Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dodi_30

    újonc

    Sziasztok!

    Néhány hete kezdtem el foglalkozni az otthon okosítással. Úgy kezdtem, hogy végig olvastam a fórumot és más rendelkezésre álló anyagokat. Arra első körben teljesen jó volt, hogy megértsem egy kicsit és kialakítsam a saját elképzelésemet, céljaimat (ebben Yoshida is segített).

    Így az mellett döntöttem, hogy egy Raspberry Pi3-at fogok betenni vezérlőnek (központi servernek).

    A Gateway egy ArduinoNano lesz, USB-n csatlakoztatva a PI-re. A rádiós kapcsolatért a Gateway és az érzékelők közt nfr24L01 WiFi modult csatlakoztattam még az Arduino-ra.

    Az érzékelőket (Node-okat) szintén ArduinoNano+nfr24 párossal oldottam meg minden szobában a kívánt további szenzor és/vagy vezérlő eszköz alkalmazásával.

    Azért írtam ilyen "részletességgel", mert pl. ez volt az első megérteni valóm, maga a rendszertechnika, annak felépítése. Csatolom a sajátot, mert ez pl. nekem hiányzott az induláshoz/megértéshez.

    A raspberryre feltettem az OP rendszert (kb. 10-szer), de sikerült megoldjam azt (szintén netes leírások alapján), hogy a raspbian már egy külső HDD-n van. Szintén felkerült a Domoticz, az InfluxDB és a Grafana.
    Ezek telepítését is csak több nekifutással, több internetes leírás együttes használatával sikerült megoldjam.

    Nekem pl. az is újdonság volt, hogy látszólag feltelepítettem a programokat, de nem találom sehol őket (Windowson szocializlódott sorstáraimnak írom). Új volt számomra, hogy a böngészőben egy IP cím alatt lehet őket elérni.

    A lényeg, hogy idáig már eljutottam. Így újra olvasva a fórumot az akkor kínainak ható mondatok jórésze már értelmet is nyert. :)

    Itt futottam bele layerke egyik hozzászólásába, ahol a fűtésrendszerét mutatta be.
    Szenzációs és lenne ezzel kapcsolatban néhány kérdésem:

    Hol találom, hogy tudom beállítani az abban említett virtuális szobatermosztátot?
    Tudja-e valaki, hogy hogy lehet egy arduino nano-ra több (mondjuk 8db) DS18B20 "csőhőmérőt" rákötni (fizikailag)?
    Van e esetleg valakinek kész Arduino Nano Sketch-e, 8 csőhőmérő és egy relé modulhoz a kazánvezérlésére?
    Jó nekem olyan is, ami kisebb nagyobb átalakításra szorul, azzal talán megbírkózom.

    Előre is köszönöm a segítséget.

    Ja, amivel sokat szívtam és nem találtam rá használható megoldást külföldi fórumokon sem:
    A Nanókat keresztbe hosszába szoftvereztem már, egyszer csak megállt és hibát jelzett a feltöltéskor. Még szerencse, hogy volt 3db (és mindegyiknél csinálta), mert különben lehet, hogy arra gondoltam volna, hogy elromlott vagy én rontottam el egy feltöltéssel. Az interneten mindenhol azt írták, hogy állítsam be jól a típust és a portot az Arduino IDE programban, de ezek jól álltak. Majdnem nekiálltam bootloadert cserélni rajtuk (mert ez volt a következő javaslat). Ezt megelőzően újra raktam a programot és megjavult. Egész addig amíg a felugró "frissítések érhetők el" felszólításnak nem engedelmeskedtem, mert abban a pillanatban visszatért a hiba. Ekkor megkerestem a programon belül a lapka vezérlő szoftverét és vissza állítottam a régebbi verzióra. ezzel gond nélkül működik.

    Hátha valakinek segítségére lehettem.

