Új hozzászólás Aktív témák

  • Véreshurka

    senior tag

    válasz noorbertt #231 üzenetére

    Ezt - vpn szolgáltató - mindenkinek magának kell eldöntenie. Én használom, bár a nasom még nem ezen a hálózaton van, egyedül az eszközeim (telefon, tablet, laptop) vannak ott. Ha el szeretnéd érni kívülről a hálózatod, akkor célszerű ezt úgy megoldani, hogy csinálsz otthon egy vpn szervert (mondjuk ovpn-t), és arra csatlakozva éred el az eszközöket, ezzel kicsit növelve a biztonságon.

    Vlan nálam akkor került szóba először, amikor vendégeknek akartam külön wifi-t biztosítani. Majd jött pár iot eszköz is. Ha még most ismerkedsz a vlan-ozással, akkor szerintem célszerű először csak pár vlan-t létrehoznod. Szerintem felejtsd el egyelőre a clearnet-et, meg a vpn-t, stb-t. Készíts egy vlant arra, hogy azon legyen mindened. Ha szoktál vendégeket fogadni akkor csinálj még egy olyan vlan-t amit a vendégek tudnak használni, illetve csinálj még egy vlant amire a kamerákat és az iot-s dolgaidat (ha vannak) teszed. Ha ezek meg vannak és működnek, akkor elgondolkodhatsz, hogy szeretnéd-e mégjobban szétbontani a hálózatodat.

    Nálam most ilyenek vannak:
    lan - a unifi controller miatt kellett, mert máshogy nem tudtam felvenni a switch-emet a controllerbe, ezt jelenleg ki is kapcsoltam, amint sikerült a switch-et a management vlan-ra helyezni.
    vlan1 - otthoni eszközök (nas, media player) és feleségem cuccai vannak rajta (volt pár appja amik vpn mögül nem mentek).
    vlan2 - management vlan: router, switch, ap, "szerver", kvm switch van rajta.
    vlan3 - vpn vlan: saját eszközök vannak rajta, amiket már említettem.
    vlan4 - clearnet: még nem kellett használnom.
    vlan5 - olyan vlan amin a munkahelyi eszközeink vannak (2 laptop, 1 telefon és egy tablet).
    vlan6 - iot vlan: iot-s eszközöknek.
    vlan7 - vlan a kameráknak.

    Bár a vlan5 csak akkor van bekapcsolva (ap-n), ha itthon dolgozik valamelyikünk), a kamera vlan-on még nincs eszköz, mert a kamerák felszereléséhez még fúrni is kellene + junctoin box-ot sem találok még hozzájuk, de szeretném ezt a 7 vlan-t a későbbiekben lecsökkenteni olyan 4, maximum 5 vlan-ra. Valószínűleg a vlan5+6+7-ből egy vlan-t csinálnék, illetve majd a későbbiekben szeretném még összevonni a vlan1-et a vlan3-al és csak a vpn vlant használni minden saját eszközünknek.

    [ Szerkesztve ]

    El Psy Kongroo

Új hozzászólás Aktív témák