokkeno elemszam szerint:

    li01 = 'ABCDEFGHIJKLMNOPRSTUVW'
    li02 = 'BCDEIJKOPQRSTUV'
    li03 = 'BCDHIJKLQRSTW'
    li04 = 'CDJKNOQRSTU'
    li05 = 'ABCGKLMQRS'
    li06 = 'BCDEKNOTU'
    li07 = 'BELQSVW'
    li08 = 'BEJNOU'
    li09 = 'FJTUW'
    li10 = 'GHIJR'
    li11 = 'EHILW'
    li12 = 'TUVW'
    li13 = 'APV'
    li14 = 'FM'
    li15 = 'Q'

    Azt tudom, hogyha a listaknak legalabb egy kozos elemuk van, akkor a nagyobb elemszamunal a kisebb elemszamu mindig kisebb lesz.
    Ebbol kovetkezik, hogy elvileg a leggyorsabb megoldas az, ha elemszam szerint csokkeno sorrendben vegzem az osszehasonlitast, es akkor lehet gyorsan lepni a kovetkezore.

    Az osszehasonlitas akkor ertelmezhetetlen, a listak fuggetlenek, nincs egyetlen kozos elemuk se. Ekkor meg kell nezni, hogy a fuggetlen lista melyik listanal kisebb, es akkor van egy relacio.

    Peldaul az elso abran elemszam szerinti sorrendnel mindegyik egymas utan kisebb, kiveve a utolso ketto, mert azok fuggetlenek. Viszont azok is osszehasonlithatoak olyan listaval, amivel van kozos elemuk, es akkor mar lathato, hogy melyektol kisebbek. (A 14-es a 9-estol, a 15-os a 7-estol)

    Tehat az eddigi logika alapjan van egy - vagy tobb - "gyorslista" az elemszam es a fuggetlenseg alapjan, es CSAK akkor lehet az osszes listat nagysag szerint sorba allitani, ha a csokkeno elemszam szerinti sorrendben nincsen fuggetlenseg.

    Innen tovabbleptem, hogyan lehetseges "minosegi" osszehasonlitast vegezni, azaz eloszor azokat nezem meg, amik egymasnak teljes reszei.
    DE - azt csak akkor tudom elvegezni, ha veszem a legnagyobb elemszamu listat es osszehasonlittatom az osszes tobbi listaval, az eredmenyeket egy ujabb listaba teszem, es azok alapjan is csak azt tudom meg, hogy mely listak a teljes reszei - majd ezt folytani kell a kovetkezo listaval vegig. Az eredmeny 14 ujabb lista, amikben keresni kell es akkor megkaphatom az osszes kapcsolatot, mely listak egymas reszlistai.
    Ez viszont tul bonyolult es mar szinte egy matrixot ad.

    Ezert csinaltam meg az elso csoportositast az elso listabol hianyzo Q alapjan, de azutan rajottem, hogy annak nincs ertelme, mert a csoportokon belul is lehet fuggetlenseg, ahogy pl. a 13 es 14 is fuggetlen egymastol.

    Azutan jott az ujabb fejtores, hogy a reszlegesen azonosak kozul hogyan tudok sorrendet felallitani?

    Mondhatom, hogy egyezo elemszamtol fuggoen az a jobb, ahol tobb a hasonlo elem,
    mondhatom, hogy egyezo elem per osszes elem %-a alapjan sorrendet allitok fel,
    es mondhatom azt, hogy a kevesebb kimarado elem alapjan legyen a sorrend, foleg akkor, ha a lista elemszama azonos (pl. harom lista is 5 elemu)

    Csakhogy egyikre se talaltam parancsot vagy fuggvenyt, mindet kulon szamoltatni kell, es akkor a szamitott eredmenyeket kell sorrendbe allitani. (Marmint osszehasonlitaskor azokat az elemeket kapom meg, amik kimaradnak, ehhez viszont a kimarado elemek szama kell.)

    Lassan ott tartok, hogy kell egy elemszam szerinti listat csinalni, majd egy olyan listat, ahol az szerepel, hogy mennyi az osszehasonlitott lsitak elemeinek a kulonbsege, mennyi a kimarado a nagyobb es kisebb listanal, es ezek %-os ertekei.

    Ezzel visszajutottam oda, hogy megiscsak egy matrixot celszeru csinalni, aminek csak a fele van kitoltve, hiszen mindig a nagyobb elemszamu listat kell osszevetni a kisebbel, forditva nincs ertelme.

    Most megallok es varom a reakciokat, mert nehany megjegyzesbol ugy tunik, hogy szerintetek rossz iranyba megyek, es elore is koszonom a kioktatasokat, helyreteteleket, mert tenyleg erdoben erzem magam.

Új hozzászólás Aktív témák