    [ Szerkesztve ]

  • Dodi_30

    újonc

    Broadlink RM PRO+ és a levegőminőség mérője az A1 esetleg megy már a Domoticz alatt?

    Eddig Arduino Nano-kal építettem a rendszert (GW és Node), de szeretnék egy két akkumulátorral táplált érzékelőt is készíteni.
    Melyik Pro Mini-t javasoljátok (168/328)?
    Van köztük fogyasztásban különbség, vagy ebből a szempontból mindegy melyik?
    Jelenleg a Nano Gateway 115.200-ra van állítva. Ehhez fog tudni csatlakozni a Mini (ezen a sebességen) vagy kell neki saját GW.

    Előre is köszi.

  • Dodi_30

    újonc

    válasz lplugo #3536 üzenetére

    Összefoglalóban megtalálod a használandó típusokat.

    [ Szerkesztve ]

  • Dodi_30

    újonc

    válasz lplugo #3539 üzenetére

    "Létre kell hozni 4 virtuális érzékelőt, egy százalékot, egy luxot, 2 custom érzékelőt. Bármi lehet a nevük, de célszerű elnevezni ezeket"

  • Dodi_30

    újonc

    válasz lplugo #3542 üzenetére

    Nekem úgy tűnik, hogy a lokációval van gondja.
    Nézd meg, próbáld más formátumban megadni fenn az általad bevitt adatoknál.

  • Dodi_30

    újonc

    Van egy noname kínai "okos égőm" RGBW.

    A ház wifi routerére csatlakozik és a telefonon keresztül a SmartLife programmal lehet vezérelni, akár helyben akár távolról. A szoftver az égő aktuális állapotáról is infót ad. Ezen felül lehet minden féle szabályokat is beállítani neki (pl. időzítések).

    Az lenne a kérdésem, hogy be lehet e vinni ennek vezérlését a Domoticz alá valahogy?

    [ Szerkesztve ]

  • Dodi_30

    újonc

    válasz layerke #3567 üzenetére

    Köszönöm a válaszokat!
    A no name égő kommunikációját megpróbálom visszafejteni.
    Van androidra valami általatok javasolt szoftver?

  • Dodi_30

    újonc

    Garázskaput szeretnék automatizálni. Jelenleg (többek között) egy billenő kapcsolóval (vagy más néven csengő nyomógomb 2-3 másodpercre való zárásával) lehet nyitni és zárni egyaránt. Tehát nem kapcsoló nem marad úgy.

    Arduino Nano-t tennék Node-nak egy relé modullal (ezt szeretném távolról bekapcsolni néhány másodpercre) és egy reed relével (ez a garázskapu, nyitott vagy zárt állapotát hivatott megmutatni).

    Az Arduino példák közül feltettem a "Relay Actuator" sémát, melyet a Domoticzon keresztül lámpakapcsolóval már tudok kapcsolgatni.

    Két kérdésem lenne:
    -Hogy tudom azt megcsinálni, milyen Domoticz virtuális kapcsolót használjak és/vagy mit kell módosítani az Arduino szoftverben, hogy csak egy pillanatra húzzon be a relé majd álljon alaphelyzetbe

    - Hogy tudom még a reed érzékelőt is beletenni a sémába, hogy a Domoticz-ban leolvasható legyen a kapu aktuális állapota.

    Tanács vagy útbaigazítás is segíthet, vagy hasonló kialakítású séma melyet átalakíthatok.

  • Dodi_30

    újonc

    válasz Yoshida #3983 üzenetére

    Köszönöm, itanczos és Yoshida a válaszotokat.

    Találtam a reed reléhez egy "BinarySwitchSensor" nevezetű sketch-et, ami kiválóan alkalmas a kapu pillanatnyi állapotának a monitorozására. A Domoticzban is találtam hozzá egy "Door contact" nevezetű kapcsolót, amely jól mutatja, hogy éppen nyitva van vagy zárva.

    Most ott tartok, hogy a 2 Sketch-et (BinarySwitchSensor és RelayActuator) kellene egymásba ágyazni, de az eddigi próbálkozásaim nem hoztak sikert.
    Igazából nem ismerem a szintaktikáját, hogy hogyan is lehet a kettőt (mindkettő MySensors-os példa sketch) összeollózni.

    Ebben esetleg tud valaki segíteni?

    Utána már "csak" az marad, hogy hogy is lehet nem kétállású kapcsolóként, hanem nyomógombként üzemeltetni.
    De már addig is működő képes lenne, csak egyszer fel kell kapcsolni, majd le.

    Más:
    Közben elkészítettem egy Nano node-ot 10db DS18B20 cső-hőmérővel. Kiválóan működik. Ezzel szeretném a használati melegvíz tartályt 3 helyen monitorozni és a padlófűtés egy előremenőjét és a többi visszatérőjét is.

    Ott majd olyan kihívásom lesz, hogy egy-két relét szeretnék vezérelni a használati melegvíz érzékelői alapján.

  • Dodi_30

    újonc

    válasz layerke #4002 üzenetére

    Az enyém annyiban különbözik, hogy nem két érzékelő házasítása, hanem egy érzékelő és egy beavatkozó.
    Összemásoltam a két Sketch-et (mindent a megfelelő szakaszba), de nem működik.
    A Void Setup szakaszban kizártam a reed érzékelő gw.beegin() sorát, így legalább a relé vezérlés feléledt. Most tudom kapcsolgatni a Domoticz alól. Viszont az Arduino 4-es lábát hiába teszem le földre (reed szimulálása), a Domoticzban a hozzárendelt kijelző nem mutat változást.

    #include <MySigningNone.h>
    #include <MyTransportNRF24.h>
    #include <MyTransportRFM69.h>
    #include <MyHwATMega328.h>
    #include <MySensor.h>
    #include <SPI.h>
    #include <Bounce2.h>

    #define RELAY_1 3 // Arduino Digital I/O pin number for first relay (second on pin+1 etc)
    #define NUMBER_OF_RELAYS 1 // Total number of attached relays
    #define RELAY_ON 0 // GPIO value to write to turn on attached relay
    #define RELAY_OFF 1 // GPIO value to write to turn off attached relay

    #define CHILD_ID 3
    #define BUTTON_PIN 4 // Arduino Digital I/O pin for button/reed switch

    // NRFRF24L01 radio driver (set low transmit power by default)
    MyTransportNRF24 radio(RF24_CE_PIN, RF24_CS_PIN, RF24_PA_LEVEL_GW);
    // Select AtMega328 hardware profile
    MyHwATMega328 hw;
    // Construct MySensors library
    MySensor gw(radio, hw);

    Bounce debouncer = Bounce();
    int oldValue=-1;
    // Change to V_LIGHT if you use S_LIGHT in presentation below
    MyMessage msg(CHILD_ID,V_TRIPPED);

    void setup()
    {
    // Initialize library and add callback for incoming messages
    gw.begin(incomingMessage, AUTO, true);
    // Send the sketch version information to the gateway and Controller
    gw.sendSketchInfo("Relay", "1.0");

    // Fetch relay status
    for (int sensor=1, pin=RELAY_1; sensor<=NUMBER_OF_RELAYS;sensor++, pin++) {
    // Register all sensors to gw (they will be created as child devices)
    gw.present(sensor, S_LIGHT);
    // Then set relay pins in output mode
    pinMode(pin, OUTPUT);
    // Set relay to last known state (using eeprom storage)
    digitalWrite(pin, gw.loadState(sensor)?RELAY_ON:RELAY_OFF);
    }
    {

    // gw.begin();
    // Setup the button
    pinMode(BUTTON_PIN,INPUT);
    // Activate internal pull-up
    digitalWrite(BUTTON_PIN,HIGH);

    // After setting up the button, setup debouncer
    debouncer.attach(BUTTON_PIN);
    debouncer.interval(5);

    // Register binary input sensor to gw (they will be created as child devices)
    // You can use S_DOOR, S_MOTION or S_LIGHT here depending on your usage.
    // If S_LIGHT is used, remember to update variable type you send in. See "msg" above.
    gw.present(CHILD_ID, S_DOOR);
    }
    }

    void loop()
    {
    // Alway process incoming messages whenever possible
    gw.process();
    }

    void incomingMessage(const MyMessage &message) {
    // We only expect one type of message from controller. But we better check anyway.
    if (message.type==V_LIGHT) {
    // Change relay state
    digitalWrite(message.sensor-1+RELAY_1, message.getBool()?RELAY_ON:RELAY_OFF);
    // Store state in eeprom
    gw.saveState(message.sensor, message.getBool());
    // Write some debug info
    Serial.print("Incoming change for sensor:");
    Serial.print(message.sensor);
    Serial.print(", New status: ");
    Serial.println(message.getBool());
    }

    {
    debouncer.update();
    // Get the update value
    int value = debouncer.read();

    if (value != oldValue) {
    // Send in the new value
    gw.send(msg.set(value==HIGH ? 1 : 0));
    oldValue = value;
    }
    }

    }

    [ Szerkesztve ]

  • Dodi_30

    újonc

    Néhány hete készítettem a Grafanában néhány nézetet.
    Ma ismét mókoltam volna vele, de nem tudom szerkeszteni a nézeteket. Találkozott már valaki ilyennel?
    Lejárt talán valamilyen időkorlát?

  • Dodi_30

    újonc

    válasz layerke #4072 üzenetére

    Igen, pont azt hiányolom. View és Share van.

    ÉS a fejlécben sincs meg a mentés gomb, bár azt nem tudom, hogy ott volt fixen, vagy csak a változás hatására jött elő.

  • Dodi_30

    újonc

    válasz layerke #4074 üzenetére

    Köszi!
    A megoldás: a Global Users-ben Admin voltam, de a Global Orgs-ban csak Viewer.

  • Dodi_30

    újonc

    Elkészült a garázskapu automatizálásom. Gondoltam megosztom veletek hátha valakinek segítségére lesz.

    Alkatrész lista:
    1db Arduino Nano V3 (2,55$)
    1db NRF24L01 WiFi modul (0,74$)
    1db Relé modul (0,49$)
    1db Reed relé (MC-38 Wired Door Window Sensor 0,65$)
    1db szerelődoboz (300Ft)

    Ha jól számolom, 2eFt-on belül van. :Y

    Úgy érzem a Domoticzban is sikerült elég jól megoldani a vezérlést és az állapot jelzést is.

    Az egyik egy nyomógomb, ami 1,5 másodpercre behúzza a relét, majd elengedi. Ezzel lehet a kaput nyitni zárni vagy bármilyen állapotában megállítani. A másik (ajtó szimbólum) a kapu aktuális állapotát mutatja, hogy nyitva vagy zárva van éppen.

    Felszerelve így néz ki:

    És ahogy a mágnes közeledik a Reed reléhez:

    A relé vezérlőszálainak bekötése sem ördöngősség a Hörmann motorba. Csiptetős csatlakozók vannak benne. Csak párhuzamosan kellett kötni a korábban már bekötött fali billenőkapcsolóval.

    Szerintem az egésszel kb. 1 óra alatt lehet végezni.

    Én a program megírásával vergődtem néhány estét, az ilyen jellegű tapasztalatom hiánya miatt. De ha valaki esetleg egy az egyben akarja lekoppintani, szívesen elküldöm neki a Sketch-et.

  • Dodi_30

    újonc

    válasz ghck #4086 üzenetére

    Igen, erre én is gondoltam. A végső megvalósításban ott, vagy ott is lesz érzékelő. Most rövid volt a kábel 😁

  • Dodi_30

    újonc

    A garázskapu vezérlés Sketch-e, egy relé és egy Reed relé:

    #include <MySigningNone.h>
    #include <MyTransportNRF24.h>
    #include <MyTransportRFM69.h>
    #include <MyHwATMega328.h>
    #include <MySensor.h>
    #include <SPI.h>
    #include <Bounce2.h>

    #define RELAY_1 3 // Arduino Digital I/O pin number for first relay (second on pin+1 etc)
    #define NUMBER_OF_RELAYS 1 // Total number of attached relays
    #define RELAY_ON 0 // GPIO value to write to turn on attached relay
    #define RELAY_OFF 1 // GPIO value to write to turn off attached relay
    #define TOGGLE_INTERVAL 2000

    #define CHILD_ID 3
    #define BUTTON_PIN 4


    MyTransportNRF24 radio(RF24_CE_PIN, RF24_CS_PIN, RF24_PA_LEVEL_GW);
    MyHwATMega328 hw;
    MySensor gw(radio, hw);
    Bounce debouncer = Bounce();
    int oldValue=-1;

    MyMessage msg(CHILD_ID,V_TRIPPED);

    void setup()
    {
    // Initialize library and add callback for incoming messages
    gw.begin(incomingMessage, AUTO, true);
    // Send the sketch version information to the gateway and Controller
    gw.sendSketchInfo("Relay&Reed", "1.0");

    pinMode(BUTTON_PIN,INPUT);
    digitalWrite(BUTTON_PIN,HIGH);
    debouncer.attach(BUTTON_PIN);
    debouncer.interval(2);

    gw.present(CHILD_ID, S_DOOR);

    // Fetch relay status
    for (int sensor=1, pin=RELAY_1; sensor<=NUMBER_OF_RELAYS;sensor++, pin++) {
    // Register all sensors to gw (they will be created as child devices)
    gw.present(sensor, S_LIGHT);
    // Then set relay pins in output mode
    pinMode(pin, OUTPUT);
    // Set relay to last known state (using eeprom storage)
    digitalWrite(pin, gw.loadState(sensor)?RELAY_ON:RELAY_OFF);
    }
    }


    void loop()
    {
    // Alway process incoming messages whenever possible
    gw.process();

    debouncer.update();
    // Get the update value
    int value = debouncer.read();
    if (value != oldValue) {
    // Send in the new value
    gw.send(msg.set(value==HIGH ? 1 : 0));
    oldValue = value;
    }

    }

    void incomingMessage(const MyMessage &message) {
    // We only expect one type of message from controller. But we better check anyway.
    if (message.type==V_LIGHT) {
    // Change relay state
    digitalWrite(message.sensor-1+RELAY_1, message.getBool()?RELAY_ON:RELAY_OFF);
    // Store state in eeprom
    gw.saveState(message.sensor, message.getBool());
    // Write some debug info
    Serial.print("Incoming change for sensor:");
    Serial.print(message.sensor);
    Serial.print(", New status: ");
    Serial.println(message.getBool());
    }

    }

  • Dodi_30

    újonc

    Segítségre lenne szükségem.

    A használati melegvíz készítést szeretném automatizálni.
    A tartályon egy hőmérő (DS18B20), ennek mérése alapján 40 foknál bekapcsolnék egy relét (vízmelegítés), majd az 50 fokot elérve kikapcsolnám a relét.

    Az jó lenne, ha az alsó és felső hőmérséklet értéke állítható lenne, és akár adott napon belül is lehetne programozni, hogy napközben alacsonyabb csúcshőmérséklet, estére pedig magasabb álljonrendelkezésre.

    A smart termosztáttal kísérletezem Domoticz alatt, de eddig nem jutottam vele előrébb.

  • Dodi_30

    újonc

    Valaki tudja esetleg, hogy Grafana-ban, hogy lehet egy relé állapotát lekérdezni megjeleníteni?

    A piros téglalapban a hőmérsékletet kellene kicseréljem szerintem.
    Domoticz által átküldött adatról van szó.

  • Dodi_30

    újonc

    válasz Yoshida #4205 üzenetére

    Én nem HTTP-vel küldöm, hanem a beépített adatküldés/InfluxDB, így nem tudom, hogy lehet rá hivatkozni.
    Közben megpróbáltam a "Status"-t úy néz ki működik.

    [ Szerkesztve ]

  • Dodi_30

    újonc

    válasz Dodi_30 #4178 üzenetére

    A használati meleg víz készítés automatizálására senkinek nincs ötlete (#4178)?

    A smart termosztáttal (Domoticz alatt) addig jutottam, hogy egy még rendszerbe be nem kötött relét vezérlek vele a tartály hőmérséklete szerint, de ez tisztán látszik (amit sejteni is lehetett), hogy nem erre való (kicsi a ki és bekapcsolási tartomány).

    A megszerzett tudással elkészítem a kazán (fűtés) vezérlést :DD , de még nem jutottam előrébb meleg víz készítés ügyben.

  • Dodi_30

    újonc

    válasz layerke #4220 üzenetére

    layerka, amit írtál az meg van, a vezérlésével nem boldogulok.

    Tartályon a 18B20-as hőmérő Gateway-en küldi be az adatokat a Domoticz-ba. Itt a relé a kezemben egy másik arduino Node-on (egyenlőre).

    Gondolom lehetne az Arduino-ba is beégetve a program, hogy milyen hőmérsékleten kapcsoljon be és milyenen ki, de ez elég fapados lenne.

    A Domoticz-ban való megoldás azon keresztüli vezérlés és programozhatóság érdekelne, hogy van e rá kész modul/valamilyen összetevő (a smart termosztát mintájára), vagy teljesen nulláról kell megírni a vezérlését (na ezt még sosem próbáltam).

    Szóval a mondatod végének részletei érdekelnek: "azt tudja szépen kezelni a Domoticz is"

  • Dodi_30

    újonc

    Sziasztok!

    Tényleg ennyire nincs senkinek még tapasztalata a használati melegvíz késítés automatizálásáról?
    Senki nem oldotta még meg a villanybojlere vagy gázos vízmelegítője kapcsolgatását?

    A Domoticz alat lévő SmartThermostat-ot már keresztbe-hosszába tesztelem, de mivel az fűtés vezérlés (1 celsius fokon belül kapcsol ki, meg be) csak rontana a hatékonyságon.

    Az alábiak szerint van konfigurálva a SmartThermostat a Domoticzban:

    Így mutat a tervek között:

    És itt látszik a Grafanaban, hogy a Domoticzban beállított 50fok mellett, 49 foknál bekapcsol, 50 foknál pedig ki:

    A relé még nem vezérel semmit, csak a tartályon lévő hőérzékelő alapján csattog az asztalomon :)

    Van valakinek ötlete, hgy hogyan lehetne vezérelni Domoticz alól? Kb. 5 fok különbséget kellene kezeljen, mondjuk 50 fokon bekapcsolni és 55 fokon ki. Ha esetleg valaki tudja, hogy lehetne a Smart Thermostatot "átprogramozni" ilyen működésre az is érdekelne.
    Vagy bármi egyéb ötlet, javaslat..........

    Köszönöm!

  • Dodi_30

    újonc

    válasz sambenez #4294 üzenetére

    Ehez a tudásom kevés.

    Blockly-ban megpróbáltam a Smart Thermostat változóinak felhasználásával, de nem jutottam vele eredményre.

    Nem tudom, hogy kell kinézzen, hogy működőképes legyen:

    Megpróbáltam a SmartThermostat két értékét felhasználni, mint alsó és felső értéket.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák